Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Semne, Reguli, Prioritate De Trecere, Etc.

Recommended Posts

Pai si ce astepti? Daca e sa luam exemplul tau, un vehicul lent. Nu astepti, esti in mers si acorzi prioritate (sau nu duce tragaciul :-j ).

Share this post


Link to post

Va e cunoscuta ? Banui ca unora da. Cam asa imi simteam "pompa de apa" (inima, ce nu mai incapea de bojoage) ieri dupa amiaza luind parte la un "fermoar" de zile mari intr-un sens giratoriu. Nu ca ar fi o raritate in zona, da' al de ieri mi-a placut de minune ! N-am ideie cum au stat lucrurile inainte si dupa insa, momentul ce l-am prins eu fu unul de glorie, in ciuda traficului infern cum de regula e inaintea sarbatorilor. Practica de pus in rama de portret sa vezi cum fiecare covrigar din sens giratoriu rupe din timpul sau acele citeva secunde (irelevant timpul, ci gestul e de zile mari) si acorda prioritatea celuilalt. Un adevarat "fermoar" unul da - unul nu, unul da - unul nu, de parca ar fi fost dirijata circulatia. Fain !

Share this post


Link to post

Tine bine minte momentul, ca e pretios ! ... "Un'te bagi bah ... Esti chior, nu vezi bah prostule ca ai cedeaza ... MM... Acum trece io, sa blocheze io intersectia ..."

Culmea, azi, trafic de Bucuresti ... Se baga un cuplu, pietoni, in traversare pe rosu. Foarte foarte scurt, claxonez dupa frana brusca si asteptat sa raspunda la telefon si ii invit sa mareasca putin ritmul ... Reactia, fireasca la specimene de acest gen, injuraturi, tot tacamul. Cativa pietoni, usor intrigati de mitocania omului ( ma rog, sa ii zicem asa, macar astazi) se uitau - aia stateau la semafor ca oamenii normali. Deschid geamul si atat i-am zis "Sarbatori fericite si tie, sa ai un an mai bun! " Tipul mai avea un pic si exploda, nu si-a mai gasit dictionarul ... Doamna il tragea de mana, probabil jenata ... Iar ceilalti OAMENI, pietoni cu bun simt, au inceput sa faca misto de individ. 

Deci ... Fermoar zici ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Se mai agata si cite un putregai din asta ce n-ar lasa unu sa intre in coloana (ca nah, el are prioritate) merge bara la bara cu cel din fata lui si batos din cale-afara, "nu intra unuuuu... !" Si asta in cazul in care coloane se deplaseaza cu aprox. 0,05km/h . Mda. S-apoi iarasi ma ajunge regretu' ca n-am studiat psihologia sa pricep si eu ce se petrece in creierasele astea asa marunte. Si iarasi te pasc tot felul de ... speculatii gen  : bah, asta cred ca are ficatu' putred in schelet la cit de incatranit e ! Mare lucru de lasa si el macar un tragaci in fata din cele doua'j de buc. in asteptare ...

Share this post


Link to post

exista la unii o dorinta neduna de a fi primii, fenomenul e mult mai amplu. sunt unii care fac depasiri la limita iar peste 300 de m ii vezi trasi pe dreapta, ca pana acolo vroiau sa ajunga. 

Share this post


Link to post

Fix astazi in trafic fiind avui posibilitate, placerea si satisfactia a preda fii-mii (ce urmeaza a da pentru carnet in viitorul apropiat) lectii teoretice de condus. Ce spune cartea si cum poate fi condimentata cu regula bunului simt ! Cind, cum, unde, in ce situatii, etc. axindu-ma pe exemple vii din trafic . Nu agreiez metota tocilara de a baga cuiva in cap tone de date (in mare parte irelevante) de dragul de a ocupa memoria cu riscul unui haos total. Practic, exempla vii din teren !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...