Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Semne, Reguli, Prioritate De Trecere, Etc.

Recommended Posts

:) )

Nu maetre, doar ca s-ar bloca mult mai repede! Doua-trei poc-poc-uri si gata, nu mai e intersectia. Regula aia, atat de bine aplicata peste ocean nu s-ar aplica in veci in balcanismul romanesc.

 

Eu din ce am vazut la ei .. e valabila acolo unde e si semnul de STOP pentru toate intrarile in intersectie, deci sansa sa se buseasca e ff mica. De regula pe linga supermarketuri etc.

In rest totul cam e semaforizat. Si mai au o treaba desteapta, care prima data nu mi s-a parut asa, semafoarele sunt dupa intersectie, nu inainte - in dreptul trecerii de pietoni.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Valeu ... si inca ce bine se aplica ... ad-hoc, dimbovitean !!! Zilele trecute, intersectia Decebal cu Bd. Dristor, semafoarele total nefunctionale. Desi Dristor e mai mic, are prioritate (semne, nu prioritate de dreapta !), presupun ca linia de troleibuz a fost un argument in stabilirea prioritatii. Cred ca am avut nevoie de vreo 2 minute ca sa trec, pe prioritate. Se venea tare, si cind zic tare chiar vreau sa zic TARE, pe Decebal, in ciuda drumului fara prioritate. Daca v-ati uitat vreodata spre stinga si ati vazut nu puhoi compact de masini ci destepti venind cu 80-90 inspre voi fara cea mai mica intentie de a incetini macar ... efectiv multi au trecut claxonind ! Sint aproape convins ca am trecut injurat, sint 99% sigur ca toti cei care au oprit intr-un final au fost siguri la rindul lor ca au prioritate. Deci ... in absenta semafoarelor functionale, eu propun inlocuirea prioritatilor conventionale cu prioritatea "celui care merge mai tare" :D . Pina la urma ar fi si un argument solid: energie cinetica mai mare ;)

Te-ai intrebat daca nu cumva semaforul pe Dristor nu mergea, iar pe Decebal el indica un mare VERDE?

Share this post


Link to post
Apropo de dilema initiatorului. Eu dau exemplu un altfel de intersectie... oarecum echivalenta ca si manevra sa zic asa:

Cea care are bretea pana in semafoare pentru virajul la dreapta. Cei din Craiova stiu foarte bine tipul asta de intersectii ca e plina Craiova de ele.

 

La iesirea de pe bretea ce semn o fi mai frate? Cumva cedeaza trecerea? :)

Pai cedeaza e.doar nu ai prioritate .sau si tu esti din tabara initiatorului :) )

Share this post


Link to post

@salex. Am patit-o si eu de 2 ori si am avut mare noroc, odata la dorobanti cu stefan cel mare, dorobanti are prioritate, a doua pe splai la eroilor. Am trecut ca vantul, am vazut semnul aproape cand eram in dreptul lui, prea tarziu, bine ca nu venea nimeni.

 

Si apropo de topic. Intersectie cu bretea pentru drepata, verde intermitent, rosu inainte, lumea sta la rosu si pe bada 1 si mai vine cate un disperat din spate care claxoneaza toata coloana ca el vrea sa faca dreapta.

Cum e in cazul asta? Are dreptate disperatul sau nu?

Share this post


Link to post

Are, dar claxonatul e intrezis :)

Share this post


Link to post

Are doar daca banda 1 este doar pentru dreapta.

Share this post


Link to post

Dacă e bandă special marcată pt. la dreapta, are. Dacă nu, să fie sănătos.

Share this post


Link to post
...

 

Legat de intrebarea de la inceputul topicului, adaug si eu putina sare pe rana. Situatie: banda 1, semafor cu verde/galben intermitent si semn de cedeaza trecerea la efectuarea manevrei de viraj dreapta ... Buuuun !!! DACA NU FUNCTIONEAZA semaforul (galbenul/verdele intermitent) voi cum procedati ? Treceti in ideea ca s-a ars becul si nu se deranjeaza nici dracu' sa-l inlocuiasca sau asteptati pina se pune verde la semaforul de mers inainte ?

 

Eu unul nu trec. Nu are decat sa claxoneze pana i se arde claxonul cel din spate. De obicei scot capul pe geam si-l intreb ce are de claxoneaza si unde BIP vede el verde intermitent.

 

 

Pai cedeaza e.doar nu ai prioritate .sau si tu esti din tabara initiatorului :) )

Intrebam retoric. :) )

 

....

Si apropo de topic. Intersectie cu bretea pentru drepata, verde intermitent, rosu inainte, lumea sta la rosu si pe bada 1 si mai vine cate un disperat din spate care claxoneaza toata coloana ca el vrea sa faca dreapta.

Cum e in cazul asta? Are dreptate disperatul sau nu?

 

 

Are doar daca banda 1 este doar pentru dreapta.

 

Corect.

Exista si situatia inversa la intersectia dintre B-dul Timisoara si iesirea din pasajul Lujerului + strada paralela care vine din giratoriul de la Cora.

Acolo prima banda 1 pentru dreapta si a doua pentru inainte si la dreapta si semafoarele sunt diferite pentru inainte si la dreapta. Respectiv la semaforul pentru mers inainte primesti verde inaintea semaforului pentru dreapta cu vreo 15-20 de secunde.

Sa vezi acolo ce claxoneaza disperatii care vor sa mearga inainte si nu stiu marcajul. :D

Share this post


Link to post

@satori. Intr-adevar acesta e raspunsul corect. Insa mi se pare anormal pe traficul de seara sa "inghesui" toate masinile pe o singura banda. Daca se deschide banda de dreapta speciala cum e pe bd Unirii pentru stanga, atunci da, mi se pare normal, insa cand "transformi" la un moment dat prima banda in obligatoriu dreapta...

Share this post


Link to post
Dacă e bandă special marcată pt. la dreapta, are. Dacă nu, să fie sănătos.

 

De regula ar trebui sa fie si banda 1 marcata daca e semafor dreapta intermitent, insa de multe ori nu se respecta..

Share this post


Link to post

Eh, nu se respectă multe...

@Dark, total de acord, mai ales prin orăşelele mici (cu intersecţii apropiate, şi străzi extrem de scurte) ar fi "crimă" să "îngrămădeşti" toate maşinile pe o singură bandă (că de multe ori nu prea sunt străzi cu aşa multe benzi).

Share this post


Link to post

@salex. (... ) bretea pentru drepata, verde intermitent, rosu inainte, lumea sta la rosu si pe bada 1 si mai vine cate un disperat din spate care claxoneaza toata coloana ca el vrea sa faca dreapta.

Cum e in cazul asta? Are dreptate disperatul sau nu?

 

 

In putine cazuri, banda din dreapta, este exclusiv pentru obligatoriu la dreapta. Atunci esti obligat sa faci dreapta, te incadrezi pe ea doar cand faci dreapta, dar in majoritatea cazurilor, banda din dreapta este marcata pentru inainte si la dreapta. Codul Rutier spune ca poti sa faci la dreapta, pe verde intermitent, daca banda este libera si sa acorzi prioritate vehiculelor care circula in intersectie. Tot la fel de bine, se pot incadra pe banda din dreapta, si cei care merg inainte. Si atunci, vine un "disperat", care claxoneaza pana pleaca din intersectie, pentru ca el nu poate sa faca la dreapta. In toate orasele din vestul Romaniei se claxoneaza, in disperare, oare nu este interzis claxonatul in interiorul localitatilor?

Share this post


Link to post
Te-ai intrebat daca nu cumva semaforul pe Dristor nu mergea, iar pe Decebal el indica un mare VERDE?

Nu numai ca m-am intrebat, m-am si uitat la toate semafoarele. Nu mergea NICIUNUL, nici pentru pietoni, nimic, nimic. Ca sa ma conving, am intors masina si am mai trecut o data, dupa nici un minut :D . Mai mult, doar cei care veneau din stinga (dinspre Alba Iulia) erau vijeliosi. Cei care veneau dinspre Muncii au oprit cuminti sa acorde prioritate. Deci ... ramine regula energiei cinetice mari ;)

 

@Myg: n-am inteles nimic :scarpin:

Edited by Salex

Share this post


Link to post
@Myg: n-am inteles nimic :scarpin:

 

 

Imi pare rau, dar nu stiu povesti / istorisi mai frumos, despre regulile de circulatie. Poate din dorinta de ma face inteles cat mai bine le-am incurcat.

Share this post


Link to post

@Myg: Mi-ai adresat un raspuns ... dar nu stiu la ce intrebare. E clar acum ? La ce povesti/istorisiri te referi ?

 

...

@salex. (... ) bretea pentru drepata, verde intermitent, rosu inainte, lumea sta la rosu si ...

Share this post


Link to post

Apropo de semafoare "cretine" si semne de circulatie la fel: chestie vazuta in Braila, si nu unul(greseala) ci vreo 4-5

- intersectie in cruce;

- in dreapta, pe un stalp, 2 semafoare: unul cu semn de viraj stanga deasupra lui si celalalt cu semn de inainte sau la dreapta pus deasupra lui, ambele pe rosu;

- langa cel cu semn de inainte sau la dreapta un semafor mic, cu semn de "viraj la dreapta" deasupra lui, pe verde intermitent si cu semn de cedeaza trecerea sub el'

 

Daca vrei sa faci dreapta, dupa care semafor te iei?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

La fel e şi la Iancu de Hunedoara colţ cu Dorobanţi (cum vii dinspre Victoriei).

Aşa că faci şi în Brăila ceea ce faci şi la Perla...

Share this post


Link to post
Daca vrei sa faci dreapta, dupa care semafor te iei?

Dupa amandoua. :mrgreen:

Daca ala mare e rosu, te asiguri si intri in intersectie (conform aluia mic si intermitent). Daca ala mare e verde, ala mic nu mai face nimic si urmezi calea normala.

Share this post


Link to post

Salutare,

am intalnit acest semn foarte des pe teritoriul Bulgariei, mi-am facut o idee despre ce ar reprezenta dar nu stiu sigur.

Am observat ca era urmat de semnul intersectie cu un drum fara prioritate, ma gandesc ca te avertizeaza ca poate sa iasa vreunu cu ceafa lata fara sa se asigure =))

post-2771-1246439505_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Alte Pericole.

Share this post


Link to post

Intersectie cu o gaura neagra? Gaura neagra in fata?

 

 

Pentru alte pericole nu exista semnul mirarii?

Share this post


Link to post

semnul exclamarii, nu mirarii :D

Share this post


Link to post

Si de ce este cu galben? E cumva temporar ? Adica sa-l fi uitat de la vreo lucrare ? CA numai alea au galben pe fundal.

Share this post


Link to post

Multumesc, fratele meu cu Logan!

Share this post


Link to post

Nu exista semnul de Alte pericole la bulgari. La ei e ala de mai sus, probabil simbolizand o gaura neagra, un bolovan ce-ti cade-n cap, o groapa in asfalt sau toate la un loc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...