Jump to content
Sign in to follow this  
matias

Megane III

Recommended Posts

Stau si ma intreb, cati dintre voi ati avut Alfa? Sau mai bine spus aveti idee despre cit de fiabile sunt ? Reno rulz in comparatie cu fiabilitatea Alfa .

 

Tu ai avut?

Share this post


Link to post
Foarte simplu! Sunt ieftine, intretinerea mai ieftina de cat celelalte si , in cazul nostru, (foarte) fiabile...cel putin unele din ele.

Vorbesc de cele de la firma :) . Dieselul chiar este reusit.

De unde ai scos-o cu ieftina intretinerea?

Am si eu la serviciu un logan MCV. Cei drept a facut 90000km in 9 luni si nu a avut probleme pana acum. Este un dci 1,5. Dar au fost doua cand le-au adus. Cealalta a stat mai mult prin service.

Diferenta este ca a noastra face Constanta-Cernavoda de doua ori pe zi (pe drum bun), iar cealalta mai intra si pe alte drumuri.

Cat despre intretinere. La Chevry m-a costat 4 mil revizia dupa un an si 6 mil revizia la doi ani (anul acesta).

La Logan din cate stiu eu a dat 7,5 mil la prima revizie (cei drept este pe firma). La a doua nu stiu cat, iar la 60000 i-a disperat cu banii ca a trebuit sa schimbe chitul de distributie (parca).

Asa ca idea cu masina ieftina nu mai tine. De fapt tocmai asta este smecheria ca daca masina este mai ieftina au ei grija sa te cheme mai des si la revizii.

Masina a costat 12000 de euro si nici macar nu are geamuri electrice pe spate, iar la alea pe fata trebuie sa bajbai ca sa gasesti butoanele ca le-au pus tampitii pe tabloul de bord. Nu am vazut la nici o masina asa porcarie. Au facut economie de 10m de cablu. Este cu siguranta cea mai proasta masina care se vinde in Romania.

Eu am si un Renault Megane si am un coleg care si-a luat Logan 1,6 16v. Teoretic avem acelasi motor pe masini. Asta pentru cei care cred ca eu sunt Zana Maselutza. Am mers si eu cu a lui si el cu a mea. Nici nu se compara. Asa cum nu se compara Cola de afara cu aia din Romania, pentru cine a baut.

Si ca sa revin la subiect mie i-mi place Meganul III, cel putin in poze. De fapt in poze si Loganul arata a masina, doar in poze...

Edited by marius_medgidia

Share this post


Link to post
La Logan din cate stiu eu a dat 7,5 mil la prima revizie (cei drept este pe firma). La a doua nu stiu cat, iar la 60000 i-a disperat cu banii ca a trebuit sa schimbe chitul de distributie (parca).

Asa ca idea cu masina ieftina nu mai tine.

Pai daca si-a facut revizia la Olteanu, este normal. Aia sunt niste hoti. Sa schimbe service-ul ... si sa nu mai creata tot ce spun aia. O sa coste mai putin.

Share this post


Link to post

Megane RS :)

 

Motorul- 250 Cp la 5500 rpm si 340 Nm de la 3000 rpm. 80 % din moment este disponibil de la 1900 rpm in sus.

 

 

Break:

 

Motorizari:

*1.6i 16v 100 CV

* 1.6i 16v 110 CV

* 1.4 TCe 130 CV

* 2.0i 16v 140 CV

* 1.8 TCe 180 CV

* 1.5 dCi 85 CV

* 1.5 dCi FAP 90 CV

* 1.5 dCi 105 CV

* 1.5 dCi FAP 110 CV

* 1.9 dCi 130 CV

* 1.9 dCi FAP 130 CV

* 2.0 dCi FAP 150 CV

* 2.0 dCi FAP 160 CV

post-2574-1236146665_thumb.jpg

post-2574-1236146678_thumb.jpg

post-2574-1236146687_thumb.jpg

post-2574-1236146696_thumb.jpg

post-2574-1236146969_thumb.jpg

post-2574-1236146982_thumb.jpg

Edited by matias

Share this post


Link to post

De-abia astept sa o vad pe viu.

Ce performante au putut sa scoata din motorul de 2.0 pe benzina!

 

Si noul sasiu cred ca va fi extrem de eficace.

 

Pe scurt, o noua referinta in clasa ei, asa cum ii sta bine unui Renault.

 

http://www.enewslettervideo.com/renault/fe.../megane_rs.html

 

Pana la aparitia unui Bravo Abarth, cel putin...

 

 

pina cand reno si fiat vor avea fiabilitea marcilor japaneze, va trebui sa mai treaca multa apa pe dambovita.

 

fiabilitatea nu inseamna ceva inventat peste noapte, si construit in reclame la tv, este ceva ce se construieste in ani sau poate chiar zeci de ani.

 

Sunt de acord, tocmai de aceea poate ar fi bine sa mai studiezi de cand face Toyota masini, si de cand fac Renault si Fiat.

Share this post


Link to post
Pe scurt, o noua referinta in clasa ei, asa cum ii sta bine unui Renault.

Bre, mai aiurez si io cateodata, dar nu in public. Imi place Megane3 si Laguna coupe, dar de unde si pana unde este Renault de fel vreo referinta in clasa ei ?

Share this post


Link to post

O fi.. fata de campionul la fiabilitate cu codul de bare =))

Share this post


Link to post

In primul rand, e doar parerea mea.

 

In al doilea rand, nu ma refeream la Megane in general, ci la acest model de serie redusa, RS-ul, in care constructorul isi demonstreaza capacitatea tehnologica pe care o are la momentul respectiv.

Toti marii constructori au o astfel de divizie, care construieste modele intr-o serie restransa, dar care sunt un fel de blazon pentru ce poate produce mai bine respectivul.

Asa cum Renault are RS-ul (si am auzit ca in curand se va re-lansa marca Alpine), Fiat-ul are Abarth, etc.

 

Si sa nu uit: in al treilea rand, da Renault este o referinta, incontestabila, in ceea ce priveste siguranta la impact.

Edited by balanel

Share this post


Link to post
Si sa nu uit: in al treilea rand, da Renault este o referinta, incontestabila, in ceea ce priveste siguranta la impact.

Sincer, mai mare incredere am intr-un volvo sau un saab decat intr-un renault, in ceea ce priveste siguranta. De astea 2 marci stiam ca sunt referinte in ceea ce priveste siguranta..nu am auzit sa se spuna asa ceva de renault, care echipeaza doar modelele de top cu toate dispozitivele de siguranta necesare obtinerii a 5 stele.

Share this post


Link to post
In primul rand, e doar parerea mea.

 

In al doilea rand, nu ma refeream la Megane in general, ci la acest model de serie redusa, RS-ul, in care constructorul isi demonstreaza capacitatea tehnologica pe care o are la momentul respectiv.

Toti marii constructori au o astfel de divizie, care construieste modele intr-o serie restransa, dar care sunt un fel de blazon pentru ce poate produce mai bine respectivul.

Asa cum Renault are RS-ul (si am auzit ca in curand se va re-lansa marca Alpine), Fiat-ul are Abarth, etc.

 

Si sa nu uit: in al treilea rand, da Renault este o referinta, incontestabila, in ceea ce priveste siguranta la impact.

O fi doar parerea ta, inteleg si respect asta, dar de ce o expui de parca ar fi un adevar universal, incontestabil ? Pe de o parte spui ca toti producatorii au specimene auto de mare valoare, niste blazoane, pe de alta parte parte spui ca Meganele RS este o referinta in clasa ei. Pai daca toate sunt blazoane, deci de valoare apropiata, cum naiba poate una sa iasa atat de mult in fata, incat sa fie o referinta in clasa ei ? Intelegi cum te contrazici singur ? Iar faimoasa chestie cu NCAP-ul ma lasa rece, pe mine unu nu ma impresioneaza deloc, iar afirmatia ta ca ar fi o referinta, mai mult, una incontestabila, nu ma face decat sa ma amuz de naivitatea si aplombul tau.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
Megane RS :)

Frumuşică, seamănă cu Astra GTS un pic...

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg ce vrei sa spui.

Sa presupunem ca vorbim de actori. Numai cei care joaca in filme de comedie, sa zicem.

Daca spun ca x, y si z sunt de referinta in domeniu, cu ce gresesc?

 

Revenind la topicul nostru, ceea ce voiam sa spun este ca pot exista mai multe referinte intr-o clasa. In schimb, eu nu am spus nicaieri ca valorile masinilor care concureaza la aceasta clasa, ar fi apropiate. Daca ne referim la cele pomenite de mine, de exemplu Bravo si Megane, e adevarat. Dar nu putem spune de exemplu ca Civic-ul Type-R se poate compara cu ele vreodata. Asa cum nici Megane nu se ridica la nivelul unui STI, de exemplu.

Cam asta era ideea mea.

 

Din nou, ca parere personala, nimeni din lumea auto nu se poate compara cu italienii. Respectand clasele si marcile, bineinteles.

Share this post


Link to post

La ce nu se poate compara, ca eu nu te inteleg, poti incerca sa vorbesti mai la concret?

 

Si sa nu uit: in al treilea rand, da Renault este o referinta, incontestabila, in ceea ce priveste siguranta la impact.

Asa, sa nu uiti.

Share this post


Link to post
Din nou, ca parere personala, nimeni din lumea auto nu se poate compara cu italienii. Respectand clasele si marcile, bineinteles.

Eu ma retrag, le faci varza. Renault e referinta, RS-ul lor e referinta, da' italienii sunt cei mai tari ... god damn it, make up your mind ! Iar cu siguranta aia cu care ii tot dai inainte, zau, la un impact frontal intre Leganza mea si Symbolul tau, pe bune daca nu mi-as dori sa fiu in Leganza ... Tu ? Parere personala, pe care chiar nu am de gand s-o dezvolt, Renault stie sa faca masinile ca sa dea bine la NCAP, care teste nu stiu cat sunt de definitorii pentru cazurile reale. Daca or fi, atunci bravo Renault.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
... Si sa nu uit: in al treilea rand, da Renault este o referinta, incontestabila, in ceea ce priveste siguranta la impact.

Despre franceji se spune ca sunt: laudarosi, fanfaroni, aroganti si superficiali. Acum, sa aud un roman laudand desantat si gratuit o firma frantuzeasca, nu mai suport, ma duc sa vomit. De la Adrian Paunescu n-am mai auzit ceva atat de gretos.

Share this post


Link to post
Renault stie sa faca masinile ca sa dea bine la NCAP, care teste nu stiu cat sunt de definitorii pentru cazurile reale

 

 

@Tolin

 

Despre franceji se spune ca sunt: laudarosi, fanfaroni, aroganti si superficiali

 

De unde ai scos-o?. Am cunoscut fracezi si trebuie sa-ti spun ca esti pe langa total. Se potriveste mai bine poporului nostri mioritic care-si da malaiu pe meratan SH si mananca gem cu mamaliga.

 

Nu inteleg de unde atat ura impotriva unora care de-a lungul istoriei nu ne-au facut nimic...sau mai nimic in comparatie cu altii (rusnaci, nemti, chiar si englezi).

Edited by matias

Share this post


Link to post

Da tie romanii ce ti-au facut ? Gem cu mamaliga mananci poate tu si cu ai tai, eu nu mananc asa ceva, deci nu generaliza. Mie mi se pare jenant ca o persoana sa aiba asa parere despre proprul popor.

Share this post


Link to post
Da tie romanii ce ti-au facut ? Gem cu mamaliga mananci poate tu si cu ai tai, eu nu mananc asa ceva, deci nu generaliza. Mie mi se pare jenant ca o persoana sa aiba asa parere despre proprul popor.

 

Parerea mea despre propriul popor este mult mai proasta. Si din pacate nu este doar parerea mea...

 

 

PS

Revizuieste-ti limabjul. Eu nu am spus nimic de tine si de ai tai. Ma refeream la cu totul altceva...

Edited by matias

Share this post


Link to post

De unde am scos-o? Din carti, din filme, din transformarea colegilor care au emigrat acolo, din colaborarea suficient de lunga cu firme frantuzesti, din produsele lor tehnice. Cel mai mult m-a ingrozit lipsa lor de umor la care raspund, invariabil, cu "Ah bon".

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Revizuieste-ti limabjul. Eu nu am spus nimic de tine si de ai tai. Ma refeream la cu totul altceva...

Baiatule, fii atent aici la un rationament din care rezulta ca in principal tu, ai tai si mare parte din cei pe care ii cunosti mancati sigur gem cu mamaliga, si asta bazat numai pe ceea ce afirmi tu.

1. Tolin a facut o afirmatie despre francezi conform careia sunt aroganti, etc. Tu ai spus sa nu generalizeze, caci tu cunosti francezi care nu sunt asa. Deci tu cunosti francezi care nu sunt aroganti, etc ... dar, implicit Tolin cunoaste francezi care sunt arogaanti, etc, caci altfel nu ar fi afirmat ceea ce a afirmat. Corect, nu ? Asa sunt corecte afirmatiile amandorura.

 

Acu urmareste-ma ...

 

2. Tu spui ca poporul roman mananca gem cu mamaliga. Aici, eu, si presupun ca multi altii, ti-ar putea spune ca nu consuma, nu au consumat si nu stiu pe cineva care consuma asa ceva in viata lor ... Deci pentru a face afirmatia ta adevarata si pe a celorlalti, rezulta ca tu stii oameni care consuma gem cu mamaliga ... cum orice om se cunoaste cel mai bine pe siesi, familia si prietenii lui, este de presupun ca tu, ai tai si mare parte din prietenii sunteti mancatorii de gem cu mamaliga la care te referi. Corect ?

 

Sorry man, dar sunt numai afirmatiile tale prin care jignesti rau oameni care nu prea merita jigniti. Apropo, mi se pare culmea nesimtirii si ipocriziei cand aud o gramada de romani ca se vaita: "Vai, Romania, tara de kko", "Romanii, natie de kko". Pai pe unul din asta si implicit de tine l-as intreba: "Ce-ai facut tu fratioare in decursul vietii tale, o fapta, un gest, care sa faca un ALT roman sa fie mandru de faptul ca este roman si sa povesteasca acest lucru mai departe altora, poate chiar de alta natie". Ai facut tu asa ceva sau ti se pare mai usor sa arunci cu noroi in Romania si in romani, ca de, e trendy ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

...

 

:) )

 

Adio baieti. Chiar nu merita sa pierzi vremea p'aici.

Edited by tolin
Citare inutila a mesajului anterior !

Share this post


Link to post
La ce nu se poate compara, ca eu nu te inteleg, poti incerca sa vorbesti mai la concret?

 

Mai pe inteles: italienii sunt cei mai buni in domeniul auto. Produsele lor incorporeaza tot ce poate fi mai bun in domeniu. Acum intelegi?

 

Si mie imi plac masinile japoneze, si americane, si frantuzesti, etc. Imi plac modele de la toate marcile. Dar un bun cunoscator al domeniului auto, trebuie sa recunoasca suprematia italienilor, in aceasta privinta.

 

Eu ma retrag, le faci varza. Renault e referinta, RS-ul lor e referinta, da' italienii sunt cei mai tari ...

NCAP, care teste nu stiu cat sunt de definitorii pentru cazurile reale.

 

Mai intai, citeste postul meu anterior, cred ca in continuare nu ai inteles ce am vrut sa-ti spun.

 

Conteaza, uita-te la filmuletele puse de @matias. Ce-i drept, Volvo face cercetari ale accidentelor produse cu masini marca lor, pentru a putea vedea cum se comporta masinile in cazuri reale de accidente, si a actiona in acest sens. Dar Volvo e mult mai scump ca Reno. Si iti dai seama ca secretele lor de fabricatie nu raman mult timp ... secrete.

 

Acum, sa aud un roman laudand desantat si gratuit o firma frantuzeasca,

De la Adrian Paunescu n-am mai auzit ceva atat de gretos.

 

De ce desantat? Ma refeream la punctajul la crash teste. Nu sunt vorbe goale. E un test, facut dupa niste reguli, la care s-a acordat un punctaj.

Si nici gratuit nu e: sunt foarte multumit de Symbol. De fiecare data cand merg cu el, imi face placere.

 

Cat despre Adrian Paunescu, m-ai lasat fara cuvinte, asa ca le voi scrie pe ale lui (apropo si de respectul pe care il purtam valorilor pe care le-a dat tara noastra):

 

Enigmatici şi cuminţi,

Terminându-şi rostul lor,

Lângă noi se sting şi mor,

Dragii noştri, dragi părinţi.

 

Chiamă-i Doamne înapoi

Că şi-aşa au dus-o prost,

Şi fă-i tineri cum au fost,

Fă-i mai tineri decât noi.

 

Pentru cei ce ne-au făcut

Dă un ordin, dă ceva

Să-i mai poţi întârzia

Să o ia de la început.

 

Au plătit cu viaţa lor

Ale fiilor erori,

Doamne fă-i nemuritori

Pe părinţii care mor.

 

Ia priviţi-i cum se duc,

Ia priviţi-i cum se sting,

Lumânări în cuib de cuc,

Parcă tac, şi parcă ning.

 

Plini de boli şi suferind

Ne întoarcem în pământ,

Cât mai suntem, cât mai sunt,

Mângâiaţi-i pe părinţi.

 

E pământul tot mai greu,

Despărţirea-i tot mai grea,

Sărut-mâna, tatăl meu,

Sărut-mâna, mama mea.

 

Dar de ce priviţi asa,

Fata mea şi fiul meu,

Eu sunt cel ce va urma

Dragii mei mă duc şi eu.

 

Sărut-mâna, tatăl meu,

Sărut-mâna, mama mea.

Rămas bun, băiatul meu,

Rămas bun, fetiţa mea,

 

Tatăl meu, băiatul meu,

Mama mea, fetiţa mea.

 

 

 

In alta ordine de idei, nu pot sa inteleg de ce, mereu cand scriu eu ceva, iese scandal. De ce, daca imi dau si eu cu parerea, toti o iau personal.

Poate ar trebui sa nu mai scriu. Desi pana in mai, cat mai am de stat pe aici, nu mai e mult.

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca renault megane 3 arata bine. Pana la urma, e o chestiune de gust / pitici pe creier ---> cumperi ce-ti place, ce-ti permiti, ce ti se pare ca suna bine ca marca (eu nu l-as lua pentru ca nu-mi place ideea de "renault" dar sunt constient ca n-ar fi mari diferente de calitate fata de alte masini din aceeasi categorie de pretz).

 

putin offtopic, legat de discutia de mai sus - din experienta mea limitata, francezii sunt intr-adevar destul de superficiali in mai multe domenii. Partea proasta e ca si asa tot sunt mai bine organizati ca noi.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Bre, despre ce discutam aici?

 

Sa-l lasam pe paunescu, neamu nostru si cel francez si sa revenim la megane 3 rs, un nou etalon in uratenie.

 

Astia de la reno cand scot o masina urata molipsesc toata gama :| .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Nu uita neamul italian, care cred ca e cel mai bun daca da cele mai bune masini =))

 

Eu sunt curios cate RS-uri de astea s-au vandut.. ca imi par cam scumpi la vedere proprietarii lor .. :-W

 

Mai pe inteles: italienii sunt cei mai buni in domeniul auto. Produsele lor incorporeaza tot ce poate fi mai bun in domeniu. Acum intelegi?

...

In alta ordine de idei, nu pot sa inteleg de ce, mereu cand scriu eu ceva, iese scandal. De ce, daca imi dau si eu cu parerea, toti o iau personal.

Poate ar trebui sa nu mai scriu. Desi pana in mai, cat mai am de stat pe aici, nu mai e mult.

 

1. revin cu intrebarea.. cel mai bun cu privire la ce in domeniu?

2. nu o ia nimeni personal, daca ai fi realizat penibilul convingerilor tale de "viata" descopereai si raspunsul cautat.

Mai e departe.. sau aproape..

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...