Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Oameni buni, il schimba doar pe cel din pahar, nu merita sa cereti asta.

Share this post


Link to post

Am facut ieri (29.11.07) revizia de 2 ani (la 20000 km) pt Kalos 1.2 la Autoglobus TM.

Cost total RON 475 din care manopera RON 110.

Au schimbat/verificat ce era pe grafic.

Am remarcat:

- au curatat franele pe spate + reglat frana de mana.

- au schimbat lichid frana, aerisit frana, raportul de verificare pe stand nu prezinta dezechilibre.

- au reglat cablu de ambreiaj, care parea slabit.

- au schimbat (in garantie - nu am cerut eu, ci din initiativa lor) 2x brat inferioar; bucsele scartaiau si le-au schimbat cu totul pt ca bratul vine preechipat si nu se pot schimba doar bucsele. (nu stiu daca e asa)

Am totusi niste nedumeriri

- Uleiul pus este Mobil 5w40. O fi bun? Este recomandat GM 5w30, asta 5w40 era parca pt zone mai calde.

- pe factura la bujii era trecut bujii pt C12NZ. Am cautat si C12NZ este codul motorului pt Opel Cosa 1.2 SOHC care cere bujii BPR5ES iar Kalos (motor B12S1) cere bujii BPR5EY-11; diferentele ar fi la electrod si la ditanta; BPR5ES (Standard elctrod - 8mm gap) BPR5EY-11 (V-Grooved electrod -11mm gap). Nu stiu sigur, prin urmare o sa desfac azi una sa vad daca este chiar asa. Daca le-au incurcat cred ca o sa ma duc sa le cer sa le schimbe. Sau nu este nici o problema chiar si asa?

Edited by alins75

Share this post


Link to post

Asa este, bucsile nu se pot schimba separat se schimba cu brat cu tot.

Ce bujii ai tu in carte?

Share this post


Link to post
Asa este, bucsile nu se pot schimba separat se schimba cu brat cu tot.

Ce bujii ai tu in carte?

In specificatii zice bujii BPR5EY-11.

 

Intre timp am scos o bujie si am vazut ca pe ea scrie: GM WR8DC Germany (banuiesc ca sunt Bosch la origine)

Acum m-am uitat prin echivalente si am vazut ca WR8DC sunt echivalente cu BPR5ES, echivalenta pt BPR5EY-11 fiind WR8DCDX.

Oare este vreo problema? Aveti idee?

Edited by alins75

Share this post


Link to post

CUM A FOST REVIZIA LA SIBIU ?

M-AM PROGRAMAT SI EU PT. 5 DECEMBRIE LA REVIZIA DE 2 ANI.

Share this post


Link to post

Eu am scris despre revizia mea la Sibiu aici

Share this post


Link to post

Normal ca ai pierdut garantia. Nu e nimic aiurea iar aici esti offtopic.

Share this post


Link to post

Pai cum sa fie bullshit??? Cand scrie CLAR ca intervalul dintre revizii nu tb sa depaseasca 15k sau un an??

 

E f. clar si nu are rost sa mai continuam discutia aici.

 

Rog un moderator sa mute ultimele 4 posturi la Revizii Kalos.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Revizia se face la 15.000 sau la un an in mod normal. In conditii de exploatare intensiva o poti face mai devreme (scrie si in carte)- 10, 11, 12k (e de la caz la caz, depinde pe unde ai mers cu ea). Ideea e sa nu treci de 15.000 teoretic (ca practic stiu persoane care s-au dus si la 17.000, au dat ceva si s-a rezolvat). Numai ca urmatoarea revizie se va face la inca cel mult 15.000 km sau un an (deci se calculeaza din momentul in care s-a facut prima). Dar asta e teoretic, nu inseamna ca daca ai trecut cu cateva sute peste s-a facut gaura in cer.

Share this post


Link to post

Dupa cum scrie foarte clar in caietul de service (si in manual cred) revizia se face la 15000 km sau la un an de la precedenta (oricare din conditii survine prima). Mai scrie, iarasi foarte clar, ca se poate intarzia cu cel mult o luna sau maxim 1000 km, dar aceste intarzieri nu prelungesc termenul sau numarul de km pentru urmatoarea revizie.

Share this post


Link to post

Revizia de 75 000 km din 2 etape cum imi sade mie bine:

- 5W 30 GM - 148 RON

- filtru ulei - 16 RON

- manopera - 25 RON

- oil flush - 17 RON - cumparat din METRO

TOTAL 1 = 189 RON

 

- filtru polen - 92 RON

- filtru aer motor - 42

- filtru carburant - 38 RON

- bujii BOSCH Super START - 52 RON

- husa protectie scaun - 5 RON

- manopera - 47 RON

TOTAL 2 = 277 RON

 

TOTAL revizie 466 RON

Pentru amatorii de schimbare a placutelor de frana la 15k, va anunt ca inca nu-i nevoie. :D

Tin sa elogiez si de aceasta data solicitudinea si amabilitatea personalului de la SC KAMSAS Impex, privind solutionarea acestei probleme de revizie. Operatie care a durat mai putin de 40 ' de la receptia comenzii, onorate cu o cafea din partea casei pana la achitarea serviciilor efectuate. :thumbl:

Share this post


Link to post

Cafeaua si-au scos-o din husa aia. Nu am mai auzit pana acum sa platesti husa de protectie.

Share this post


Link to post

Daca pana acum ne sfadeam in uleiuri ne conforme, revizii de mantuiala la unele ansambluri vitale vrei acum sa ne carcotim pentru o cafea si o husa de scaun? Eu ma declar multumit ca putem :spumelagura: pe teme non auto in acest topic. :D

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Unde-i SC KAMSAS Impex ? In C-ta? Ca pretul pare bun, cu tot cu husa, pe de alta parte se pare ca ai unul din cele mai rulate kalosuri de pe forum, pana acum ai facut reviziile numai din 15k in 15k ? Sa inteleg ca asta a fost a 5-a ?

Share this post


Link to post
1. Unde-i SC KAMSAS Impex ? In C-ta?

2. pana acum ai facut reviziile numai din 15k in 15k ?

 

1. Sediul Kamsas in Constanta este pe strada Baba Novac nr 78. Poti sa-mi spui ce zona cunosti in Constanta si voi face o indrumare de acolo. Firma este reprezentant in Constanta si pentru marcile Opel, Volvo, Mazda si Landrover.

2. Din 15 in 15k, insa de la 40k am efectuat o mica reparatie corectiva in garantie si anumite consumabile se schimba decalat.

post-2099-1166460390_thumb.jpg

Share this post


Link to post

-Ma apropii vertiginos de revizia de 45.000 km , spuneti-mi din cei care ati facut-o ,cat v-a costat , am citit ca dupa grafic este la fel ca ceea de 15.000 km , dar vreau sa stiu parerea unei persoane ca a facut-o ??

-Eu o sa schimb si placutele de frana , la 30.000 km mi-au spus ca pot sa mai merg linistit cu ele , acuma le schimb , alea o sa mai ridice pretul reviziei cu vreo 2-3 milioane !!!

-Apropo m-ar interesa la 1.4 16V (costul e diferit , presupun , in functie de motor )

Share this post


Link to post

Ca veni vorba si poate castiga omul ceva bani de benzina pentru Austria :D , a apucat cineva sa schimbe placutele cu unele de Nubira? (eu mai am pana in vara si inca n-am umblat la nicio roata)

Share this post


Link to post

-Domnii mei chiar nu a facut nimeni revizia de 45.000 km , la modelul 1.4 16V ????

Share this post


Link to post

Vanatorul de pliznei (Safari Hunter).

Share this post


Link to post

Da el a facut-o si pe cea de 70k, dar de unde este acum nu poate raspunde pentru ca se afla in plin sezon de vanatoare... :D

Share this post


Link to post

Pai in afara de placute, care iti e nelamurirea? Si la alea se stiu preturile, sunt pe aici pe undeva, puse de de Lucian79.

Share this post


Link to post

-eram curios daca la revizia de 45k mai apar alte probleme , si cam cat ar costa ... asta intreb din experiente celor care au facut revizia de 45k , la ce sa ma astept !!! Voi ati avut vreo surpriza ... , neplacuta ???

Share this post


Link to post

Intotdeauna te poti astepta la surprize neplacute in service. :) )

De curiozitate, ai schimbat vreoadata bujiile?

Share this post


Link to post

-nu mi le-au schimbat !!! si nici acuma nu cred ca o se le schimbe (am un feeling :P ) cam cat ar costa sa le schimb la ei (adica cu bujiile lor , NU se le cumpar separat )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...