Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Ma tot gandesc sa imi schimb mp3 playerul auto, caruia nu ii merge afisajul, in rest se aude ok, am fost foarte multumit de el. Cautam ceva in jur 3 milioane, sa aiba telecomanda, si sa poata accepta card sau stick, eventual bluetooth, dar la banii astia cred ca cer prea mult deja. Eu pusesem ochii pe un blaupunkt cu sd card, bluetooth si probabil se poate adauga si telecomanda, daca nu o merge prin telefon cumva :) http://www.blaupunkt.com/ro/7647503310_main.asp voi ce ziceti? Aveti idei?

Share this post


Link to post

banzay nu ceri prea mult te incadrezi ca bani, uite aici, in rest ce sa zic e ok ca si firma e un nume cunoscut in car audio. Ca idee eu sunt adeptul Pioneer iar unul cu USB (cu cititor nu am vazut) este 450 RON cel mai ieftin deci ce ai ales tu e ok ca raport calitate pret.

PS Banuiesc ca ai observat ca nu are CD player.

Edited by Bogdan_80

Share this post


Link to post

Da am observat, voiam sa si zic ca pe siteul lor e mentionat ca citeste de pe cd :) , dar de fapt el stie doar de sd/mmc. Nu ma deranjeaza deloc chestia asta. Gasisem un LG lac 3800 cu telecomanda http://www.shopix.ro/Sisteme-audio---video...0R_p_41939.html SH de vreo luna la 220 lei. Dar e exact ca asta al meu, in plus fiind telecomanda si ... afisajul care merge =)) deci mare branza nu prea fac nu? :)

Share this post


Link to post

Clar ca nu faci mare branza, mai ales ca LG-ul nu este nici un nume cu experienta in car audio. Eu am plecat de la dorinta ta aceea de a avea cititor de carduri si e clar ca e mai recomandat Blaupunkt. Daca doreai recomandari si de alte marci iti spuneam si de Pioneer, Alpine care au ceva modele care se incadreaza la bugetul tau (bine Alpine e cu 70 Ron mai scump).

Share this post


Link to post
Uite aici un rezumat numa bun.

Cat despre manivela de la geam trebuie sa faci cam ce zice aici .

 

 

auzi, spune si mie de unde pot sa cumpar o placa din mdf pentru matiz, la comanda ceva, ca in tulcea nu crek gasesc... si cam cat m-ar costa.

Share this post


Link to post

am gasit schema mufei

http://i2.tinypic.com/52d4q3c.png

 

problema e ca in matizul meu nu am decat firele, probabil hotul a fost precoce si a vrut sa aibe si mufa

nu am decat un manunchi de cabluri pe care nu scrie absolut nimic

 

ma poate ajuta cineva cu schema cabluletelor de acolo pe culori?

adica ... fiecare culoare ce reprezinta ?!

Edited by skimpy

Share this post


Link to post

Asta e mufa respectiva poate te ajuta,fai legatura dintre schema ta si culorile de la mine :)

Share this post


Link to post

Mda, nu am rezolvat nimic.

 

Atasez niste poze cu firele si scriu si culorile. Mi-ar face mare placere sa rezolv eu si sa nu fiu nevoit sa dau 200 ron ptr instalarea unui casetofon de 30 ron :)

 

din cate am inteles trebuie sa ii pun o mufa. banuiesc ca una alba ca cea care a postat-o Robert_MNW.

 

am atasat niste poze

post-20779-1232198185_thumb.jpg

 

post-20779-1232198248_thumb.jpg

 

si uite culorile firelor:

 

gri

maro

negru-verde

gri-verde

gri-albastru

galben

galben

negru

portocaliu

negru

alb-maro

verde-maroo

albastru

 

 

scuze pentru marime, dar puteti da zoom sa-mi luati si amprentele :P :P :P :P :P

 

 

ce am descoperit pana acum cu un aparat de masura e unul dintre cele 2 fire galbene si negru sunt + si - de la baterie

Edited by skimpy

Share this post


Link to post

Pai prietene eu nu pricep ce vrei tu defapt...taie firele de la casetofon si leagale la firele masinii si izolezi bine sau tu nu ai mufa la casetofon in cazu acesta trebuie sa iti cumperi mufa pentru el...apropo ce casetofon ai ?!daca iti trebuie mufa din imagine ti-o trimit eu ca la mine sta degeaba ;)

Share this post


Link to post

am nevoie de o schema cum se leaga firele alea de atarna la mine de mufa aia alba de o ai tu.

pe firele de la masina nu scrie CARE e fiecare, gen minus boxa dreapta fata, etc

Share this post


Link to post

Pai nu ai nevoie de asta...ia si tu firu cu dunga ca + si cel fara ca - asta la boxe legi alimentarea si gata ai legat casetofonul

Daca nu sti care e boxa dreapta respectiv stanga leaga casetofonul punel sa cante si leagale treptat vezi care canta si la sfarsit le legi pe toate si gata

 

Le :P lus ca in schema aia de ai gasit-o tu scrie sub ea care cum sunt firele te uiti acolo vezi in poza mea ce culori au si gata!

Edited by Robert_MNW

Share this post


Link to post

A bagat cineva un Logitech Z-5500 in portbagaj la matiz? Eu am incercat intr-un golan si nu se auzea cine stie ce, alimentat dintr-un convertor 12-220 legat la bornele bateriei (de la bricheta a sarit siguranta).

Share this post


Link to post

eee sa stii ca e diferentza mare intrun sistem proiectat ptr masina si unu proiectat ptr home use ;) .daca convertoru era si el praf adica chinezarie iti zic sigur ca nui dadea destul curent cat sa merga bine ;)

Share this post


Link to post

Dupa sesiune il bag in portbagaj! De proba.

Share this post


Link to post
... sa stii ca e diferentza mare intrun sistem proiectat ptr masina si unu proiectat ptr home use ...

Ne spui si noua care-i diferenta ?

Share this post


Link to post

Poate se refera la tensiunea de alimentare!

Share this post


Link to post

:)

 

1. nu sh cum puneti voi boxe de 13 cm pe fata, mie nu imi incap, trebuiesc date alte gauri [ problema geam, nu mai coboara pana jos ]

2. am montat boxe sony pe fata de 10 , fara chenar, aceeasi belea, nu coboara geamul , am facut si ceva la chenar [ nu puteam prinde boxele sony de chenar din pricina magnetului, le-am montat cu chenar. bass 0 , fidelitate putin mai ridicata.

 

 

Boxe spate, am cautat de am inebunit inlocuitor... am gasit NO-NAME-URI, Alpinwe nu mai fabrica... DLS sunt prea scumpe, MAGNAT, nu cunosc firma, blaupunkt cred cas-ar nimeri... [ nu am gasit, desi s-ar spuen ca ar exista boxe 4 x 6 ]

 

am rezolvat problema boxelor originale spate matiz, temporar

 

Boxele, sunt de o calitate proasta. nu s-au ars, ci s-au rupt firele ce fac legatura dintre bobina si papucii conectori :)

 

neavand ce face, cu un pistol de lipit + pistol de lipit plastic asm reusit sa inlocuiesc firele acelea de la boxe, fara sa stric membrana. P.S. Functioneaza perfect, se aud perfect... insa...

 

Sfaturi...? magazine? [ serioase ]?

 

Optez pentru varianta invizibila, boxe pt matiz. Desi am placa din PAL decupata pentru boxe 6.9 :)

Edited by suat

Share this post


Link to post

suat uite poate te ajuta asta. Eu am pe fata tot de 13 si le-au montat fara distantier si nu am probleme.

Share this post


Link to post

la mine veneau un pic cam ciudat cele de 13.

 

Cand am inlocuit difuzoarele, am scos cele originale cu suport cu tot, iar cele de 13 cm erau mult mai mari, adica nici nu prea intrau complet in gaura. Solutia ar fi fost decuparea, si date alte gauri, fara insa sa fac nici o modificare, am testat mobilitatea geamului, cobora cam cu 3/4 apoi se lovea in magnet. Am inlocuit la magazin def de 13 cu altele de 10. Se potriveau perfect la gauri, insa imi ramanea un spatiu de cca 2 mm inte urechile difuzorului si tabla portierei, iar la testul coboratului geamului, 3/4, insa un pic fortata macaraua, geamul cobora pana jos [ atingand de magnet ]

 

Am optat sa dau chenarele jos de pe boxele originale , sa tai cu bomfaierul un fel de aripa de spate ale chenarelor, astfel incat sa pot fixa boxele de sony pe ele [ aveau magnetul mai mare si nu puteau fi fixate in chenar ], le-am prins de chenar, apoi chenarul le-am prins de usi, macaraa functioneaza perfect. [ nu stiou daca difera portierele de la model la model,matizul meu e varianta cu satoze ce imbraca portiera complet ]

 

Rezultat: Pe fata am boxe sony explode de 10. [ cred ca am eu ceva la polaritate, se cam aud diferit ].

 

Urmatoarea tura cred ca am sa fac o oarecare izolatie fonica in portierele de pe fata [ fac si polaritatea ] astfel incat sa am cat de cat o rezonanta. [ am la sistemul DVD sateliti de 8 cm, si parca se aud mai bine, bass-ul ceva mai bun....]

 

In masina, la bass ma salveaza spatele. Boxele elcomp au probleme la membrana, e din carton, margiena membranei este facuta probabil dintr-unul din cele mai bune materiale pt boxe, foarte rezistent, care nu isi schimba elasticitatea in functie de temperatura. In schimb membrana si acele cabluri care leaga bobina de papucii conectori sunt de calitate slaba. Sa spuenm ca problema sufelor am rezolvat-o. Am sa inlocuiesc boxele. Ieri am gasit ceva in media galaxy la 60 lei perechea :) ) :) ) :) ) , boxe 4/6, nu mai tin minte numele producatorului... ceva in genul la "eurotec" :)

 

mai caut...

Share this post


Link to post

Imi spuneti cum pot da jos casetofonul matizului (ala standard) ? Sistemul audio standard de pe matizul SE este varza rau X(

Share this post


Link to post

Presupun ca se scoate ca oricare alt casetofon de pe matiz.

Trebuie sa dai jos plasticul negru care are butoanele avarii, ceata, si aeratoarele centrale. Apoi in lateralele casetofonului vor fi 2 suruburi care prind sania de bord. le scoti, si tragi de sanie cu tot cu casetofon. La urma scoti firele de la spate, scoti casetofonul din sanie si cam atat.

De montat unul nou gasesti informatii suficiente in postul asta, trebuie sa rasfoiesti cu rabdare.

Share this post


Link to post

Am inteles , multumesc :) de boxe nu mai intreb ca alea stiu cum se schimba :) .

Share this post


Link to post
am nevoie de o schema cum se leaga firele alea de atarna la mine de mufa aia alba de o ai tu.

pe firele de la masina nu scrie CARE e fiecare, gen minus boxa dreapta fata, etc

 

Din cartea tehnica a Matizului, gasita prin intermediul DaewooClub am spicuit schema sistemului audio (pagina 9F-2), in care este prezentata schema conectarii sistemului audio dupa cum urmeaza la mareata mufa pe care ne-o arati intr-un mod belicos - ostentativ (adica, in gluma, multi dintre noi au trecut la mufe ISO pentru ca au schimbat casetofonu TANK cu ceva mai bun). Deci, pe schema mufei prezentata mai sus de un alt utilizator:

1 - DK GRN/GRY (dark green/gray = verde inchis cu insertie gri) difuzor fata dreapta + ;

2 - DK BLU/GRY (dark blue/gray = albastru inchis cu insertie gri) difuzor spate dreapta +;

3 - GRY/WHT (gray/white = gri cu alb) la circuitul de iluminare (aprinderea luminilor);

4 - YEL (yellow = galben) la + (care vine de la cutia de sigurante plansa de bord, siguranta F6), adica la contact;

5 - ORN (orange = portocaliu) la + (care vine de la cutia de sigurante plansa de bord, siguranta F11), adica direct la baterie;

6 - liber;

7 - GRY (gray = gri) la difuzor spate stanga +;

8 - BRN/DK GRN (brown/dark green = maron cu insertie de verde inchis) la difuzor fata stanga +;

9 - DK GRN/BLK (dark green/black = verde inchis cu insertie de negru) la difuzor fata dreapta -;

10 - DK BLU (dark blue = albastru inchis) la difuzor spate dreapta -;

11 - BLK (black = negru) la masa, impreuna cu firul 14;

12 - nu arata ce culoare e dar cica merge la antena, deci trebuie sa aibe mufa aia ca un jack;

13 - liber

14 - BLK (black = negru) la masa, impreuna cu firul 12;

15 - liber

16 - liber

17 - YEL (yellow = galben) la difuzor spate stanga -;

18 - GRY (gray = gri) la difuzor fata stanga -.

 

Nu uitati si de urmatoarele aspecte: :o

- Intai se scoate borna minus a alimentarii de la baterie si dupa aceea demontati bordul si altele;

- Gasiti mufe ISO misto , cu fire de circa 10cm, in zona Maica Domnului, la un pret de circa 25 lei/perechea (alimentare + boxe), cu avantajulca scrie pe fiecare cablu in parte ce si unde merge.

 

Eu mi-am pus de curand un Car Entertainment System (combina cu dvd, usb, card, tuner, televizor, 4x60w) china vapor made, care se aude foarte bine si pe care am achizitionat-o la un pret fabulos de 5 milioane cu telecomanda si cu baterie la telecomanda, inca!!! :)

 

Pe scurt, se poate si altfel!

Share this post


Link to post

Pai o putem vedea si noi? "Combina"!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...