Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Scartait, Troncanit, Chitait, Piuit, Tiuit ...

Recommended Posts

Da, la ultima. Baga degetul intre portiera si bord. Ai grija, doar varful degetului si doar putin. Poti sa nici nu il bagi, de fapt este mai indicat asa. Doar pune buricele degetului astfel incat sa fie in contact cu ambele suprafete.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

La masina mea apare un scartait cand trec peste o denivelare si iau de volan. Prima data am crezut ca se rupe"n doua ca Titanicul dar se pare ca nu am soarta lui di caprio. I-am intrebat pe mecanici si mi-au spus ca e normal sa mai scartaie deoarece este putin rigida la incheieturi.

Share this post


Link to post

asa mi-a zis si mie ovi_jer. cica trebuie sa se mai aseze. sper sa gaseasca scaunul caci altfel o sa o doara. :scarpin:

Share this post


Link to post

a mea se tot aseaza de 1an si jumatate...

Edited by yoyo

Share this post


Link to post

Ce scartait apare? Zgomot de plastic sau de metal? Mie Kalos-ul imi scartia la portbagaj la denivelari pana am vazut ca depinde de felul in care inchid portbagajul: daca il tranteam de mijloc nu mai scartia...In masina se auzea zgomotul ca provenind de undeva din zona amortizoarelor..motiv pentru care m-am si prezentat cu masina in service...

Share this post


Link to post

Arp, ce ai facut cu Kalos-ul ? L-ai vandut sau ai cedat leasing-ul , nu te-a multumit ? Scuze daca ai scris pe undeva si eu nu am bagat de seama... Asta inseamna ca l-ai tinut putin, cel mult 1 an... :-?

Share this post


Link to post

A ramas in familia lui. Cum putea sa renunte la asa minunatie? > :)

Share this post


Link to post
A ramas in familia lui. Cum putea sa renunte la asa minunatie?  > :)

 

 

Ca bine zici... :) )

Share this post


Link to post

Eu ma cam indoiesc ca pe masura ce se "aseaza" o sa dispara zgomotele. Cred ca o sa fie pe dos. Probabil ca unele zgomote vor dispare, dar cu siguranta vor apare altele si cred ca mult mai deranjante.

Mai ales daca mergeti cu ea pe coclauri.

Share this post


Link to post
Arp, ce ai facut cu Kalos-ul ? L-ai vandut sau ai cedat leasing-ul , nu te-a multumit ? Scuze daca ai scris pe undeva si eu nu am bagat de seama... Asta inseamna ca l-ai tinut putin, cel mult 1 an... :-?

 

L-am dat sorei mele, il plateste ea in continuare...L-am tinut doar 3 luni...Mi-a placut mult masinuta dar am prins o ocazie sa-mi iau Citroen Xsara diesel full option cu 10.000 euro...Si n-am ratat-o...

Share this post


Link to post

Sa va zic ce am descoperit! daca ai masina suita cu roata dreapta spate pe o bordura, nu se mai inchide la fel de usor usa de la sofer si se aude un zgomot de parca ar lovi in ceva. De inchis tot se inchide, dar cu zgomotul respectiv. Cred ca se incordeaza tabla si asta sa fie cauza.

Share this post


Link to post

asta e cam grav. acelasi fenomen se intampla la dsn. cauza este structura de rezistenta foarte slaba, se deformeaza (elastic) - torsioneaza - foarte usor.

cate stele are kalosul? dintre care, cate verzi?

Share this post


Link to post

Unde-l cauti de stele? Nu stiu de ce stele vorbesti. de securitate? Nu am gasit nicaieri.

Edited by Dr.Medic

Share this post


Link to post

Ma indoiesc ca fieratania este atat de elastica incat sa fie o diferenta la inchiderea usii. Bine, e adevarat, eu nu am reusit sa fac asa ceva, dar acum depinde si de inaltimea bordurii.

 

alx, kalos are mai multe stele decat isi pot unii imagina. daca torsonarea caroseriei in aces caz are legatura cu stelele EnCap... ai o problema de intelegere a deformarilor in cazul testelor respective . :dizzy:

Share this post


Link to post

Domn" doctor, sigur nu ai prins in usa centura de siguranta?

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Vedeti cu stelele astea, ca i-am pus un gand rau Kalosu-ului si ma bate un gand de el, dar voi vad ca-i dati inainte ca nu ar fi asa bunicel. Va urmaresc cu interes sa vad cum si in ce fel. Este sau nu bun? Merita sau nu banii? :-?

Share this post


Link to post

Diferenta de nivel dintre roata spate si celelalte era de maxim 20 cm. Oricum nu m-a deranjat lucrul acesta, tinand cont la la Dacia pe care o aveam probabil ca daca o puneam la fel, usa nu s-ar mai fi deschis deloc, sau ar fi ramas mereu deschisa. Cel putin eu consider normal sa fie usor elastica nefiind construita pe sasiu.

Share this post


Link to post

era o gluma cu stelele. mai mult sau mai putin serioasa.

 

adique torsonarea caroseriei nu are legatura cu siguranta?

Share this post


Link to post

Mecmar, masina e ok si eu ti-o recomand. Sigurul chestie care nu imi place mie este sistemul de service de la noi. Asa cum bine ne sade noua nu putem rezolva ceva decat dupa multi nervi si injuraturi.

Share this post


Link to post

Nu are. Tabla de pe Cielo coreean, de ex, este mai 'serioasa' decat a Kalosului. E vorba despre cum se deformeaza in caz de impact, este vorba despre intarituri in puncte cheie... Degeaba ai super tabla pe ea daca nu ai barile din portiere, motorul nu se duce sub caroserie samd. Tabla cedeaza. Conteaza doar cum o face!

 

Domnule doctor, matale ai lovit cumva masina? Acum vin de la a mea si e parcata intr-o super pozitie si am cercetat. Nu vrea de niciun fel sa se resimta.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Problema care ma intereseaza cel mai mult, este cat de fiabila? La service ptr. garantie nu ai ce sa faci, problema se pune cand intervin belelele si cat de costisitoare sunt piesele? Ma intereseaza sa o utilizez doar 5 ani.

Share this post


Link to post
Este sau nu bun? Merita sau nu banii?  :-?

 

ce-ntrebare... pai daca intrebi si un posesor de lastun de pe forumuri o sa-ti spuna ca merita...

singurul care trebuie sa raspunda la intrebarea asta esti tu! pt fiecare om 13k de euroi inseamna valori diferite, pt unii e rahat si pt altii e o avere.

Share this post


Link to post

alx are dreptate. tu esti singurul care poate hotara daca o masina este buna pentru tine sau nu.

Share this post


Link to post

Frate, e ca insuratoare. E greu de stiut daca nevasta va fi "fiabila". Ideea e sa iti placa tie, ca belele vor fi intotdeauna.

Share this post


Link to post

O fi ca nevasta, dar pentru masina parca imi place sa cumpar accesorii mai mult!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...