Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Daca ar primi fiecare client consumabilele schimbate de pe masina (placute, filtre, etc.), ai avea garantia ca s-au schimbat... altfel, stai si te intrebi, ca mine...

Dar si asa de unde ai certitudinea ca is consumabilele de pe masina ta, sau nu is de pe o masina oarecare?

Share this post


Link to post

Eu cred ca am fost destul de clar in ce am zis... daca n-ai inteles, treaba ta...

Share this post


Link to post

Sunt dator cu scuze publice, fata de G&P; intr-adevar au schimbat filtrul de polen.

Am verificat astazi, este schimbat; m-am mirat insa cat de "negru" este deja dupa nici doua saptamani... negreala este mai mult in mijloc, inca nu a ajuns la marginea filtrului... clar de acum incolo il voi schimba eu, cred ca din 5 in 5 mii de km.

Si au schimbat si becul ars, de la marsarier, chiar daca nu le-am spus eu despre el, si nici nu l-au facturat. Nota acordata creste la 9 / 10 :) !

As fi curios insa despre o parere a unei persoane care a facut revizia la ei, fara nici o "pila / interventie"...

 

P.S. Stiti cumva codul filtrului de polen, corespondent pentru Aveo, de la un alt fabricant ? Sa zicem Mann, ca tot imi place magazinul de pe Plevnei...

Share this post


Link to post

citesc de aproape o ora prin stufoasele pagini de pareri in speranta ca atunci cand imi va veni randul la prima revizie sa stiu catre ce service sa ma indrept, dar tot nu am reusit sa aflu. as vede binevenita o statistica cu note de la 1 la 10, nu credeti? :o fftopic:

bat campii prea tare cumva? :mrgreen:

Share this post


Link to post

@BGeo:

Sa stii ca se schimba! pot sa iti spun ca la nivelul asta, nu prea se fac astfel de "greseli". Oamenii din service nu au manusi, dar au toate conditiile pentru a nu-ti murdari masina de diverse. E ciudat ca nu ai vazut LCDul ala mare pe care se puteau urmari masinile in service.

Nu am intervenit la service decat pentru a-l prezenta, eu am facut rezervarea pentru el, dar atat! Nu am spus ce piese sa se schimbe, ca nu am acces.

 

Discurile de frana la Aveo sunt un subiect foarte lung si nu il discut aici. Au fost probleme cu fabricatia acestora, unele masini au fost chemate in service, iar ceor care au venit la revizii li s-au schimbat automat.

 

Spor

Share this post


Link to post

De curand a facut cineva revizia de 45K?? in Bucuresti ma refer??

Vreau si eu niste detalii: unde, costuri, impresii, ca tebuie sa o fac cat de curand si la Radacini nu ma mai duc!!!!

Share this post


Link to post

Chiar nimeni?!?!?...

Nu pot sa cred!!!

Hai, va rog frumos, putin ajutor... :osanale:

Share this post


Link to post

Chiar nimeni nu mai face revizii la Chevy?!?!?!

Asa de "sanatoasa" este masina asta!?!?!? :o ca nu necesita revizii?!?!?

Hmm, :-?

 

Vrea cineva un Kalos??? e super masina!!!

Share this post


Link to post

Man, am si eu Kalos, insa n-am apucat sa fac revizia. De aia nici nu am ce referinte sa fac.

Tata a facut revizia la aveo sedan in Bacau cu 6,4 mil. Brokerul meu casco a facu revizia in Suceava cu 4 mil. Ambii la 15k km, ambii avand modelul platinum. Toate consumabilele schimbate.

Any more questions?!

Share this post


Link to post

Merci!

Deci, m-am interesat eu si, la Dibas e cam 5 mil. (lei vechi) cu programare cam peste trei saptamani!!!!

La GTT e ceva intre 6,5 si 7 mil. - nu stiu ce intra in diferenta asta! - cu programare cam in cinci zile

La Radacini nu stiu inca, dar aflu!

Aveti idee mai sunt si alti dealeri-service Chevy in Bucuresti?

Share this post


Link to post

Oho, programare in 3 saptamani, suntem pe calea cea buna. Acum ceva vreme erau programari peste 4-5 saptamani.

Poti incerca la Gold si Platin, de regula te programeaza de pe o zi pe alta. Revizia e in jur de 6 milioane din cate stiu eu.

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

6,4 mai exact... al naibii de scumpi. Eu am sa merg in Suceava, de restul banilor fac o escala la Metro :D .

Share this post


Link to post

Mda, la Radacini, e in jur de 7 milioane, dar din tonul discutiei am dedus ca va fi ceva (mai mult sau mai putin) peste!!! Oricum, la ei m-am tepuit, asa ca... parca as incerca si in alta parte.

Voi incerca si la Gold - Platin, sa vedem!!

Share this post


Link to post

Si eu am platit 560 RON la 15k km la Autoglobus Timisoara, dintre care 260 manopera;

Am primit un test frana (din care n-am inteles nimic), dar nimic legat scanare si nu am intrebat

deoarece abia acasa am vazut ce era bifat la revizie ...

Oricum, pana acum sunt multumit de masina, si sper sa fie asa si in continuare :osanale: .

Share this post


Link to post

Nu vei avea probleme! Masina este bine inchegata (mai are ea ceva greierasi, dar... ) :) ) Problema este cu cei din service care cer sume aberante pentru revizii, in conditiile in care nu muncesc mai mult de o juma de ora!! si mai fac si treaba de mantuiala!

Share this post


Link to post

nexxus, am facut eu revizia aia pe la inceputul lui iunie. Nu era de 45 kkm (cam 38) , dar era de 3 ani :)

Ca toate celelalte revizii in garantie si alte "infatisari" am fost la GTT, unde ideea e simpla: te programezi la prima ora si la 8,5 te infiintezi acolo. Daca nu ai "pretentii exagerate", in 2 ore pleci de acolo.

Mai multe aici: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=273247

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post
Merci!

Deci, m-am interesat eu si, la Dibas e cam 5 mil. (lei vechi) cu programare cam peste trei saptamani!!!!

La GTT e ceva intre 6,5 si 7 mil. - nu stiu ce intra in diferenta asta! - cu programare cam in cinci zile

La Radacini nu stiu inca, dar aflu!

Aveti idee mai sunt si alti dealeri-service Chevy in Bucuresti?

 

 

Vezi ca diBas are un service in Fundeni si unul (mai lejer) in str. Turnatorilor (pe langa spitalul Colentina). Dezavantaj la al doilea e ca nu au reparatii pe electric(in caz de ceva probleme).

Share this post


Link to post

Pe Turnatorilor era serviceul de tinichigerie. Din ce am inteles, nu mai este, l-au mutat pe Fundeni.

Share this post


Link to post

Voi incerca sa ma duc la cei de la Dibas!! Par, cel putin din ce spuneti voi, mai seriosi. Oricum, la Radacini nu ma mai duc: m-au teputi rau de tot si fara pic de jena (rusine sa imi fie :-W :-W ) la ultima revizie - aia de 30K. Asa ca... sa vedem si pe la alte case cum este... cine stie...

Edited by nexxus

Share this post


Link to post
Pe Turnatorilor era serviceul de tinichigerie. Din ce am inteles, nu mai este, l-au mutat pe Fundeni.

Asa este. De vreun an este numai service pt. mecanica, destul de lejer. Dezavantaj ca unele probleme (gen caseta directie sau cum am zis electrice) se rezolva numai in Fundeni.

Share this post


Link to post

Luna asta trebuie sa fac revizia de un an de zile ( am si 12k km) - am vazut ca recomandati DiBas.

A fost cineva in ultima luna pe acolo ?? Sau sa ma duc la Gtt ??

Share this post


Link to post

Eu am luat masina de la di-bas si mi-au specificat clar ca trebuie sa fac revizia la 1 an sau 10.000 km, au pus chiar aceasta specificatie si in cartea de service, stampilata, parafata si din prostie semnata si de mine. In caz contrar, vezi-doamne, pierd garantia.

Edited by bogogica

Share this post


Link to post

Te-au pus sa semnezi ca trebuie sa faci reviziile la ei ?

Share this post


Link to post

La un moment asa era. Acum ar trebui sa le faci o vizita sa semneze schimbarea semnaturii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...