Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Scartait, Troncanit, Chitait, Piuit, Tiuit ...

Recommended Posts

Perfidus nu ma pricep la amanunte tehice, au schimbat bieletele antiruliu asta stiu sigur iar zgomotul era scartait si nu poc-poc.Oricum la cata vaselina au bagat nu cred sa mai scartaie ceva curand.Emil nu am obiceiul sa solicit aiurea directia am incercat sa vad cum se misca nu am fortat nimic si da am servo, s-ar putea sa fie numai o parere faptul ca merge mai greu. De asemenea au reglat putin si cursa ambreiajului.Per ansamblu zic eu ca au facut o treaba buna acum ramane de vazul in timp cum se va comporta.

Share this post


Link to post

parerea mea e ca ar trebui sa mergem cu viteza redusa pe sectoarele de drumuri proaste (foarte putine dealtfel) :) . chiar daca in masina nu se aude sau simte mare lucru suspensia are de suferit.

Share this post


Link to post

Suspensia are de suferit si din cauza mersului cu cauciucurile super umflate .Cunosc multi conducatori de aveo care circula cu ele asa cum au venit din fabrica .In loc de 2,2 cu 3 si.Am sfatuit pe multi bagati azot in caucioace.Eu sunt super multumit.

Share this post


Link to post

cati posesori crezi ca au manometru in masina? foarte putini!

Share this post


Link to post

Sau cate manometre de pe piata sunt " valabile"?Am pompa de picior cu manometru.Nu cred ca indica corect.E marfa de 15 lei , din kaufland.

Share this post


Link to post

Puteti incerca manometreke de la orice benzinarie...mai mult e si FREE :thumbl:

Share this post


Link to post

Aveti idee ce cloncane in bord cand treci peste o denivelare?

Se aude cand e oprita muzica.

La revizie i-au facut ceva, nu stiu ce, dar a revenit cloncanitul dupa cateva zile.

Zicau ceva de o mufa care nu sta bine, dar nu au dat detalii.

Am un coleg de servisi si la fel face si la el.

AVEO Sedan, fabr 2007.

Share this post


Link to post

Pai in ce parte a bordului se aude, ca sunt o gramada de mufe pe acolo. Daca stii ca nu te incumeti sa desfaci ceva singur, mai bine du-te in service.

Chiar daca te incumeti, e bine sa te gandesti de doua ori.

Eu spre exemplu dupa ce am desfacut ceasurile indicatoare imi bate ceva pe-acolo, se simte pe piatra cubica. Cred ca nu am strans bine unul din suruburi. Toate firele sunt (ar trebui sa fie) invelite in burete, iar conectorii sunt fixati cu clipsuri de plastic. Poate un clips e desprins.

Share this post


Link to post

Buna ziua stimabili colegi

Si eu am patit aceeasi chestie cu "cloncanitul" in bord care se auzea din cele observate (dupa mult timp de incordat auzul) in partea de sus a bordului si spre exterior (la linia de contact a bordului cu parbrizul).

Ce am observat:

1. Acest cloncanit se aude in special cand rulez pe drumuri mai putin bune (de tara sau "plombate")

2. Cand temperatura de afara este mare (mai precis in sezonul de vara). In sezonul rece am obs. ca acest zgomot dispare

Cum am descoperit? Am pus sotia (in timp ce mergeam cu masina pe un astfel de drum), sa apese bordul cu mana in diferite zone ale acestuia pana ce am aflat zona cu pricina.

Concluzia:

Datorita caldurii, bordul sufera o dilatare de material (de altfel normala) si in contact cu traversa bord (zic eu pt. ca nu am acces sa vad) care este metalica se aude acest zgomot. Ar putea sa fie si datorita tubulaturii de la aer. Eu stiu ca orice tip de masina are aceasta traversa bord pt. a putea prinde toata plansa bord. Voi aprofunda aceasta problema ca tot veni vorba despre ea, nu am uitat-o, dar nici importanta nu i-am acordat deoarece nu am mai folosit drumuri proaste si in concluzie nu se mai aude. Am sa incerc sa introduc o bucata de burete in zona respectiva daca voi putea avea loc.

Promit sa revin cu metoda de rezolvare.

 

Sa fiti prudenti la volan si "la buna vedere"

 

Cu stima

Share this post


Link to post

Confirm ... si eu daca las masina in soare am un sunet ciudat in bord :) . Cand temperatura scade ... dispare si sunetul :) .

Share this post


Link to post

La mine nu are a face daca e cald sau rece.

Si nu trebuie sa merg pe drum de tara, e de ajuns sa dau in plombe de sosea. Si cum astea sunt cu milioanele pe soselele noastre ...

La mine se pare ca se aude undeva in zona radioCD dar nu e CDul.

Share this post


Link to post

Si la mine face la fel. astept cu nerabdare modalitatea de rezolvare a problemei.

Share this post


Link to post

Problema se rezolva relativ usor. Trebuie sa ai mana lunga. Se ia una bucata de burete din ala presat cam de 2 cm pe 3 cm si cu mana drepta se baga pe sub bord pana sus intre " cornierul" din metal de sustinere si plasticul de la bord. Ca si localizare este chiar lanaga tablita cu seria de sasiu de pe bord. Sub ea.

Share this post


Link to post

Se pare ca Aveo are limita la 13-14.000 km ... a inceput sa se umple masina de greieri de la aceast punt ...

Share this post


Link to post

A mea are 14000 si inca nu zice nimic. Exista o exceptie la patul din spate care pe drumuri unde "se rupe masina" face un mic zgomot, insa acest zgomot il am de la inceput.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca eu la 22000 km sunt un fericit ca inca nu am greierasi si alte zgomote? :D Si sa fiu sincer...au fost momente cand de nevoie nu am menajat-o deloc. :D Si inca ceva, vreo 15k din cei 22k sunt facuti in oras...(drumuri jalnice)

Share this post


Link to post

Uite si solutia castigatoare...

Chiar azi am rezolvat chitcaitul,scartaitul,sunetul de frunza intrata in turbina care baga aer in masina(care nu e frunza,nu era nici zare de ceva gunoi,decat praf) . Am desfacut motorasul(pe sub torpedo,dupa ce am scos capacul acestuia) din cele 3 suruburi,scos mufa,apoi demontat total rotorul,carbunii... era plin de praf cu vaselina... am sters tot,am uns la loc,am montat si acum merge perfect ca nou.Totul dureaza cam 1-2 ore .

Share this post


Link to post

Vreau si eu o lamurire daca se poate ! Am un Kalos din 2004 cu 104117 KM, nu prea multe schimbate la el, pe langa faptul ca am la cutia de viteze un rulment care trebuie schimbat, si caseta de directie a prins joc, chestii care le`am lamurit la service si au zis ca ma duc la aproape 2000 euro, am un scartait la ambreiaj...cand il calc si inclusiv cand ridic pedala...si asta doar cand se incalzeste...i s`a mai intamplat cuiva?

 

Cu respect,

 

Oprea Sorin

Share this post


Link to post

Tocmai scriu niste baieti despre fasaitul rulmentului de presiune, dar de scartait n-am auzit. Incearca sa localizezi sursa (cu ajutorul cuiva care sa apese sau asculte). Poate e de la pedala. Poate e din alta parte.

 

Oricum, avem de-a face cu unul din cei mai rulati Kalosi de pe forum. Caseta n-ai apucat s-o schimbi in garantie?

Share this post


Link to post

Jocul de la caseta de directie se regleaza.

Share this post


Link to post

Scartaitul e de la pistonul ala de intra in cutia de viteze. Si la mine a scartait o vreme, acum tace. Oricum imi fac un catastif si cand ma duc la revizie le zic sa ma rezolve (de probleme, nu de bani).

Share this post


Link to post

De ceva vreme cred ca m-au lasat si pe mine bieletele antiruliu. Maine ma duc sa dau comanda de ele. Ce spuneti sa schimb si busele de la bara de torsiune?

A era sa uit: Daca inainte ma plingeam de greieri, ei bine a venit tata lor. E postat in usa soferului dar inca nu pot sa imi dau seama pe unde exact. Banuiesc ca de la broasca usii care are "clantaul" (alt termen nu am gasit) din plastic si e posibil sa se fi uzat si sa aibe joc pe axul ala ce tine usa inchisa

Share this post


Link to post

La al meu Kalos, pe la 45.000 km a inceput sa se auda tot mai hotarat un troncanit in stanga-fata (numai pe drum denivelat si la curba mxim dreapta) precum si un scartait enervant pe aceleasi drumuri denivelate (numai la viteza mica).

 

Am fost ieri in service (am acum 53.000 km) - verificat si schimbat bucsa brat stanga si flansele amortizoare fata (si rulmentii aferenti).

Cu tot cu pus pe scanner si curatat clapeta acceleratie (apropo era jaleeee - ma mir cum de se mai deschidea - desi pun doar Carrera 100 si numai subturat nu merg; ”vede” frecvent 5000 ture) + spalat a fost 411 lei.

 

Mult mai ieftin decat ma asteptam (bucsa si flansele au fost in jur de 300 lei).

 

Acum e aproape ca noua - mai are un scartait pe undeva prin spate la trecerea peste borduri, dar prea putin sesizabil si aproape deloc deranjat.

La interior nici un greieras !

Share this post


Link to post
... curatat clapeta acceleratie (apropo era jaleeee - ma mir cum de se mai deschidea - desi pun doar Carrera 100 si numai subturat nu merg; ”vede” frecvent 5000 ture) ...

N-are legatura cu benzina si cu turatul, ce ai vazut acolo este de la ventilarea carterului (vapori de ulei) si de la recicularea gazelor arse.

Share this post


Link to post
. Banuiesc ca de la broasca usii care are "clantaul" (alt termen nu am gasit) din plastic si e posibil sa se fi uzat si sa aibe joc pe axul ala ce tine usa inchisa

 

 

Asa este .Probleme am avut si eu cu axul(potcoava).Au rezolvat-o in service impingand`o spre interior.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...