Jump to content
Sign in to follow this  
flavius_Bv

Rulment Placa Ambreiaj

Recommended Posts

Ca sa spun ceva si de rau, penultima oara cand am ajuns la ei m-au intrebat daca ma grabesc ca sa-mi spele masina, am refuzat pentru ca m-am grabit. Acum cand masina era jumatate neagra nu s-au mai oferit.

 

Acum fara suparare, masina se duce curata in serice, ma rog, cit se poate de curata chiar daca conditiile meteo nu-s prea prietenoase.

Share this post


Link to post

Serviceurile sunt dotate cu spalatorii, la preturile nesimtite si activitatea modesta pe care o fac e greu sa spele o masina?

 

Acum mai bine de o saptamana am ajuns la expocar targoviste pentru a mi se schimba acest celebru rulment...

Nu ai oferit niste relatii referitoare la schimbare, garantie sau ai platit? cat?

Cum nu ai vazut rulmentul probabil garantie, oricum daca era platit aveau ei unul cat mai prost sa-ti arate ca fiind al tau.

Share this post


Link to post

Am spus ca nu au spalat-o nu ca un repros sau ca ar fi trebuit sa o spele, dar penultima data s-au oferit ei sa o spele, desi masina era curata, iar acum cand era murdara nu s-au mai oferit.

Totul pe garantie, dar a durat cam juma' de an pana s-a implinit minunea, atat din cauza lor ca nu m-au sunat, cat si din cauza mea ca nu i-am sunat. In martie la 49.oooKm am facut constatarea, iar in noiembrie la 64.oookm s-a intamplat reparatie, ca la revizia de 60.oookm mi-au spus ca nu pot face intr-o zi de munca si revizia si schimbarea rulmentului.

Share this post


Link to post

Gata!

146 000 km si se aude si la mine rulmentul de presiune. Acum nu stiu daca este numai rulmentul pentru ca in momentul in care plec de pe loc trepideaza masina.

Share this post


Link to post

Am cumparat azi tot kitul de ambreiaj. Am gasit Valeo. Banuiesc ca asta voi gasi si maine pe masina cind intra in service. Apropos Valeo nu trebuia sa fie Made in France?

post-6548-057062700 1297778537_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut.

Cred ca aici ar trebui sa-mi spun si eu pasul. La Kalosul meu de 1.2l ambreiajul tine foarte sus. Adica parca nu mai am cursa deloc.

Se poate regla de undeva sau e totul dus si trebuie sa inlocuiesc ceva?

Share this post


Link to post

Se regleaza. Du-te la un service de incredere.

Share this post


Link to post

De scurt timp si la mine cam trepideaza putin la intrarea in viteze.mai tare simt in a 2 si 3

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Se regleaza. Du-te la un service de incredere.

Merci. Asta e o veste buna. Acum intrebarea e: e complicat? Trebuie neaparat un service? As incerca eu, mai ales daca e o treaba mecanica.

Share this post


Link to post

Nu cred ca-i complicat.cel putin la dacia nu era

 

Daca desfaci putin cablul pedala coboara

Share this post


Link to post

la 32000km a inceput la faca acel zgomot specific exact dupa ce a expirat garantia de 3 ani ! la autokamsas ct mi au zis ca ar costa vreo 5oo +600manopera dar daca nu ma deranjeaza zgomotul pot sa ,,trag,, de el linistit !

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca eu sunt un caz "fericit" ca am 164000 Km parcursi si sase ani (specific ca o am de noua), si abia acum a cedat complet? Adevarat, se aude de pe la 100k respectivul rulment, de acum vreo luna a inceput sa faca foarte urat, mai ales la apasarea pedalei de ambreiaj nu puteai sa stai langa masina de sunet :) ) iar ieri m-a lasat cu desavarsire nu a mai vrut sa intre in nici o viteza :rolleyes: Acum o sa iau tot kitul, pe valeo am gasit mai ieftin si am inteles ca e cat de cat ok, o duc le schimb si sa vedem cat o sa ma tina de acum incolo :-> . Tin sa specific ca nu am alergat-o prea mult, dar recunosc ca am un stil de mers un pic..sportiv O :) Deci sincer eu sunt destul de multumit de a mea cat a tinut :) )

Share this post


Link to post

Rulmentii care vin pe masina sunt tot Valeo. Vei avea surpriza sa vezi ca Valeo din magazin nu va mai tine decat 100 000 km. Cel de pe masina si pe mine m-a tinut 140 000 km in regim de taxi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...