Jump to content
Sign in to follow this  
zack

Pompa Apa

Recommended Posts

Am inteles ca la revizia de 60 000 km ar trebui schimbata pompa de apa indiferent de gradul ei de uzura(daca s-ar putea depista). Masina mea nu mai este in garantie, deci as putea sa nu o schimb deoarece nu am intalnit nici o problema pana acum, cu atat mai putin la sistemul de racire care nu a urcat niciodata peste jumate, fie iarna fie vara acul sta in aceeasi pozitie. Voi ce ma sfatuiti sa fac...sa schimb sau sa nu schimb pompa de apa.

ps: As dori si un argument. (de ce sa fac asa)

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Iti pot spune cum am procedat eu si tu judeci :)

Am luat tot ce trebuie si le-am pus in portbagaj. Am programat lucrarea "inlocuire kit distributie" (am facut-o separat de restul reviziei, din diferite motive... personale). Am mentionat la predarea masinii ca inlocuirea oricarei piese sa se faca "doar daca este nevoie". Cand a ajuns la pompa, mecanicul a iesit din hala, a venit la mine si mi-a zis ca pompa e in regula si nu trebuie schimbata (a vrut sa fie sigur ca a inteles bine :) ).

Masina inca merge :D

 

P.S. Daca postai unde trebuie, adica la Revizii, ai fi aflat asta citind inainte o pagina, doua.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Am citit la revizii kalos si nu am putut lua o decizie. Unii zic ca ar trebui schimbata...altii zic ca ar tine si 200 000 km. Astept parerile voastre, mai ales a celor ce nu au schimbat pompa de apa la 60 000 km. Numai bine.

Edited by zack

Share this post


Link to post

Majoritatea service-urilor mai nou nu iti dau garantie pe distributie decat in cazul in care se schimba curea+role+intinzator+pompa de apa. Ea poate ,,sa tina" 200.000 km dar poate sa moara la 90.000 si atunci trebuie sa desfaci din nou distributia, sa schimbi pompa si cureaua. Avand in vedere ca manopera este o parte substantiala din totalul facturii, nu cred ca merita sa risti.

Share this post


Link to post
Iti pot spune cum am procedat eu si tu judeci :)

Masina inca merge :D

 

 

Dupa aceiasi pilda, pompa mea la a doua schimbare de curea arata inca bine si inca a mai functionat 15000 km fara probleme. Inclin sa cred ca nici pompa ta la numai 60 000 nu va avea probleme.

Share this post


Link to post

Andrei, e putin fortat. Ce inseamna "majoritatea"? Nici la Radacini, nici la GTT nu e o asemenea regula. Evident, daca te duci cu piesele tale, nu iti ofera garantie pe lucrare, dar e destul de improbabil sa aibe vreo legatura "stricarea" pompei cu distributia. Fie ca ar incepe sa curga sau sa se rupa vreo aripioara sau sa faca zgomot din lagare, oricum nu iti va sari cureaua de pe fix si nici nu se va rupe.

Pe de alta parte, chestia cu riscul este adevarata, dar tocmai despre asta e vorba: accepti un risc si te costa mai putin sau platesti ca sa fi mai protejat.

 

Zack, sfatul meu este sa procedezi asemanator cu mine. Fa in asa fel incat sa te asiguri ca mecanicul va judeca precum ar fi vorba de buzunarul lui. Nu uita ca, chiar daca faci treaba cu piesele lor, garantia acordata nu ete pana la urmatoarea inlocuire (60.000 Km), ci pe 12 luni (parca). Asa ca, chestia cu "daca se rupe la 90.000" e cat se poate de... relativa :) Daca nu vrei sa te risti, atunci schimb-o si gata. Macar esti cu constiinta impacata :)

Share this post


Link to post

Atunci o sa schimb pompa in functie de parerea mecanicului si in functie de costul facturii cu si fara pompa.

ps: sper sa fie undeva la maxim 15 milioane...

Edited by zack

Share this post


Link to post

Eu zic sa o schimbi, asa nu am schimbat-o eu.. si dupa nici 15000km a inceput sa curga... solutia care crezi ca a fost ? Demontat tot iar schimbat iar curea tot inclusiv pompa care costa in jur de 100 ron .. iar manopera pentru ea nu trebuie sa depaseasca 10-20 ron, are 3 suruburi da-o naibi :) . Succes.

 

Ups : Acum am vazut ca n-ai Cielo. Deci preturile sunt orientative :)

Edited by TBird

Share this post


Link to post
in functie de costul facturii cu si fara pompa. sper sa fie undeva la maxim 15 milioane...

 

 

cu pompa nu o aduci sub 2000 :( la un dealer GM

Share this post


Link to post

In final nu am schimbat pompa de apa, am schimbat doar garnitura. Revizia m-a dus la 15 milioane lei vechi.

Share this post


Link to post

Pe mine, revizia de 60.000 - cu schimabt tot ce trebuie (inclusiv distributie, pompa apa, etc) m-a costat in jur de 1600 lei. Asta a fost acum doua luni, si nu mai retin exact pretul total (max. 1650 lei).

 

Deci mare economie nu ai facut.

Share this post


Link to post

ps: La service am putut sa vad cum arata pompa de apa si sincer nu arata rau. A avut putina rugina, care a inlaturat-o baiatul care s-a ocupat de masina.

Share this post


Link to post

salut,

 

am un aveo de 1.4 din 2008 cumparat in iunie si tocmai mi-am schimbat pompa de apa si intinzatorul curelei de alternator, avand doar 5750 km parcursi. Am fost f. incantat de masina dar... la nr. asta de kilometri sa trebuiasca schimbate cele de mai sus, e de toata jena.

A mai auzit cineva despre astfel de cazuri ? cum a evoluat masina mai departe ?

 

salutare

Share this post


Link to post
avand doar 5750 km parcursi.

Mai pune un zero.

Share this post


Link to post

:-o...la 5000 de kilometri...Cum s-a intampalt asta?

Cum zicea Lucian,se schimba la cel putin 60 000km.

Share this post


Link to post

salut,

 

am un aveo de 1.4 din 2008 cumparat in iunie si tocmai mi-am schimbat pompa de apa si intinzatorul curelei de alternator, avand doar 5750 km parcursi. Am fost f. incantat de masina dar... la nr. asta de kilometri sa trebuiasca schimbate cele de mai sus, e de toata jena.

A mai auzit cineva despre astfel de cazuri ? cum a evoluat masina mai departe ?

 

salutare

 

Masina ta este in garantie, nu ? Scaneaza din cartea de garantie ca sa te credem, ca eu cel putin is satul de texte la sto.

Share this post


Link to post

La ce service ai fost ? Cumva la meseriasii ' a la Radacini Motors ' ?

Au fost multe cazuri cand s-au schimbat piese asa aiurea, fara ca acestea sa fie defecte. Hai, o curea de alternator nu e o durere, dar nu era vorba de cea de distributie ? Sau, nu cumva vreun nepriceput din service a vrut sa iti schimbe cureaua si ca boul a vrut el sa zica ca era defecta si pompa de apa , ca sa vada seful ca nu a stat de pomana ? Inainte de a duce masina in service curgea antigel? Eu cunosc pe cineva cu un KALOS din 2005 cu peste 200000 Km si a schimbat pompa de apa pentru prima data la 150000 . Masina nu avea nici pe dracu. Motorul de 1.2 .

 

Aaaah si cand stau sa ma gandesc ca nu mai am mult pana la revizie. Ce service sa aleg Doamne , cu meseriasii astia ai lu' peste mort ?

Share this post


Link to post

salut,

 

din pacate este adevarat.

da, Radacini Motros Brasov

uita-te la data reparatiei si la nr km la primire/predare. A, alta chestie este ca eu aveam 5752 km in bord si ei au scris altceva, ma rog - sotia a scos masina din service ca eu nu am putut la ora aia si n-a stiut ce sa verifice.

Se auzea scartait/suierat in fata la motor si in spate la esapament am mai auzit acelasi sunet, dar mai infundat si regulat, ca altfel nu ma duceam la ei si diagnosticul, dupa ce au dat cureaua jos, a fost pompa si intinzatorul de curea defecte. Ce sa mai zic ? Am luat-o de buna, mi-am lasat masina acolo si am plecat - oricum ma invitasera sa astept in showroom pana la finalizare.

"Reparata" fiind, de zgomotul de la esapament n-am scapat, asa ca-i cam dubioasa treaba. Oricum o tin in studiu si daca-o mai fi ceva sunt calare pe ei.

 

salutare,

post-21263-1234041435_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Aceeasi problema am avut-o si eu, dar la 7314 km, plus probleme cu senzorul abs

post-21602-0-55863000-1314174484_thumb.jpg

Edited by cineva2009

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...