Jump to content
Sign in to follow this  
pegroeg

Martor Benzina - Aprins Cu Rezervorul 3/4 Plin

Recommended Posts

Salut si bine v-am gasit!

Urmaresc si eu acest forum cam de 1 luna de zile dar nu am mai postat nimic pana acum.

 

De saptamana trecuta sunt posesorului unui Aveo Elite Automatic 1,4 16V, acum cu 950 km la bord. Astazi am intalnit o problema si m-am gandit sa apelez intai la parearea membrilor forumului (oricum e si mai la indemana decat o programare la service).

 

Problema a aparut azi dimineata (eu nu eram cu masina, ci sotia). Plecand spre serviciu, dupa cativa km parcursi, a inceput sa lumineze intermitent becul de benzina, iar apoi a ramas aprins. Rezervorul este 3/4 plin, am facut plinul duminica asta de la MOL cu benzina 95 la 850 km in bord. Dupa ce a stat aprins cateva minute s-a stins. Apoi s-a aprins din nou si dupa 1-2 minute s-a stins si a ramas stins.

 

Nu stiu daca are vreo legatura, dar dupa ce s-a stins de tot becul de benzina, a inceput sa lumineze intermitent indicatorul de centura sofer, fara avertizare sonora. Dupa asta a ramas aprins ceva cateva minute si apoi s-a stins.

 

Inainte de toate evenimentele astea, sotia a pus o frana destul de brusca, a intrat ABS-ul. Dupa cateva minute au inceput 'semnalele'.

 

Ati mai intalnit problema asta sau ceva asemanator?

 

Am de gand sa fac o programare la service daca problema se repeta. Credeti ca ar trebui sa merg oricum, indiferent daca se repeta sau nu?

 

Multumesc,

George

Share this post


Link to post

După părerea mea ar trebui să mergi oricum în service, să semnalezi problema. Pare a fi o bubă la partea electrică, poate la cablaje, la mufe. Oricum, orice eventuală problemă depistată se va rezolva exclusiv pe cheltuiala lor, tu beneficiind (bănuiesc) de garanţie!

Share this post


Link to post

Revin cu 'rezolvarea' cazului:

- Am sunat la service pentru problema legata de martorul de benzia si mi-au facut programare; am mers acolo (RADACINI Vitan) si am avut doar o discutie cu un mecanic auto; mi-a explicat ca din cauza franei bruste si-a schimbat pozitia momentan pluta aceea din rezervor (nu ma pricep) si din cauza asta s-a aprins becul. E drept ca de atunci nu s-a mai aprins.

- Legat de problema cu indicatorul de centura sofer: sotia nu conecta destul de bine centura, nu avea nici o legatura cu problema anterioara.

Numai bine,

George

Share this post


Link to post

O sa postez aici sa nu mai incep alt topic .

Indicatorul de benzina functioneaza corect , problema este ca nu se mai aprinde becul atunci cand acul de la indicator este la 0.

 

aveo 1.2 ,2006

Share this post


Link to post

Eu am aceiasi problema cu becul martor care nu se mai aprinde,dar imi este frica sa scot pompa de benzina sa vad daca nu cumva s-a oxidat lipitura de la senzorul martorului, poti sa incerci sa vezi daca acolo e problema.Pompa se scoate din interiorul masini sub bancheta din spate.

Share this post


Link to post

Si eu intampin problema. As umbla si la pompa, insa nu stiu care sunt firele cu pricina.

Share this post


Link to post

senzorul care declanseaza aprinderea becului este un cilindru mic argintiu amplasat la baza pompei.la capatul de sus este cositorit un fir,aici ar putea fi problema la lipitura... :-/

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...