Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Sal! Am si eu un Daewoo Matiz SE Power Plus ABS/AIRBAG cu rc si difuzoare din fabrica (difuzoare de carton). Pt a monta un Radio-cd cu mp3 imi trebuie alt sertar (sanie) si eventual acel adaptor despre care se tot vorbeste pentru alimentare si difuzoare (eventual si antena)? Ca "scule" ma gandeam la HU Alpine si difuzoare Infinity. Mentionez ca usile din fata sunt prevazute cu un locas special de difuzoare, deci sa aibe dimensiunile potrivite!

Share this post


Link to post

salutare baieti

am de scurt timp un matiz care are cas original

am un panasonic mp3 si as vrea sa il montez de matiz.

 

e dificila operatiunea? cat ar costa manopera? mai trebuie ceva mufe etc?

Share this post


Link to post

Sunt deja scrise toate raspunsurile in acest topic.

Share this post


Link to post
Sal! Am si eu un Daewoo Matiz SE Power Plus ABS/AIRBAG cu rc si difuzoare din fabrica (difuzoare de carton). Pt a monta un Radio-cd cu mp3 imi trebuie alt sertar (sanie) si eventual acel adaptor despre care se tot vorbeste pentru alimentare si difuzoare (eventual si antena)? Ca "scule" ma gandeam la HU Alpine si difuzoare Infinity. Mentionez ca usile din fata sunt prevazute cu un locas special de difuzoare, deci sa aibe dimensiunile potrivite!

 

Am tot citit dar nu am gasit rezolvarea problemei, daca cumva este vorba de mine! Stima

Share this post


Link to post

Da, iti trebuie un alt sertar/sanie si mufa adaptoare.

Share this post


Link to post
Da, iti trebuie un alt sertar/sanie si mufa adaptoare.

OK! Pana aici am inteles, dar..., am citit topicul de la jumatate pana aici si nu m-am lamurit care sunt dimensiunile difuzoarelor din fata la modelul din semnatura. Eu am usa cu plic, cea din stanga. Vreau sa stiu clar de cat e latura difuzorului, sau diagonala in cm/inci.post-8813-1215774683_thumb.jpgpost-8813-1215774696_thumb.jpg

 

Vreau sa se potriveasca surub la surub, ca cele din fabrica sunt niste cartoane ordinare.

Edited by martiz

Share this post


Link to post

Pai daca spui ca sunt niste cartoane ordinare inseamna ca ai dat jos difuzorul. De ce nu il iei un difuzor cu tine la magazin si vezi daca noile difuzoare se potrivesc la gauri? Diametrul e de 10 cm.

Share this post


Link to post
Pai daca spui ca sunt niste cartoane ordinare inseamna ca ai dat jos difuzorul. De ce nu il iei un difuzor cu tine la magazin si vezi daca noile difuzoare se potrivesc la gauri? Diametrul e de 10 cm.

Difuzoarele au fost facute le ELCOMP Electronica Bucuresti, exact langa mine. Acum cativa ani (7-8) le-am facut o vizita si am aflat ca acolo se fabrica difuzoare pt gama Daewoo. Acum nu stiu daca tu ai vazut cum arata un difuzor facut la ei si implicit montat pe matiz, dar tinand cont ca la cel din spate am acces, mi-am permis sa-mi imaginez cum sunt si cele din fata!

Edited by martiz

Share this post


Link to post

Nu e nevoie sa dai reply la orice post. Daca tu spui ca ai vazut acum 7-8 ani cum se fabricau difuzoarele te cred. Dar ce te face sa crezi ca fabrica aceea in 7-8 ani nu mai a avansat deloc in tehnologie? Eu nu am vazut cum arata un difuzor original de pe Matiz. Am Matiz/E si nu vine din fabrica cu difuzoare.

O zi buna iti doresc.

Share this post


Link to post

Pai masina e din martie 2003 si daca mai punem la socoteala si perioada in care au iesit din fabrica si pana au fost montate pe masina, eu zic ca sunt aceleasi.

Share this post


Link to post

Salutari,

 

Stie cineva vreun aparat CD cu MP3 care sa aiba si mufa USB la preturi acceptabile?

Iar daca cineva si foloseste asa ceva - cateva impresii daca este posibil.

 

Merci.

Share this post


Link to post

http://www.idshop.ro/periferice-109/acceso...800r-17493.html

Se comporta cam asa :

http://www.youtube.com/watch?v=3ZpZZjTi__o...feature=related

Personal, eu n-am gasit la bani mai putini, desi s-ar putea sa gasesti, fara tot felul de blinguri care per total se dovedesc inutile, gen lumina in 2 culori, telecomanda, 2 iesiri RCA, etc, etc, etc...

Despre muzica de pe usb sunt foarte multumit, am la chei un stick cu 184 de melodii si deja nu mai folosesc cdurile, am reusit sa leg si mp3playere prin cablul lor de date, in afara de iPod, probabil pentru ca nu am casetofon cu iTunes( :| ). Ce trebuie sa ai grija este sa nu ai multe fisiere de alte tipuri pe stickul respectiv (eu aveam documentatia de java pe el, cateva mii de fisiere, si ma intrebam de ce se blocheaza la citire). Iarasi ce mi-a placut e ca avea eticheta pe fiecare cablu, spunand ce reprezinta (front left +, front left -, etc). Un minus major este manualul de instalare, care e de la penibil in jos, nu iti ofera decat niste amanunte vagi despre cum se foloseste, nu iti explica mai nimic din lucruri care s-ar putea sa te intereseze (am de exemplu un cablu roz pe eticheta caruia spunea "Dimmer cable", inca unul care spunea "Phone Mute", "Remote control", NICI UNUL NU ERA DESCRIS, iar google a fost mai mult decat zgarcit cu explicatiile). Un altul il reprezinta dracii pe care ti-i faci la montare, deoarece cablurile de la masina sunt colorate total diferit (cel putin la mine asa erau), pt ca eu n-aveam adaptor sau altceva, tipul de la care am cumparat masina multumindu-se cu inaditul firelor, unul cate unul, pe vechiul pioneer.

Edited by tzighy

Share this post


Link to post
http://www.idshop.ro/periferice-109/acceso...800r-17493.html

Se comporta cam asa :

http://www.youtube.com/watch?v=3ZpZZjTi__o...feature=related

Personal, eu n-am gasit la bani mai putini, desi s-ar putea sa gasesti, fara tot felul de blinguri care per total se dovedesc inutile, gen lumina in 2 culori, telecomanda, 2 iesiri RCA, etc, etc, etc...

Despre muzica de pe usb sunt foarte multumit, am la chei un stick cu 184 de melodii si deja nu mai folosesc cdurile, am reusit sa leg si mp3playere prin cablul lor de date, in afara de iPod, probabil pentru ca nu am casetofon cu iTunes( :| ). Ce trebuie sa ai grija este sa nu ai multe fisiere de alte tipuri pe stickul respectiv (eu aveam documentatia de java pe el, cateva mii de fisiere, si ma intrebam de ce se blocheaza la citire). Iarasi ce mi-a placut e ca avea eticheta pe fiecare cablu, spunand ce reprezinta (front left +, front left -, etc). Un minus major este manualul de instalare, care e de la penibil in jos, nu iti ofera decat niste amanunte vagi despre cum se foloseste, nu iti explica mai nimic din lucruri care s-ar putea sa te intereseze (am de exemplu un cablu roz pe eticheta caruia spunea "Dimmer cable", inca unul care spunea "Phone Mute", "Remote control", NICI UNUL NU ERA DESCRIS, iar google a fost mai mult decat zgarcit cu explicatiile). Un altul il reprezinta dracii pe care ti-i faci la montare, deoarece cablurile de la masina sunt colorate total diferit (cel putin la mine asa erau), pt ca eu n-aveam adaptor sau altceva, tipul de la care am cumparat masina multumindu-se cu inaditul firelor, unul cate unul, pe vechiul pioneer.

 

 

Multumesc - este ok aparatul...

Share this post


Link to post

Salutare tuturor. Am cumparat un mp3 player LG LAC3710R si vreau sa iau si difuzoare pe spate. Ar fi ok Magnat Car Fit 915 ? Adica as vrea sa se auda decent, n-am nevoie chiar de discoteca in habitaclu ...

 

am gasit aici: http://www.auto100.ro/products.php?id=1478

 

Ce ziceti ?

 

P.S. Avand in vedere ca masinuta e inca in garantie, montajul mp3 playerului si boxelor trebuie facut la service Daewoo sau la orice service autorizat RAR ? Evident, scopul meu e sa nu atrag anularea garantiei.

 

Multumesc.

Edited by Maybach

Share this post


Link to post

Am luat pentru un prieten aceste boxe Magnat Car Fit 915 si se aud foarte bine pentru cineva care nu vrea discoteca in masina.In legatura cu garantia nu ai probleme daca montezi cd-ul pe sina originala si folosesti mufe adaptor.Vezi ca exista de cumparat si mufe adaptoare pentru boxe.Succes.

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea.Am si eu un Matiz si muzica e destul de buna zic eu...

CD Sony CDX-GT414U 2 Boxe auto Sony XS-F 1025 p fatza 2 boxe JVC CS-V6935 p spate

si subwoofer BLAUPUNKT GTB 1200 MK II+amplificator BLAUPUNKT BGA 250...

 

<H2 class=h2class> </H2>

Share this post


Link to post

salutare copii...am eu un mp3 player cu usb...boxe jbl 2x 40 de ajuns spun eu...partea interesanta si foarte utila la acest player este ca acel usb e super in sensul ca pot face o groaza de lucruri...pot reda muzica pe care o am pe cardul telefonului direct in instalatia de sunet de pa masina, pot alimenta gps ul ( fujitsu siemans pocket loox 520) pot alimenta dvd playerul, si pot alimenta pina si hard discul extern ( usb ) de 120 gb...eu zic ca la 4 milioane si ceva merita toti banii... totusi sint curios, daca e cineva care are instalat pe matiz tv tuner, cum se instaleaza , ce fel de tv tuner este si alte amanunte...mi-ar placea sa imi pun ori 2 monitoare in tetiere desi sint extrem de mici si nu prea vad cum, ori in parasolarul din stinga ( la mine nu are nici macar oglinda)....o zi excelenta...

Edited by vasco

Share this post


Link to post

hellou, hellou

 

stie cineva ce implica pierderea garantiei daca instalez singur radio/mp3 player?

 

am aceeasi intrebare si pt alarma si inchidere centralizata?

 

multam

Share this post


Link to post
Vedeti mai sus...

 

 

multumesc pt raspunsul promt si la subiect

Share this post


Link to post

Daca vrei sa montezi si antena da-mi de stire si iti explic pe indelete cum sa faci si lucrul acesta pt. ca in situatia in care ai cumparat Matizul fara antena atunci se monteaza putin altfel decat se monteaza in fabrica.

 

Salut,sunt nou pe acest forum si mi'ar prinde bine cateva sfaturi de la tine in legatura cu montarea antenei radio.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Legat de antena, eu nu am gaurit tabla. Am montat o antena interna lipita de parbriz. Receptia este buna si o recomand. Din cate mi-a explicat vanzatorul am inteles ca are si un amplificator de semnal (sper sa nu gresesc). Sunt multumit! Aveti atasat poza...

post-2624-1220008405_thumb.jpg

Edited by renatremo

Share this post


Link to post

Eu am asa ceva de 1 an,iar flash-ul are 4 gb

 

boxele sony 1725

Share this post


Link to post

> :) Pe fata am boxele stock de la Daewoo ( nu am vrut sa desfac carcasele la usi ), insa pe spate am Sharp 2X100 + Statie Magnat 4*300 (putere reala... rms zice ceva de 3000 ), Subwoofer JBL 250W. Sursa de sunet e un DVD Pioneer AVIC-X1BT . Se aude foarte bine, mai ales cu portbagajul deschis, pentru k daca il inchid, risc sa imi sara stergatorul.

Edited by Mircea
Nu mai scrie in limbaj irc te rog.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...