Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

:o fftopic: Domnule padual el crede ca daca difuzoarele se livreaza in cutie sunt boxe :mrgreen: ...nu merita osteneala pt a explica :tongue:

Share this post


Link to post

Ok, am promis ca scriu aici pareri dupa ce montez pe spate GZ-urile... So... sunt cu adevarat multumit de ele si pot sa spun ca au o claritate de neasteptat. Dupa parerea mea, isi fac toti banii. Se aude si bass-ul frumos si inaltele, totul e ok. Urmeaza sa mai pun astazi si mocheta sau ceva pe polita aia. Numai bine!

Edited by TSG

Share this post


Link to post

SALUT!

Sunt nou pe aici...mi`am luat de curand un Matiz si nu stiu ce boxe sa pun pe el.ce imi recomandati? cn ma ajuta si pe mn? :D

 

cn ma ajuta si pe mn? ce difuzoare sa pun pe matiz...ce imi recomandati?...cv nu prea scump...

Share this post


Link to post

Bun venit, dar fa-ti rabdare sa citesti topicul, ca s-au discutat deja multe alternative si variante.

Share this post


Link to post

Unde pot sa gasesc si eu cablul de intrare pe auxiliar pentru un pioneer? Ca pe capodimonte comanda minima e 100 ron si cablul e vreo 20 :P

Share this post


Link to post

salut sunt si eu nou pe site ,vreau sa intreb si eu daca are cineva cunostinte de antifonare a masini matiz ?si daca e ok sa imi schimb polita din spate a portbagajului ,si daca pe roata de rezerva este ceva polita sau e doar un carton ,masina acuma am cumparato si nu stiu exact ce trebuia sa fie in ea .ms astept raspunsuri

Share this post


Link to post

Buna ziua tuturor.

 

E prima data cand schimb sistemul audio la masina si imi cam fac griji in privinta difuzoarelor. Montatul e putin cam scump pentru actualul buget asa ca as vrea o abordare mai DIY.

 

Pentru spate nu imi fac probleme dar in fata ma gandeam la niste difuzoare de 13 cm. Nu stiu exact de care (m-am gandit la Clarioane dar au si tweeter care nu stiu cum si unde sa-l mai pun), dar nu stiu cum ar putea un difuzor mai mare in diametru sa incapa in locasul difuzorului de 10 cm din fabrica. Nu stiu cum l-as putea prinde in suruburi, pentru ca fiind mai mare in diametru nu cred ca s-ar alinia gaurile. In cele din urma nu stiu daca plasticul interior al usii e suficient de mare si de bombat pentru a acoperi un astfel de difuzor, cu o profunzime de vreo 46-48mm.

 

Deci principala problema pe care o vad o constituie suruburile...nu inteleg cum s-ar alinia gaurile. Multumesc anticipat pentru raspunsuri...

Share this post


Link to post

not this punk daca vrei boxe pe fata potis a iti confectionezi niste despartitoare din pal in care pui boxele iar ca sa incapa magnetul in usa tai putin din tabla interioara si prinzi cu suruburi si ti-ai rezolvat problema pe fata si asta pentru boxe de 16.

Share this post


Link to post

Am o problema cu un radio mp3 vieta montat pe buburuza... il am de 3 ani si pana acum a mers brici, atat radioul cat si mp3 pleiaru... brusc, acum 2 luni, a inceput sa receptioneze ff prost posturile, adica doar prin zonele centrale, si cand le "prinde" nu le pastreaza... mentionez ca de la inceput am avut pe post de antena un cablu litat intins pe sub bord si urcand pe sub finitia stalpului dreapta fata... daca "fixez" io frcventa(ca o stiu) radioul o pastreaza, dar semnalul fluctueaza ff rau, din m in m... daca "prind" bine si ma opresc, nu are nici o problema... daca "caut" posturile intr-o zona cu semnal ff bun, se comporta normal, pana plec si o ia razna semnalul... i-am atasat la "antena" si o mufa speciala pentru el, ca pana acum era infipt pur si simplu cablul in lacasul din spate, si degeaba.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi, de preferat de la un electronist care imi poate spune "ce" si "de ce" s-a intamplat, sau mai direct, cumpar altul sau ilpot repare pe acesta, desi imi pare rau de el ca e super bun, prin unele zone, are culorile butoanelor si displeiul alb+rosu+albastru, iegzact cum am facut si bordul si consola centrala, si are volulul cu "rotoghila" nu cu "sagetele".

Share this post


Link to post

... a murit electronistii :scarpin: ???... sau cineva care poate emite da o rezolvare problemei de mai sus ?...

Share this post


Link to post

Pune o antena ca lumea! Cel putin schimba cablul ala de l-ai pus acum ca antena.

Share this post


Link to post

Astazi am montat si boxele pe spate la matizul lui Dan, partea audio e gata.

HU Sony 4x45 (ala de e la 260 ron prin metro si Selgros)

Boxe fata: Panasonic 13 cm, atentie insa, montate cu autofiletante de FATA INTERIOARA DE TABLA si cu silicon transparent pus pe margine, ca sa nu zdrangane. Nu faceti prostia sa le montati de PAL-ul fetei de usa, pentru ca se vor auzi ca un k*r.

Pentru a monta boxele pe fata, este necesar sa largiti gaurile de montare din tabla cu ajutorul unui flex, pana intra bine boxele, apoi sa indreptati marginile si, pe magnetul boxei sa lipiti vreo 3 bucati de izolirband, deoarece geamul va freca putin de magnet cand va fi coborat si sa nu va deranjeze zgomotul.

Boxe spate: Boschmann 10x15 cm, luate din Selgros, cu cca 40 ron.

 

In configuratia actuala, nu mi-a venit sa cred, dar sunetul este impecabil, am setat inaltele la 5, joasele la 4, Loud ON si se aude clar pana la volum 27-28 (din 34), fara vibratii, fara, nimic, sunetul este chiar mai bun decat ce am in Clio, chiar daca in Clio e putin mai puternic. Si toate astea fara folie in portiere, fara tun de bass in portbagaj, fara placa de lemn la capacul portbagajului, fara cutii de rezonanta la boxe. Si fara boxe de renume si fara vreun HU pretentios.

 

Asadar, raman la parerea ca, pentru un sistem audio bun pe masina, nu conteaza atat "firma" componentelor, cat conteaza montajul acestora pe masina si alegerea componentelor adecvate. Degeaba mergi pe JBL, Alpine, etc, daca pe spate pui boxe rotunde in gauri ovale de prindere a boxelor, sau nu faci prinderea corecta a boxelor, pentru ca nu creezi vibratii. Iar tunul de bass in portbagaj e inutil. Cand am sa vad pe vreo masina de renume ca monteaza producatorul tun de bass, atunci am sa-mi pun si eu. Pana una-alta, doar boxele montate corect sunt suficiente pentru a asigura un nivel de joase multumitor pentru toata lumea, tunul de bass e bun doar daca vrei sa-ti tremure parul din nas.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Mitzubishi monteaza dar nu tun ca este cel mai de kakao mod de a scoate joase, woofer in incinta bass reflex cauta la optiunile noului Lancer si la varianta de varf sistemul audio e facut de Rockfort Fosgate si include daca am retinut bine 4 difuzoare pt medii 2 twetere si un woofer de 10" sau 12" in portbagaj. Idea e sa nu confuzi tunu cu un woofer intr-o incinta bass reflex sau incinta sealed ultimele 2 iti ofera o fidelitate a sunetului mult mai mare, nu mai au aceiasi putere sa iti tremure masina dar rezultatul final este mult mai placut.

Share this post


Link to post

A, bine, sunt si producatori consacrati care pun asa ceva, eu doar compar cu tunurile de bass cu maner de geamantan de si le pun marlanii in portbagaj la dacie si "au bass".

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Subwoofer-ul isi are si el rolul intr-un sistem audio. Binenteles ca aici vorbim de incinte nu de tuburi. Atat timp cat este acordat ca putere cu restul sitemului audio si este reglata statia cum trebuie efectul sau de completare a registrului de frecvente este indispensabil oricarui iubitor de muzica. Sistemul audio perfect in opinia mea este format dintr-un set de componente pe doua sau trei cai pe fata si un subwoofer in incinta inchisa. Toate amplificate binenteles nu neaparat pentru volum, cat pentru claritate.

Share this post


Link to post
Pune o antena ca lumea! Cel putin schimba cablul ala de l-ai pus acum ca antena.

 

io am zis:"il am de 3 ani si pana acum a mers brici, atat radioul cat si mp3 pleiaru... brusc, acum 2 luni, a inceput sa receptioneze ff prost posturile", deci 3 ani a functionat brici cu cablul ala, prindea posturile din bucuresti pana pe la 30 -35 km distanta de bucurica... asa ca ori s-a busit cablu(ce se poate intampla unui cablu jegos litat, cu doua fire?) ori e alceva... iar io inclin spre "alceva"... si vreau sa stiu ce e "altceva" asta care s-a intamplat... adica???...

Edited by mortymer

Share this post


Link to post

Pai...in orice lant "sarmo-surubo-tehnic", trebuie sa suspectezi in primul rand veriga slaba, in cazul tau cablul de antena. Nu e deloc complicat si scump sa pui o antena de interior si scapi de improvizatii

Share this post


Link to post

In cazul lui, veriga slaba sunt conexiunile.

Lipituri la conector, conector oxidat, etc.

Poate sa fie dezlipita si cupla de la tunerul radio.

Share this post


Link to post
In cazul lui, veriga slaba sunt conexiunile.

Lipituri la conector, conector oxidat, etc.

Poate sa fie dezlipita si cupla de la tunerul radio.

... raspunsul asta e pentru mine?... daca da, multumesc... deci trebuie desfacut, demontat radioul... si vazut pe unde e oxidat... o sa caut acum un prieten care se pricepe la mai mult de schimbat prize si duli... sa ca-si bage nasu'n el... sper sa fie asta... apropo, in incercarea de a-l reinvia, am pus si mufa speciala pe "antena - cablu jegos" si draci... nimic... nu de alta dar 3 ani a mers cu el infipt asa in "fundul" radioului... prima data suspectand faptul ca poate mi-a iesit "antena"...

Share this post


Link to post

Salut sunt nou pe forumul asta, am si eu un matiz 2004 si am bagat in sunet cam 1500 de Euro , fiti atenti ce am : Boxe fata -infinity KAPPA 52.7I de 13, plus 2 qwtere pe bord

Boxe spate -infinity KAPPA 693.7I ovale pe 3 cai

Cass -DVD Alpine 5x55 W cu ecran culisabil

Statie -JBL GTO4060 e bagata numai subwooferu`

Subwoofer - infinity trapezoidal REF 1200B de 300 w

In curand va arat si poze

Share this post


Link to post

SAL!

Am achizitionat de curand niste boxe JBL GTO 936e -intrebarea este pentru cei care au montat pe polita din spate la matiz boxe-sa-mi zica concret daca tine? am citit diverse posturi in aceste 47 de pagini, uni zic ca tine,alti ca nu, dar nu am vazut sa se fi rupt cuiva?!deci pentru cei patiti va rog sa-mi dati un raspuns ca sa stiu ce fac-o gauresc ca sa o arunc dupa 2 zile sau o pastrez si imi pun pal imbracat in mocheta-ideea e ca arata urat palul.

Share this post


Link to post
SAL!

Am achizitionat de curand niste boxe JBL GTO 936e -intrebarea este pentru cei care au montat pe polita din spate la matiz boxe-sa-mi zica concret daca tine? am citit diverse posturi in aceste 47 de pagini, uni zic ca tine,alti ca nu, dar nu am vazut sa se fi rupt cuiva?!deci pentru cei patiti va rog sa-mi dati un raspuns ca sa stiu ce fac-o gauresc ca sa o arunc dupa 2 zile sau o pastrez si imi pun pal imbracat in mocheta-ideea e ca arata urat palul.

 

 

Sal...Eu am vazut si auzit boxe montate in polita originala, intr-un taxi...Stateau fara probleme,dar sunetul nu era grozav,chiar daca ele erau de firma. Poti sa-ti pui o placa de PAL decupata exact ca si polita originala (eu asa am facut) si vopsita cu spray negru, sunetul este super, dar ai 2 dezavantaje:1)greutatea apasa pe marginile de plastic (suportii originali de difuzoare) si de asemenea snurul legat de haion forteaza la deschidere cei doi suporti de plastic de pe haion; 2) cand bagi o geanta voluminoasa in portbagaj, ai surpriza de a te lovi de magnetii difuzoarelor, daca nu ai distantoare la ele. Nu in ultimul rand, apare si zdranganitul politei de PAL pe cele doua margini, chiar daca am pus burete...asta tot din cauza greutatii politei de PAL...Solutia ar fi tot o placa dar din material mai usor, dar nu mai ai sunetul de bas profund.

Share this post


Link to post

Sal! Am o intrebare unde gasesc eu conector audio am scos casu original daewoo si nu potriveste mufa cu kenwoodul care l-am luat! idei? sau locuri de unde pot lua acel conector? Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...