Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Se da o singura gaura nu doua cum spune colegul nostru @Gizmo.

Share this post


Link to post

Cine site ce antena si-a montat colegul nostru Gizmo !?

Share this post


Link to post
Cine site ce antena si-a montat colegul nostru Gizmo !?

 

 

Salut,

 

1. Mi-am montat antena de Matiz (cum se monteaza in fabrica)

2. Se dau doua gauri: butucul de la antena mai are spre spate un "tumburus" (parca diametrul este de 5).

Din cauza lui apare cea de-a doua gaura. Acela este pentru fixarea butucului antenei pe pozitie. Fara ala butucul s-ar roti si antena nu ar mai fi paralela cu una din laturile masinii!!

 

@nonel: Vrei sa faci pariu cu mine pe o antena de Matiz ca se dau doua gauri????

 

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Ieri am montat aparatu' cu 80 lei manopera ca piesele le-am luat de pe net!

S-au mirat electricienii cand au vazut minune de cabluri cu mufe !

 

E alta viata in Matiz acum :) >-

Dai un ban da' face !

 

Am montat antena interioara activa ca deja o si cumparase cand eu va intrebam cum lucreaza ... :) )

 

Aveti dreptate afara nu prea prinde bine... (comparatie cu Cielo)... deci traiasca MP3 -ul !

Share this post


Link to post

@Nu_stiu_totul - La ce ai dat 80 roni pe montaj daca tot aveai mufe, cabluri, etc. ? Nu ai avut curajul sa montezi singur radiocd-ul ? :D

Share this post


Link to post

Hai sa ma laud si eu...

CD player cu mp3 Panasonic

2 tweetere la parbriz

2 dif. de 13 JVC pe fatza

2 dif. de 13 PIONEER pe USILE din spate

2 tweetere pe stalpii spate langa haion

2 dif. de 16.5 noname pe haion

statie MAGNAT the ROCK 400 - 200w reali

subwoofer MAGNAT the POWER - 375w reali

 

La toate astea, acumulator EXITE made in USA schimbat cam la 2 ani :D

Share this post


Link to post

iti vine sa crezi sau nu dar eu am montat zilele trecute boxe pe 17 fara distantiere si se lasa geamul pana jos :banana:

Share this post


Link to post

@bogdanfitze - Ce tip de difuzoare ai montat ? La mine fara distantiere nu mergeau nici alea pe 12.

Share this post


Link to post

Mai baieti de ce nu veniti voi si cu poze pentru a sustine clar ceea ce spuneti voi pe aici, si pentru a vedea si altii cum arata kestiile cu care voi va mandriti... Acum, nu zic ca nu va cred dar tare am vrea sa vedem cum arata (ca design) sculele voastre montate pe masina!

Share this post


Link to post

Stie cineva unde pot monta un cas pe matizul propriu,in Galati?Am fost la Iricad si mi-au zis ca ei nu monteaza,sa merg la Viper ca e prieten seful de acolo cu dealerul.Ce stitzi,e scump?

Share this post


Link to post

PIONEER DEH-2900 MPB sau SONY CDX-GT410U??? Cine ma poate ajuta sa aleg intre acestea doua?

Si inca o intrebare : ce boxe fata-usi, ce boxe spate portbagaj?

Mentionez ca acestea vor fi montate pe un Matiz!

Share this post


Link to post

Daca vrei ca desing sony, daca vrei sa se auda bine pioneer fara nici o discutie.

Si am si eu o intrebare... casetofonul vine cu sanie din fabrica, am nevoie de sanie daewoo prnteu a-l monta sau e suficienta sania lui, sa nu fac comanda degeaba?

Edited by Mendex

Share this post


Link to post

Referitor la boxele standard de pe matiz.

 

Cu ce se curata membrana boxei? (am scos fata usii si se vede membrana aia plina de praf)

Share this post


Link to post

Un tampon de vata umezita in alcool, asta dupa ce in prealabil sufli praful cat de bine poti, eventual pensuland usor cu o pensula cu peri moi si lungi. Atentie sa nu apesi prea tare ca sa deformezi membrana!

Share this post


Link to post

ca boxe tot pioneer, sony sunt cam varza in ceea ce priveste sonorizarea pe masina

Share this post


Link to post

Salut

 

M-ar interesa si pe mine cum sa montez niste boxe (spate si fata in Matiz). Am deja niste boxe si un Mp3 Player Kenwood. Nu stiu nimic de montat (unde, cum si cu ce). Stiu ca ar fi un amplificator cu iesiri: una care se leaga la boxele din spate altele in fata. Intrebarea e cum. Mai stiu ceva: e un fel de spatiu special in care sunt montate doua boxe. Se afla cumva deasupra portbagajului (poza) . Mi-a spus cineva ca trebuie taiat capacul de deasupra portbagajului pe forma boxei ptr ca spatiul special ar fi prea mic. Eu vreu sa pun boxe destul de puternice (mai intai sa vad cat duce amplificatorul si unde e pus amplificatorul). Ma poate ajuta cineva?

 

Va multumesc anticipat

 

post-6446-1171046714_thumb.jpg

 

 

Si topicul asta nu l-ai gasit? Trebuia topic nou?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

am sa-ti fac pe plac cu niste poze...

 

Mai baieti de ce nu veniti voi si cu poze pentru a sustine clar ceea ce spuneti voi pe aici, si pentru a vedea si altii cum arata kestiile cu care voi va mandriti... Acum, nu zic ca nu va cred dar tare am vrea sa vedem cum arata (ca design) sculele voastre montate pe masina!

Share this post


Link to post
Stie cineva unde pot monta un cas pe matizul propriu,in Galati?Am fost la Iricad si mi-au zis ca ei nu monteaza,sa merg la Viper ca e prieten seful de acolo cu dealerul.Ce stitzi,e scump?

 

pe Cosbuc am montat astea .. am dat 80 lei .. de la semnaforul de la Petrom mai mergi inca .. 100 m .

Cat despre acea antena de Matiz se da o singura gaura si se strange antena bine astfel incat celalalt .. cap de cauciuc sa se preseze .In felul asta in caz ca nu e dreapta antena mai o poti intrepta cat de cat .

Edited by Maxim

Share this post


Link to post

Sal baieti...o mica intrebare pe unde as putea trage firele de la subwoofer fara a mai gauri masina...(matiz)

Share this post


Link to post

Ai putea sa incerci prin spatele aripii stanga...

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce sa gauresti masina ? Firele se trag foarte simplu...ai loc la greuceanu pentru ele !

Share this post


Link to post

Azi mi-am cumparat si eu antena radio externa pentru matiz, pe cea de interior nu o mai suport #-o , acum urmeaza s-o montez cand se mai incalzeste afara.

Se dau doua gauri asa cum spunea colegul nostru Gizmo sau se poate taia tamburusul.

post-1682-1173113030_thumb.jpg

post-1682-1173113049_thumb.jpg

post-1682-1173113087_thumb.jpg

post-1682-1173113107_thumb.jpg

post-1682-1173113128_thumb.jpg

post-1682-1173113168_thumb.jpg

post-1682-1173113182_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...