Jump to content
Sign in to follow this  
pankrator

Curea De Distributie!

Recommended Posts

Stie cineva surubul de pe arborele cotit care fixeaza fulia pentru alternator/aer-conditionat ce fel de filet are?Se desface normal sau este pe invers?Multumesc

Edited by zeama

Share this post


Link to post

filet pe dreapta (se desface "normal") ; cred ca e M10 ...

Edited by Tav

Share this post


Link to post

Se blocheaza cu o surubelnita arborele cotit prin gaura special prevazuta pentru asta, si se desface normal, sau mai bine, cu un pistol de impact, si nu mai trebuie contra.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Daca ai vedea ce joc capata duca cateva zeci de mii de km, fara sa ajunga la termenul de schimb, nu ti-ar mai trebui intinzator original GM.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Se blocheaza cu o surubelnita arborele cotit prin gaura special prevazuta pentru asta, si se desface normal, sau mai bine, cu un pistol de impact, si nu mai trebuie contra.

 

Saptamana asta schimb cureaua. Unde este gaura asta pentru calarea motorului? In ce pozitie se caleaza? Se suprapune cu semnul de pe pinion?

Share this post


Link to post

Gaura e mentionata si in manual post-3429-0-66338400-1302199233_thumb.jpg

 

Cred ca prinde in orice pozitie, dar mai bine aliniezi intai fuliile.

Share this post


Link to post

:banana: Multumesc! O printez si identific faptic. In manualul meu nu cred ca apare...

Share this post


Link to post

Gata, am schimbat-o.

 

Multumesc Argon pentru informatia cu punctul de blocare a vibrochenului! Mi-a fost util.

 

Am lucrat ca la manual dar singura mea frica este ca s-a stricat filetul de la rola intanzatoare. Am desfacut greu surubul dar l-am strans usor, suspect de usor, de parca se invartea in gol...

Share this post


Link to post

desfa capacul si vezi daca s-a slabit cureaua, si pe mine ma batea gandul sa schimb singur distrubuitia

DAR mi-e frica o sa o schimbe un mecanic si euo sa ma uit la el

Share this post


Link to post

Am cracanat capacul si am probat. E la fel de intinsa . :banana: :osanale:

Share this post


Link to post

Cam ce chei se pot folosi pt a desface suruburile de la capacul distributiei? Intre lonjeron si motor e distanta mica (< 10 cm) iar cu o cheie inelara merge cam greu ...

Share this post


Link to post

Inelara cu clichet :)

Share this post


Link to post

Eu am folosit tubulara de 10 si 3/8 si antrenorul cu clichet, si nám intampinat nici o dificultate, cu inelara, chiar si cu clicket te chinui ceva..

Edited by argon

Share this post


Link to post

La cati km se schimba pompa de apa la matiz? am aruncat un ochi prin manual si nu am vazut nici o specificatie despre pompa de apa. Am 80 mii km cu matizul si nu da semne de oboseala si nu prea as vrea sa o schimb deoarece mi-e teama ca ce este acum pe piata va ceda repede. Sunt patit cu kitul de ambreiaj care a cedat dupa 20mii km.

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Pompa de apa nui se schimba asa de dragul de a o schimba si a da banii aiurea, ca nu e Logan, ci se schimba atunci cand la schimbul distributiei se constata scurgeri, sau joc, daca nu se lasa acolo.

Share this post


Link to post

salut baieti as dori sa achizitionez si eu un matiz de la un coleg de munca si masinuta a fost pe firma deci km...garla unde ar trebui sa ma uit prima data la ea adica ce cedeaza cel mai repede si cat ma costa schimbul distributiei intr un service ca nu m as baga din prima sa o fac eu, va multumesc anticipat

Share this post


Link to post

schimbat azi kit distributie ,dupa 28 000 km cu cel vechi, pentru ca s-a dus simeringul de la distributie si pierdeam nitel ulei. am avut curea goodyear inainte acum mi-au pus bosch si rola skf +2 simeringuri unul distributie celalalt axa cu came. total 360 lei ,cureaua 70 lei, rola intinzatoare 95 lei si 2 simeringuri 20 lei ,iar restul manopera.

 

sfat ; de cate ori schimbati kitul de distributie schimbati si cele 2 simeringuri,eu nu le am schimbat si au cedat. :wallbanger:

Edited by mitosu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...