Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

@puchi > filtrul de aer se schimba dupa 8000 km in RO, nu se sufla, doar, daca vrei un consum mai mare. In plus, la orice revizie la Aveo de 1,2L, mai ales la prima, se verifica si se curata franele si se verifica/regleaza jocul la rulmenti. In plus, ungerea lor este obligatorie. Reglarea franei de mana este necesara. Verificarea si completarea tuturor lichidelor. Tu te lauzi/bucuri cu un cost infim, dar nu poti spune ca ai facut revizia de 1 an, oamenii te-au servit, cat ai vrut, atat ti-au facut.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Maetre!.Stiu si voi lua Mann .Dar de ca s`al fi schimbat ei (ca, cine stie ce puneau ) :mrgreen:

Ei, s-au oferit la suflat. :scarpin:

P.S raspuns pentru Johnny>uleiul din cutie nu se mai schiba la 15mii ci la 45 .

Eu le-am spus sa nu umble la cutie pentru ca vrea muschiul meu sa schimb tot uleiul din cutie la 15000mii.

Pentru asta eu si Tolin am comandat ulei din Bucuresti 75w/85.La nici o reprezentanta din Brasov nu au uleiul care al scri an carte (respectivul)

Edited by puchi

Share this post


Link to post

Mai citeste o data, am completat intretimp.

Share this post


Link to post

Ai dreptate dar chestile care le-ai scris pot sa le fac si eu .Credema ca la passat 12 ani am facut de toate .

Daca vreau totusi lucrurile care le-ai spus le pot face tot la ei ,dar sa mai fac ceva Kilometri .

Sa stii ca m`am documentat (si asta tot de la revizia facuta de tine =D> ).Timpul le rezolva pe toate .

Nu m`am laudat ci m`am bucurat.

Share this post


Link to post

puchi, imi pare rau uleiul de cutie la aveo de 1.2 se schimba la 15.000 km sau la prima revizie idiferent care survine prima.Nu inteleg la voi se schimba doar daca vrei, pai daca patesti ceva adio garantie, producatorul specifica clar ca se schimba uleiul de cutie in conditiile de mai sus.La Craiova nici nu au discutat mi l-au schimbat pentru ca asa aveau in fisa primei revizii.Si in acest sens am revazut postul meu http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=305443, facut dupa revizie iar la momentul respectiv aveam ambalajul uleiului in fata si da se simtea si la schimbarea vitezelor.Nu stiu de ce generalizezi, aici in Craiova, aveau ulei de cutie original.

Share this post


Link to post

Este o circulara data de toate reprezentantele din Brasov si nu numai .La kallos (aveo 1,2 )spark ,uleiul se schimba la 45000 km .Credema am si vorbit si cu ei (meseriasii )si mi-au conffirmat ca se complecteaza.Pentru asta l-am si cumparat doar .Dar il voi schimba la 15mii .Am si vorbit cu ei si nu au nici o obiectie (dar sa`l schimb la ei ).Cand ai avut ulei original de cutie ?? Anul?.Pai chiar crezi ca generalizez aiurea ,eu vorbesc de reprez din Brasov.Caut si foaia cu revizia data de ei .

 

 

 

 

 

P.S

Vad ca tie ti-au pus 75w/80.Asa specifica cartea ??La mine la 1,2 am 75/85.De acea este si greu de gasit, ca 75w/80 sau 75w/90 se gasesc .Si asta si pun (meseriasii)

:redface:

post-8104-1215024368_thumb.jpg

post-8104-1215024379_thumb.jpg

Edited by puchi

Share this post


Link to post

puchi,vorbeam de prima mea revizie facuta la 01.11.2007 cand exista ulei original de cutie in Craiova.

l.e. adica mie nu mi-au pus ce trebuia in cutie ?

Edited by johnny72

Share this post


Link to post

Daca tu ai motor de 1,2 .Ti-au pus ei ce ulei au vrut.

Share this post


Link to post

esti sigur, adica astia merg asa de capul lor ?

Share this post


Link to post

Sunt foarte sigur .Cu pareri de rau .Ei motiveaza ca nu se mai fabrica ,merge si asta bla ,bla bla

Pentru asta pot zice ca Tolin care este cunoscator(meserias)a vrut si el (75W85),si pretul nu este de colea.

Au scuze, acum am vazut ti-au pus ulei de motor 5w/40 in loc de 5w/30 .Bai ce marsavi :-&

Edited by puchi

Share this post


Link to post

Azi am sunat la Radacini - Bd. Timisoara pentru programare la revizia de 30.000 km. Dupa 5 ore, ma suna fatuca sa-mi zica ca abia pe 28 iulie pot sa o fac. Am inchis telefonul, apoi am sunat la Radacini - Ferdinand si m-au programat pentru maine, la ora 10.

 

De ce oare o fi discrepanta asta intre service-urile aceleiasi firme?

 

Oricum, maine vin cu detalii despre revizie. Posibil si un scan al facturii.

Share this post


Link to post

Am facut azi revizia de 30.000 km la Radacini Motors - Bd. Ferdinand, Bucuresti. Devizul a fost urmatorul:

 

manopera placute frana - 0,8 ore - 77,29 lei

manopera revizie - 3,4 ore - 328,49 lei (masina a stat in service maximum 1,5 ore)

placute frana fata - 2 buc. - 240,00 lei

filtru aer - 57.00 lei

filtru benzina - 57,00 lei

filtru ulei - 24,00 lei

bujii - 4 buc. - 76,02 lei

filtru polen - 126,00 lei

ulei - 4 litri - 203,79 lei

garnitura cupru baie ulei - 1 leu

 

Total = 1.190,59 lei

Share this post


Link to post

Sa-mi fxx una! Si le-ai dat banii astia?

Share this post


Link to post

Pai ce sa faca .Ca trebuia sa-si ia masina (mie mi-a luat si talonul).Bai ce preturi . :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu eu dau banii, masina e a firmei la care lucrez. Si seful parcului auto se astepta la suma asta.

Share this post


Link to post

A .Pai esti boier sefu :thumbl: .Ar fi fost prea dureros sa platesti tu suma .

Share this post


Link to post

Stiu... Revizia de 15.000 km a costat 701 lei si am facut-o in august 2007, la Radacini - Bd. Timisoara. Asa ca acum ma asteptam la un 900 - 1.000 lei.

Share this post


Link to post

Oooo, pai sa fii sanatos. Ale naibii scumpe placutele si manopera de schimbare a lor. 7 mil l-a costat pe tata revizia la 30k, fara placute (alea se tin bine).

Share this post


Link to post
Am facut azi revizia de 30.000 km la Radacini Motors - Total = 1.190,59 lei

 

Mai mult decat adevarat. Uleiul de 50 RON fata de 23,5; filtrul de polen 124 fata de 38 RON si sa nu spunem ca manopera este aferenta pentru 5 ore echivalente. Cam mult pentru cei 30k km. Ce ma :spumelagura: cel mai tare este legat de neinlocuirea lichidului de frana/ambreiaj. Un cas de cca 20 de RON care oricum nu schimba in mare suma deja astronomica.

 

Later: cum adeka 2 placute de frana???

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Surrender!! .Sti cumva codul ,de la placute frana ?

Share this post


Link to post

Codul placutelor de frana: CH96534653. Asta apare pe devizul atasat la factura.

 

Mai sus am zis 2 bucati - este vorba de 1 set. Au fost schimbate ambele placute pe fata.

Edited by surrender

Share this post


Link to post

Merci .colega !! :osanale:

Share this post


Link to post

Hmm.

 

Intreb si aici.

 

- Trebuie sa efectuez prima revizie la 3000 km (de rodaj)? Sau nu e musai? Parca nu as risca.

- Schimbul de ulei motor + filtru ulei ma costa (conform spuselor lui radacini) 850 ron. Parca nu as da. Alti dealeri ce preturi au? Filtrul de aer prefer sa il schimb eu (oricum il suflu periodic - desi nu am mers pe drumuri cu praf - de tara - am mers prin bucuresti si imprejurimi, si filtrul era destul de imbacsit. Inteleg ca radacini sunt cam excroci.

Share this post


Link to post

Revizie la 3000 km nu se face la Aveo .15000km sau un an .

Share this post


Link to post
Ce model de bujie ai bagat ?

 

Ei hai sa fie si un hunter mancat de maestru. Nu se putea altfel. Am bagat astazi NJK BR6E-ul clasic, inlocuind deja mult prea celebrele BOSCH SuperStart made in Germanika, WD8 parca sa zic ca au codul. Sigura sesizare notabila a fost aceea ca motorul este ceva mai stabil la turatii reduse. Uneori, cu bujiile anterioare zvacnea usor la accelerari mai bruste, dar niciodata nu au creat probleme de demaraj sau start la rece. Voi studia indeamanunt pe timpul concediului comportamentul acestor bujii. Ce m-a mahnit oarecum a fost ca bujiile Bosch erau ceva afumate desi rulez intre 3000 - si 4500 rpm. :mda:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...