Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Cielo Executiv

Recommended Posts

Multumesc, azi mi-am cumparat ceas presiune ulei... dar fara suport. Trebuie sa adaptez eu ceva...sa il montez pun vreo 2 -3 poze cu el poate stiti ceva despre el. Si eventual de cabluri care si unde se conecteaza... in poze apare si sonda primita cu el, as anula becul din bord sa mearga doar ceasul ( deci sa nu mai pun T-ul ) aveti idee sonda respectiva se potriveste la cielo ?

post-11852-1222284187_thumb.jpg

post-11852-1222284242_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ma intereseaza si pe mine asa ceva. Nu are si instructiuni?

Share this post


Link to post

Nu are dar m-am lamurit eu, cum se leaga cablurile si cum se monteaza sonda respectiva. Dupa ce il montez pe al meu te indrum exact iti arat si poze cum sa faci daca te intereseaza :P

Share this post


Link to post

Eventual pe PM. Sa-mi spui si cu cat si de unde l-ai luat te rog.

Share this post


Link to post
... Am achizitionat unul azi cu tot cu sonda 60 RON

Share this post


Link to post

Am terminat de montat partea mecanica, de sonde si restul. Una bucata T-u de dacia 1310 model mai vechi, una bucata sonda de dacia pentru indicator, si sonda de ulei speciala pentru daewoo. A fost greu pana am gasit T-ul respectiv... acum am probleme cu montarea ceasului in masina... unde l-am pus eu acum, nu prea il vad de la volan foarte bine... dar pentru un moment cred ca sta bine acolo. Am pus si niste poze informative cu el ( poate aveti si voi idei, unde sa montez ceasul). Sonda cu care a venit ceasul avea diametru surubului filetant mult prea mic.

post-11852-1222376847_thumb.jpg

post-11852-1222376857_thumb.jpg

post-11852-1222376867_thumb.jpg

post-11852-1222376875_thumb.jpg

post-11852-1222376882_thumb.jpg

post-11852-1222376892_thumb.jpg

Share this post


Link to post

in stanga fata a schimbatorului - s-ar putrea sa calce un pic si pe capacul scrumierei - dar cred ca e ajustabil

am schitat locul in poza

post-1317-1222411331_thumb.jpg

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Mersi, acolo nu m-am gandit... o sa masor sa vad daca intra :P

Share this post


Link to post

Cat are diametru la filet manocontactul original de la daewoo?

Share this post


Link to post

Uite ca nu ma dus capul sa il masor, eu am cumparat o sonda originala daewoo numai sa vad daca se potriveste in T-ul de dacie este 15 RON una...Oricum nu am putut sa o montez pe cea noua cumparata ca eu pe masina aveam daia tip Euro 3 cu mufa micuta.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Un loc bun este si acel buzunar deasupra torpedoului,dar trebuie sa gasesti pe cineva sa iti faca un suport.Eu unul acolo as monta ceasuri aditionale.

Share this post


Link to post

Orientate (din suport) catre sofer, asemeni consolei centrale

sau asemeni suportului cu ceasuri (voltmetru+pres ulei) de la vechile dacii...

Share this post


Link to post

Ideea este chiar buna acolo in spatiul de deasupra torpedoului, intra si ceasul, doar ca e prob cu suportul. Ideea lui madkat nu e chiar ok, nu intra ceasul acolo e mult prea mic locul. Se ofera cineva, cu acel suport ? Contra cost bine`n teles.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Incerca la dezmembrari, la vechile dacii care avea asa ceva montat...

sunt sigur ca ai sa gasesti!

in comert nu cred ca se mai vand asemnea suporti...

Share this post


Link to post

suport de ceasuri de dacia am eu...

evident impreuna cu cele doua ceasuri

as putea sa il demontez si sa ti-l trimit - insa am dubii ca se potriveste la ceasul tau nou...

daca erai mai in zona vedeam pe viu daca merge - si daca era ok, ti-l dadeam

Share this post


Link to post

Eh momentan nu este nevoie ... il las acolo sub cd player. Am probleme cu valorile indicate, eu am pus sonda de dacia, pentru ca sonda ceasului avea diametrul filetului mai mic... si se pare ca cu sonda de dacia nu indica corect deloc, se plimba indicatorul cand la maxim cand la jumate si tot asa. Pana la urma trebuie sa fac la strung un T-u special sa pun sonda aia care o am de la ceas :( .

Share this post


Link to post

Salut!

Ceasul iti indinca incorect pt ca el se monteaza cu sonda cu care vine... pt ca sunt calibrate unu cu altu. Deci daca vrei ceas de Dacie pui si sonda de Dacie, daca vrei ceas din asta pui sonda lui.

Nu stiu daca am mai scris dar arata bestial masina!

Share this post


Link to post

Multumesc. Da o sa incerc si varianta asta, sa pun sonda originala a lui. Mai intai trebuie sa gasesc strungarul ca sa imi confectioneze respectivul T-u.

post-11852-1222879134_thumb.jpg

post-11852-1222879145_thumb.jpg

post-11852-1222879836_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Un update piese schimbate:

- schimbat pompa de apa 117000km, ( nu-i cam devreme ? ) aveam pierderi de antigel pe acolo

- schimbat lichid racire cu ocazia asta ( Valvoline pe baza de etilenglicol )

- schimbat curea distributie ( O schimbasem la 100000km, da la un dinte era putin crapat si nu am riscat )

- schimbat curea alternator ( nu era schimbata de cand e masina, arata jalnic )

- schimbat curea A/C ( nu era schimbata de cand e masina, arata jalnic )

- schimbat garnitura capac culbutori ( axe cu came ), aveam unele pierderi pe acolo, garnitura era fff rigida se uscase

- schimbat garnitura buson de ulei, si pe acolo pierdea putin

- schimbat semeringurile de la axele cu came, daca tot am umblat acolo, plangeau si alea putin.

 

Uff cam atat.. total piese plus manopera tot 500 RON.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

500 Ron preţul total al pieselor şi al manoperei? :o Mi se pare un preţ foarte bun!

Share this post


Link to post

Dap, si daca ma gandesc bine nici nu cred ca au fost chiar 500 ... 480 :) . Am gasit un mecanic daewoo care lucreaza si in privat super ok :P

Share this post


Link to post

Va place noua mea achizitie ? BMW Seria 1 :)

post-11852-1224481230_thumb.jpg

post-11852-1224481234_thumb.jpg

post-11852-1224481239_thumb.jpg

post-11852-1224481244_thumb.jpg

post-11852-1224481249_thumb.jpg

Share this post


Link to post

=)) . Foarte tare. Daca gaseai o macheta de cielo mai ziceam asa...WTF?

Share this post


Link to post

O sa ma uit dupa cielo, imi zicea un prieten ca vazuse el pe la carfu, dar nu cred foarte slabe sanse :)

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...