Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

intradevar, la gaurile alea ma gandeam... Ma miram eu de ce sunt ovale... :oops:

 

cu fondurile stau destul de prost acum ca abia am dat banii de masina :D

 

 

dar idee era sa iau ceva bun, chiar daca la inceput nu o sa pun boxe decat pe fata, ceva in jur de 150 euro (este ceva de al Magnat la banii astia, TVA inclus).

 

Acum o sa astept masina sa vad ce posibilitati sunt. Oricum, am inteles ca pentru usi exista niste posibilitati de antifonare... (nush la ce pret... :? ). Oricum, un difuzor de medii asezat cat mai sus pe usa, eventua orientat putin in sus contribuie mult la un sunet bun.

 

are cineva idee de preturile de la Hertz?...

Share this post


Link to post

In orice caz eu unul te sfatuiesc sa o lasi mai moale cu Boxe puternice pe fata! In primul rand tabla de pe Matiz este foarte subtire si atunci cand o sa incerci sa dai si tu muzica mai tare o sa observi ca iti vibreaza oglinda, si dupa o sa observi cum o sa-ti inceapa sa-ti sara vopseaua!!

 

Eu unul te sfatuiesc sa incerci sa pui boxe mici pe fata, evenual sa le lasi pe cele din fabrica, si sa-ti iei un CD-Player si niste boxe mai giumege pe spate!!

 

Apropo cred ca este prea mica suma de ai alocat-o pentru instalatia audio.

 

Numai un subwoofer cu aplificator si cabluri costa cel mai iestin 150 de euro!! CD-Playere bune de expenplu Pionner sau Sony sunt in jur de 100-150 de euro!!

 

Asa ca mai fa si tu niste calcule mai bune!!!

Share this post


Link to post
In orice caz eu unul te sfatuiesc sa o lasi mai moale cu Boxe puternice pe fata! In primul rand tabla de pe Matiz este foarte subtire si atunci cand o sa incerci sa dai si tu muzica mai tare o sa observi ca iti vibreaza oglinda, si dupa o sa observi cum o sa-ti inceapa sa-ti sara vopseaua!!

Mai sa fie!

Eu am Sony Xplode (care am auzit ca nu-sh cine stie ce - e adevarat ca nu pot sa dau la maxim ca gijie). Si mie imi vibreaza oglinzile de la ele... da' de aici si pina la a sari vopseaua, cred ca mai e cale lunga.

Pai ar trebui sa sara si cind mergi pe piatra cubica, nu crezi?

Share this post


Link to post

Salve !

Mi-am luat acum o sapt twetere Jacobs ( firma Koreeana a lui LG) .

Aveti idee cum se monteaza?

Mersi!

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Mi-am luat acum o sapt twetere Jacobs [...]

Aveti idee cum se monteaza?

Se pun intr-o cana cu apa fierbinte si se amesteca bine!

:rotfl:

Share this post


Link to post
atunci cand o sa incerci sa dai si tu muzica mai tare o sa observi ca iti vibreaza oglinda, si...

Asa este. Eu am pus boxe de 13cm si cu volumul la jumatate (am 4x50W) da Bumbi din retrovizoare ca magarul din urechi. :rotfl:

Share this post


Link to post

100-150 erau doar pentru boxele fata.

 

dupa ce aud pe aici, incep sa ma gandesc daca nu e mai bine sa pun in fata doar medii si inalte. Ca astea doua merg puse in partea de sus a usii si s-ar auzi f bine. Si sa ramana basii pe spate...

 

ce parere aveti? are cineva asa ceva facut?

 

Bine treaba facuta calumea, cu filtre de frecventa, nu cu tweetere din alea de 60 de mii din targ.

 

Am cautat mai peste-tot si in fata, fara woofer as cobora pana pe la 350-400 Hz. si as completa pentru inceput cu 2 woofere puse in spate, pe placuta care sa duca ma jos... pres ca pana ep la 70...50... Dar nu stiu cum s-ar auzi...

Share this post


Link to post

UAT DA FAC? Saracu' matizuca!!!!! :P

tip_tare_2_thumb.jpg

tip_tare_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Salve !

Mi-am luat acum o sapt twetere Jacobs ( firma Koreeana a lui LG) .

Aveti idee cum se monteaza?

Mersi!

 

...daca nu ai amplificator suplimentar, le poti monta "direct" (atat in paralel cu boxele, cat si direct la iesire - fara alte filtre)

Share this post


Link to post

pus si eu boshmann pe spate 11/16 cm, 140 w (pmpo) cu tweeter. se aude misto. am dat 400 k, si in comparatie cu eurotech (alea erau mai slabute), astea au magnetul mai mare, membrana mai de calitate si mai tare (solida). bass-ul e bun, inaltele se aud binisor, au si cabluri de silicon de ~2 m, suruburi.

acum pot spune ca TANK-ul are frati buni (dif Irradio 10 cm , twe, Germany pe fata si Boschmann 11/16 cm, twe spate). se aude misto, iar bani- 400+200=600k pe dif-uri bune, nu jegurile de Elcomp din fabrica.

Share this post


Link to post

Am si eu un tico si cass-ul din fabrica (cu caseta) l-am inlocuit prima data cu:

- JVC 4x40 tot cu caseta (JVC KS-F162)

- 2 twetere de bazar pe fata

- 2 boxe de bazar (Eurotec) pe spate

 

Se auzea foarte bine basul (tinand cont ca boxele sunt de bazar), dar nu sa zarnaie tabla, in schimb din cauza tweeterelor de pe fata fasaitul de la caseta era groaznic

 

Acum o luna mi-a adus o cunostinta un CD player (fara MP3) Blaupunkt Porto CD34 4x45W (4x22W reali, sau cel putin asa zic pe site-ul blaupunkt) din Germania dar made in Portugalia (nou - 90EUR), iar cu aceleas boxe + tweetere se ause mult mai fin si mai clar.

 

Boxele pe spate sunt prinse pe placajul original pe care l-am prins in parti de plasticurile de sustinele cu cate 3 suruburi in fiecare parte.

Basul bubuie mai bine decat inainte si ma si apasa putin cand dau mai tare, dar nu pot sa ascult niciodata la maxim.

 

Ce parere aveti

porto_cd34_thumb.jpg

Share this post


Link to post
dar made in Portugalia

Stai linistit ca Radiocass-ul Gamma de pe WV Passat Highline e de fapt Blaupunkt facut in Portugalia. Am vazut cu ochii mei cand l-am scos la montarea detectorului.

Share this post


Link to post

din ce ati auzit sau montat voi, boxele e 13 cm incap pe fatza la matiz ca sa se poate deshida si geamul de tot?

mersi

Share this post


Link to post

Am luat un casetofon Blaupunkt Dusseldorf 4x45w (am inteles ca asta e peak power :?: ...iar puterea nominala este de 4x25w), si as vrea sa imi iau 2 boxe pentru fatza si 2 pentru spate. Ma tenteaza cele de aici :

http://www.sonycenter.ro/mpro/detalii.php?...uct=2951&cat=41

sau

http://www.audiodiscount.co.uk.11m.net/pro...pID=1171&cID=14

am inteles ca cele de 13cm incap in usile din fatza...sper sa nu fie vreo problema, eventual cu grosimea..

 

Stiti ceva despre ele, are cineva ?

Sa mai iau in afara de astea 2 tweetere mici, pe care sa le pun undeva in bord ?

boxe_thumb.jpg

blaupunkt_duesseldorf_c51_thumb.jpg

Share this post


Link to post

pai daca tot iei tweetere, mai bine iti iei din start pe fata un sistem de 2 boxe pe 2 cai, cu filtru de frecvente. Eu zic ca faci treaba mai buna, ca oricum, difu de inalte din boxele pe care o sa le pui jos in usi nu o sa se mai auda asa de bine...

 

Ideal e sa ai madiilela nivelul urechii...

 

Vezi ca au la Magnat ceva pe la 60 euro... sau ceva de genu...

Share this post


Link to post

pai...muzica trebe sa se auda...

mp3 player sony xplod argintiu(cca 8 mil), fata boxe sony xplod 13 cm(1.6 mil...aveti grija sa schimbati folia din portiera ca daca nu se aude suuuuper nashpa-se falfaie cealofanul ala, io am pus folie de parchet de 3 mm), spate boxe joase pe placa rotunde, late cat placa ( ramforsati placa ca se rupe de la greutatea boxelor), tweetere, subwoofer 100w, statie gelhard 100w(siliconati toate plasticele din portbagaj ca zanganesc de nu e adevarat. o sa pun si nishte picuri zilele astea... :-D

PS:mai degraba dati 5 mil pe o statioara si un tunulet de bas decat pe boxe sony xplod ovale pt ca matizul nu are separatie fonica intre portbagaj si habitaclu si nu se aud asa de tare boxele pe placa pe cand un subwoofer scoate bass reflex serios, il simti...

Share this post


Link to post

pai pe spate eu zic ca nu are sens sa pui boxe prea mari.. mai bine iei in fata unele de 13 cm, 2 cai , dar ceva de calitate si inzolezi fonic portierele... si ai rezolvat problema.. o sa ai bas bun din fata. si in spate cpompletezi cu niste coaxiale mici eventual tot 13...

 

o sa va zic cum iese peste vreo 2-3 sapt. :D

Share this post


Link to post

Am cumparat o pereche boxe SONY XS-F1323 (2x25w r.m.s., peak power 130w parca) pentru spate si inca o pereche SONY XS-F1023 (2x25w r.m.s., peak power 110w parca) pentru fata.

Deci pe spate diametru de 13 cm iar pentru fata de 10 cm.

Pret total 2,5 mil.

Am mai luat cu 90k rol o antena de ~25cm (un plastic gros ca la statiile de emisie receptie), pe care vreau sa o montez in dreapta langa parbriz, pe plasticul ala (suportul de bere :lol: ) pe care sunt stergatoarele, duzele, capacelele alea multe (care nu se gasesc pe nicaieri :spume: :swearing: ).

A mai montat cineva o antena ca asta in plasticul acela ? Am vazut la f. multe Matizuri.

Casetofonul este Blaupunkt Dusseldorf C51 (4x45w, adica 4x25w r.m.s).

Toate sculele le monteaza tipul la care am pus alarma (initial mi-a cerut 200k rol :shock: ) dar nu ii zisesem de antena si nici ca vreau si boxe spate. Acolo trebuie sa mai decupeze..etc. O sa ii dau mai mult dar per ansamblu mi se pare super ieftin.

Problema : tipul zicea ca nu stie pe unde sa traga fir de la antena. La alarma a tras prin stanga, prin dreapta nu stie pe unde s-ar putea trage.

Are ceva daca prelungesc firul antenei. El propusese sa imi cumpar o antena de interior. Ce parere aveti ?

Boxele au cabluri de ~3m. Din cate am inteles nu am nevoie de ele, pentru ca sunt deja trase la locurile lor...right ?

In cazul asta pot folosi un cablu pentru antena ? Cred ca 3 m ar fi suficienti.

Please dati-mi ceva sfaturi pentru decupare tablie (repet : dif 13 cm pe spate). Sa le pun mai spre margine sa nu se lase in timp ?

Inca ceva : boxele sunt pe 2 cai. Mai am nevoie de tweetere sau deja au ele ? :oops: . Sunt bata.

Daca va mai trece prin cap vreun sfat... :veneratie:

Va dedic prima melodie ascultata dupa instalare... :lol: :rastabanana: :zdrangazdranga:

Share this post


Link to post
1. aveti grija sa schimbati folia din portiera ca daca nu se aude suuuuper nashpa-se falfaie cealofanul ala, io am pus folie de parchet de 3 mm)

 

2. ramforsati placa ca se rupe de la greutatea boxelor

 

3. siliconati toate plasticele din portbagaj ca zanganesc de nu e adevarat.

ce / cu ce / unde / cat / cum / etc ?

more please ...

Share this post


Link to post

tweetere nu-ti mai trebuie. In rest nu prea sunt in masura sa-ti raspund. :(

Share this post


Link to post
ce / cu ce / unde / cat / cum / etc ?

more please ...

pai ce face omul cu mana lui e sfant: folie de parchet este in metro sau la orice magazin de materiale de constructii si e ieftin sub 100k rola de vreo 10m parca. Se dau fetele de portiera jos, se dezlipeste cea originala, se decupeaza cea nou si se lipeste cu mastic sau silicaon universal(se gasesc la orice magazin de materiale de constructii, un tub cca 70k). eu am se deci la e nu stiu cum se dau fetele de portiere jos dar cel mai greu cred ca e cu siguranta de la manivela de la geam. lucreaza cu grija cand tai fata de portiera(eu am taiat-o cu flexul dar m-am chinuit mult. in spate la fel, am taiat placa cu flexul. la boxe de 13 cm nu-ti fa griji ca se rupe placa. ale mele sunt mai mari si cu un magnet imens si s-a indoit numai putin... daca ai plastic din ala care acopera gaura la interiorul hayonului trebuie siliconat neaparat ca zangane. in rest succes. iti pun nishte poze ca sa vezi cum arata...

resize_of_resize_of_simg2963_thumb.jpg

resize_of_resize_of_simg2962_thumb.jpg

resize_of_resize_of_simg2960_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Fetele de la usi nu le dau eu jos, le da cel care monteaza boxele.

Boxele sunt compuse din magnet cu difuzor si fata aia de plastic (o sita gaurita) care se prinde cu suruburi. Asa cred ca sunt toate :oops: .

Aia trebuie sa o lipesc de tablie cu silicon ?

Siliconul sau masticul nu ataca plasticul ? :oops:

Si la fetele de usi ce / de ce trebuie sa mai folosesc flexul ? :?

Nu pot sa lipesc peste sau sa trag de captuseala veche pana se rupe ?

 

Arata super pozele tale...nu iti mai lipseste decat autocolantul :lol: :P

p.s. poze din timpul operatiei nu ai ? eventual cu usa facuta varza

Share this post


Link to post

in fetele din fata la mine aveau un soi pe plastic gaurit unde erau boxele vechi. era prea mic si atunci a trebuit sa fac o gaura mai mare si era mult mai simplu sa le dau jos si sa le tai in casa decat sa le tai pe masina. plus ca eu trebuia sa le scot si pe alea vechi...din pacate nu am facut poze cu usile dezmembrate(oricum mi-am luat salata de la mama ca am facut o mizerie si un fum in casa de la taiat... :hammerhead: )siliconul din cate astiu si din experienta proprie nu ataca plasticul si nici masticul nu cred ca are efecte negative). recomandarea mea este sa nu lasi plastic in contact direct cu alt plastic(sau tabla) pt ca ai sansa sa se auda la bas vreun zanganit. pui un strat subtire de silicon si s-a rezolvat. eu sunt foarte sensibil la zgomote straine in masina si de aceea insist. daca pe tine nu te deranjeaza atunci poti sa lasi asa la inceput si dupa aia cand o incepe sa zangane sa o desfaci iar... :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...