Jump to content
Sign in to follow this  
fun4cristi

Demontarea Gatului Pentru Lichidul De Parbriz

Recommended Posts

Buna ziua tuturor,

 

sper ca nu repet un topic, am dat search, dar nici un rezultat (poate n-am folosit termeni potriviti, asa ca scuze in avans pentru eventuale incurcaturi).

 

As vrea sa-mi demontez gatul de alimentare pentru lichidul de spalat parbrize (Matiz cu spalator la luneta - am scris asta nu de lauda, ci cu gandul ca poate e altfel decat la cele fara spalator pe luneta). Am scos surubul care-l prinde de bucliera, dar de acolo gatul nu iese, doar se mica si nu vreau sa trag prea tare pentru a nu-l rupe. Nu-mi dau seama cum e prins de rezervor efectiv, deoarece nici o schema pe care am vazut-o nu-mi arata clar.

 

Motivul interventiei este ca de la o vreme incoace, cum umplu cu lichid (pana la preaplin), scade nivelul pana ce in gatul de turnare nu se mai vede, iar in rezervor totusi ramane, deoarece am cu ce spala ulterior. Cred ca a crapat gatul sau nu se mai prinde etans de rezervor (?) - se poate observa cum picura lichidul sub masina, dar totusi nu pot vedea exact de unde.

 

Ma poate ajuta cineva?

 

Mersi in avans.

Share this post


Link to post

Ai incercat sa-l rasucesti anti-orar ?

Share this post


Link to post

Si eu patesc la fel inca de la prima umplere. Cred ca se intampla ceva dupa cotul pe care il face. Eu zic sa nu iti bati capul. Se pierde foarte putin lichid ep acolo.

Share this post


Link to post

Rasuceste-l usor stanga dreapta si concomitent trage de el in sus. Este o asamblare simpla tub in tub, cu 2 oringuri de cauciuc pentru etansare.

Share this post


Link to post
Rasuceste-l usor stanga dreapta si concomitent trage de el in sus. Este o asamblare simpla tub in tub, cu 2 oringuri de cauciuc pentru etansare.

 

Sa stii ca asa am facut si pana acuma, dar probabil n-am tras suficient de tare (repet, n-am vrut sa-l rup... tot ce e din plastic mi se pare foarte fragil).

Mai incerc. :)

 

@tolin: nu prea merge mult rasucit (max 30 de grade), caci spatiul mic in care e prins nu permite o miscare mai larga.

 

Mersi tuturor de raspuns!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...