Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Multumesc pentru informatii. Dupa prima revizie, am renuntat la garantie datorita atitudinii mecanicilor; pentru revizia de 60k ma gandeam sa merg la Arad la reprezentanta sau intr-un service Daewoo (de care am fost foarte multumit).

Share this post


Link to post
sau intr-un service Daewoo (de care am fost foarte multumit)

 

Este posibil ca scannerele celor de la Daewoo sa nu citeasca computerul masinii. S-a mai intamplat.

In acest caz, al renuntarii la garantie, poti schimba doar cureaua si intinzatorul, care ajung la 200 RON amandoua si cu 150-200 RON manopera ai rezolvat. Dupa cum poti observa si AB si-a pastrata vechea pompa la 60k km cum si eu pana la 120k km. Zic asta deoarece in vechiul plan de revizie nu era mentionat ca pompa sa se schimbe odata cu distributia. Mai poti adauga si cele 2 simeringuri ale axelor de distributie, dar si aici cred ca se poate renunta, desi ambele costa undeva la 30-40 RON si nu ar crea un mare stres financiar. Succes!!

Share this post


Link to post

Am sunat la Arad, distributia+manopera undeva la 800 Ron, si pompa de apa cam 300. Mai am vreo luna la dipozitie sa ma hotarasc, preturile sunt mari, dar in alta parte daca merg sper sa nu apara probleme...Inclin sa merg totusi la reprezentanta

Share this post


Link to post

@safari hunter, cand am luat masina mi-au spus ca mai dureaza cateva saptamani pana primesc cartea. Si cum eram supernervos ca am asteptat mult dupa masina, am luat imediat masina si gata. In cartea masinii parca nu am vazut nimic despre revizii. Recunosc, nu am fost prea atent. Treaba e ca m-am certat cu ei pentru ca in momentul tatonarii mi-au spus ca revizia e la 15k, iar la ridicarea masinii cica 10k. Mi s-a intamplat o bucurie (daca aveam cartea masinii rezolvam si eu) si am ajuns la GTT, fiind mai aproape. Atunci am fost dupa cartea service, aveam vreo 6000km atunci.

Share this post


Link to post

Am facut la OPEL VEST ARAD revizia de 30.000 km la pretul de 510 ron(fara schimbat placute de frana pentru ca nu era nevoie). Apropo, te lasa langa masina in service. La Timisoara ma goleau de 1.100 ron(pt. ca mi-ar fi schimbat si placutele, evident nefiind langa masina).

Share this post


Link to post

Adica pretul placutelor + manopera necesara schimbarii este 590 lei??? Adica mai mult de jumatate din pretul reviziei? :o

Edited by root

Share this post


Link to post

Mai citeste odata, ce scrie, pe primul rand (daca vrei, poti citi si ce scrie in paranteza).

Share this post


Link to post

REVIZIA DE 30.000KM LA OPEL VEST ARAD

BujieFR7DCX - 4 BUC =50.99

ULEI GM10W40 - 4L=112.11

FILTRU ULEI=12.90

FILTRU AER = 38.54

FILTRU POLEN = 93.33

FILTRU COMBUSTIBIL = 37.71

 

TOTAL MATERIALE = 345.58

MANOPERA = 165.01

TOTAL 510.58 RON

 

 

Apropo, revizia de 15.000km la Timisoara fara bujii a fost 560 ron acum mai bine de un an.

Share this post


Link to post

Bebelushu, am citit destul de bine, inclusiv paranteza, si dupa logica mea, daca la Arad l-a costat 510 lei revizia fara placute si la Timisoara l-ar fi costat 1100 lei, inseamna ca diferenta e de 590 lei. Deduc de aici ca 590 lei inseamna pretul placutelor + manopera pe care cei de la timisoara le-ar fi schimbat. Nu e cazul sa fii ironic, mai ales cand am impresia ca tocmai tu nu ai citit cu atentie intrebarea mea.

Share this post


Link to post

Scuze.

Tu, ai intrebat de diferenta, pana la total.

Eu ma gandeam ca ai intrebat de cei 510.

Nu am fost atent.

Scuze, inca odata.

Share this post


Link to post

@octabaloi, multi spun ca nu e bun uleiul respectiv, iti trebuie 5w30 ! Inclusiv manualul masinii. S-ar putea sa ai probleme cu motorul.

Suna la ei si spune-le acest lucru.

Edited by ciolanus

Share this post


Link to post

Corecta observatia!

Intrebati intai ce ulei va vor pune. E de preferat 50 lei in plus pe un ulei mai bun. La cat costa exploatarea masinilor pe un an de zile, suma e neglijabila.

Share this post


Link to post

Eu am programare la rucom luni.Data trecuta mi-au bagat mobil 1 5w40.Sa le zic sa bage alt tip de ulei?

Share this post


Link to post

Akon, la Aveo, fost Kalos, manualul spune 5w30. Nu stiu cum e la tine.

Share this post


Link to post

Citesc aici ca la revizia de un an sau 15k km, se pune ulei 15 w 40, in alte pagini am citit ca se completeaza lichidul in rezervorul spalatorului de parbriz (cu sapte lei / litru ), ca verificarea se face in dorul lelii etc. Ma pun sa citesc caietul de revizii inainte de a merge la service si imi voi face un rezumat a ceea ce trebuie facut la revizia de un an / 15k. Si totusi recitind postul #1000 s-ar putea sa par hilar. Dar sigur o sa-i intreb ce ulei imi vor pune, daca nu ma lasa cu, consumabilele cumparate din alta parte.

Share this post


Link to post

Stie cineva care e planul de revizie oficial si actualizat pentru Aveo la revizia de 2 ani sau 30000 Km? In cartea de service scrie ca se inlocuiesc: ulei+filtru, filtru aer interior, bujii, lichid de frana. Banuiesc insa ca GM l-a mai modificat intre timp (am auzit pe aici ca se mai schimba filtru de aer motor si placute de frana).

 

P.S. Cred ca ar fi util sa se modifice titlul topicului in "Revizii Kalos/Aveo"...

Share this post


Link to post

Se schimba toata filtraraia, oloiu si bujiile. De placute- nici pomeneala. Nici nu se uita la ele.

Share this post


Link to post

Lichid de frana nu?

Chiar Lucian, unde s-a facut si cat a fost revizia de 2 ani la sedanul tatalui tau? (din cate imi amintesc a cam implinit doi anisori...)

Share this post


Link to post
Stie cineva care e planul de revizie oficial si actualizat pentru Aveo la revizia de 2 ani sau 30000 Km?...

 

In caietul de garantie scrie sigur, in afara de consumabilele de la un an, cred ca si lichidul de frana.

Share this post


Link to post

Stiu ce scrie in caietul de garantie si service, m-am uitat evident inainte sa pun intrebarea (vezi ca am si enumerat in primul post).

Ideea e ca de la an la an sau de la dealer la dealer se schimba cate ceva in planul de revizii. De ex. era cineva tot pe acest topic, nu cu multe posturi in urma, care reclama faptul ca la TM intentionau sa-i schimbe si placutele de frana, desi nu era necesar (umflandu-i astfel considerabil nota de plata). De asemenea in caietul de service scrie ca se schimba lichidul de frana, desi observ ca printre cei care au facut aceasta revizie in ultima vreme nu au fost asemenea cazuri. Deci exista diferente notabile intre ce scrie in caietul de service si planul de revizii al dealerilor si de aceea am intrebat daca exista un plan de revizii oficial si actualizat, ceva aprobat de GM.

Share this post


Link to post

Scrie si de lichidul de frana, insa aia nu til-s schimba. Ai putea fi multumit- ca NU cred ca-l schimba, poate doar completeaza ceva- tu nu ai de unde sti ce fac ei, deoarece NU vezi masina. Mai bine vorbesti la un service unde poti sta langa masina si ti-l schimba aia pentru cativa lei. Doar sa iei un lichid de frana bun.

Masina lu' taica-meu face in aprilie 3 ani. Maine se duce sa-i schimbe telescoapele spate si discurile- mai era vorba sa-i retuseze spoilerul spate- pe casco. Masina ramane cateva zile acolo.

Revizia de 30k- atat la tata cat si la mine- s-a facut la G&P Suceava. Cost la mine- 700 ron, parca. Sau 600? Nu mai stiu. Am scris pe aici, pe undeva- dar la ora asta nu vreau altceva decat sa ma culc.

Voi face si ultima revizie cand o veni vremea (momentan am vreo 35k km), ulterior rezolvandu-mi singur treburile, fapt ce va scadea cam la jumatate costul unei revizii in service. Filtraraia o voi lua de la colegul nostru Lao, uleiul GM- vad eu- poate tot de la el. Rampa am in localitate, cheie cu lant pentru filtru am. Tigari se gasesc, timp asemenea. Scutesc cam 180 km pana la service si o zi pierduta de la munca. Daca masina imi va merge bine in continuare, voi fi si mai multumit.

Ne mai "hauzim".

Share this post


Link to post

A facut cineva revizia de 2 ani prin Bucuresti pt Aveo? (si la ce service) Cam cat costa si ce schimba ?

Multumesc

Share this post


Link to post
Citesc aici ca la revizia de un an sau 15k km, se pune ulei 15 w 40,

 

Care ar fi diferenta intre Argus de floarea soarelui si acest tip de ulei? La pretul actual nu cred ca mare diferenta. Oare cat isi vor mai bate joc cei din service-uri de utilizatori. La biata Dacioara puneam 20 W50 deoarece tolerantele pieselor erau in mare date in zecimi de milimetru. Aici unde vorbim de sutimi mergem cu orice ulei de la bunica??? :grumpy:

Share this post


Link to post

buna tuturor.vreau sa va povestesc experienta mea la revizia de 30000,aveo 1,4 4 usi,la EUROMOTORS BAIA MARE.Pe factura mi-au scimbat:filtru aer,polen,combustibil,ulei, bujii, 4L ulei 5w30+manopera=580 RON.Nu m-au lasat langa masina in service.Dupa ce am iesit am facut o verificare la compartimentul motor: filtru ulei schimbat,nivel ulei la MAX.Bun.Deschid torpedoul si surpriza:lucrurile mele nemiscate(pt. cine nu stie pe acolo se schimba filtru polen).Ajung acasa,iau trusa de scule si desfac,surpriza: nu mi-au scimbat filtru de polen si nici bujiile(poate nici uleiul...asta nu pot verifica pt. ca nici inainte n-a fost murdar) filtru de combustibil nu stiu unde e.Si acum vine culmea culmelor:mi-a fost scoasa mufa care alimenteaza ventilatorul de racire motor.Mda... cat timp e iarna nu aveam probleme dar cum se incalzea vremea buleam motorul si mecanicii mei iar aveau de lucru si pe timp de criza. Deci atentie baieti la reprezentante de nota NS.Daca stiam de ce-s in stare mai bine pierdeam garantia.Sfatul meu sa nu va apropiati de EUROMOTORS BAIA MARE!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...