Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Cele mai bune service-uri pentru Chewoouri

Recommended Posts

V-am povestit eu de problema aia cu sunetul infernal de la geamul din dreapta fata, care se aude de nu poti sa stai in masina, de la 140-150 km/h in sus. Si v-am zis ca m-am dus la Autoglobus2000 din Timisoara si singurul lucru care mi l-au zis a fost: noi va garantam masina la 120km/h. Daca pana la aceasta viteza aveti probleme cu ea, atunci le remediem.

 

De tot rahatul raspunsul. Imi povestea unul din baietii de la care am luat masina din showroom ca se dau mecanicii cu ele cand le testeaza la drum intins cu 170/180 km/h, asa de distractie zicea el, dar cand am semnalat o problema la viteza un pic mai mare de 120km/h s-au c***t pe ei. Zicea mecanicul care trebuia sa diagnosticheze: eu nu sunt sinucigas, eu nu merg sa o testez la viteza aia.

 

Ce sa mai zici???

L-am gasit intr-un final pe un mecanic tanar, nu de mult lucra la Autoglobus si ala o zis ca merge el sa se dea cu ea sa vada daca se aude ceva. Si normal, i-o dat 150 o si inceput sa suiere pe langa chederul din dreapta de nu stateai in masina nici cu muzica la maxim.

 

Dar bineinteles, cand s-o intors cu masina o zis ca se aude, ca face urat, dar el nu stie ce are. Ca ar trebui unul mai cu experienta sa mearga cu ea, ca ala ar sti ce are.

 

Asta da treaba!

Dau o gramada de bani, dar cum ies pe autostrada unde n-are farmec fara 140-150 la ora, nu pot sta in masina de sunetul groaznic.

Share this post


Link to post

De ce nu incerci si la un alt service?

Share this post


Link to post

Nu m-am gandit sa incerc la alt service pentru ca initial nu am stiut daca se poate sa merg la altul, daca am voie, apoi am vazut aici pe forum ca este voie, si ma gandesc sa merg, dar stii cum e, nimeni nu-ti plateste sa mergi pana in alt oras sa-ti faca constatare, apoi poate chiar nu au loc in acea zi si te programeaza in alta zi sa mai vi o data.

 

Si cel mai apropiat de mine, fiind din TM, este un alt service Chevrolet-Opel din Arad, pe care mi l-a recomandat Iustinian19, dar m-am gandit sa merg acolo doar pentru revizie, ca imi zicea ca e mai ieftin.

 

stim cat consuma Aveo-ul, mie mi se pare mult sa fac de exemplu 200 km aiurea, sa-mi pierd si timp destul, cand ar trebui sa imi poata rezolva orice problema in garantie, la orice service Chevy. Poate gresesc eu ca gandesc asa, poate nu...

Share this post


Link to post

Salut, astazi am revizia de 1 an. Total initial 727 lei. Total final 710lei dupa ce am spus ca pe mine nu ma interesaeza ce cleme se rup la filtru de aer cand il demonteaza ei, pentru ca in cartea de service nu scrie ca sa inlocuiesc si clemele. revizia facuta la radacini motors B-dul Timisoara

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare

 

poate ati mai vb despre asta, dar eu nu gasesc :(

 

Daca am posibilitatea sa merg la un service Chevrolet din Szeged, in Ungaria de exemplu, sa zicem exact cand mi se duc iarasi discurile de frana, aia de acolo sunt obligati sa-mi schimbe pe garantie discurile?

 

A mai fost careva sa-si faca in alta tara revizie sau lucrari pe garantie la masini, la Reprezentantele de acolo?

 

Merci

P.S.: nu cred nici eu ca cei de acolo au alte discuri, mai calitative, dar intreb din curiozitate

Share this post


Link to post

Nu mai bine incerci sa vorbesti cu ei, sa cumperi tu niste ATE-uri de exemplu si sa suporti diferenta, ei doar sa dea bani de cat costa discurile .. originale?

Share this post


Link to post

ATE-uri???

 

de la ce vine acest cuvant?

Share this post


Link to post

ATE, Brembo, Zimmermann, Lucas, etc.. sunt marci de frane

Share this post


Link to post

de Brembo auzisem dar de ATE nu :)

 

dar nu cred ca ma descurc nici sa ma inteleg cu ei sa-mi schimbe asa normal pe garantie, da sa mai aduc eu din alta parte alte discuri si ei sa faca shmenaraiul ca sa-mi treaca din alea de a lor.

 

merci oricum de idee

Share this post


Link to post

Scriam pe aici, acum vreo 2-3 luni, ca am o problema mare cu Aveoutzul meu, in sensul ca la peste 150km/h, mai ales inafara localitatilor, in camp deschis, fara case sau copaci care mai iau din forta vantului, imi face in partea dreapta un vajait de nu stai in masina. Tot atunci ziceam ca am fost la Autoglobus Timisoara de unde mi-am luat masina sa vad ce se poate face. Si am primit un raspuns pe masura asteptarilor: noi nu avem curaj sa mergem cu mai mult de 120km/h cu Aveo. Daca aveai ceva Saab, sau macar Epica/Captiva mergeam.

 

Si, tring, mi-a venit o idee. Daca tot am fost la revizia de 15k km la Arad, la Opel West si am scris pe aici ce impresie super buna mi-au lasat, si ca atitudine si mai ales ca pret, am iesit cu 200RON mai ieftin decat la TM. Mi-a venit ideea sa sun ieri dimineata la seful de garantii de acolo. Habar nu avem cine este, nu stiu pe nimeni de pe acolo. Cand doriti sa veniti sa vedem? Eu: in 30 de minute ajung. Perfect, va asteptam.

 

Din prima vine cu punga alba si da-i sa testam. Nici o frica, 160km/h rupta in doua, ca sa ajunga la viteza asta in cateva sute de metrii, pe drumul Arad-TM, care este printre cele mai periculoase si aglomerate drumuri din zona asta de vest. Incepe sa vajaie pe la 155km/h. Zice: nu se poate. Trebuie sa rezolvam. O baga inapoi pe macara in service, mai cheama vreo 3 colegi sa-si dea cu parerea. Trag ei de toate pe acolo, mi-or verificat toate chedere, stergatoare geam, manetele de deschis usile, imi mai strage usile in interior, filtrul rezonant de sub filtrul de aer, imi verifica pana si directie si tot pe acolo, si nu isi da seama de la ce poate fi.

 

Ies eu la teste cu 2 mecanici foarte priceputi, curiosi de ce poate fi. Ii dau in freza iarasi sa ajung la 160 in aglomeratia aia si incepe Aveoutzul sa cante. Bun zice unul, hai inapoi in service.

 

Si idee geniala, zic eu, vine cu pistolul ala legat la compresor, ala de umfli rotile cu el, si il da la maxim sa simuleze vantul care bate in masina la 150-170km/h si se apropie intr-un loc, pe la mijlocul chederului ala care inconjoara usa din dreapta si surpriza: face iarasi ca dracu.

 

S-au bucurat si ei, si eu mai ales, ca am descoperit problema, e clar defect de fabricatie si mi-au dat deja comanda la chederul nou si m-au programat la service la ei saptamana viitoare.

 

Asta atitudine, asta daruire de a rezolva problemele clientilor, nu rahat de raspunsuri nesimtite, cand eu aud de la un amic care se stie cu un mecanic de aici de la Timisoara, ca ala are Aveo tot ca al meu si i-o dat cu el in masina a 3-a cu 130km/h si a 4-a pana in 170km/h. Da mie sa-mi faca un rahat de test cu 140-150km/h nu poate.

 

Astia sunt oamenii, mi-am dat seama si eu ca totusi, daca iti dai interesul, clientul vine si a doua oara la tine.

Ii felicit pe cei de la Opel West Arad. Si mentionez ca am aflat de ei intamplator de aici de pe forum.

Share this post


Link to post

Se apropie momentul celei de-a treia revizii si sunt nehotarat unde sa o fac. Service-ul din Craiova il evit, la Sibiu am fost si ultima data m-au dezamagit, chiar daca aveau cel mai mic pret. Acum iau in calcul Expocar, pe ansamblu am auzit ca sunt OK, cei din CT sunt laudati, la Targoviste vad ca s-a dus si Mircea, si vad ca au service si in Rm. Valcea. Care stiti mai multe, aveti vreo sugestie? E vorba despre revizia de 3 ani (face 39.000Km) si vreau o verificare mai la sange avand in vedere ca in doua luni masina iese din garantie.

Share this post


Link to post
Se apropie momentul celei de-a treia revizii si sunt nehotarat unde sa o fac. Service-ul din Craiova il evit, la Sibiu am fost si ultima data m-au dezamagit, chiar daca aveau cel mai mic pret. Acum iau in calcul Expocar, pe ansamblu am auzit ca sunt OK, cei din CT sunt laudati, la Targoviste vad ca s-a dus si Mircea, si vad ca au service si in Rm. Valcea. Care stiti mai multe, aveti vreo sugestie? E vorba despre revizia de 3 ani (face 39.000Km) si vreau o verificare mai la sange avand in vedere ca in doua luni masina iese din garantie.

 

 

In Sibiu la ce service ai fost?Automobile Sibiu sau la Autohaus Huber?Eu am luat masina de la Automobile dar mi-au lasat o impresie mai putin placuta.Pana la anul sper sa se deschida si la noi reprezentanta ptr ca lucrarile au inceput deja.Cei de la Cluj cum sint?

Share this post


Link to post

Si pe mine ma intereseaza un service unde sa fac o verificare mai amanuntita avand in vedere ca ma pregatesc sa fac a treia revizie (45.000) si ca masina mai are ~6000 de km pana cand trenul de rulare va iesi din garantie. Acum am in jur de 44.000 la bord. :)

 

In principiu n-am observat nicio problema la masina, dar un test la amortizoare, directie, etc mai exigent parca ar merita facut. :)

 

@Mircea, recomanzi Targoviste? Te lasa sa stai langa masina? Sunt cooperanti, etc? Merci. :drinkers:

Share this post


Link to post

De Expocar Constanta nu prea am auzit de bine. Din pacate...

La Targoviste, ce sa zic, eu unul am fost multumit de relatia cu ei la service. De 2 luni au un nou director care-si da interesul, sunt oameni tineri si priceputi. Pe mine unul m-au lasat sa stau langa masina, data fiind problema mai ciudata pe care o aveam, si am stat langa ei pana mi-au inlocuit planetarele, au completat cu ulei etc. La adresa Expocar ma pot pronunta mai bine luna viitoare, intrucat urmeaza sa fac revizia de 1 an (13000 km). Intre timp am schimbat eu un filtru de aer, pe cheltuiala mea, pentru ca nu-mi placea cum arata cel vechi dupa 10.000 km. La mine e si oarecum mai deosebit, am diesel si masinile sunt noi in reteaua lor, putini pricepandu-se mai in amanunt.

Share this post


Link to post

Poate se pricep mai bine ca Automobile Sibiu, unde am fost anul trecut. Mecanicul desemnat a stiut sa schimbe uleiul, la filtrul de benzina a injurat ca "uite dom'le cum l-au pus coreenii" iar pe cel de habitaclu nici n-a stiut unde sa-l caute (nu glumesc, a chemat un baiat in ajutor). Si era om la 50 ani.

Share this post


Link to post

@perfidus

Si macar ti le-au schimbat? :D

 

P.S. Facem o intalnire de revizia 3 la targoviste? :P

Share this post


Link to post

Daca ne fac o revizie "profesionista", nu vad de ce nu. As insista si eu sa stau langa masina, nu pentru ca as avea o problema mai deosebita dar e ... revizia deosebita (ultima in garantie).

@Mircea, ai retinut cam cat aveau ora de manopera?

Pe mine mai intereseaza mai mult service-ul din Valcea, dar nu-i problema, ajung si la Targoviste (fac mai putin decat pana la Sibiu).

Si ar mai fi o problema, eu mai am circa 1500 km pana la "termen", si in weekend-ul asta plec la un drum de cca 2000Km :-? . Sper sa nu faca astia nazuri la +500Km.

Share this post


Link to post

Eu la ultima revizie am depasit vreo 800 de km daca mai tin bine minte. :D

Cei de la G&P mi-au zis sa nu depasesc cu mai mult de 1000. Am sunat inainte de a pleca in Austria sa-i intreb cat pot depasi ca aveam in jur de 27.000 pe bord. :)

Share this post


Link to post

OK.

Oricum la ulei stau bine, verificat azi - e un maro inchis, nu bate in negru, si nivelul e tot pe aproape de maxim.

Filtrul de aer as vrea sa-l mai scutur eu un pic inainte sa plec, in vara asta a luat praf la greu pe niste drumuri de munte.

Share this post


Link to post

Cei care vreti sa faceti revizia la Targoviste, sunati la nr lor de telefon (il gasiti pe site) sau dati mail la service.tgv@expocar.ro pentru a va programa si a solicita toate detaliile ce va sunt necesare. Am vorbit cu directorul acestui service azi si singura conditie pentru a putea merge acolo este sa va programati, pentru a nu avea surprize neplacute (sa nu aiba vreo piesa pe stoc sau sa fie foarte aglomerat). Tot astfel puteti afla si cat va costa si cat dureaza revizia. Daca va duceti, postati impresiile pe forum, sa aiba si altii. Eu am sa ma duc la ei in luna octombrie pentru revizia de 1 an si am sa va tin la curent. Sunt hotarat pe ei pentru ca mi-a placut acolo prima oara, iar cei de la G&P m-au dezamagit rau.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Astazi am lasat masina la G&P din pipera pentru mai multe reparatii de tinichigerie. M-am gandit sa va povestesc cat de nasol a decurs toata tarasenia...nu ca poate as crede ca cineva de pe meleagurile noastre mai are speranta ca va fi respectat si tratat ca si client in vre-un service...dar e bine de stiut despre fiecare service de ce sunt in stare.

 

Am strans intr-un an de zile destul de multe probleme ...una din vina mea..am atins o bordura cu pragu si alte multe din vina neatentilor prin parcare si la un momendat avand ghinionul sa pice niste zapada de pe o cladire direct pe plafonul masinii...reusind sa-l infunde binisor. Dupa nenumaratele drumuri pentru dovezi si deschis dosare casco...uneori chiar de 2 ori din cauza unor politisti dobitoci care nu-s in stare sa scrie nici o dovada cum trebuie am ajuns si la momentul culminant de a duce masina in service...si am ales G&P deoarece citisem cat de cat de bine despre ei plus ca in perioada asta au fost cei pe care i-am gasit la care a durat cel mai putin programarea de service.

 

Toate bune si frumoase ...cand am fost sa se uite la masina in service la ei tipu de acolo mi-a spus ca sa vin saptamana urmatoare cu masina si ca va trebui facuta si o reconstatare de cei de la casco (asiban lunea sunt in incinta G&P pipera) ca au dat prea putine ore de manopera ...

 

Am ajuns pe la 9 si 20 la G&P m-am dus la tipul respectiv ...a venit cu mine afara la masina i-am dat cheia a dus-o in hala de service...si mi-a spus "va rog luati loc ca dureaza putin" eu l-am intrebat daca-i bai sa ma duc si eu sa-mi iau tigari de undeva din jur la care el zice da puteti merge...si uite asa ma dusei ma intoarsei si apoi da-i si asteapta ...dupa vre-o ora ce zic eu ...hai ca trebuie sa ma cheme uite acusi...in 20 de minute ma si vedeam plecat asa ca sun si un coleg de servici sa vina sa ma ia cu masina de acolo din pustiu...mai trec vre-o 40 de minte apare si colegu eu ii zic hai ca nu mai poate sa dureze in 20 de minute plecam...

 

Si uite asa mai stam pret de vre-o 2 ore timp in care ne-am mai dus de 3 ori la tipul respectiv ...care cu o fatza foarte senina de parca prizase ceva ne spune ca da mai dureaza putin ca sa se elibereze un agent casco ca sa faca reconstatarea...mentionez ca tipu statea cam la 3 pasi de mesele unde lucrau agentii si timp de 3 ore cat trecusera deja nu l-am vazut nici macar apropiandu-se de ei...dara minte sa vorbeasca ceva

 

Va imaginati din experienta ca agentii casco erau ocupati la constatari, oamenii veneau se treceau pe lista ...etc...si se lucra...

 

 

Dupa vre-o 4 ore deja cu nervii intinsi la maxim ...ma duc iar la el..el senin aceasi placa ca sa se elibereze un agent...deja in disperare de cauza ...am facut stanga imprejur si m-am protapit direct ma masa agentilor unde direct le-am explicat situatia...ca de dimineata stau acolo ca bou si seninu asta de la ghiseu imi tot spune ca sa astept sa se elibereze ei...n-a trebuit sa spun mai mult ...baietii super ok si mirati mi-au spus ca se rezolva imediat in urmatoarele 5 minute unul dintre ei a venit cu mine la ghiseu ...tipu disparuse...omu s-a interesat pe unde e si s-a dus dupa el...s-a intors cu reconstatarea deja facuta in 10 minute si injurand ...de cat de nemernici sunt astia de la G&P ca au mai vrut ore de manopera...

 

 

Fijind gata reconstatarea ma duc la tipul respectiv care ma intreaaba cand las masina...eu ii zic pai de aia am venit sa o las...zice ok si sa astept "putin" sa faca nota de comanda si vine sa o semnez...ce sa-i zic...ok..si uite asa mai astept dupa el 40 de min...pentru o nota care ii lua 5 minute sa o faca...pana la urma ma ridic de la masa si ma duc tot eu la el sa-l intreb ce se intampla cu nota aia..pe care bineinteles o face pe loc...

 

Apoi ma baga in hala de service sa facem lista cu ce am mai lasat prin masina...mai bine nu intram naibi...masina mi-o bagase undeva inghesuita langa un stalp de beton ...in hala cam liniste nu prea aveai impresia ca se lucreaza...iar despre mesteri ma abtin...sa vad intai lucrarea...cand dau sa ies mai si vine unu pe langa el si-l intreaba ...au mai bagat ma aia ore?...la care ii raspunde pe sub barba au bagat ma au bagat...

 

 

Cam astea fiind spuse in concluzie...pentru un lucru de rahat adica sa le suplimenteze aia cu 2 ore de manopera ...care se rezolva in 15 minute cu totu am stat ca ultimu om acolo peste 5 ore si alea pentru ca mi-am rezolvat singur treaba ca daca era sa stau dupa tipu de la ghiseu cred ca stateam in cel mai bun caz 8 ore asta daca nu cumva terminau programul agentii de la casco si ma punea sa revin saptamana urmatoare cand mai veneau aia pe acolo...

 

Mi-au spus ca dureaza 2 saptamani lucrarea da tare mi-e frica de adevar...si de cum o sa iasa...dumnezeu cu mila ...nu pot decat sa ma rog :(

 

Cat stateam la ghiseu mai venise un domn disperat ...luase de la ei masina noua si avea o grila de plastic deja sparta...si de peste 3 luni il duceau cu vorba... :( ...lucru bine cunoscut eu am luat-o deja zgariata si cu chederul stramb la portiera din dreapta ...da nu de la ei de la DiBASS

Share this post


Link to post

Foarte adevărat ceea ce spui.

Pe tip îl cheamă Marius. Am avut o experienţă asemănătoare acolo.

Noroc că am apelat la cineva de "deasupra" lui.

Nu înţeleg cum un asemenea personaj poate fi ţinut într-o firmă privată.

Mie mi-a dat impresia că e ţinut acolo cu forţa şi că "munceşte" doar pentru că cineva îl obligă, ca un fel de detenţie la locul de muncă.

Oricum, mai mult decât orice, are serioase probleme de comunicare, deşi practic el e interfaţa cu clientul. Super-management, n-am ce zice!

 

Deci... relax, au trecut şi alţii prin "spumele" tale...

Share this post


Link to post

mda Marius e tipu si descrierea exacta...nu gandeam ca e asa de celebru !!!

 

 

apropo..daca stie cineva un nr. de telefon al cuiva mai de incredere de acolo tare as multumi, as vrea sa am o optiune in plus fata doar de contactul cu acest angajat

Edited by asoka

Share this post


Link to post

Alex Ionescu, un tip super de la GP, insa din pacate, multe chestii trec de el si nu va poate ajuta. Eu am ajuns la el, apoi de la el la garantii, s-a deschis comanda pentru inlocuit tampoane motor si "va sunam noi" Au trecut de atunci 6 luni si nu am fost sunat, am sunat eu de 3 ori, "nu au venit, va sunam noi" si mi-am bagat picioarele si ma duc la Targoviste si daca este sa-mi schimbe un cui din roata!

Share this post


Link to post

Într-adevăr, Alex e un super băiat, dar, din păcate, se ocupă de mecanică Opel.

Ok e şi Adi, recepţionerul de la mecanică Chevrolet.

 

Cei de la tinichigerie sunt mai... ciudaţi. Iar Marius e... tata' lor!

Chestia e că tipul până la urmă îşi face treaba, dar e un calvar să te înţelegi cu el şi să-l faci să acţioneze în nişte timpi rezonabili. În rest (mai e ceva în rest???) e OK. =))

Şi acum s-au şi despărţit cele 2 secţii, astfel că e puţin probabil ca cei doi de mai sus să te poată ajuta.

Eu am beneficiat de o intervenţie a unei cunoştinţe, la cineva de mai sus din service. Din păcate nu e relaţia mea şi nu te pot ajuta. Sorry!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...