Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

salut..magnet poti sa mergi linistit la service pentru ca este ultima revizie si interesul lor este sa ia banii...dupa revizie masina a iesit din garantie si gata...cu alte cuvinte platesti dublu decat ai plati sa le schimbi singur,daca ar fii a doua revizie pierdeai un an de garantie dar acum nu pierzi nimic...s-au poate ai 5 ani garantie...

Edited by diablo

Share this post


Link to post

Salut diablo. Am 3 ani garantie. Ideea e ca dupa revizie vreau sa le zic sa imi faca o ultima verificare la masina si sa schimbe ce se poate pe garantie. Vad eu cum ma descurc, sunt programat sambata. Oricum o sa le zic de dinainte ca sunt un pic cam "depasit".

Edited by magnet

Share this post


Link to post

Salut.

Kalosul a facut 6 ani.

Revizie la diBas.

Ventilator racire motor (King Campione).

Curea alternator

Distributie (curea+2 role-King C.+pompa apa+garnitura pompa apa+4 l antigel-Di Bas)

Ulei 4 l 5W-30+Filtru ulei+Filtru polen+Filtru benzina (magazin Daewoo pe Bd. Ferdinand)

 

Total:1830 lei. Toate piesele luate de la diBas au avut 30% reducere.

Share this post


Link to post

Salut.

Kalosul a facut 6 ani.

 

Lichid de frana si verificare A/C?

Share this post


Link to post

Buna ziua!

Am facut luni marea revizie de 60.000 km (mai exact 56.700 km si 5 ani) la Kalos, cu piesele cumparate de mine.

Piesele au costat 865 lei: curea transmisie, curea distributie, rola ghidaj, rola intinzatoare, pompa de apa, placute de frana (cu test pe standul de frana - nerelevant, totusi), 2 filtre aer, filtru ulei, 5L ulei GM 5W30, filtru benzina, antigel 1L (pt pierderile de la schimbarea pompei de apa).

Manopera la Radacini Bd. Timisoara: aprox. 650 lei, dupa reducerea de 24% acordata, plus bilet de tombola si servetele de masina (?!).

Alte probleme nu au gasit, masina merge de altfel foarte bine. M-au dezamagit cei doi mecanici, prin murdaria care au lasat-o in masina (au aruncat efectiv piesele schimbate pe covoras) si pe aripile masinii (cu multe amprente negre)... Ca fapt divers, la examinarea pieselor schimbate am constatat ca cele 2 curele de distributie/transmisie erau destul de uzate si crapate (mai ales cea de transmisie), la fel si pompa de apa cu un joc sesizabil. Placutele ma mai tineau cateva mii de km, dar am pus acum unele Ferodo, in locul celor stock GM. Voi reveni cu mai multe detalii privind piesele, eventual pe PM.

Drive safe si vacanta placuta celor care pleaca in concediu!

Edited by lsniculescu

Share this post


Link to post

:o fftopic:

ia de pune poze aici

nu inteleg ce e mania asta cu mesajele private

luati frate si bagati poze si sfaturi pe forum ca de aia e forum - poate mai are cineva nevoie de o informatie ceva

ce e pe forum e indexat de google - apare la o , pm-ul - e PRIVATE - e doar pentru cel de il primeste

Share this post


Link to post

Lichid de frana si verificare A/C?

Nu au fost trecute la manopera, deci clasic romanesc nu cred sa le fi facut. Aerul conditionat merge bine, ingheti efectiv, dar compresorul uruie cam tare pe caldurile astea (este drept ca de noua a facut asa dar parca s-a mai intensificat zgomotul). Placutele de frana sunt tot cele initiale (am vrut sa le schimb de anul trecut ca le luasem, dar si atunci si acum nu a fost nevoie). Lichidul nu stiu in ce stare este.

Share this post


Link to post

Nu au fost trecute la manopera,

 

Era oarecum previzibil, totusi iti recomand sa schimbi agentul de racire (la fiecare 45 000 km sau 3 ani) si lichidul de frana ( la fiecare 30 000 km sau 2 ani) . La ambele se aplica principiul prevederii si nu cel alaparitiei defectului, asta si pentru longevitatea sistemelor cat si a evitarii surprizelor costisitoare. La AC intra 600 ml de R134 (parca) si cu aceasta ocazie afli si de starea de etansare a sistemului. La ultima schimbare de R134 aveam 140 000 km si am pierdut doar 50 ml, iar AC -ul isi facea datoria pe deplin. La fel siu franele.

Iti recomand sa consideri si aceste doua amanunte.

Share this post


Link to post

Era oarecum previzibil, totusi iti recomand sa schimbi agentul de racire (la fiecare 45 000 km sau 3 ani) si lichidul de frana ( la fiecare 30 000 km sau 2 ani) .

 

OK. Merci de sfat.

By the way, vad ca ai vandut totusi Kalosul.Cereai multicel pe el. Cu cat ai reusit?

Share this post


Link to post

By the way, vad ca ai vandut totusi Kalosul.Cereai multicel pe el. Cu cat ai reusit?

 

3300 E, este mereu o contradictie intre cat vrei sa obtii si cat obtii in realitate. Oricum dupa 6 ani si 176000 km consider ca pretul a fost rezonabil.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Anul trecut în august am făcut revizia de 3 ani (34000 km).

 

Acum am 36000km şi nu ştiu ce ar trebui să schimb la revizia de 4 ani. Conform cărţii de service ar trebui aşa:

- ulei motor

- filtru ulei

- filtru aer

- bujii

- lichid frână/ambreiaj.

 

Dar având în vedere că am făcut doar 2000 km de la ultima revizie, chiar trebuie schimbate toate astea, sau la unele e suficientă o verificare?

Share this post


Link to post

Eu as schimba doar uleiul si filtrul de ulei.

Share this post


Link to post

Cam exact ce-ti zic ei. In cel mai bun caz poti sa renunti la schimbarea filtrului de polen. Restul se invechesc si cu timpul, nu doar cu rulajul...

Share this post


Link to post

O bujie si un filtru de aer care stau degeaba se invechesc ?headscratch.gif

Share this post


Link to post

La 4 ani sau 60k se schimba si distributia... si cu ea nu e de joaca la motorul tau, chiar daca ai doar 36k.

Share this post


Link to post

La Aveo distributia se schimba la 6 ani sau 90k.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Revizia de 60.000 km cu tot cu distributie m-a costat in felul urmator cu piese comandate de pe net de la un importator, toate originale GM si folosite inca din fabrica pe masina:

Curea Distributie 180 lei

Rola distributie 80 lei

Rola intinzatoare distributie 175 lei

 

Deci cum ramane cu Aveo 16V si inlocuirea distributiei la 90 000 km sau 6 ani? :mda:

 

 

link catre post

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

O bujie si un filtru de aer care stau degeaba se invechesc ?headscratch.gif

Ai vazut vreodata o bujie ruginita? Si un filtru de aer mucegait?

Share this post


Link to post

La Aveo distributia se schimba la 6 ani sau 90k.

 

 

A naibii treaba au schimbat astia motorul de la Aveo 2005 in 2006...

Share this post


Link to post

Ai vazut vreodata o bujie ruginita? Si un filtru de aer mucegait?

 

Bre, sincer ... NU ! n-am parcat niciodata sub apa rolleyes.gif

Share this post


Link to post

Aş putea să le spun să schimbe bujiile şi filtrul de aer doar dacă realmente e nevoie. Dar oare pot avea încredere în ei...? [-O<

Share this post


Link to post
Aş putea să le spun să schimbe bujiile şi filtrul de aer doar dacă realmente e nevoie...

Pai, tocmai acelea trebuie schimbate. La o masina de 4 ani cumperi singur consumabilele, le schimbi la orice atelier de cartier si reduci costurile la jumatate. Asa zisa revizie este doar o schimbare de consumabile care n-are legatura cu marca autoturismului, este universala si banala.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare: Pot schimba motorul masinii fara sa fie nevoie de rar sau imi trebuie neaparat omologare? As vrea sa schimb motorul de aveo 1.2 cu aveo1.4 16v !

Share this post


Link to post

Amice, posteaza in profil si cati ani ai, ca sa nu te inteleaga lumea gresit! =))

 

Personal iti recomand sa il schimbi cu cel diesel 2.0, 150cp caci e mult mai coooool...

Share this post


Link to post

Amice, posteaza in profil si cati ani ai, ca sa nu te inteleaga lumea gresit! =))

 

Personal iti recomand sa il schimbi cu cel diesel 2.0, 150cp caci e mult mai coooool...

 

 

 

pentru asta ti-ai luat un warn !

ok am postat varsta!!!!!!!!!! hua[/snapback]

 

eu am vorbit frumos dar pentru asa raspuns asa replica ( deschide spoilerul ). Ai fi putut sa fi civilizat si sa nu ti bati joc de om!

Edited by Salex
Ghinion ! Am deschis spoilerul, iti recomand sa il (re)deschizi si tu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...