Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Cielo Executiv

Recommended Posts

Am schimbat arcurile spate si plus doua inaltatoare si acum masinuta mea arata exact cum arata a ta mai demult, adica "racheta" : cu fundul in sus si botul in jos :P :) )

Share this post


Link to post

Pai cum asa ? Am vazut-o zilele astea la Carrefour in parcare si nu mi sa parut inaltata de fund. Ce arcuri ai pus? La mine este cum a iesit din fabrica ( ma refer la inaltime spate ).

Share this post


Link to post

Nu am mai scris de ceva vreme pe aici. Intre timp masinuta mea a fost la verificare tehnica, a primit jentile cu anvelopele de vara urmeaza vopsita. Sa va povestesc cu ITP-ul, nu stiu daca asa este si la voi. Am ajuns cu masina acolo, i-am dat actele inginerului si cand vede ca este Euro 2, a inceput sa se planga ca astea nu ies la noxe(asa face toate), ca ce se face el cu mine, ca nu are cum sa ma ajute. Vreau sa mentionez ca eu nu l-am rugat sa ma ajute cu absolut nimic, m-am dus ca un simplu client. I-am zis sa o testeze si o sa vedem, daca nu iese repar si ma intorc nu e problema. Dupa ce a facut toate testele... parca al draq cauta defecte mi-a zis " masina ca a ta mai rar, de ar veni toti ca tine ... " In concluzie nu i-am lasat nici macar 5 RON spaga, si masina a iesit mai mult decat perfect la toate testele inclusiv noxe :)

Pe voi nu va enerveaza oamenii astia care cauta spaga? Nu stia ce sa mai faca... sa mi se para mie ca ma ajuta sa ii las si lui ceva =))

Share this post


Link to post

Pai cum mai Tbird, daca la matiz cica nu imi ieseau noxele si ala era ca nou? :) Cauta si ei sa faca un ban in plus... Ce culoare zici ca o faci acum?

Share this post


Link to post

Cam aceiasi culoare, poate alta nuanta... e prea complicat sa schimb culoarea. Eu o vopsesc ca e toata zgariata... si are puncte mici de vopsea alba ... :P

Share this post


Link to post

Scz de intarziere, nu prea am mai intrat pe aici...Arcurile sunt koreene, insa Nea Gica a pus si 2 inaltatoare, pe care o sa le scot cu proxima ocazie cand ma mai duc pe la el. E destul de ridicata de spate, se cunoaste!

Share this post


Link to post

Iti bat amorizoarele cu inaltatoarele alea ? Te intreb pentru ca a pus si la mine doua, dar foarte mici adica 2m pus la baza arcului si celalalt tot de 2 m pus in capul arcului. Si nu am probleme cu ele...nu bate nimic si nici masina nu este ridicata aproape deloc, adica nu faci diferenta daca parchez langa alt cielo fara alea :)

Share this post


Link to post

Sincer, imi cam bat. Alea pe spate...Inainte nu se simtea, acum se simte aproape la orice 'dump-uri" din alea ...Chestia e ca mie mi-a pus unul in plus . Probabil de aia e asa de ridicata, toata lumea mi-a spus!

Share this post


Link to post
Sincer, imi cam bat.

 

 

Atunci e alta treaba, fugi si dale jos. Cunoaste cineva prin Constanta un vopsitor bun.. cu sau fara cuptor ? Vreau sa vopsesc toata masina...si vreau sa iasa stas, nu accept "lasa ma ca merge asa".

Share this post


Link to post
Inelele alea de plastic usureaza montajul jantei si atat. Centrarea se face din prezoane ca la orice janta. Nu tremura fiindca sunt drepte si echilibrate.

 

 

Desi iti dadusem dreptate la vremea respectiva, acum te contrazic. Am montat acum 2 saptamani jentile de vara, in prealabil am fost cu ele sa le indrepte ( i-am zis omului ca nu conteaza pretul, vreau doar sa iasa stas ca altfel ii dau cu ele in cap ). Pentru jentile astea de vara (doar pentru fata) facusem la strung doua inele de centrare cu care tot imi tremura, si m-am gandit ca sunt strambe daia am fost cu ele la indreptat. Toate bune, le-am indreptat si montat, ma duc in teste. Ce sa vezi de la 80km/h pana la 100-110km/h tremurau de nu puteai sa tii volanul, negru de nervi ma duc la ala care le-a indreptat. Omul cu foarte mult calm, a repus o janta pe aparatul de echilibrat unde a iesit 0-0, si mi-a aratat si cauza. Inelele care le facusem la strung nu intrau in janta complet, si facea priza pe butuc in inel in loc sa faca pe toata suprafata jenti. L-am crezut pe cuvant, am fost azi cu inelele la acelasi om care le facuse, i-am aratat si-a cerut omul scuze, le-a rectificat sa intre cum trebuie si vreau sa zic ca acum nu mai vibreaza deloc, cei drept nu am depasit 140km/h ca nu am avut unde. Parca se simte o vibratie dar nu mai e in volan, cred ca se simte din cauza ca pe spate nu are deloc probabil ca o sa fac si acolo.

Scuze pentru ditamai pomelnicul :P

Share this post


Link to post

Dar fara inele de ce nu le-ai montat? Macar de test. Eu am mers fara inele si nu e nici o diferenta.

Share this post


Link to post

Am mers fara inele 2-3 zile, nu vibrau mai deloc pana la 100km/h intre 100-120km/h se simteau vibratiile(am centrat-o cu mana mea, strans prezoane pe rand si cate putin sa fie cat mai bine). Deci pe langa rolul de centrare al jenti pe butuc mai ajuta si la chestia asta. Cel putin la jentile si anvelopele mele chiar conteaza aceste inele, nici nu stii cat ma bucur ca am reusit sa ii dau de cap sa nu mai vibreze volanul :)

Edited by TBird

Share this post


Link to post

In principiu cand vibreaza fara inele e o problema cu gaurile (posibil ovalizate). Inelul centreaza roata in cazul asta, prezoanele doar o tin sa nu cada.

Share this post


Link to post

Whatever, important este ca nu mai vibreaza si ca sunt un om fericit <:-P . Desi nu cred ca au cum sa fie ovalizate, asa fara nici un motiv, jentile le-am luat NOI.

 

LE: Daca are cineva nevoie de un strungar, ii pot recomanda. Nu de alta dar si eu abia am gasit unul :)

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Wow de cand nu am mai scris pe aici nimic... De curand am observat ca minunata mea masina... incepe sa faca spume :) . La baza usilor din fata mai ales cea de la pasager a inceput sa iasa rugina :( . Ma poate sfatui cineva... cum le sa le remediez ? Vreau sa le repar singur, nu prea am incredere in tinichigii aia fac treaba de mantuiala, as vrea sa mai bag si ceva in usi sa stau mai linistit. La dacie stiu ca se baga vasilina.. acum cu toate tehnologiile astea sigur au aparut ceva lichide minune... stie cineva ?

Share this post


Link to post

Urata treaba cu rugina, mai ales in usi. Pei curata grosul cu perii de sarma, smirghel sau cum se scrie la bormasina dupa care da cu substante gen Feruginol sau alt ceva daca poti. Cica sprayul cu zinc ar fi tare bun deci 1-2 straturi din asta, 1-2 grund, vopsea, lac si dupa, pe interiorul usilor bagi ceara. Parca am vazut pe aici prin Belgia ceara cum bagau ei din fabrica prin usir... la spray, daca nu gasesti acasa poate te pot ajuta eu ca si eu vreau sa iau sa dau, dupa ce curat de mizerie.

Share this post


Link to post

Hmm stiam pana la faza cu frecatul .. dupa nu aveam idee cu ce sa mai dau... Interesanta chestia cu ceara. Multumesc pentru sfaturi, saptamana asta trebuie sa rezolv usile sa le si antifonez... ca dupa o duc la vopsit toata si nu vreau sa mai umblu pe nicaieri :D

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Iti spun cum am facut eu.Slefuiesti zona ruginita bine,apoi dai cu feruginol,aceasta e o solutie care actioneaza si stopeaza rugina.Lasi 30 min si cureti bine cu benzina.Daca ai gaura poti folosii ciht fibra cu intaritor si slefuiesti bine.Daca nu ai gaura peste portiunea tratata cu feruginol dai cu sray de zinc,foarte bun pt rugina,daca nu cu grund.Dai 2 maini abundente si pe urma vopsea.Daca faci asa nu mai ai treaba mult timp.La mine la pasaje spate asa am facut.Lucrarea am facut-o anul trecut in vara si pana acum nu a mai iesit rugina,inseamna ca am facut treaba buna.Multa bafta. :thumbl:

 

  • Ai grija cu feruginolul sa nu curga pe vopsea.Daca curge curata repede pt ca pateaza urat.

Share this post


Link to post

Tot caut pe internet diverse licori pentru rugina... A folosit cineva Loctite 7505 sau Kelfos?

 

Mersi veican_costi, pana la urma nu ar fi o problema daca cade si pe vopsea ca oricum dupa ce imi repar problemele astea o duc la vopsit integral... Da stii tu cum e.. mai multa incredere am in ce fac eu decat in ce face un strain, ca doar traim in romania...

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Cand m-am apucat eu de scos rugina am umblat dupa solutii de gen.Inafara de feruginol nu am gasit altceva.Posibil sa gasesti in magazine de specialitate dar eu nu am gasit.Si eu sant de aceeasi parere,indeparteaza tu rugina pt ca tinichigii dau buleala.Spor la treaba.

Share this post


Link to post

Am fost la cumparaturi, nu am gasit nimic care sa stopeze rugina... doar degripante :| . Cumparat Aluband rola de 10cm/10m, si burete de 2mm grosime care se pune sub parchet ( vreau sa il pun intre fetele de usi ).

Share this post


Link to post

In sfarsit mi-am "rezolvat" si eu rugina de la usi, cel putin pentru 1 an 2... dupa poate o sa am si eu alta masina :D . M-am chinuit o gramada la frecat cu panza abraziva, nu am poza... dar am dat si cu vopsea peste grund(am dat doua straturi de grund)... a iesit ok. Imi place acum, cand inchid usa nu se mai aude a tabla chioara... probabil din cauza alubandu-lui sau a buretelui pus... am pastrat si ciolofanul original..

post-11852-1244822956_thumb.jpg

post-11852-1244822974_thumb.jpg

post-11852-1244822996_thumb.jpg

post-11852-1244823017_thumb.jpg

post-11852-1244823031_thumb.jpg

post-11852-1244823054_thumb.jpg

post-11852-1244823070_thumb.jpg

Share this post


Link to post

De ani de zile caut o substenta, ceva serios, cu care as putea indeparta rugina.Am incercat tot felul de minuni,dar nu am gasit ceva care intr-adevar sa curete rugina.Pe viitor iti recomand peria de sirma pentru flex sau masina de gaurit.Curata foarte bine,dar trebue sa folosesti ochelari de protectie si manusi.

Share this post


Link to post
Tot caut pe internet diverse licori pentru rugina... A folosit cineva Loctite 7505 sau Kelfos?

 

Desi e cam tirziu postata informatia pentru tine, eu am folosit Kelfos. Am scris despre asta pe topicul dedicat stoparii/inlaturarii ruginei. Dupa ce l-am testat citeva zile, m-as hazarda sa spun ca functioneaza. L-am testat in felul urmator:

- am tratat un obiect metalic super ruginit doar pe jumatate; cealalta jumatate am curatat-o cu o perie de sirma.

- am vopsit obiectul cu un lac transparent, atit partea tratata cit si partea ruginita.

- citeva zile la rind am scufundat obiectul intr-o solutie superconcentrata de sare si sapun.

 

Dupa vreo 10 astfel de bai, portiunea tratata cu Kelfos este neschimbata. Pe cealalta deja nu se mai vad urme de lac, rugina a revenit.

 

Chiar ieri am inceput si eu sa fac niste operatii premergatoare unei intilniri cu tinichigiul si vopsitorul :( . Am folosit Kelfos pe niste zone foarte usor ruginite dar pe care le-am curatat in prealabil cu o perie de sirma de genul celei indicate de viktor. Cu toate acestea, zonele in care au existat cele citeva puncte de rugina, desi le-am curatat pina la luciu metalic, S-AU INEGRIT F. REPEDE semn ca au reactionat la Kelfos. Chestia asta ma face sa cred ca, oricit de buna ar fi peria de sirma, la nivel microscopic nu ai cum sa scoti toata rugina. Motiv pentru care o sa continui in acelasi fel, intii curatat cit se poate de bine si apoi tratata suprafata cu convertizorul de rugina.

 

Pe viitor, dupa curatarea zonei ruginite iti recomand folosirea unui grund cu continut ridicat de Zinc. Este un grund bi-component, cam scump, insa isi merita toti banii. Mai cumparasem saptaminile trecute un grund special conceput pentru industria navala, insa direct pe tabla am preferat sa il folosesc pe primul.

Share this post


Link to post

Sa rapund pe rand. Viktor, stiu ce zici tu, am in dotare... dar nu prea tine acumulatorul si sfanta a fost tot cu mana si panza abraziva... Cu o perie de genul ala nu poti sa cureti perfect pana la luciu. Salex, stiu am citit si stii doar ca te-am intrebat despre dar ca mi s-a parut cam scump, defapt nu e scump pentru un bidon de 5L doar ca eu as fi folosit 0.5L si ramanea aiurea. Asa ca am profitat de faptul ca in orasul meu exista un santier naval si am facut rost de grund de acolo... in rest doar cu spray de rugina (rust remover), care este cam o porcarie. Acum ce sa zic sper sa tina, ma rog sa tina cel putin 2 ani...dupa o i-au de la capat ca de daca stai degeaba te plictisesti :D

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...