Jump to content
Sign in to follow this  
pankrator

Curea De Distributie!

Recommended Posts

Vrea sa schimb cureaua de distributie si intinzatorul de curea.Preturile la Cluj sunt f mari (zic eu) comparativ cu cele afistate pe autodaewoo.ro.Deci as vrea sa comand de acolo.Am vazut acolo in lista lor mai multe curele si intinzatoare pt. tico la diferite preturi.Este curea la 260 de mii,si este curea dintata la 375 si la 600 de mii, la fel si la intinzator ..este cu 410 de mii si este cu 650 de mii.Care este diferenta?Merita sa iau de pe site?

Share this post


Link to post

Daca nu ai alte experiente este bine sa apelezi la piese originale in locuri sensibile ca acela. Costurile ulterioare ar putea fi mult, dar mult mai mari. La cureaua de distributie nu cred ca este cineva constient sa-ti dea alta solutie sau vreo garantie. Este bine sa pastrezi factura si ambalajul GM-Daewoo cu timbru RAR pentru orice eventualitate. Altfel, in caz de incident, esti singurul responsabil.

 

PS La Cluj se mai simt inca la preturi efectele Caritas ?

Share this post


Link to post

De la o firma fara indicative de identificare care raspunde la un telefon mobil la ce te poti astepta. Miroase de la o posta a afacere dusa in spatele unui magazin. Vad ca si-au pus si un logo DAEWOOCLUB, ca si cum membri acestui club cautioneaza acest comert. Oare initiatorii acestui forum sustin aceasta afacere? Eu ma indoiesc.

Daca este altfel, atunci ar fi invers, pe site-ul Daewooclub s-ar face reclama la celalalt site.

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce esti asa de impotriva magazinului, eu il stiu, trec pe langa el zilnic(e la 2 statii de mine), nu am cumparat nimik de la ei pentru ca masinuta e in garantie dar sa stii ca nu exista de azi de ieri, au cel putin vreo 4 ani. Cat despre simbolul daewooclub, eu m-as simti onorat, ne face reclama el noua, nu noi lui. Suntem trecuti la un loc cu gazduitorii!! :D . Daca va intereseaza detalii mai postati si poate va raspunde dl Nicu Barbu sau sunati. Nu spun sa aveti neaparat incredere dar va spun ca nu-i un garaj amarat care vinde tot felul de prostii contrafacute ci o firma cu o oarecare vechime si recomandata de unii taximetristi din Iasi. Daca vreti pot sa trec pe acolo sa-l caut pe Dl Nicu Barbu, sa vorbesc cu el sau poate vine el la o intalnire de club. :thumbl:

Share this post


Link to post

Eu am discutat cu dl. Nicu Barbu pentru link către forumul nostru pe site-ul autodaewoo.ro. Acea siglă nu are scop contractual, şi nu implică vreo obligaţie din partea noastră sau a dânsului. Pur şi simplu sunt 2 siteuri înrudite prin conţinutul specific Daewoo.

 

 

În continuare, rămânem la cureaua de distribuţie.

Share this post


Link to post

Cred ca n-ai citit bine, n-am zis nimic rau despre magazin, poate fi cel mai onorabil magazin, nici nu aveam motiv pentru ca nu-l cunosc si nici n-am cumparat de acolo. Eu am comentat despre ce scrie pe site si despre comertul in care furnizorul este anonim. Un comerciant care nu-si declara identitatea juridica se descalifica, inseamna ca are ceva de ascuns, ca sa nu spun mai clar ca incalca legea. Iar despre ce cumpara taximetristii nu cred ca poate fi un exemplu bun de urmat si mai ales de recomandat.

In privintza logo-ului, cred ca trebuie sa judeci cine are de castigat din asta si ce semnificatie are pentru un vizitator neavizat. Afisarea de logo-uri pe un site nu se face oricum, fara acceptul firmei respective, altfel este un abuz condamnabil. Eu n-am auzit ca Daewooclub.ro sa agreeze si sa recomande site-ul respectiv. Iar reclama gratuita nu face nimeni, doar daca are un alt interes.

 

Explicatia lui VAXXi a aparut in timp ce tastam postul.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Vad ca si-au pus si un logo DAEWOOCLUB, ca si cum membri acestui club cautioneaza acest comert.

 

Sint membri ai acestui forum care au cumparat si s-au declarat multumiti, mai ales ca nu au gasit respectivele piese la alte magazine.

 

Mi comunicat Vaxxi intentia dl. Nicu Barbu de a aduga un link catre forumul nostru. Este un link care nu implica vreo obligatie din partea ambelor parti. Ni se face publicitete. Nu vad ce e rau.

 

Si o parere subiectiva: am cerut de citeva ori sfatul in privita unor piese pentru Tico dl-ui Nicu Barbu si mi-a raspus foaret repede si cinstit.

 

@Nicu: inca te asteptam in limita timpului disponibil cu un mic gid de "detectare" a pieselor originale!

 

acum :ontopic: ;)

Share this post


Link to post

Daca imi permiteti un OFF TOPIC pentru clarificare:

 

Si eu, daca citesc peste o luna acest topic, voi ramane cu impresia ca am facut campanie contra dl. Nicu Barbu, desi nu-l cunosc, nu stiu sa faca afaceri, nu apare cu numele pe site-ul respectiv si n-am scris un cuvant despre dansul. Atunci ce sa mai inteleaga omul din Cluj sau altcineva care viziteaza forumul, mai ales ca eu am fost printre putinii care au laudat aparitia forumului autodaewoo.ro la aparitia lui.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Pana la urma dati verdictul!! merita sau nu?sa am incredere sau nu?cine a cumparat de la ei?Si ce curea sami iau dintata sau fara?

Share this post


Link to post

nu s-a plans nimeni pana acum, dimpotriva => deci da, ai incredere.

 

ultimul offtopic, sper

tolin, reticenta fata de vanzarea online este normala. si firma la care lucrez are un magazin online si ne confruntam si noi cu lipsa de incredere pe care o compensam cu preturi si calitate bune. daca ai incredere in noi, te scoti, daca nu, ... nu. cum pana acum nicubarbu si firma sa nu a dezamagit pe nimeni, totul e ok.

totusi, andreib, 4 ani e cam mult. firma care detine siteul nu exista la momentul respectiv.

Share this post


Link to post

Si pana la urma...

Cam cat costa schimbarea curelei de distributie cu tot ce implica ea + manopera???

Din cate am inteles se schimba la 60.000km si se apropie cifra :) >-

Share this post


Link to post

Buna tuturor,

 

Nu stiu de ce va agitati asa si nu ma intrebati direct.

O prezentare (e drept sumara) a firmei este in sectiunea "despre noi" (link: http://www.autodaewoo.ro/despre_noi.php). Am preferat sa muncim mai mult la elaborarea ofertei si simplificarea la maxim a modului de comanda on-line dar vom tine cont de observatiile dumneavoastra si vom face pe site o prezentare mai pe larg a firmei.

Magazinul functioneaza de aproape 4 ani (avem 3 firme si afacerea se roteste intre ele din motive de reducere impozite - nici una din firme nu este inchisa - toate isi continua activitatea si nu cred ca poate exista cineva care sa spuna ca a avut probleme de garantie cu noi), nu ne-am mutat, nu ne ascundem, facem eforturi (greu de imaginat) sa aducem si sa oferim spre vinzare piese de calitate la preturi cit mai mici.

De un an importam piese Daewoo direct din Coreea si vom continua sa ne dezvoltam prin deschiderea unui service auto specializat pe Daewoo. Colaboram cu majoritatea importatorilor de piese Daewoo si incercam ca fiecare reper sa il comandam acolo unde raportul pret/calitate este cel mai bun. Sint multe firme cu profil de informatica in care nu gasesti o retea de calculatoare atit de bine pusa la punct ca a noastra (comunicarea si viteza cu care se face aceasta este foarte importanta in distributi a de piese auto). Cred ca toti angajatii sint pasionati de ceea ce fac si lucram cu placere ca sa facem viata cit mai usoara posesorilor de modele Daewoo.

 

Acum sa revin la intrebarile domnului din Cluj (din cite am inteles sint mai multi care au citeva nelamuriri pe care sper sa le limpezesc acum).

La vinzare avem atit piese originale (produse sau distribuite prin Daewoo Motor /GM) cit si piese echivalente (majoritatea produse de firme cu renume) si asta pentru a multumi atit clientii care cauta sa cumpere piese originale cit si pe cei care prefera alternative mai ieftine. Toate piesele au certificat de garantie pentru 18 luni in limita a 30.000 Km. De aici apar diferentele mari de pret pentru acelasi reper. Vom incerca sa specificam si pe site producatorul reperelor astfel incit sa fie clar de unde provin diferentele de pret. Nu promit ca vom reusi foarte curind sa facem asta pentru toate cele 25.000 de repere dar vom incepe cu cele care au rulajul cel mai mare. E foarte greu sa intretii la zi o baza de date de 25.000 de repre in conditiile in care preturile se modifica la fiecare citeva zile, dar facem eforturi. In magazin e mai simplu pentru ca omul vede si compara reperele cu preturi diferite, discuta cu inginerii de vinzari si ia decizia de a cumpara (sau nu) un anume reper. Deocamdata ca regula (aproape) generala - pretul maxim este cel al produselor furnizate de Daewoo Motor/GM

 

Orice nelamuriri sau probleme aveti - puneti un PMB (eu sint on-line cam 16 ore/zi si promit sa raspund repede). Nu insistam sa cumparati de la noi (vinzarile pe site nu reprezinta nici macar 1% din cifra de afaceri a firmei - deocamdata), dar poate va dam un sfat si scapati de un necaz (ca sa nu zic de o tzeapa).

 

Drum bun tuturor!

 

P.S.

Cred ca problema cu micul banner afisat pe site-ul nostru s-a lamurit. Chiar ma gindeam sa fac unul mai mare dar se pare ca intii trebuie sa ma explic pentru ca risc ca gestul meu sa fie gresit inteles.

Edited by nicubarbu

Share this post


Link to post
nu s-a plans nimeni pana acum, dimpotriva => deci da, ai incredere.

 

... moderata. am inteles ca au fost cel putin niste "incurcaturi" cu bandourile pentru matiz.

  • Like 1

Share this post


Link to post

eu am schimbat cureaua la matiz. m-a costat 700k cureaua. sunt doua feluri, made in coreea si made in polonia. cele made in polonia sunt mai ieftine. eu am luat made in coreea dar nu stiu daca intr-adevar face o diferenta (motivul pentru care am luat-o pe cea scumpa a fost frica sa nu se rupa).

daca distributia la tico e la fel ca la matiz, nu inteleg insa de ce ai vrea sa schimbi intinzatorul. intinzatorul teroretic ar trebui sa traiasca mai multi km decat poti face tu cu masina.

Share this post


Link to post

Intinzatorul se schimba la a doua curea schimbata dar si mai devreme daca mecanicul constata necesitatea asta.

Share this post


Link to post

As vrea si eu un raspuns cat mai exact. La cati km. se schimba cureaua de distributie la Tico ? Pana acum am auzit mai multe variante ( de la mecanici ) : 70.000-90.000 km. La cati km.?

Share this post


Link to post

60.000 km.. sau mai devreme

Share this post


Link to post

Adica nu mai mult de 5 ani.

Share this post


Link to post

Multumim Nicu Barbu pentru explicatii :) >-

Share this post


Link to post

Ca sa vad in ce stare e cureaua e de ajuns sa dau aparatoarea jos? Cand am luat-o ,vanzatorul mi-a zis ca,cureaua de distributie e schimbata dar nu pun baza pe vorbele lui... Cum ar trebui sa arate daca e degradata?

Share this post


Link to post

Nu stiu sigur, probabil crapaturi superficiale, dar sa sti ca cureaua aia este protejata si sa para ca nouia, dar mult sa nu te tina daca are nr de km facuti

In principiu arunca un ochi lka cureaua de la alternator.. daca aceea este imbatranita exista ceva sanse ca si cea de distributie sa fie la fel, pt ca schimbarea ar trebui sa se faca concomitent.

Oricum nici o metoda nu e sigura, si cum 2.5 mil este o suma.. dar oriccum mai mica decat cea care ar trebui daca s-ar rupe distributia

Share this post


Link to post
Ca sa vad in ce stare e cureaua e de ajuns sa dau aparatoarea jos?

 

Ca sa dai aparatoarea jos trebuie sa demontezi mai intai racordul de aer care sta deasupra ei, apoi slabesti suruburile alternatorului ca sa-i scoti cureaua. Apoi trebuie sa blochezi motorul cu o surubelnita bagata printr-un orificiu special practicat in partea de jos a carterului ambreiajului, si poti desuruba surubul fuliei principale ca s-o poti scoate. Mai ai vreo 7 suruburi de 10 de desfacut si poti scoate aparatoarea de plastic. Daca e noua cureaua ar trebui sa mai fie vizibila emblema de pe suprafata ei dreapta, care ruleaza pe intinzator. Acum deja ai facut 80% din manopera de schimbare a curelei, mai e putin si gata, ai schimbat-o. Daca ai modelul SX mai ai de slabit si scos si cureaua de la compresorul de A/C.

Mai simplu, scoti doar priza de aer si suruburile de sus ale aparatorii impreuna cu cel central si o departezi fara s-o fortezi. O vei putea vedea cum se angreneaza pe roata dintata a axului cu came. Pt mai multe detalii consulta manualul.

Share this post


Link to post

Schimbat cureaua de distributie, ca se apropia termenul ( am 111.000km)

Vechea curea am observat acum, era GoodYear, acum am pus Bosch, schimbat si curea de alternator plus rola intinzatoare(sau cum se numeste)

Cureaua distributie veche arata inca bine aproape la fel ca acum 59.000 km, dar nu merita riscul (primul schimb pe la ~ 53.000km

Cea de alternator in schimb era crapata destul de bine si imbatranita.

 

Ca si manopera a fost 3h adica pret total 1.207.900

 

Pret piese

Curea alternator (GM/Daewoo) 80.000

Intinzator curea (producator ?) 760.100

Curea distributie 350.000

Total piese 1.190.000

 

Cost total 2.397.900.

Radacini Plevnei

Share this post


Link to post

Ai luat foarte ieftin cureaua in sine dar intinzatorul e cam scump :grumpy: Operatiunea de schimbare, in afara de alinierea corecta a reperelor, este simpla, s-ar putea efectua si la una din intalnirile active de week-end...care...sper sa nu devina istorie [-O<

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...