Jump to content
Sign in to follow this  
creep

Huruit Dr Fata (rulment?)

Recommended Posts

Buna la toti.

Abia am facut revizia de 60k la Aveo 1,2 5dr si a inceput sa-mi huruie rulmentul in partea dreapta fata.

Cei de la GOLD PLATIN Iasi au zis ca dupa 50k se considera uzura normala la rulmenti si nu se schimba in garantie.

La "liber" costa 300 lei rulmentul + 200 manopera.

 

V-ati lovit de asa ceva?

In caietul de service si garantii scrie:

"Componente de suspensie si directie: bielete de directie si antiruliu, pivoti, brate de suspensie, amortizoare. La aceste componente uzura este considerata normala la peste 50.000 km. Totodata nu este admisa inlocuirea repetata a acestor componente in perioada de garantie.”

 

 

Nu am vazut nimic de rulmenti.

Ma gandesc sa fac o plandere la OPC. Cei de la GM SE nu mi-au raspuns inca la sesizare...

 

Va rog sa-mi spuneti, daca stiti ce cote are ca il schimb singur X(

Share this post


Link to post

Salut,

Tu ai facut 4 revizii intr-un an la masina? Daca le-ai facut pe toate la GP Iasi poti sa te duci la OPC si sa reclami ca nu ti le-au facut cum trebuie, trebuia sa verifice si rulmentii. Si in plus, daca nu scrie nimic de rulmenti in garantia limitata de 50.000Km, cere-le sa-ti dea in scris ca rulmentii intra in garantia limitata si apoi du-te la OPC. Daca nu vor sa-ti dea nimic in scris e clar.

Share this post


Link to post
Salut,

Tu ai facut 4 revizii intr-un an la masina? Daca le-ai facut pe toate la GP Iasi poti sa te duci la OPC si sa reclami ca nu ti le-au facut cum trebuie, trebuia sa verifice si rulmentii. Si in plus, daca nu scrie nimic de rulmenti in garantia limitata de 50.000Km, cere-le sa-ti dea in scris ca rulmentii intra in garantia limitata si apoi du-te la OPC. Daca nu vor sa-ti dea nimic in scris e clar.

 

Din pacate masina este proprietatea vbl si utilizator e firma la care lucru. Masina numai eu o conduc si am grija de ea.

Azi au zis ca imi dau in scris. Ca firma poti sa faci sesizare la OPC? Stiam ca intre firme problemele se rezolva in instanta..

 

e greu de schimbat un rulment pe fata?

Stii un service bun in Iasi?

Merci.

Share this post


Link to post

Cu hartia aia poti sa te duci si la firma la care lucri si sa plateasca schimbarea :)

"Ascultatul" rotii se face la fiecare revizie si nu vad ce motiv ar fi avut sa nu ti-l schimbe mai inainte daca ar fi trebuit.

Cu schimbatul dupa 50 de mii e discutabil. Enumerarea elementelor nu ar trebui sa fie luata ad literam, dar daca nu se foloseste ceva de genul "de exemplu", "dar nu numai", "fara a se limita la", "etc.", interpretarea devine foarte... subiectiva.

Pe de alta parte, daca cunosti pe cineva care sa stie sa bage putin sperietii in ei, poate ca nu vor avea chef de scandal :)

Share this post


Link to post

Nu vreau sa iau apararea nimanui, dar rulmentii sunt parte componenta a trenului de rulare, deci dupa 50.000 nu mai sunt acoperiti de garantie.

Daca problema ar fi fost sesizata inainte de 50.000 altfel ar fi stat lucrurile.

Share this post


Link to post

e complicat de schimbat un rulment pe fata?

la dacie trebuia sa scoti planetara, pivoti, etc.

la chevy e la fel?

 

Ce e interesant: huruie foarte tare intr 80 si 100. Peste 100 e ok.

Ma mult, daca virez stanga, zgomotul se amplifica. Daca virez dreapta nu se ma aude minic...

Merci pt sfaturi.

Share this post


Link to post

Daca ai masina din 2007, nu e in garantie? Iar daca e in garantie .. mie bunul simt imi spune ca e o operatie ce trebuie sa o faca service-ul.

Share this post


Link to post
Daca ai masina din 2007, nu e in garantie? Iar daca e in garantie .. mie bunul simt imi spune ca e o operatie ce trebuie sa o faca service-ul.

 

 

Unde ai vazut bun simt in Romania, mai ales la service-uri auto..

 

si eu lucrez cu garantii (IT&C)... dar asa ceva nu se intampla. Adica daca e in garantie, rezolvam pe banii producatorului.

Share this post


Link to post

Am inteles.. tu vrei sa-l schimbi singur pentru a nu face paguba producatorului.

Share this post


Link to post
Daca ai masina din 2007, nu e in garantie? Iar daca e in garantie .. mie bunul simt imi spune ca e o operatie ce trebuie sa o faca service-ul.

Pai ca si ani da, ca numar de km nu. Stii cum e cu garantiile astea, care intrevine prima dintre cele doua.

Trenul de rulare la chevy are garantie doar 50.000 de km, nu 100.000 ca la coyota. :P

 

Inteleg ca e masina de servici... pai nu inteleg de ce nu suporta firma utilizatoare costul reparatiei la un service autorizat.

Ca si "patron" sincer m-as supara sa aud ca s-a intervenit la una dintre masinile firmei mele in afara unui service autorizat. Prefer sa suporte firma toata reparatia decat sa am pe constiinta vreun angajat sau sa raspunda penal administratorul sau seful de coloana dupa caz in cazul unui accident din cauza unei interventii neautorizate asupra unei masini a firmei.

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

La tine 100, la mine 150 sau 6 ani :D

 

Creep, din cate spui tu, ar putea fi si planetara, parerea mea.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Asa-mi suna si mie chestia cu curbele. Nici nu stiu: masinile astea au si ele burduf la planetara? :) Ca daca da, s-o fi intepat saracu'.

Share this post


Link to post

dragii mei, am rezolvat.

ELFU:

E mai complicat de explicat cu plata de catre firma. intotdeauna plateste firma, eu am cota parte si sunt o gasca de proceduri...

A fost in Piatra Neamt, la un service autorizat DAEWOO.

S-a potrivit perfect un rulment de la nubira. Pret total: 99 lei rulment (japonez, nu stiu firma). 50 lei manopera schimbat rulment, plus constatare, lavete, vaselina, etc. total 210 lei. Adica e moca pentru mine, avand in vedere ca G&P au cerut la Iasi 500 lei si la Bacau 380..

Cred ca e primul service unde tipii par PRO si au lucrat super.

Oricum sesizarea catre GM ramane in picioare.

 

Cu bine,

Share this post


Link to post

Bine că a fost rulmentul, că şi eu înclinam să cred că planetara e problema.

Oricum, de reţinut faptul că se potriveşte rulmentul de Nubira...

Share this post


Link to post

Si eu banuiesc ca am un rulment care e pe duca...

In momentul in care las masina "pe liber" se aude un huruit, ceva mai pregnant decat zgomotul cauciucurilor.

Oricum banuiesc ca zgomotul se va accentua, daca este rulmentul.

Nu stiu care este: cel de pe fata ... sau vre-o unul din spate...

Share this post


Link to post

Daca nu deosebesti de unde vine zgomotul, din fata sau din spate, ai grija cand traversezi strada.

Share this post


Link to post

Zgomotul provine din partea stanga...Tind sa cred ca stanga fata...

Banuiesc ca acesta se va amplifica, in contextul in care are ca provenienta rulmentul.

Stiu sigur ca cei de pe spate sunt capsulati.Vin cu tot cu butuc.Deci aceia sunt foarte scumpi.

Share this post


Link to post

Vin cu tot cu butuc.

 

Vrei sa spui ca rulmentii se schimba cu butuc cu tot?

Share this post


Link to post

cred ca ma paste si pe mine schimbarea unui rulment. foarte interesant ca se potriveste cel de la nubira.

ai pana la urma, nu s-a raspuns la intrebare...

se schimba greu?

multumesc!

Edited by rich1974

Share this post


Link to post

Se potriveste si cel de la Cielo la mine a fost schimbat de 2 ori pana acuma.

Share this post


Link to post

l-am schimbat si eu pe partea pasagerului, alta viata!

cel din catalog, pe baza seriei masinii, nu s-a potrivit. s-a potrivit cel de la cielo cu jante de 13 toli, cel mai mic.

cred ca toamna asta, o sa-l schimb si pe cel de pe partea soferului.

Share this post


Link to post

Plus ca este cu mult mai ieftin, eu am luat cu 45 ron acum 2 ani si am facut deja 30000 km.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...