Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

deci pana la urma ai economisit 130ron fata de 210, cat sperai :(

cred ca a fost o mica deficienta de comunicare

cam mare diferenta la monopere 115 vs 283

trebuia sa le dai sapca poate mai scadeau ceva la manopera aia de 113ron/h > :)

sunt asa aglomerate service-urile pe la voi de au preturile astea?

Share this post


Link to post

De unde pana unde aglomerate, masini putine-mecanici putini, tupeul e mai mare sau mai mic...oricum asta a fost cea mai ieftina revizie, 570 + 830 + 521, cred ca mi-am luat Mercedes si inca nu am aflat! :mrgreen:

In pretul de azi cred ca am platit si drive-testul facut ulterior cu un Cruze, banuia ca o sa-l sperii pe cel de langa mine cu cateva depasiri si de aceea m-au taxat pe masura! La un moment dat mi-a bagat si textul "in zona asta mai stau si radare"! :P

Share this post


Link to post

Revin cu o corectie, prima revizie a fost 667 lei nu 570 cum am trecut mai sus...primele 2 la G&P Galati, a 3-a la Radacini Braila, daca o mai fac pe a 4-a probabil va fi undeva gen service Zetec.

Share this post


Link to post

smilies29.gif am ajuns si noi la prima revizie 1 an, 15k km.

 

S-au schimbat : filtru aer 31.98 ron

filtru polen 56.44 ron

filtru ulei 13.00 ron

filtru benzina 36.75 ron

 

ulei achizitie prorie 92 ron, (la reprezentanta 165 ron) 43000000.gif

manopera cu tot cu scanare 220 ron

 

total 450 ron

 

S-au miscat repede, si mi-au spalat si motorul, au vrut si exteriorul dar aveam de facut un drum lung si ploua, pacat de ea.

Ce m-a uimit este testul de amortizoare care s-a imbunatatit de data trecuta 39000000.gif , de ex: de la 45% la 51-55%

Am incheiat primii 15k km fara probleme, consum mixt 7.1, intr-un cuvint... MULTUMIT

S-auzim de bine ok.gif

Share this post


Link to post

Revin cu o intrebare dupa revizia facuta acum cateva zile...i-am spus respectivului sef de atelier de la Radacini ca nu vreau mai mult de 3,87 litri de ulei in baia de ulei insa raspunsul a fost ca nu e nicio problema daca e mai mult. Clasic romaneste, nu? Astazi am verificat uleiul dupa ce am lasat masina de ieri iar nivelul a aprox. 1 cm peste limita maxima. Pe unde as putea sa-l scot? M-am gandit la un furtunas extrem de curat atasat la o seringa si bagat prin locasul in care se afla joja...evident ca o sa fiu extrem de atent sa nu-l scap in baie, asta ar fi chiar culmea!

Share this post


Link to post

Vezi ce zice Mircea aici. Cauţi la farmacie furtun de perfuzie (e suficient de subţire încât să-l poţi introduce în locul jojei), seringă de 50ml (mai mare nu ştiu dacă găseşti) şi te apuci de treabă.

Share this post


Link to post

Multumesc tie si lui Mircea pt. "luminare"!

Share this post


Link to post

Cine imi poate recomandai mie un magazin in Bucuresti de unde sa pot achizitiona la un pret ok, 5l ulei gm 5w-30, un filtru de polen si 4 bujii Ngk.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Eu iti recomand sa-ti cumperi niste placute de marca, maxim 200 de ron, 2 beri si in 20 de minute le-ai schimbat :)

Eu am aproape 41000 si placutele mai duc circa 1000-2000 km , deja mi-am comandat alt set, dar nu se pune ca e masina mult mai grea.

 

Ma apropiam de 30.000 de km asa ca am inceput sa ma interesez unde schimb placutele de frana.

Raspunsul : AMI AUTO. Pret placute Ferodo Premier 160 RON, montajul 40 RON.

 

Ajung la ei, urca masina pe elevator si ma cheama mecanicul : cine ti-a spus ca trebuiesc schimbate ? Serviceul Opel-Chevrolet la care am facut ultima revizie, zic eu.

Imi spune ulterior ca placutele ma mai tin 10-20k de km. Eu fac ochii maaaaaari. Dupa care el imi arata cum intra ditai surubelnita in santul care este pe mijlocul placutei.

 

Ce sa mai spun acum si despre Expocar Targoviste ? Caci ei mi-au "recomandat" sa schimb placutele...prematur.

Share this post


Link to post

Am facut revizia saptamana trecuta la Dibas Fundeni si costurile au fost urmatoarele:

rev chevrolet 186 ron (2 ore obligatoriu ca sa e stas-ul)

filtru ulei 20.42

filtru benzina 62.18

filtru aer 66.91

filtru polen 148.8

ulei 190.34

 

-30% reducere

-------------------------

550 ron

 

M-au lasat sa stau langa masina, totul a fost ok.

Share this post


Link to post

E prima sau a doua revizie?

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Va salut. Se apropie revizia de doi ani si ma gandesc sa-mi cumpar consumabilele din comert. In ghidul de service scrie pe coloana cu 24 luni ca trebuie schimbat lichidul de frana/ambreiaj. Intrebarea mea este urmatoarea: Trebuie schimbat si cel de frana si cel de ambreiaj, sau sunt la comun? Daca nu sunt la comun ce cantitate de lichid imi trebuie pentru frana si cat pentru ambreiaj? Ce lichid imi recomandati pentru aceasta operatiune?.Mentionez ca am un aveo sedan 1.4 din 2008.

Edited by vieri

Share this post


Link to post

Sunt la comun, pentru ca ai ambreiaj hidraulic.

Se recomanda dot 4 pentru ca are punctul de fierbere mai inalt.

Share this post


Link to post

Si ce cantitate imi trebuie?

Share this post


Link to post

Circa 600 ml sunt suficienti pentru a si curata bine instalatia. Sa ti-l schimbe prin cadere, nu tras cu seringa din pompa!

 

Vlad, atentie ca placutele nu se schimba cand ajung metal pe metal, ci si la o anumita varsta (imbatraneste materialul aplicat pe ele) si la o anumita uzura (de regula cand trec de 60% din grosimea lor_. Ca fapt divers, placutele Ferodo pe care le-ai luat au un martor de uzura, daca te uitai la el ai fi observat ca e pus la vreo 5 -6 mm din carnea placutelor, 5-6 mm care se tocesc in cam 4000-5000 km la un stil de mers normal.

Share this post


Link to post

Ok. Ms mult pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post

Salutare! Apelez la cunostintele voastre pentru problema mea.

 

In cartea de garantie si ghid de service revizia a 3-a este programata pe 23.07.2010 sau 40250km. In acest moment masina are 41800km si garantia exprira in septembrie.

 

Intrebarea mea: daca ma duc saptamana aceasta sa efectuez revizia mai intru in carti pentru o ultima verificare/reparatii pe garantie?

 

Exista un "decalaj" la kilometraj pentru a efectua revizia facuta la timp, astfel incat sa nu pierd garantia?

 

LE: am observat ca in carde scrie 1 luna sau 1500km. In cazul meu cred ca am piedut garantia, corect?

Edited by magnet

Share this post


Link to post

Cam in aceeasi situatie sunt si eu. Mi-am luat inima in dinti si pana la urma am zis ca daca mai am un an de garantie sa fac revizia la reprezentanta. Sunt programat maine. In ghidul de service zice ca urmatoarea revizie trb facuta la 20.07.2010 sau la 21754. km. Eu m-am programat luni adica pe data de 19, si nu au gasit alta data mai repede decat pe 22.07.2010. Daca cumva imi zic ca am pierdut garantia m-au pierdut si ei pe mine ca si client si nu mai fac nicio revizie la ei. Cred ca ai vrut sa vizi un an si 15000 km.

Share this post


Link to post

Cam aceiasi abordare o voi avea si eu. Daca nu gasesc intelegere sau nu merge la blat > :) , renunt si fac la un service de cartier cu piesele mele.

Share this post


Link to post

Sau poate zici ca ai vreo 1800 km mai putin cand bagi masina in service... ;)

Share this post


Link to post

Eu de zis pot sa zic, dar ei nu verifica? :scarpin: . Sau poate verifica portofelul :-> (scuze de off-topic)

Nu mai tin minte cum am procedat la ultima revizie.

Edited by magnet

Share this post


Link to post

Vorbesti si tu cu un baiat de la receptie inainte.

Share this post


Link to post

De regula declari tu, dai cheia, tralonul si carnetul de service, mecanicul baga masina si tot el o scoate. Daca lasi si jurnalierul dat pe un odo zilnic...

Share this post


Link to post

mi-am facut azi revizia de doi ani la reprezentanta g&p bacau. a costat 708 lei. nu a fost nicio problema ca am intarziat 2 zile fata de data care era trecuta in ghidul de service. Lichidul de frana au zis ca nu e nevoie sa fie schimbat, bujiile le-am cerut eu sa le schimbe. Preturile sunt urmatoarele(sa nu va speriati):

 

-filtru aer 46.92 lei

-filtru polen 103.69

-filtru benzina 43.25 lei

-filtru ulei 13.89 lei

-ulei 4 L 5w-30: 146.38 lei

-bujii(4 buc): 144.44 lei ( :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock :)

-saiba: 1.69 lei

-manopera: 207.7 lei

 

Masina a stat in service o ora si jumatate, dar am fost taxat 2 ore si jumatate ca cica asa e standard, ceea ce mi se pare o tampenie. Cam atat. A si inca ceva. E ultima revizie care o mai fac in reprezentanta. :thumbl:

 

Am uitat sa mai spun ceva. Daca ma uit pe devizul de la revizia trecuta la fiecare piesa in parte pretul a scazut cam cu 10-12 lei(la cele de anul acesta). Oricum tot mi se par scumpe piesele.

Edited by vieri

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...