Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Cielo Executiv

Recommended Posts

ala din stanga pare a fi cel de recirculare a vaporilor de ulei in admisie (il are si OHC-ul)

 

sa-ti zic sincer - nu-mi place absolut deloc asa cocotata de spate...

si nu sta si mai prost pe drum din cauza asta?

Share this post


Link to post

Tare frumoasa! Dar de ce e ridicata de cur?

Ce-o patit aripa aia?

 

Cele 2 furtune parca le zicea: furtun recirculare gaze motor...

Share this post


Link to post

Arata bine pt. varsta ei. Cum merg anvelopele?( :-> )

Din primele poze vad ca ai ceva praf in aeratoarele bordului. Eu personal am facut o improvizatie: am dat plasticele de sub stergatoare (grila) jos, inca un plastic negru (asemanator cu cele de la ambalajele alimentelor) si am acoperit cu un ciorap de dama pus in doua lipit cu banda adeziva d'aia argintie, rezistenta, gura de acces aer in habitaclu. Asta vara s-a simtit diferenta! Filtru de polen original! :) )

Share this post


Link to post

am facut si eu filtru d-ala de ciorap - la Alfa - in dimensiunea filtrului de polen original :) - si asta doar ca sa nu mai intre frunze in aeroterma - la ast asigur e eficace

la cielo n-am inecrcat inca

Share this post


Link to post

Ba da sta mult mai prost, astept caldurica sa o vopsesc toata, sa umflu aripile spate, sa schimb arcurile spate, sa scot inaltatoarele ( daia este asa ridicata, imi atingeau jentile de vara ) si sa trec la jentile+anvelopele de vara :)

 

cris06 - Se comporta ok, nu au derapat deloc pe zapada,

 

Azi i-am schimbat becurile de la numar spate, nu stiam eu de ce nu lumineaza deloc. Am fost la mecanic pentru o revizie, ca se apropie ITP-ul, si cica trebuie sa schimb ambi pivoti, abele capete de bara, si bucsi bascula...

Edited by TBird

Share this post


Link to post

daca tot umbli la puntea spate - schimba si amortizoarele (daca sunt cele originale) - si nu cu acelas model ca cele stock - eventual ca ale mele - nu iti dai seama cat poate schimba comportamentul masnii...

saraca nu e barca din cauza arcurilor... amortizoarele sunt prea fleasca...

Share this post


Link to post

Alea sunt schimbate de cateva luni, le-am schimbat in ideea ca nu o sa mai atinga da tot degeaba. Am pus Bilstein tot pe ulei, intradevar nu mai este chiar barca, doar semi. Trebuie sa schimb si pe fata :)

Share this post


Link to post

Foarte frumoasa masina! Sa o mai lasi de cur in jos ca arata de parca pui mereu frana brusca :P

Offtopic: Scuze pt zilele trecute , erai primul care mi-a venit in gand , care stiam ca are jante de aliaj (sau aluminiu) . Mersi inca o data!

Share this post


Link to post

Ing3r, multumesc domle... dupa ce o aranjez ne intalnim sa o vezi mai bine :) . Stai linistit nu m-ai deranjat, poti sa mai apelezi daca crezi ca am cum sa te ajut. Pana la urma ce ai facut cu ele le-ai luat ori ba ?

Share this post


Link to post

Bita de oina e dotare standard la EXE DOHC ? :-?

Share this post


Link to post

Este optional costa 50 euro la delar autorizat =))

Share this post


Link to post

@TBird: Nu le-am mai luat datorita faptului ca te-am intrebat si mi-ai zis ca sunt pe 13! Si iti multumesc ca mi-ai zis , caci asa a fost si era sa imi iau niste jante frumoase, dar mai mici ca ale mele :( Ori eu daca tot imi iau, macar sa fie pe 14, daca nu mai mari...

Share this post


Link to post

Ti le dau pe ale mele... astea pe care am anvelopele de iarna. Dar mai vb noi :)

Share this post


Link to post

La ce pret te-ai gandit?

pt cele care sunt montate cu anvelope de iarna...

Share this post


Link to post

Nu este frumos sa iti zic aici, vezi ca ai pm :)

Are cineva idee unde as putea sa gasesc o roata de rezerva mica ? Daia de zici ca e de bicicleta :D

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Azi a fost o zi frumoasa, mi-am cumparat Cielo Executiv NOU. Adica am schimbat pivotii, capete bara, bucsi bascula, arcuri Heavy Duty pe spate. Asa de misto se simte acum, de zici ca este noua :)

 

Si niste preturi, poate ajuta pe cineva..

Cap bara - 60 RON

Pivot - 45 RON

Bucsa - 18 RON

Arc Spate Heavy - 130 RON

Manopera pentru toate piesele - 145 RON

Toate piesele sunt Daewoo originale, nu am cumparat de import sau altceva...

 

Pun si niste poze, in care se pot vedea arcurile Heavy Duty

post-11852-1236866241_thumb.jpg

post-11852-1236866254_thumb.jpg

post-11852-1236866269_thumb.jpg

post-11852-1236874735_thumb.jpg

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Arata super bine pe dedesubt! Arcurile astea sunt mai tari, sau cum?

Share this post


Link to post

Mersi Cristian, oricum nu se compara cu a ta care e farmacie, la mine mai e si un pic de rugina. Arcurile sunt mai rezistente si mai tari, ma enervau arcurile vechi ca daca aveam doua persoane in spate se lasa masina pana jos (parca caram o tona).

Share this post


Link to post

Observ ca tot la Nea Gica ai fost! Intrebari: acum nu e mai ridicata un pic de fund ? Cum se comporta pe sosea, se simte diferenta mult?

Share this post


Link to post

Dap numai la el ma duc, nu am apucat sa imi fac o parere pentru ca de ieri de la ora 16 pana azi la 16 sunt la munca, este normala nu mai e ridicata de fund acu :D

Share this post


Link to post

Ai renuntat la inaltatoare? Mai bat amortizoarele?

Share this post


Link to post

Am renuntat la tot, am zis sa fiu stock. Acum nu mai bat deloc si masina ruleaza extraordinar de bine :D . Vreau sa pun si pe fata arcuri si amortizoare noi, dar nu le vreau pe cele stock vreau unele mai dure sa nu se mai lase in curbe mai stranse sunt in cautari de solutii :P

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Bara de torsiune mai groasa de nexia.

Share this post


Link to post

Dj Dark si ai idee pe unde as putea sa gasesc ? Banuiesc ca pe la magazinele Daewoo nu au asa ceva...

Share this post


Link to post

Dezmembrari? :D

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...