Jump to content
Sign in to follow this  
nightmare

Despre Leasing

Recommended Posts

Va salut,

Vrea sa incep cu inceputul, ma confrunt cu o mare problema, in acest timp in luna Octombrie leasing`ul masinii mele se va termina, drept urmare saptamana trecuta am achitat ultimele 2 rate pe luna Septembrie si Octombrie, toate bune pana acum. Problema apare undeva la plata Taxei Vamale care in contract este 566 euro si Valoarea Reziduala este de 1745 euro, am fost la cei de la firma la care este incheiat leasingul si mi-au spus ca cele 2 care urmeaza sa le platesc se vor plati la cursul euro de 4.1 lei din 2004 atunci cand a fost incheiat contractul de leasing, este normal ? Am citit si recitit contractul de o multime de ori si scrie doar atat: "Platile se fac in LEI la cursul BNR din ziua platii + 1%". Aceiasi fraza am regasit-o pe desfasuratorul platilor contractuale in finalul ei si nu am gasit nicaieri precizarea cum ca la incheierea contractului, plata se va efectua la cursul euro din 2004. Ce e de facut in cazul asta? Pana la urma la ce curs le platesc ? Nici cei de acolo nu stiu exact sa-mi spuna am fost de 2 ori acum ceva vreme si doamnele de acolo ridicau din umeri. In principiu m-ar interesa si pe mine sa stiu cam cat trebuie sa le platesc, nu de alta dar este o mica mare diferenta care se simte de la cursul euro de 3.6 lei din zilele noastre..si cel de 4.1 lei de acum 4 ani.. mai ales la o suma mai mare putin, cand am fost la ei mi-au spus ca taxa vamala oricum s-a majorat fata de ce este pe contract undeva de la 566 euro la 700 si ceva de euro.. abia astept sa termin cu nebunia actelor.

Acum va mai intreb altceva, pe langa faptul ca mi-au spus ca dupa ce le platesc totul ei imi retin talonul si numerele, care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez sa inmatriculez masina? si daca stie cineva la cat ajung toate costurile inmatricularii? Va multumesc anticipat de ajutor si astept solutii, indrumari si idei. O zi buna. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Stie cineva sa ma ajute si pe mine in sensul asta? :wallbanger: O zi buna tuturor.

Share this post


Link to post

"Platile se fac in LEI la cursul BNR din ziua platii + 1%".

Deci, valoarea din ziua platii efective, fara a prezenta importanta fluctuatia cursului de la o perioada la alta.

Cat despre taxa vamala, fiind vorba de un import nedefinitiv, vei avea de achitat taxa calculata conform nornativelor aflate in vigoare la data platii.

Inmatricularea este o adevarata aventura prin hatisuri birocratice - administratie financiara+politie.

Succes !

Share this post


Link to post

Salutare, astazi am fost la Expocar sa cer detalii despre ce, cum si cat am de plata in finalul contractului, dupa ce mai inainte am fost la un jurist care mi-a spus ca ma pot duce fara nicio grija sa le cer explicatii despre asta si ca nu sunt obligat cu nimic sa platesc mai mult si in plus. Cei de la Expocar mi-au inchis orice speranta dandu-mi o hartie de la vama si acum va dau eu detaliile despre ea:

 

Serviciul Tehnici de Vamuire si Tarif Vamal

 

Biroul Vamal Constanta Sud

Anul 07 Luna 08 Ziua 10

 

Catre,

Toate directiile judetene pentru accize si operatiuni vamale si birourile

vamale din subordinea DRAOV Constanta

(sarind putin peste continutul la prima pagina, gasim pe a doua pagina un paragraf 1.e)

 

e) Cursul de schimb utilizat pentru transformarea in lei a valorii in vama a marfurilor puse in libera circulatie este cel valabil la data inregistrarii declaratiei de plasare a acestor marfuri sub regim vamal suspensiv.

 

 

Mai sunt de-alungul acestor acte mai multe referiri dar care nu au legatura cu problema mea. Hartiile acestea care le-am primit azi de la Expocar au fost publicate acum 1 an, nu era normal ca in rol de Utilizator sa fiu instiintat de modificarea aceasta? Si din cate citesc eu sus acel paragraf se face referire la taxa vamala nu? Este inclusa si taxa reziduala ( valoarea reziduala ) in acesta? M-am consultat si la Agentia Nationala pentru Protectia Consumatorului si mi-au spus ca in cel mai rau caz nu pot fii sanctionati decat cu o amenda si ca rezolvarea mea se poate regasi intr-un proces in instanta. De aici am abandonat lucrurile, dar ramane nelamurirea mea.. valoarea reziduala este inclusa in ceea ce se face referire mai sus? sau este doar o miscare de prost gust a celor de la Expocar cu hartiile astea si este influentata de cursul euro? :grumpy: :wallbanger:

 

 

Despre inmatriculare am rezolvat-o, intr-o saptamana se rezolva printr-o firma de intermedieri 500 lei ( fara numar preferential, 550 lei cu numar prefential ), rca refacut la masina 180 lei si cam atat, rabdare si calm. O zi buna tuturor. :lavolan:

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, valoarea reziduala si taxa vamala sunt doua chestiuni distincte.Spre exemplu, valoarea reziduala o poti include in rata de leasing in timp ce taxa vamala, nu.

Share this post


Link to post

Maine ma duc la juristii de la Directia Regionala Vamala Constanta si ma consult si cu cei de acolo, practic nu are niciun sens sa le platesc la 4.1 lei valoarea reziduala doar asa..ca-s ei Expocar. :spumelagura:

Share this post


Link to post

Exact, hartia aia e doar pentru taxele vamale care se platesc la sfarsit (bine, puteau fi platite la inceput si nu mai aveai numar de leasing cu cifre, ci normal).

 

Valoarea reziduala la mine e inclusa in rata; daca n-ar fi fost, ar fi fost considerata ultima rata si se plateste la cursul zilei. N-are legatura ce scrie pe hartia aia...

Share this post


Link to post

Bun, multumesc frumos de raspuns. :rolleyes: Voi veni cu rezolvarea cazului in cateva zile. :lavolan:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...