Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Cum Aflu Normele De Poluare?

Recommended Posts

Cum aflu euro cat e o masina?Am dat search pe google si nimic... :(

Deasemenea s-a introdus euro 4?sau se mai pot aduce si masini euro3?Si pana cand daca da?

Share this post


Link to post

Din cate stiu tot euro 3 a ramas momentan la masinile aduse de afara.

Iti trebuie codul motor al masinii respective pentru a verifica daca este in lista modelelor euro 3 de la RAR.

Share this post


Link to post

Bun si daca producatorul spune ca din 2000 el face numai euro 4 iar RAR-ul spune ca e euro2 dupa ce verifica codul motor??

Adica nu-i o regula?Daca aia spun ca fac numai euro 4 mai trebuie verificat sa nu-ti iei teapa la RAR?

Share this post


Link to post

DA.Daca motorul respectiv nu e omologat euro 4 poate sa declare producatorul orice.Deci pe site-ul RAR exista o lista cu modelele de masini,anul de fabricatie si tipul de motor care indeplinesc normele euro 3.

Despre ce masina e vorba ?

Share this post


Link to post

Unchiu-meu a avut probleme cu un Ford Focus din 2000 sau 2001... cand l-a luat din Germania acolo zicea ca are euro3, dar la vama au zis ca are euro2... nush exact cum se determina chestiile astea... dupa nishte coeficienti... oricum ca sa demonstreze ca e euro3 s-a dus la bucuresti unde si-a facut testul pentru euro. Trebuie cu programare prealabila si de la rar-ul de la care sunteti si costa 600 euro. Masina sta 2 zile la teste! Este singurul din Romania din cate am inteles. Unchiu-meu s-a dus cu masina si are euro3.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...