Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Polipi

Recommended Posts

Urmeaza sa facem ( adica fetitei ) scoatere de polipi si din ce citesc pe net se pare ca exista la nivel de Bucuresti Centrul Medical Apolo si respectivul doctor Dan Gheorghe destul de laudat.

Acum apelez la voi sa mai imi dati un sfat pro sau contra.

Poate unii dintre voi ati trecut prin mana lui, poate ati trecut pe la respectiva clinica si v-a lasat impresia X sau Y.

 

Multumesc pentru raspunsuri !

Share this post


Link to post

Atât soră-mea, cât şi un coleg, şi-au operat copiii de polipi la spitalul G. Alexandrescu (da... ăla unde au operat de apendicită alt copil decât cel bolnav...).

Având în vedere că după operaţie poţi lua copilul acasă şi nu e necesară internarea, poţi lua în consideraţie şi un spital.

În fine, să spună mai multe cei care au trecut prin aşa ceva cu copiii lor.

Share this post


Link to post

Eu mi-am scos polipii la... spitalul nr.9 :) Dar asta era acum... 40 de ani :D

Altul la rand!

Share this post


Link to post

Eu m-am operat acum 3 saptamani de polipi la spitalul judetean, dupa ce, in prealabil, am fost la un doctor la un cabinet particular.

Am venit dimineata, mi-au facut o injectie in mana sa vada daca sunt alergic la ceva, apoi o ora mai tarziu m-au bagat in operatie. La operatie mi-au facut anestezie locala, mi-au pus un tifon pe fata, lasandu-mi doar nasul vizibil, si m-au operat cu electrocauterul. In afara de mirosul de ars ce il simteam din cand in cand si de mici electrosocuri ca de bricheta piezo, n-au fost probleme. Operatia a durat cam 15 minute, plus pregatirea pentru operatie inca pe atat, mai degraba a aparaturii. La pranz eram inapoi acasa, pe picioarele mele. Bine, am dormit apoi toata dupa-amiaza.

Ca nu simt nici o diferenta in urma operatiei, partea a doua. :(

Share this post


Link to post

Bre, nu-i prea devreme ?

Share this post


Link to post
Ca nu simt nici o diferenta in urma operatiei, partea a doua. :(

Vrei să zici că nu simţi nici o diferenţă în bine.

Că bănuiesc că sufli destule coji şi te chinuie destul.

Eu deocamdată am refuzat să fac operaţia asta, deşi ar fi trebuit s-o fac de cel puţin 10 ani.

Ghinionul (norocul?) a făcut să întâlnesc câteva persoane care s-au declarat total "nesatisfăcute" de "efectele" postoperatorii.

Aşa că mai stau. Nici măcat nu sforăi deocamdată (aşa umblă vorba...).

Share this post


Link to post

Prea mult nu ma chinuie, ca le mai suflu, asta e, eu ma asteptam la o imbunatatire a vocii, dar pentru asta ar fi nevoie de o operatie de deviatie de sept. Care operatie necesita anestezie totala, deci...nu prea ma incanta.

 

@tolin, la mine te refereai?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Anestezie totală + daltă + ciocan.

Din toate astea, pe mine anestezia totală m-ar deranja cel mai puţin.

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post
... @tolin, la mine te refereai?

Pentru hahalere nu-i nici prea devreme si nici prea tarziu, e prea rar. Si nu cu metodele actuale, "laser frate", cu cele inchizitionale de acum 40 ani, prin smulgere.

Share this post


Link to post
eu ma asteptam la o imbunatatire a vocii, dar pentru asta ar fi nevoie de o operatie de deviatie de sept.

 

 

Bre Laurentiu sa-ti schimbi matali acshientul cela di dincolo di Milcov, hai ca ma-ntristasi :) ) Hai ca noi ti iubim asa cum esti :D

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Că tot aţi adus vorba: mai aveţi magazinaşul ăla din centru, "Pi Buni"? (posibil să se fi scris "Pi Bunni")

Share this post


Link to post

Da cum sa nu, numai ca s-a transformat in schimb valutar, si se scria Pibunni. Stiu sigur ca stateam in zona aia inainte.

Share this post


Link to post

Îi pi buni, ăi băieţi!

 

 

LE: Tocmai mi-am amintit de nişte colegi de facultate gălăţeni, cu care ne întâlneam ocazional în trenul spre Bucureşti.

Aveau o vorbă tare drăguţă: "Stăm noi cu capul pi giam şi vă vidiem pi voi pi piron."

Şi uite-aşa călătoream împreună până la Bucureşti...

EO :o fftopic:

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Eu stiam alta: Iti mai amintesti cand mergeam noi doi cu trenul, eu am scos fundul pe geam, tu capul, si lumea zicea ca suntem gemeni?

Share this post


Link to post

Va povestesc eu alta. Locul intamplarii: Lepsa, langa gratar, pe inserat. Protagonisti: io si Laurentziu83. Ma intreaba Laur: "Viezi şieva schimbat la mini?" Il studiez de sus pana jos, dintr-o parte in cealalta, nimic schimbat. "Nimic, nimic? Mai uita-ti o data!" Ma mai uit o data, acelasi rezultat nul.

Si glasui nazal Laurentiu, cu acelasi ton dulşe moldovenesc "M-am opirat di polipi"

Deci spune adevarul. Nu e nici o diferenta, tot moldoveneste graieste :D

Share this post


Link to post

=))

 

Ce am vrut sa spun pana acum e, ca, mari imbunatatiri nu se obtin cu operatiile de polipi. Acu (daca tot m-am obisnuit), daca i-as avea inapoi pentru o ora, s-ar putea sa zic altfel.

 

Operatia in sine nu e dureroasa, pentru cei ce nu se tem de acul de seringa, asa ca, daca e de facut, e bine sa o faceti.

 

Daca interactionati cu multi oameni, polipii s-ar putea sa va ajute sa nu simtiti ca n-au respectivii bani de colgate.

 

Accentul nu te ajuta prea mult peste Prut, toti te miros ca esti roman, si asta pentru ca nu stii dulcea limba rusa. :)

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Cumnate, la cum se fac acum operatiile de polipi nu ai de ce sa-ti faci griji, aproape ca nu mai conteaza ce doctor o face. Simplu, curat, fara durere... o injectie, un tifon, un arc electric de 1-2 milimetri si gata. In cel mai rau caz nu se vor sesiza cine stie ce ameliorari dupa operatie, ca in cazul lui Laurentiu.

 

Cu aproape 30 de ani in urma m-am operat de polipi la spitalul Grigore Alexandescu. Am fost invelit intr-un halat din cauciuc, mi-au legat mainile si picioarele si mi-au bagat in nas fel de fel de fieratanii cu carlige la capete... mama ce mai siroia sangele pe halat si pe gresie... Nu voi uita niciodata cosmarul prin care am trecut atunci. Normal ca dupa operatie am scapat de polipi, dar la scurt timp m-am pricopsit cu o rinita de toata frumusetea care in timp s-a cronicizat (o complicatie a operatiei respective, spun doctorii). Ma rog, mai bine cu rinita decat cu polipi - macar acum mi se infunda doar cate o nara, pe rand.

Share this post


Link to post

In sfarsit revenim ontopic, merci !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Cu aproape 30 de ani in urma m-am operat de polipi la spitalul Grigore Alexandescu. Am fost invelit intr-un halat din cauciuc, mi-au legat mainile si picioarele si mi-au bagat in nas fel de fel de fieratanii cu carlige la capete... mama ce mai siroia sangele pe halat si pe gresie... Nu voi uita niciodata cosmarul prin care am trecut atunci. Normal ca dupa operatie am scapat de polipi, dar la scurt timp m-am pricopsit cu o rinita de toata frumusetea care in timp s-a cronicizat (o complicatie a operatiei respective, spun doctorii). Ma rog, mai bine cu rinita decat cu polipi - macar acum mi se infunda doar cate o nara, pe rand.

Merci mult! Uitasem! :-W Acum 20 si ceva de ani la dispensarul de pe Caraiman a fost la fel. :grumpy:

Share this post


Link to post

Si acum 20 de ani in Craiova tot la fel :-W

Nu a fost nici o imbunatatire. Acum vreo 6-7 ani am facut si o electro-cauterizare de cornete la spitalul de pe Panduri care a tinut vreo 2 luni. Apoi a urmat perioada Olynth (10ml/5-7 zile) la care am renuntat acum cateva luni definitiv si brusc. Dupa primele zile de "dezintoxicare" am inceput sa ma obisnuiesc sa am nasul infundat si pe masura ce au trecut cateva saptamani parca sa zic ca a inceput sa se desfunde partial. Oricum, in permanenta o nara e 75% infundata iar cealalta undeva la 25%.

 

Problema asta este foarte intalnita in Bucuresti cel putin si multi (chiar si doctori) incep sa dea vina pe poluare. Ca o fi adevarat, ca nu, ramane sa aflam data viitoare :)

Share this post


Link to post
Anestezie totală + daltă + ciocan. Din toate astea, pe mine anestezia totală m-ar deranja cel mai puţin.

Nu confunzi interventia asta cu punctie ? Aia pentru sinuzita ? Sperii omul si isi lasa copilul neoperat :)

 

Putin mai legat de topic, ma inscriu si eu in rindul "dependentilor" de Olynth. Insa, asa cum zicea mai sus hawkeye la mine simptomele se manifesta aproape exclusiv in Bucuresti sau in zonele f. poluate. Nu am nici o problemea cu frigul, la munte nici la -25C nu mi se infunda nasul. In conditiile astea, nu stiu ce sansa de reusita ar avea operatia :( din cite stiu eu, polipii astia se pot regenera.

Share this post


Link to post

Deviatia de sept implica dalta+ciocan (chiar daca nu toti fac anestezie totala). Cunosc pe cineva care a facut operatia asta undeva in Germania (sau Austria?) la un spital/medic celebru si i-a facut nasul mai prost ca inainte.

 

De regula medicii dau sanse de reusita de 50%. Problema este ca celelalte 50 de procente pot insemna ca iese mai prost.

 

Se mai inscrie cineva la uzul de olynth? :->

Share this post


Link to post

Am trecut si eu prin perioada Olynth. Dupa care am trecut pe Nazonez. Dupa care am trecut granita. Acum nu mai am nasul infundat decat foarte rar. De sforait inca mai prestez, dar nu asa tare ca acasa. Clar e vorba si de poluare.

Share this post


Link to post
Se mai inscrie cineva la uzul de olynth? :->

Eu, din pacate, cu o sticluta la 2-3 zile :(

Am trecut si eu prin perioada Olynth. Dupa care am trecut pe Nazonez. Dupa care am trecut granita. Acum nu mai am nasul infundat decat foarte rar. De sforait inca mai prestez, dar nu asa tare ca acasa. Clar e vorba si de poluare.

Corect. Anii trecuti, cand stateam mai putin prin bucuresti si mai mult prin tara, prin delegatii, nu aveam probleme asa mari, o nara era continuu utilizabila. Acum, daca nu pun plynth cateva ore, am pus-o. Nu mai zic ce se intampla daca uit sa-mi pun picaturi inainte sa ma culc.

 

E mai bun Nazonezu' asta?

 

P.S. Acelasi scene horror s-au petrecut si acum 28 de ani, la spitalul judetean constanta, numai ca idiotii mi-au tinut capul intr-o pozitie in care imi curgea sangele in gat in loc sa curga in cavitatea bucala, sa pot sa scuip, astfel incat la un moment dat, de atata sange, am vomitat pe unul din doctori, facandu-l ca intr-un film de Hitchcock.

 

:mrgreen: mananca cineva la ora asta?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...