Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Totusi ti-a spus cineva ca placutele trebuie schimbate? Eu la 34.000km le am 50% uzura.

 

Mi-au spus cei de la Expocar, ieri cand am fost la revizie, ca ma mai tin vreo 3-4 mii de km placutele actuale.

Cum franezi de ai reusit sa ai 50% uzura la 34.000 km ?

 

In oras folosesc destul de mult "frana de motor"; apas destul de rar pedala de frana, dar cand o apas, o calc destul de sanatos. Am inteles de pe aici (si argumentul oferit a avut logica in opinia mea) ca pentru a menaja discurile, e recomandat ca franarea sa se faca in socuri de scurta durata, decat sa calci pedala cu 500m inainte de locul in care vrei sa te opresti (adica...vad semafor, ridic piciorul de pe acceleratie, incepe sa-mi scada viteza, iar cu 10 metri inainte de locul de oprire apas frana - iar daca mai e si o groapa sau o denivelare, nu franez peste ea si ma trezesc cu 5 metri inainte de locul de oprire ca trebuie sa calc frana santos).

 

De ulei nu zice nimeni nimic ?

Share this post


Link to post

Eu iti recomand sa-ti cumperi niste placute de marca, maxim 200 de ron, 2 beri si in 20 de minute le-ai schimbat :)

Eu am aproape 41000 si placutele mai duc circa 1000-2000 km , deja mi-am comandat alt set, dar nu se pune ca e masina mult mai grea.

Share this post


Link to post

Eu le-am schimbat la 57.000 si mai aveau 1-2 mm.

Share this post


Link to post

Cum se traduce in mililitri un nivel peste maxim al uleiului cu 1/10 din distanta dintre indicatia de MIN si cea de MAX ?

De unde cumpar furtunas ca sa-l bag in motor prin orificiul jojei ?

 

In cartea masinii scrie ca pentru motorul de 1.2 se folosesc 3,2 litri de ulei.

Share this post


Link to post

- 1/10 = 100ml;

- 3,2l = volumul maxim;

- volumul depinde de temp uleiului;

- un nivel de 2,7-3,0l este suficient;

- paradoxal, la farmacie, kit de perfuzie.

Share this post


Link to post
... 28.000 km ... in cateva saptamani schimb si placutele de frana...

Bucuresti

 

... 34.000km ... 50% uzura...

Galati

 

... 57.000 si mai aveau 1-2 mm.

Constanta

 

Mai lipseste Safari sa spuna cum merge pe autostrada 70.000 Km cu aceleasi placute :D

Share this post


Link to post

Mai lipseste Safari sa spuna cum merge pe autostrada 70.000 Km cu aceleasi placute 40000000.gif

 

 

Hmm ce vremuri? Nu pot decat sa fiu in asentimentul tau. Cu noile FERODO SL am deja 41000 km, dar din fericire noul proprietar va posta (probabil) limita la care a ajuns. La revizia de 175 000 km placutele au trecut cu : hohohooo las' ca mai are!! ok.gif

Share this post


Link to post

Constanta

 

Lasa ca stim pe cineva care a schimbat placutele la 30k. Deh, tineretea bat-o vina... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Ieri m-au sunat cei de la Radacini Braila sa imi aduca aminte ca la sf lunii iunie trebuie sa fac revizia de 1 an.Mi-au zis si un scor pt asta...650ron...Astia profita la greu de noi pe motiv de "garantie"....Acum sunt in dubii daca voi mai pastra garantia ca am gasit un mecanic bun si mi-a zis ca ma rezolva el de revizie si o sa ma ajunga max 300ron...

Share this post


Link to post

salut..daca dai 650 ron urmatorul an vei merge fara sa iti faci probleme de eventualele defectiuni care pot sa apara,faci si a doua garantie mai mergi un an apoi te gandesti daca sa mai platesti s-au nu...spre sfarsitul garantiei o sa vezi ca vor fii multe de schimbat si vei vedea ca a meritat sa platesti..

Share this post


Link to post

spre sfarsitul garantiei o sa vezi ca vor fii multe de schimbat si vei vedea ca a meritat sa platesti..

 

Hai ca nu e chiar atat de proasta masina asta. Am citit postul tau de pe topicul "Impresii..." si nu pot sa spun decat ca...se mai intampla.

Eu abia am iesit din garantie si nu am schimbat nimic pe garantie - nu am absolut nimic de reprosat masinii (poate consumul :) ).

 

Iar daca renunti la garantie...de ce ti-ai mai luat masina noua ?

Eu personal am ales masina noua cu garantie din simplul motiv ca nu vreau sa ma doara capul IN CAZ CA se strica ceva. Nu s-a stricat nimic si nu am apelat la garantie in cei 3 ani. Dar era suficient un singur eveniment mai consistent ca sa-si scoata "parleala".

  • Like 1

Share this post


Link to post

imi poate spune cineva daca bujiile cu codul RN9YC sunt bune pentru aveo 2007; 1,4 . Si daca nu sunt bune ce anume imi recomandati?

Share this post


Link to post

Sunt bune bujiile selim, champion... dar poti pune NGK BKR6E-11 japoneze.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Ieri m-au sunat cei de la Radacini Braila sa imi aduca aminte ca la sf lunii iunie trebuie sa fac revizia de 1 an.Mi-au zis si un scor pt asta...650ron...Astia profita la greu de noi pe motiv de "garantie"....Acum sunt in dubii daca voi mai pastra garantia ca am gasit un mecanic bun si mi-a zis ca ma rezolva el de revizie si o sa ma ajunga max 300ron...

Pastreaza garantia cumpara din comert uleiul si filtrul de polen (120+45)...eu ma duc la Radacini Braila la inceputul lui iunie, o sa-ti transmit cat te va costa in condiitile astea revizia. Tot 650 mi-au spus si mie initial, din astia uleiul e 208 iar filtrul 113 lei...mecanicul bun iti va face doar inlocuirea consumabilelor nicidecum sa ti-o puna pe tester.

P.S. Daca renunti la garantie sa vezi ce bani o sa-ti inghita daca te lasa sa zicem rulmentul de presiune...o boala de fabricatie se pare, cel putin la modele din 2007!

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

imi poate spune cineva daca bujiile cu codul RN9YC sunt bune pentru aveo 2007; 1,4 . Si daca nu sunt bune ce anume imi recomandati?

 

 

Sunt pentru motorul 1.4 8V! Echivalentul de la NGK e BPR6E(S)

Daca Aveo tau are 16v atunci ai nevoie de NGK BKR6E-11

Share this post


Link to post

schimbat rulmentul de presiune la un nene cost total 150 lei din care rulmentul Luk 72 lei restu mecanicu

durata operatiune 2.5 ore

masina a iesit din garantie in luna martie km parcursi 52000

asa ca nu a costat o avere schimbarea rulmentului

Share this post


Link to post

Asta e o informatie excelenta...cum arata rulmentul schimbat? Ma refer la uzura!

Astazi m-am informat de consumabile pt revizii si am gasit ulei 5w30 GM 110 lei/5litri, filtru de polen coreean care ar costa doar 25 lei, suspect de ieftin, probabil o sa caut altceva si filtru de aer 35 lei! O sa le achizitionez saptamana viitoare, spre edificare o sa-mi iau si cele 3 repere schimbate anul trecut...sa raman pe mana lor la filtrele de ulei si combustibil sau sa le achizitionez si pe ele?

 

...A mai auzit cineva de DEXOS 2 ? Mai are cineva in motor asa ceva ? La o scurta pe net, se confirma spusele sefului de service, cum ca este intr-adevar produs de GM. ...

 

Am vazut astazi la Frontal 126 lei/5litri, ambalajul e identic cu cel din reprezentante numai ca apare mentionarea DEXOS 2...o sa raman totusi la cel utilizat 3 ani pe masina.

Share this post


Link to post

Filtru de ulei recomand bosch, e doar 11 lei la Zetec.

post-1682-127479487295_thumb.jpg

post-1682-127479488402_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Schimbat acum la 30750 km discurile de frâna originale GM cu discuri marca Brembo 185 lei bucata, plăcute de frâna Delphi 135 lei setul și echilibrare roti 45 lei. Manopera la discuri și plăcute 100 lei.

Share this post


Link to post

Filtru de ulei recomand bosch, e doar 11 lei la Zetec.

 

Merci pt. recomandari, magazinul am inteles ca e undeva prin complex Tiglina 1, o sa caut si acolo.

Share this post


Link to post

referitor la rulmentul de presiune schimbat

a fost plin de rugina si fara vasilina inelul de cauciuc rupt facea zgomot si la invirtirea cu mina

cel luk nu are inel de cauciuc este capsat

Share this post


Link to post

Sunt pentru motorul 1.4 8V! Echivalentul de la NGK e BPR6E(S)

Daca Aveo tau are 16v atunci ai nevoie de NGK BKR6E-11

 

motor 1.4 cu 16 V. ms pt indicatii

Share this post


Link to post

Sa mentionez si eu ce valori mi-au transmis cei de la Radacini Motors Braila la consumabile:

- filtru ulei 16 lei

- filtru aer 51

- filtru combustibil 47

- filtru polen 113

- ulei 208 lei...

Astazi mi-am achizitionat uleiul GM5W30 la 88 lei/4 litri, filtru polen Herth Buss Jakoparts 39 lei, filtru aer Unix 40 lei astfel ca am ajuns pt. aceste 3 repere la un total de 167 lei fata de 368 lei cat m-ar fi costat la reprezentanta...cred ca o sa-mi achizitionez si filtru de ulei + filtru combustibil care probabil ma vor costa inca 50 lei ajungand astfel la un total de aprox. 217 lei fata de 435 lei!

Share this post


Link to post

revizie de 1 an facuta la rucom

post-22754-12754981263_thumb.jpg

total 515ron

 

daca numar foile din placinta, acum am observat ca amaratul de filtru de polen e mai scump ca uleiul, si e doar o hartie; ce i am spus eu fetei de la receptie si ce a scris :D - noroc ca i am explicat omului de a luat masina; wireless doar pe lan

 

per total multumit

Share this post


Link to post

Astazi am facut revizia de 3 ani la Radacini Motors Braila, rezultatul financiar cuprinde 2 valori una normala si alta specifica:

- piesele achizitionate din comert au costat 214 lei (ulei GM 5W30 88 lei/4 lei, filtru Mann ulei 10 lei, filtru Mann combustibil 37 lei, filtru polen Jakoparts 39 lei, filtru aer Unix 40 lei)

- manopera 283,20 lei (??!!!!) lucrat efectiv 50 minute, taxat 2,4 ore si spray curatat frana 500ml, 23,80 lei!

Total 521 lei...cadoul firmei, o sapca cu brandul Radacini si o agenda 2010! Initial am fost anuntat ca pretul reviziei cu piesele lor ar fi costat 650 lei, cum am mentionat mai sus pretul consumabilelor ar fi costat 435 lei.

P.S. Un calcul elementar ne arata ca ora de manopera e 28 euro :scarpin: ....sa mai spuna cineva ca nu se traieste bine in Romania mai ales ca singurul angajat a produs 68 euro in 50 minute (e drept cu tot cu TVA-ul) :-?

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...