Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Asa ma gandeam si eu, dar la service autorizat mecanicii au alta parere.

Vreau sa pun anvelopele de iarna si o sa fac si geometria la roti, de asta am mai intrebat si aici in legatura cu caseta.

Share this post


Link to post

Asa ma gandeam si eu, dar la service autorizat mecanicii au alta parere.

Vreau sa pun anvelopele de iarna si o sa fac si geometria la roti, de asta am mai intrebat si aici in legatura cu caseta.

 

Nu umbla asa des la reglajul directie, in 176 000 km nu am reglat niciodata directia si masina mergea perfect. Un usor joc aveam si eu la caseta, dar nu am vrut sa o schimb desi aveam garantie extinsa. Am observat ca aceia care au inlocuit caseta, au constatat ca fenomenul a revenit foarte repede, poate din cauza reconditionarii. Daca nu trage mult intr-o directie sau nu produce uzura pronuntata a anvelopelor nu iti recomand sa o inlocuiesti.

Share this post


Link to post

N-am sesizat sa traga directia, dar am o uzura mai mare la roata/anvelopa din fata dreapta.

Uzura este spre exterior si am considerat ca amortizorul este cauza acestui fapt(test amortizoare fata:stanga 56%, dreapta 45%).

Datorita acelei uzuri vreau sa reglez geometria, bineinteles cu o noua verificare/inspectie a directiei pentru a remedia eventualele jocuri(mai putin cel din caseta, care este destul de mic) din capetele de bara(stanga ar fi cu joc).

Chiar acum vreo ora am mai facut un drum prin oras(destule denivelari), si fara muzica in masina am auzit doar un usor scartait datorat bucsilor, alt zgomot nu.

Share this post


Link to post

Am facut revizia la un service privat unde mi-au pus ulei mobile super 3000 5w30. Cand m-am uitat acasa pe bidon am vazut ca scria ACEA A1/B1. Este vreo problema?

Share this post


Link to post

Mare problema, arunca-l cat mai repede, e ulei pentru FORD. Pentru Chevrolet sa fie ACEA A3 !

Share this post


Link to post

Tolin,vorbesti serios? Ieri l-am schimbat. Dau iar 1 mil. si ceva?

Share this post


Link to post

Treaba ta, daca infomatia e gratuita, lipsa de informatie costa.

Share this post


Link to post

Treaba ta, daca infomatia e gratuita, lipsa de informatie costa.

 

Ok. Asta e. Ce recomanzi? si nu vreau specs. ci brand daca se poate

Share this post


Link to post

Brand-ul nu spune ceva, gresesti daca te iei dupa asta. 5w30 API SL (minim) ACEA A3. Branduri Mobil 1, Castrol, Valvoline, Total-Elf, GM. Brand inseamna cati bani vrei sa dai la 1 an.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Salut.. daca nu vrei sa folosesti ulei GM mai ai o optiune pentru LIQUI MOLY ,are aceleasi specificatii trecute pe ambalaj( GM-LL-A025, GM-LL-B-025, ACEA A3, B3, B4. API SL/CF) si este cu 5 ron mai scump,fabricat in Germania pt Opel...

Share this post


Link to post

La ultimul schimb am pus asta: My link Cica e recomandat pt GM , Opel, Daewoo, Chevrolet.

 

Matizul prietenei mele este deja la al doilea schimb cu acest ulei, si se comporta foarte bine.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Acum am pus asta.

 

Am vrut sa pun ce a zis diablo dar nu mai aveau decat 1 l si m-am gandit ca sa pun tot mobile pt ca nu am mai schimbat si filtrul.

Edited by silviu75

Share this post


Link to post

Salut.. silviu75 acum ai facut schimbul si nu are rost sa dai uleiul afara ,dar pe viitor este obligatoriu sa schimbi si filtrul de ulei la fiecare schimb.Filtrul retine anumite particule si o cantitate din uleiul deja folosit pe care il amesteci cu cel nou,nu prea este indicat ...

Share this post


Link to post

Salut.. silviu75 acum ai facut schimbul si nu are rost sa dai uleiul afara ,dar pe viitor este obligatoriu sa schimbi si filtrul de ulei la fiecare schimb.Filtrul retine anumite particule si o cantitate din uleiul deja folosit pe care il amesteci cu cel nou,nu prea este indicat ...

 

Am zis ca nu mai e nevoie sa schimb filtrul dat fiind ca avea 2 zile vechime si mai mult de 200 ml de ulei nu putea retine.

Share this post


Link to post

...atunci nu sunt probleme..nu am retinut ca ai schimbat recent uleiul...

Edited by diablo

Share this post


Link to post

cat v-a costat rev de 2ani (30.000km) la Aveo 1.4L 16v ? cei de la reprezentanta din TM mi-au zis un scor de 870ron :wallbanger:

daca asta e atat atunci la ce sa ma astept la rev de 4ani cand tre sa schimb distributia #-o ...

Share this post


Link to post

4l ulei Mobil 1 ESP Formula 5W30 sau Castrol Edge 5W30= 150-170 lei, depinde de unde il luati. Filtru aer Mann = 30-40 lei, filtru ulei Mann= 10-20 lei, Filtru polen Mann=70-80 lei, sau alte firme, eu am gasit filtru polen incepand de la 20 lei.

 

Adica iesi pe la 250-300 lei consumabilele, daca le schimbi singur nu te costa nimic, data te duci la un mecanic e pana in 50 lei. Poti schimba singur macar filtrul de aer si polen (economisesti bani), e foarte simplu, daca nu vrei sa te murdaresti si la ulei.

 

 

 

 

Iar revizia aceasta e facuta cu consumabile de calitate superioara! Daca vrei ca totul sa fie GM, iesi si mai ieftin!

 

Luna aceasta cred ca voi face si eu schimburile de 15.000km, cu produsele scrise mai sus.

 

@cos22tm, eu am schimbat si distributia acum 6 luni si m-a dus totul pe la 800 lei. Uita-te in topicul meu, la inceput, pentru preturile pieselor ORIGINALE, luate online de la importatori. In reprezentanta te duce peste 20 mil! Niste hoti, eu sa nu aud de reprezentante!

 

 

Share this post


Link to post

asa e lawr stiu ca doar piesele nu costa nici 50% din pretul cerut de reprezentanta. in mod normal daca nu m-ar interesa garantia as schimba eu filtrelele iar pt ulei la un service de cartier.

am obtinut alt pret la alt dealer un pret pt rev 2ani de 500ron cu tot cu manopera.

Share this post


Link to post

:) acea oferta include doar o "verificare vizuala" a masinii - ca sa citez din reprezentatul service-ului...praf in ochi

Share this post


Link to post

Revizie la 2 ani + ITP Auto Huber Sibiu:

ITP 200 lei

Revizia 186 lei, total 386 lei.

De la mine: ulei + filtru de benzina.

De la service filtru de ulei + consumabile+manopera.

Filtrul de aer in stare buna, nu l-au mai schimbat, filtrul de polen schimbat de mine.

Share this post


Link to post

Salut..oferta de la chevrolet in valoare de 390 ron-revizia pentru iarna-pentru un aveo de 1,2 cuprinde..

-schimb ulei motor+filtru ulei

-schimbat filtru aer si filtru benzIna

-verificat lichid de frana si antigel

-verificat suspensia...

Eu am primit acasa oferta prin posta..

Edited by diablo

Share this post


Link to post

Cine mai merge la astia la revizie, nu este plin forumul de prostiile pe care le fac la preturi de sfidare a consumatorului ?

Share this post


Link to post

Tocmai mi-am achizitionat un Aveo 1.4 16v, LT. Unul dintre cei care mai stau pe forumurile astea mi-au recomandat ca la 1.500-2000 km sa schimb uleiul din cutia de viteze pt ca nu ar fi bun, si dupa putin km se face apa...e adevarat? Stiti ceva despre asa ceva, ca la reprezentanta nu mi s-a spun nimic de genu asta. Adica nah, de ce e nevoie o fac dar n-as baga bani inutili in chestia asta. Scuze de ce s-a mai discutat subiectul da sunt foarte multe posturi si cu search n-am gasit.

 

 

Share this post


Link to post
... Unul dintre cei care mai stau pe forumurile astea mi-au recomandat ca la 1.500-2000 km sa schimb uleiul din cutia de viteze pt ca nu ar fi bun, si dupa putin km se face apa...e adevarat? ...

Unii stau degeaba pe forumurile astea. Uleiul din cutia ta nu se schimba, se completeaza, doar, daca este sub nivel. Citeste manualul de utilizare, nu te mai lua dupa unii de pe forumuri.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...