Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Neaลฃa!

ย 

Pe unde se face cea mai ieftina revizie in Bucuresti (1 an/10.000km)?....ca la GTT...

Share this post


Link to post

Acum m-am uitat pe deviz si am vazut ca la revizia de doi ani si 25000 KM nu au schimbat bujiile.

Asa ca m-am hotarat sa le cumpar si sa le schimb eu.

Intrebarea mea este ce bujii trebuie sa cumpar pt un aveo 1.2 ?

Multumesc

Share this post


Link to post

Intrebare: a incercat cineva sa faca revizia la un chevrolet aveo in Bucuresti cu consumabilele cumparate "in regie proprie", ramanand de achitat numai manopera?

Share this post


Link to post

Da, eu, la un Kalos, la Radacini de pe Timisoara. Fara probleme. Am mai facut revizii si la GTT (de fapt toate celelalte de pana acum), dar nu am incercat manevra (ceea ce nu inseamna ca nu tine). Ah, ca fapt divers, la o revizie la GTT le-am spus ca bujiile le-am schimbat eu, deci sa-si vada de treaba si... si-au vazut, deci probabil ca nu ar fi obiectat nici daca le spuneam ca bujiile noi sunt in portbagaj.

Share this post


Link to post

Salutare, am si eu intrebare legata de cartea de service a masini...si anume, cand trebuie eliberata, pentru ca mie nu mi-au dat asa ceva nici cand am ridicat masina, nici la prima revizie...si nici nu mi-am dat seama sa-i intreb pe domni de la Di-bas.

Imi cer scuze daca am gresit topicul...

Share this post


Link to post

Nu ti-au dat o mapa cu trei carti in ea: cartea de service, cartea masinii si inca una mai subtire in care ti se explica in ce conditii ai parte de service, tractari etc...?

Share this post


Link to post

In mapa aia mi'au dat doar manualul, si carticica aia subtire...fara carte de service... un priten mi-a spus ca acea carte de service s-ar elibera la prima reparatie a masini daca ar fi cazul... dar nu sunt asa convins de ce spunea tipu'.

Share this post


Link to post

Mergi la dealer si cere cartea. Trebuia sa ti-o dea de cand ai luat masina. Daca nu vrei sa faci service-ul la ei notezi reviziile in carnetel?

Share this post


Link to post

Asta e prima masina cumparata noua, nu stiam cum sta treaba cu cartea de service... am aflat recent. O sa merg sa ii rog frumos pe domni de la di-bas sa-mi dea cartea aia, dar probabil ca nu va fi asa simplu... .

Multam de raspunsuri

Share this post


Link to post

N-are de ce sa nu fie simplu. Pur si simplu probabil ca au uitat sa o bage in mapa.

ย 

Bafta

Share this post


Link to post

La prima revizie, nu i-a deranjat ca nu ai carete de service? Sau macar atunci sa-si fi adus aminte... Mie mi-e suspecta treaba asta!

Share this post


Link to post

Unde au notat oare revizia efectuata? Sau daca dai banu' pe reviziile lor nu mai conteaza daca ai carte?

Sa te fereasca D-zeu sa mergi cu ea in garantie ca dupa talon cartea de service este urmatorul lucru care ti-l vor cere.

Share this post


Link to post

La prima revizie, mi-au intrebat daca am cartea de service, le-am spus ca nu mi-au dat nici o carte de service, si au spus "ok, in aproximativ doua ore va puteti lua masina" ... . Oricum am pastrat chitantele alea de la ei and stuff... ca sa am o dovada ca am facut revizia aia.

Share this post


Link to post

Mergi totusi la ei sa-ti dea cartea. Este inacceptabil sa-ti iei masina noua si sa nu-ti dea cartea de service a masinii.

Share this post


Link to post

Tocmai am dat un mail in care le-am prezentat problema, sa vad ce imi vor raspunde. Daca nu primesc raspuns, o sa ma duc saptamana viitoare pe la ei.

Share this post


Link to post

Cu raspunsul...e mai greu la ei...

Share this post


Link to post

La gtt am fost pt o aripa usor indoita si m-au programat peste 45 de zile !!! Plus ca trebuia sa o recuperez dupa cel putin 3 zile! Am gasit un service local, la frumusani, e parcarea plina de masini bengoase, deci am avut incredere sa o las acolo. Plus ca mi-au luat masina de acasa dimineata la ora 8 si mi-au adus-o tot acasa a doua zi la terminarea programului.

Referitor la revizii, care dintre serviceurile autorizate (gm) te primesc cu piesele tale, astfel incat sa nu pierzi garantia?

Sarbatori fericite!

Share this post


Link to post

Eu unul am fost la Radacini Motors Brasov cu materialul meu (ulei+filtre).Toate originale GM.Asta ca sa nu aiba de ce se lega .Am cumparat si ulei de cutie 75/85 pe care mi-l vor schimba pe la 15 mii.Bine, bla-bla ca le-am primit de la un prieten .Prima revizie m-a costat manopera 59 ron.Incearca nu ai nimic de pierdut. :thumbl:

Share this post


Link to post
Cu raspunsul...e mai greu la ei...

ย 

Ai avut dreptate, nu au raspuns la mail. Oricum, am fost azi la revizia de 20K la Di-Bas fundeni si am rezolvat si cu cartea de service, se pare ca au uitat sa o dea sau ceeva de genul, oricum nu au fost probleme.

Share this post


Link to post

Ma bucur ca s-a rezolvat problema ta.

Share this post


Link to post
Ai avut dreptate, nu au raspuns la mail. Oricum, am fost azi la revizia de 20K la Di-Bas fundeni si am rezolvat si cu cartea de service, se pare ca au uitat sa o dea sau ceeva de genul, oricum nu au fost probleme.

ย 

Si eu am cumparat masina de la DI-bas. Problema e ca ei te MINT cu nerusinare ca trebuie sa faci revizia masinii din 10000 in 10000 km, nu din 15000 in 15000. Eu am avut o mica problema cu masina si am ajuns la GTT (era cel mai aproape) si nu au vrut sa-mi faca nimic pana nu aduc cartea de service. Din vorba in vorba am aflat ca revizia se face la 15000km sau 1 an, nu la 10000 ca la Di-Bas. Am ajuns la Di-Bas, s-au facut ei mirati ca nu am primit carticica odata cu masina, insa mi-au dat-o. Am rasfoit-o si am citit ca revizia se face la 15000km sau la un an. Ceea ce stiam de cand am cumparat-o si de pe forum.

Acum va las pe voi sa hotarati cat de seriosi sunt cei de la Di-bas fundeni, pe mine m-au tepuit de doua ori: prima data cand mi-au spus ca imi aduc masina in 2-3 saptamani si mi-au adus-o in 2 luni si a doua oara cand au vrut sa ma "revizuiasca" la 10000km.

Inteleg ca avem drumuri proaste, dar asta nu inseamna ca trebuie sa efectuam o revizie completa la fiecare 10000km, in timp ce in afara chiar se uita cand trebuie facuta revizia.

Multumesc celor ce mi-au raspuns!

Share this post


Link to post
Problema e ca ei te MINT cu nerusinare ca trebuie sa faci revizia masinii din 10000 in 10000 km, nu din 15000 in 15000. Acum va las pe voi sa hotarati cat de seriosi sunt cei de la Di-bas Fundeni, Multumesc celor ce mi-au raspuns!

ย 

ย 

Salutare amice si fii bine venit la noi judecand dupa numarul de posturi, dar se reia odiseea Di-Bass-iana prin care noi nu citim si ei ne mint. Imi pierd stapanirea de sine :spumelagura: cand aud povesti de genul: am luat masina, nu si cartea de garantie!? Stai linistit ca am mai auzit povestea de la mai multe persoane, nu numai de la tine. Un lucru ma intriga, cum basca ei de treaba sa astepti sa vina revizia sa-ti iei cartea? Puilor, acolo ramanea masina parcata in usa magazinului pana de tiparea sau se scria una de mana. Asta una la mana, doi, nu in cartea utilizatorului este si diagrama de revizii planificate? Poate ma insel si la modelele noi sa stea treaba altfel fata de deja anticul meu Kalos. La inceput si mie mi s-a spus sa vin la 10K km la revizie. Fireste ca a urmat intrebarea: daaa... unde scrie?? :scarpin:

Nu vreau sa se intelega ca am fost destept de la cumpararea masinii, nehh, am luat si eu tepele mele, dar pe asta cu revizie anticipata nu!!

Sa ne urmareasca asa tare blestemul foloseste, strica, citeste si fa scandal :spumelagura: ??

Cred ca da si nu este numai la noi la astia de 8000E cu TVA, am vazut mai abitir la jde' mii de E fara taxe =)) .

ย 

BTW: Cand sufeream cu airbag-urile, Di-Bass-ul a fost singurul care m-a sunat pe mine si pe cei de la Expocar de cateva ori pentru a-mi propune diverse solutii de rezolvare a problemei.

Asta pentru adevarul istoric, a ceea ce am fost, suntem si vom fi.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine, revizia la 60k km la ce pret ajunge? sau daca aveti idee doar distributia cu tot cu manopera?

Share this post


Link to post

Manopera e vreo 150 parca.

Distributia (de pe piata), pana in 200.

Pompa de apa, parca pana in 100.

Daca iei piesele de la ei... vreo 1300 cu totul, fara sa pui la socoteala "indexarea" cu-cursul de schimb.

Share this post


Link to post
M-ar interesa si pe mine, revizia la 60k km la ce pret ajunge? sau daca aveti idee doar distributia cu tot cu manopera?

ย 

Vad anul de fabricatie 2007, sa inteleg in acest caz ca masina este in garantie? Si daca da, atunci verifica acceptul dealerului privind piesele aduse de tine. In cazul in care acesta nu accepta solutii de compromis pretul poate creste semnificativ fata de estimarea lui AB.

ย 

AB, ai schimbat pana la urma si pompa?

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

ย 

×
×
  • Create New...