Jump to content
Sign in to follow this  
styx

Am Vandut Tico-ul Si Nu Mai Dau De Cumparator

Recommended Posts

Salutare tuturor

 

In primul rand vreau sa zic ca nu pot sa cred ca am ajuns si eu in situatia asta tampita, citeam mereu pe forum si nu credeam ca o sa ajung si eu aici.

Deci am vandut tico-ul in primavara si nu am facut actele cu propietarul pt ca nu avea nici unul timp atunci si a ramas sa ne intalnim altadata ca sa facem actele si sa o scot eu de la fisc. L-am mai sunat pe om, ba eram eu ocupat, ba avea el treaba, si nu am dat importanta prea mare pana ieri cand l-am sunat pe tip sa-i zic ca gata, trebuie sa ne vedem neaparat zilele astea si ce sa vezi...raspunde o tipa si zice ca habar nu are de nici un tico :|

 

Nu am nici numele si nici adresa omului...si mi-e frica ca daca doamne fereste loveste pe cineva cu masina vine politia la mine acasa (sau amenzile).

Ce pot sa fac? Pot sa o scot de la fisc fara sa mai am cartea?

 

Masina este tico sx gri, cu folii spate si luneta si nr de inmatriculare B-15-TOY

 

PLS Help :(

Share this post


Link to post
Pot sa o scot de la fisc fara sa mai am cartea?

 

Raspuns scurt: nu.

Pentru ca ai ajuns deja in punctul asta, sfatul meu este: cauta un avocat. Te asteapta niste activitati in sfera justitiei ca sa scapi de tinichea, si e greu fara ajutorul unui avocat (nu spun imposibil, dar greu).

Share this post


Link to post

Nu ai nicio copie a contractului de vanzare-cumparare?

 

L.E. radierea unui autovehicul se poate face in 3 cazuri:

- in urma vanzarii acestuia

- la cerere in caz ca poti dovedi ca masia a fost predata la un centru de colectare a fierului vechi

- prin hotarare judecatoresca

 

Daca vrei sa vorbesti cu un avocat, intreaba-l ce trebuie sa faci pentru varianta 3.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

nu, ca a ramas ca ne vedem dupa cateva zile sa facem un contract la un ghiseu din ala la udriste :|

Share this post


Link to post

Pai daca nu are nici numele si nici adresa omului...

Share this post


Link to post
Nu ai nicio copie a contractului de vanzare-cumparare?

 

Daca a facut contract e ok, dar eu din comentariul lui inteleg ca unu' a dat banii, celalalt cheile si actele, si la revedere.

Share this post


Link to post

exact mi-a dat banii si eu i-am dat cheile, talon(care oricum nu era inca pe numele meu) si cartea, eu am insistat sa facem un contract provizoriu de mana, dar omul ca nu, ca nu mai are rost sa pierdem timpul ca ne vedem intr-una din zile si-l facem direct pe un formular la ghiseu...

Share this post


Link to post

Macar daca faceati un contract de vanzare-cumparare scris de mana. Asa macar scapai de belele

Share this post


Link to post

Fi baiat destept, si declara masina furata. Sa vezi cum te cauta ala pe tine dupa...

Share this post


Link to post
Fi baiat destept...

 

Cu sfaturi de astea ii faci vant omului din lac in put.

Daca este baiat destept in niciun caz sa nu o declare furata. Sa declari pe proprie raspundere la politie un neadevar (care neadevar va iesi la iveala in cel mai scurt timp), in cel mai bun caz te alegi cu o amenda, in cel mai rau cu un dosar de urmarire penala.

Share this post


Link to post

Da anunt la zerotv :)

Share this post


Link to post
Fi baiat destept, si declara masina furata. Sa vezi cum te cauta ala pe tine dupa...

Din cate stiu cine are cartea de identitate sau talonul si cheile nu poate fi tras la raspundere ca a furat masina, dovada ar fi ca nici CASCO nu despagubeste in aceasta situatie. ;)

 

Dupa cum zice si zet in niciun caz nu trebuie declarata furata.

Share this post


Link to post

Era doar o idee :> :>

Share this post


Link to post

Raspuns de pe un forum de avocatura intr-o situatie similara, vechiul proprietar avand domiciliul in Bucuresti si care la fel a dat toate actele masinii si cheile:

 

In situatia dvs.trebuie sa inaintati o petitie, in conformitate cu Ordonanta de Guvern nr.27, privind petitiile, la Prefectura Municipiului Bucuresti- Autoritatea regim permise si inmatriculare autovehicule, in care sa comunicati situatia dvs, in sensul impotrivirii cumparatorului de a va inapoia cartea de identitate in vederea radierii. Va trebui sa comunicati numele si adresa completa a acestuia si ale dvs.In termenul legal de 30 de zile trebuie sa primiti raspunsul in sensul ordonantei amintite. Autoritatile il vor chema pe acest cumparator si vor proceda la ridicarea documentelor autoturismului pe care ulterior vi le vor preda dvs. In aceste conditii veti merge la Brigada de Politie Rutiera din str.Logofat Udriste, de unde ve-ti ridica o fisa de inmatriculare si unde ve-ti incheia cu acest cumparator un contract de vanzare/cumparare tip. Radiati masina din evidente si apoi cu fisa de inmatriculare mergeti la Administratia Financiara de sector unde,dupa ce platiti la zi va aplica o stampila . Cartea de Identitate + Fisa de inmatriculare la dati cumparatorului sa inmatriculeze masina pe numele sau. Certificatul de inmatriculare il va opri la Udriste . Faceti aceste lucruri acum sau asteptati pana in februarie cand normele se vor relaxa , in sensul ca masina nu se mai radiaza la schimbarea proprietarilor ci doar se fac modificarile necesare in cartea de identitate .

In situatia in care nu rezolvati problema, dupa inaintarea petitiei si primirea unui raspuns, eventual nefavorabil ( procedura prealabila), va adresati instantei de judecata de sector unde domiciliati si chemati in judecata cumparatorul si autoritatea de permise si inmatriculari auto mentionata . Taxele judiciare sunt zero . In actiune cereti obligarea cumparatorului sa va inapoieze cartea de identitate si autoritatea sa radieze masina . Hotararea judecatoreasca tine loc de contract de inmatriculare cu care ve-ti radia masina di evidentele auto si cele fiscale .

Share this post


Link to post
mi-a dat banii si eu i-am dat cheile, talon(care oricum nu era inca pe numele meu) si cartea

 

Pana la urma masina era inscrisa pe numele tau? La randul tau, ai un contract de vanzare-cumparare care sa ateste statutul de proprietar asupra autoturismului respectiv?

Share this post


Link to post

mersi de raspunsuri, uitati ce am gasit pe alt forum:

 

A:

"Se poate face o declaratie la notariat in care declari ca motorul/masina cu nr. de inmatriculare nr. ____, proprietatea ta, este vindut.

La mine pe aici, cu declaratii de astea am auzit ca radiaza aia de la financiar masinile in situatii de genul asta. Ar trebui ca si la Bucuresti sa fie aceeasi procedura. Mergi si intreaba la Adm. Financiara unde e inmatriculat motorul dak accepta declaratie de asta si daca da, cu vreo 20 de Ron o rezolvi la orice birou notarial. "

B:

"Gata ... Am rezolvat! Declaratie pe propria raspundere la notariat ca am vandut motorul si apoi cu ea la administratia financiara si l-au scos de la impozit."

 

 

Deci masina o inscrisesem la fisc pe numele meu, dar talonul nu il schimbasem, era pe numele primului propietar (sau cine stie al cui)

O sa procedez cum a procedat si cel din exemplul de mai sus (luat de la: http://www.motociclism.ro/forum/index.php?...82250&st=10 )

Daca scap asa de usor dau de baut :P

Edited by styx

Share this post


Link to post

Merge sigur cu declarati notariala. Asa am facut si eu cu vreo 3 masini.

Share this post


Link to post
...In situatia in care nu rezolvati problema, dupa inaintarea petitiei si primirea unui raspuns, eventual nefavorabil ( procedura prealabila), va adresati instantei de judecata de sector unde domiciliati si chemati in judecata cumparatorul si autoritatea de permise si inmatriculari auto mentionata . Taxele judiciare sunt zero . In actiune cereti obligarea cumparatorului sa va inapoieze cartea de identitate si autoritatea sa radieze masina . Hotararea judecatoreasca tine loc de contract de inmatriculare cu care ve-ti radia masina di evidentele auto si cele fiscale .

 

Cu toate ca nu se aplica in cazul de fata, din tot raspunsul de mai sus merita retinut doar ultimul paragraf, cu mentiunea ca de atunci a intrat in vigoare inmatricularea continua. In acest fel, vanzatorul nu mai este obligat sa se prezinte la inmatriculari pentru a cere radierea masinii, aceasta facandu-se automat la inmatricularea pe cumparator.

Cu toate ca a aparut acesta modificare a legii, termenul de 30 de zile de la intocmirea contractului de V-C pana la inmatricularea masinii a ramas valabil.

Share this post


Link to post
Merge sigur cu declarati notariala. Asa am facut si eu cu vreo 3 masini.

O merge chestia asta si in bucuresti? :-?

Share this post


Link to post

am fost ieri la taxe si impozite si am aflat ca pot sa o scot de pe numele meu cu o declaratie notariala ca am instrainat masina si cumparatorul nu s-a mai prezentat pentru perfectarea actelor :)

azi o sa incerc sa ma duc la un notariat.

Share this post


Link to post

Am fost azi sa intreb in Pascani daca se poate scoate masina de la finante fara act de la politie, si duduia mi-a raspuns ca NU. Nu a auzit niciodata de asa ceva. Cu ce argumente as putea sa ma mai duc la ea?

Share this post


Link to post

Nu mai dati indicatii de la boul ala! Nu l-as angaja nici daca ar fi ultimul avocat de pe lume. Tipul se documenteaza pentru ce spune pe siteul ala al lui de pe softpedia.

Share this post


Link to post

Poate fi considerat (postul) oarecum offtopic... Am mai dat acest sfat câtorva persoane, şi am constatat că a fost... cel puţin ignorat... Nu mai daţi banii/cheile (în cazul unei vânzări-cumpărări de maşină -şi se poate extinde şi în cadrul altor vânzari-cumpărări-) până nu sunt actele gata :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...