Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Servodirectie Pe Tico?

Recommended Posts

Ultima idee care mi-a venit recent, avand in vedere ca va trebui sa schimb caseta de directie este asta: se poate pune servodirectie pe tico? (avand in vedere ca am pe ea 195 latimea cauciucurilor, chiar e nevoie :P ) caseta din cate am inteles ar fi la fel. marea nedumerire a mea este de unde ia "putere" pompa de servo. banuiesc ca este mecanica (adica nu electrica...) o merge aplicata pe motorul de tico?

Share this post


Link to post

La matiz este mecanica, pe o curea de accesorii.

Share this post


Link to post

si totusi...se poate sau nu se poate monta servodirectie pe tico?

Share this post


Link to post

la tico e totu deja destul de inghesuit :) ,dar daca faci rost de suportu de la compresoru de Ac,daca nu ai AC,ai putea sa pui acolo pompa actionata mecanic prin curea :)

Share this post


Link to post

Doar pompa iti trebe? Caseta de directie cu servoactionare, nu-ti trebuie? Conducte, rezervor de ulei etc, nu-ti trebuie?

Share this post


Link to post

Fulia pentru actionarea compresorului de AC, curea, studiat daca pe fulia de la pompa merge aceeasi curea ca la AC... Poate ar fi mai usor de adaptat un sistem electric care lucreaza direct pe coloana de directie ca pe la Suzuki. Merita daca aveti roti mari, volane mici in diametru etc.

Share this post


Link to post

Din punctu meu de vedere cel mai simplu este montarea unei pompe electrice, + un comutator ca la viteze mai mari de 80km/h sa o opresti.

Share this post


Link to post

Mai baieti, voi puneti pompa. Bun, sa zicem ca o puneti. Ce mama naibii actionati cu lichidul antrenat de pompa? Caseta de directie de tico?

Share this post


Link to post

normal ca iti trebuie si caseta de directie hidraulica si conducetele si tot :D .Poate merge cea dupa matiz,desi nu cred.

Io sincer n-am nevoie de servo merge cu o mana,daca ai gume bune si umflate calumea nai treaba :) ,daca ai montana care sunt plastice cred si io ca va merge greu :P ,stiu ce zic ca asa aveam si io.

Share this post


Link to post

Si eu ma gandesc la un proiect de genul aceste pentru ticalosul meu, insa eu voi recurge la servo directie asistata electric. Adica ii modific axul ce merge din volan in caseta de directie, acolo voi incerca sa adaptez o coloana cu servo scoasa de pe o alta masina. Mai trebuie sa fac rost de calculatorul de directie. Daca vreti da pun poze si va explic mai detaliat. E insa destul de scumpa toata chestia asta dar e realizabila.

Share this post


Link to post

Frate...sincer...nu stiu cat de folositoare poate fi servo-directia pe tico...avand in vedere ca masina are caseta de directie facuta in asa fel incat sa nu tragi ca apucatu de volan...iar daca poate fi folositoare...mi se pare cam scump...poate doar sa iei o servo de la un matiz de la dezmembrari...dar nu stiu daca se potriveste...si e cam multa bataie de cap...unde mai bagi si rezervoru de lichid ptr servo...etc,etc..

Share this post


Link to post
Frate...sincer...nu stiu cat de folositoare poate fi servo-directia pe tico...

E buna sa poti roti volanul, pe loc, cu podul palmei, cum au vazut toti meltenii intr-un film american proiectat la caminul cultural.

 

Altfel, este buna cand vrei sa faci manevre avand roti mai late decat a prevazut proiectantul casetei.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
E buna sa poti roti volanul, pe loc, cu podul palmei, cum au vazut toti meltenii intr-un film american proiectat la caminul cultural.

 

Eu sunt sofer incepator, nu am decat vreo 8 luni si 25.000 de km la activ...totusi, inainte de a conduce autovehicule am condus destul de mult stivuitoare, de unde si obiceiul cu rotitul covrigului cu podul palmei. E si bine si rau, mai ales cand nu ai servo pe masina. In unele cazuri ai nevoie sa faci rapid un viraj mai strans unde obiceiurile de incepator nu prea te ajuta, insa pe de alta parte folosirea excesiva a acestui procedeu este destul de periculoasa deoarece risti sa scapi volanul si implicit sa proiectezi masina pe o traiectorie aleatorie care de obicei se termina cu opritul in stalp/gard/balustrada/pietoni. De asemenea am observat si o variatiune la asta la unii soferi de taxi care, si-au pus o asa numita "nuca" pe volan cu care il manevreaza destul de usor, totusi asa ceva eu stiam ca este ilegal.

 

Asta a fost cam foarte :o fftopic: asa ca acum sa trecem la :ontopic: . Am o maaaare nedumerire. De cand am permisul am condus in majoritatea timpului Matiz si desi nu am servo pe el, pot sa afirm ca ma descurc foarte bine cu volanul, fara sa fac muschi de la intorsul masinii pe loc, la parcarile cu spatele sau la orice alta manevra care se face la viteza mica sau la plecarea de pe loc :D iar Tico-ul este o masina ceva mai usoara decat Matizul dar cu o motorizare asemanatoare deci la ce trebuie servodirectia :scarpin: ca eu unul nu m-am prins. A, si apropo, a iesit vreun Tico din fabrica cu servodirectie, ca de Tico cu cutie automata am auzit dar de unul cu servo inca nu

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Eu am sr-uri pe tico..cele mai inalte pe 12,dar nu depasesc acei 155 trecuti in talon.Se misca destul de usor volanul pentru mine,dar din cand in cand mai reglez presiunea la pneuri,undeva la 2.1.E mult mai nasol pe drumuri de tara cu multe denivelari..se simte destul de bine socul in volan de la denivelari.Trebuie muschi acolo :-> .Si la plecarea de pe loc cu viraje mari cam trag de volan,cred ca cei cu cauciucuri mai late fac adevarate tururi de forta in cazul asta.Consider ca oarecum e bine ca simti starea drumului in volan,te face sa reduci viteza.Cu alta masina pe acelasi traseu (cred-servo) era sa ma proptesc in santul de pe margine :-j ,mi-a derapat brusc.Nu e utila servo pe tico decat daca sari calu cu latimea cauciucurilor.

Edited by Denied

Share this post


Link to post

Ca sa nu dau link direct, e unul pe okazii care vinde un tico cu servodirectie!

Share this post


Link to post

Asa zice si al batran al meu...cu toate astea nu am apucat sa ma uit bine sub capota lui,desii stiu sigur ca bate campii :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...