Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Zgarieturi Provocate De Spalatoria Auto MOL

Recommended Posts

Intr-un exces de zel m-am hotarat astazi sa spal masina intrucat am vazut soare afara si mi-era cam jena cu ea asa jegoasa.

Am intrat la statia Moll de pe Iuliu Maniu, am bagat-o pe banda, am apasat 1, am apasat E, am plecat la casa sa platesc, am platit, am luat bonul, am fumat o tigara, m-am suit in masina ( spalarea se terminase ) am scos-o de pe banda si am oprit in spatele spalatoriei sa sterg resturile de apa ce nu au fost elimiate de jetul de aer si sa sterg oglinzile care nu se spala niciodata pentru ca le rabateaza periile.

Cand m-am dat jos din ea am ramas socat, zgariata toata partea dreapta si o zgarietura destul de adanca pe capota + cateva dungi pe stanga.

In mod cert acele zgarieturi nu le aveam inainte.

Imi cunosc foarte bine zgarieturile intrucat ma uit in fiecare dimineata la masina sa vad ce urme noi mi-au aparut peste noapte.

+ ca aceste zgarieturi ar fi imposibil de reprodus cu mana , ar dura zeci de minute.

 

Ca si istoric acum 1,5 luni spalatoria de la respectiva statie a foast inchisa pentru 10 zile intrucat vechiul utilaj bulise rau o masina ( se stricase nu stiu ce senzor ).

 

 

Am chemat pe baietii de la spalatorie, au dat din umeri, au chemat pe sefa de tura, ea ca nu se poate domne sa fie de la perii, eu ca nu ma intereseaza, nu trebuie eu sa stiu cum arata zgarieturile de la perii, nu sunt doctor in perii, stiu ca am intrat cu masina fara zgarieturile alea si am iesit cu ele.

Am completat o plangere pe care ei cica o trimit prin fax catre MOll Romania si ma for suna de acolo astazi sau maine.

 

In plangere am scris cum ca in urma spalarii am descoperit multe zgarieturi mari pe care nu le aveam inainte si intrucat nu cred ca vor iesii la polish doresc sa stiu ce propunere au spre a nu ajunge in judecata.

 

In cazul in care NU ma suna sau NU imi repara masina, ce pot face ??

 

Multumesc mult !

Share this post


Link to post

Trebuie facut scandal pana se face o expertiza utilajului de spalat. Iar asta o sa dureze. Trebuie facute plangeri peste plangeri, nu trebuie lasati in pace.

Mi-e teama insa sa nu te puna sa dovedesti ca nu ai avut dinainte acele zgaraieturi pe masina, ceea ce ar fi cam nasol.

Pe de alta parte OPC -ul nu ar fi trebuit instiintat si el?

 

Eu asa zic, fuga repede la OPC, acum cat e calda problema si facut scandal mai departe la conducere.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Iti dai seama ca nu pot dovedii ca nu le aveam inainte.

Daca nu ma rezolva in 48 ore ma duc la OPC desii nu vad mari sperante.

Share this post


Link to post

Am un prieten caruia i-au spart parbrizul..si dupa utin scandal i-au pus altul. Trebuie sa vorbesti cu seful de statie!

Share this post


Link to post

M-a sunat domnisoara Florina Stoica de la ei si dupa ce am repetat povestea a ramas sa verifice si ei tehnic nu stiu ce rahat si ca ma mai suna pana vineri cel tarziu.

Share this post


Link to post

Nu astepta pana vineri

Pune plangere! ca trece timpu si nu mai rezolvi nimic! Mai bine iti retragi tu plangerea decat sa...nu se mai rezolve!

Nu au ce sa mai verifice...ai 2 martori? Care sa stie um era masina inainte de spalat? iti sunt suficienti! Nu-i lasa ca..te lasa si ei pe tine...cu buza umflata!

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

A revenit cu un telefon ca sa le trimit poze.

Va tot raportez ca sa stiti si voi cam care e desfasurarea de evenimente si vom vedea si unde vom ajunge.

Share this post


Link to post

Dar cum naiba ti-a trecut prin cap sa o speli la perii?

Share this post


Link to post

Coincidenta sau nu , eu tot la perii o spal si tot la statia aia de pe iuliu maniu . nasol de tot cristi . tine-te de capul lor si vezi ce rezolvi .

Share this post


Link to post

Oameni buni, nu mai spalati masinile la spalatorii automate! Mergeti in cartier la baietii cu furtunul, iese mult mai bine si poti sa-i dai peste mana daca iti atinge ceva. Aveo nu l-am spalat si nici n-o sa fie spalat in veci la o spalatorie automata. Bine, n-a mai vazut apa din furtun de vreo luna... dar culoarea inca se mai vede.

Sfatul meu: plangere la OPC si gandeste-te la o vopsitorie BUNA, unde sa poti supraveghea etapele lucrarii (sa fie pregatita corespunzator, pusa la cuptor si alte alea).

Nasol moment, eu cred ca ma luam urat de ei.

Share this post


Link to post

Buna ziua!

 

 

 

Stimate Domnule Cristian Sandu,

 

 

 

Va confirmam primirea pozelor si va informam ca acestea au fost transmise SC Karenowa Romania SRL (firma care se ocupa de intretinerea si service-ul spalatoriilor) pentru expertiza tehnica.

 

De indata ce vom avea raspunsul dansilor voi reveni cu detalii privind evenimentul petrecut in statia MOL Iuliu Maniu.

 

 

 

Cu respect,

 

 

 

Florina Stoica

 

Complaints Manager

 

Serviciul de Relaţii cu Clienţii MOL Romania

 

disponibil non stop

 

Telefon: 021.204.85.26 sau 021.204.85.28

 

Linia verde: 0800.800.665 (apelabil numai din reteaua Romtelecom)

 

 

 

Visit our new website at

Share this post


Link to post

Astea sunt zgarieturile ( nu prea ies in poze pentru ca sunt reflexii multe DAR IN REALITATE ... ) si asta e raspunsul lor.

post-3313-1223278611_thumb.jpg

post-3313-1223278617_thumb.jpg

post-3313-1223278624_thumb.jpg

post-3313-1223278630_thumb.jpg

post-3313-1223278807_thumb.jpg

 

Now what ?

Share this post


Link to post

Nu vad cum ar fi putut periile sa faca zgarieturile alea. Par a fi opera unui artist din cheie. Daca ar fi fost o problema la spalatorie cred ca ar fi aparut si la altii imediat inainte sau dupa...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

La cat sunt de multe cred ca le-ar fi vazut Cumnatu inainte de spalare. Chiar daca nu sunt "paralele"cu sensul de deplasare, unele din zgarieturi par a avea o repetabilitate "mecanica". Probabil trebuie actiune in instanta si o contraexpertiza. Neavand poze inainte de spalare e cam albastra. S-ar putea totusi sa iasa bine la un polish, urmele nefiind foarte profunde.

Share this post


Link to post

Pai in poze se vad ca sunt adanci, se vede si alb in profunzime, deci s-a zgariat "cu simt de raspundere".

Nu cred ca iese la un polish, oricat de profesionist ar fi meseriasu.

Si eu cred ca masina a fost zgariata inainte de a intra cu ea la perii, pentru ca periile se invart si merg paralel cu masina, doar nu se invart si merg in zig-zag.

Am spalat si eu Nubira (o singura data, la perii), in Tg. Mures, la o benzinarie, nu mai stiu firma (omv sau mol) si am fost atent cum lucreaza masina aia, cu periile si nu mi-a sarit in ochi sa mearga periile laterale in sus si in jos.

Share this post


Link to post

Daca agata la unghie, amin polish. In locul tau as incerca o carioca facuta cu vopsea la calculator, ai apoi polish la cateva zile.

Share this post


Link to post

Mda, nasol...

Fara sa stiu povestea, doar vazand rezultatul, as fi jurat ca ai intrat cu ea in niste tufisuri cu urme de sarma prin ele. Nu arata a zgarieturi produse de dispozitive mecanice care functioneaza cu oaresce viteza si repetabilitate.

Ar fi interesant de vazut modul in care poti verifica "log"-urile de la masinarie. Nu stiu daca au vreo obligatie legala sa le pastreze si/sau sa ti le arate, dar astfel de zgarieturi, daca au fost provocate de masina sunt pur accidentale.

Cum ai putea sa dai de eventualii alti patiti, pentru ca, asa e, daca ti s-a intamplat tie, atunci trebuie sa li se fi intamplat si altora, macar de dinaintea ta. Pacat ca nu ai stat dupa, poate mai ieseau si altii la fel.

Ca veni vorba? Cum adica sa ai poze de dinainte de intamplare? Pai si daca te duci si faci poze la o alta masina si pe urma te prezinti si zici ca e a ta, cum pot sa demonstreze ca nu? Ca doar nu sunt zgarieturi pe VIN sau pe numarul de inmatriculare?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...