Jump to content
Sign in to follow this  
geof

Kalos/Aveo - Preturi Piese

Recommended Posts

Studiez posibilitatea de a achizitiona un Kalos. Pentru a face o alegere corecta, m-ar interesa si cheltuieli de intretinere. De aceea va intreb pe voi, posesorii de Kalos care stiti cat costa piesele uzuale pentru Kalos.

Va rog, postati aici!

Share this post


Link to post

Cu cât pui mai bine o întrebare, cu atât vei primi un răspuns mai bun.

 

Defineşte "piese uzuale": consumabile (plăcuţe de frână, filtre de aer şi benzină, curele), elemente de tinichigerie (aripi, portiere) sau optică (faruri, stopuri). Ţinând cont că o maşină nu se ţine în ziua de azi fără CASCO, sunt relevante doar consumabilele, la care las posesorii de Kalos să-şi scoată facturile de la revizii din mape şi să răspundă :)

Share this post


Link to post

despre revizie, vlad35 scria mai demult:

 

Am facut azi, la Di-Bas, prima revizie (10000) care a costat 5.8 milioane (deci aia 120 de euro cum stiam eu sunt 120 dar fara TVA).

In banii asta au intrat : filtru ulei, filtru benzina, filtru aer, filtru polen, ulei Opel 5W 30 (460000/litru !!!) si manopera.

In afara de schimbul celor de mai sus au mai verificat frane, directie, lumini, AC si cu asta basta.

Am intrat la ora programata si am stat tot timpul langa masina.

Share this post


Link to post

Ma refeream atat la consumabile (placute frana, saboti, curele, filtre) cat si la alte piese care s-ar putea schimba mai des, si fara a se putea apela la CASCO, cum ar fi bucse, pivoti, amortizoare.

Share this post


Link to post

nimeni nu a schimbat deocamdata asa ceva :) >-

Share this post


Link to post

Asta e un lucru bun.

Speram totusi ca cineva s-a interesat de aceste lucruri.

Share this post


Link to post

Eu nu m-am interesat pana acum si sper sa nu ma intereseze, vad ca ai Cielo, si eu avut Cielo din 1996 pana asta vara cand l-am dat si am luat Kalos, daca ma tine Kalosul cum m-a tinut Cielo le ridic statuie coreenilor (sau cumpar actiuni la ei)

Share this post


Link to post

Revin cu niste preturi la piese pe care mi le-au dat la service-ul GTT:

- filtru aer: 630.460 lei;

- filtru benzina: 609.313 lei;

- filtru ulei: 276.402 lei;

- filtru polen: 1.414.337 lei;

- placute frana: 2.867.126 lei;

- pompa apa: 3.371.557 lei;

- rola intinzatoare curea compresor: 3.092.133 lei;

- bieleta stabilizatoare: 930.328 lei;

- pivot: 1.209.389 lei;

- curea alternator: 573.895 lei;

- curea distributie: 2.137.954 lei;

- geam oglinda electrica: 677.395

 

Deci, ce parere aveti? Mie mi se par cam mari. Sper sa nu avem nevoie de ele (doar de consumabile de care oricum nu putem scapa).

Share this post


Link to post

ENORME. Eu am avut cateva masini dar curea de distributie 2,1milioane? Ce dracu contine-la fiat am luat good-year si am dat 1 mil pe ea(si e mai mare). Intinzatorul e cireasa de pe tort: 3 mil? Pai ala l-am luat de la dezmembrari cu 100k (cam toate is la fel). [-X

PS:Nu ma mai gandesc l Lacetti la consumurile si costurile pe care le vehiculati :scarpin: .

Edited by andreib

Share this post


Link to post
PS:Nu ma mai gandesc l Lacetti la consumurile si costurile pe care le vehiculati :scarpin: .

:o fftopic: cred ca eu te-am speriat cu consumurile la Lacetti, erau niste posturi off topic care au fost sterse in care iti spuneam ca eu m-am referit la modelul cu motor de 1.8/122cp cand am zis 12-13% in Bucuresti, pe carte este dat 10% consum, mai punem 1% ca traim in Bucuresti si 1% ca doar nu iei motor de 122 cp sa mergi la consum cu ea,sa faci celebrul opt la suta, inevitabil o sa-i dai in goarna...

Share this post


Link to post

Preturi de Maybach sa mor :shock: .

Share this post


Link to post

Mie imi miroase a adaos comercial de 100-200%.

Nu mai calcati pe acolo nici sa beti cafeaua.

Share this post


Link to post

Problema este ca nu prea ai pe unde altundeva sa calci...

Share this post


Link to post

Bai sa vedeti treaba: dupa cum stiti Kalos are sistem de prindere ISOFIX pentru scaun copil si ma apuc eu sa dau mail-uri pe la dealeri sa-i intreb cat e un scaun pentru Kalos cu prindere isofix sa-l dau cadou sorei mele ca sta sa nasca: raspunsul 18.500.000 ROL :shock: Asta in conditiile in care cel mai smeker scaun de masina pe care l-am vazut dar fara prindere isofix este vreo 9 milioane si unul normal 3-4mil...care aveti experienta cu d-astea, cu scaune, please help, ce-mi recomandati...modele, preturi, locatii? multumesc :osanale:

Share this post


Link to post

Ce este defapt sistemul de prindere isofix?

Share this post


Link to post

Masinile noi vin dotate cu un sistem de prindere care respecta noul standard ISO pentru securitate: sunt de fapt doua inele metalice prinse de caroserie montate intre bancheta si spatar spate, distanta dintre ele este aceeasi la toate masinile cu Isofix evident...Partea proasta ca nu prea se gasesc scaune in comert sau daca se gasesc vin la preturi d-astea astronomice...

Share this post


Link to post

Pai in conditiile in care un scaun cu sistemul asta isofix costa atit eu zic sa te orientezi spre unul normal cu prindere in 3 puncte.

Share this post


Link to post

Aveti idee cat costa capacelele ce protejeaza suruburile la jentile de aliaj de Kalos 2004-2005?

Share this post


Link to post

Nu. Cat?

Share this post


Link to post

Pai asta as vrea sa stiu si eu ca maine ma duc sa iau doua dintre ele si sa am banii la mine.

 

inchiriez moderator. da logica frazelor

Share this post


Link to post

Suna inainte si afla cat costa.

Share this post


Link to post

800.000.capacelu! :wallbanger: Plus cica dureaza 2 saptamani sa vina!Fara comentarii!!!! :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger:

Edited by andreicri

Share this post


Link to post

ti l-au furat sau s-a intamplat ceva "natural" cu el ?

 

mie personal imi plac capacelele alea mici, nu prea am mai vazut capacele mici la jenti de aliaj...

Share this post


Link to post

da le-au furat..2 din ele

Sunt acele mici capacele care acopera suruburile de prindere a jentilor si au logo-ul pe ele

Share this post


Link to post

Vezi ca alea doua saptamani o sa se faca o luna...

Daca te duci intre timp in targ, s-ar putea sa ti le gasesti la vanzare mai ieftin :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...