Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Daca nu ai rama nu poti pune player-ul.

Share this post


Link to post

oh, credeam ca e doar accesoriu :) )

Share this post


Link to post

Cea mai buna varianta pentru a pune difuzoare mai mari pe fatza fara a da gauri in tabla sau in altceva

Un distantier din pal pe diametru difuzorului si decupata fata de usa (cartonu`) iar pe distantier se pune mocheta cu lipici :) ) se gaseste ca un izolier numai ca e mocheta :D

post-15152-1210013975_thumb.jpg

post-15152-1210013989_thumb.jpg

Edited by XTC

Share this post


Link to post

dar daca are fete de usi, mai intra? chiar si alea de 10cm

Share this post


Link to post
dar daca are fete de usi, mai intra? chiar si alea de 10cm

 

 

Bai, nu te inteleg. Daca au fetele de usi deja gauri? Pai teoretic ar trebui sa intre chiar daca sunt gaurite, dar cred ca trebuie un pic largite, acum depinde de situatie.

In cazul in care difuzorul are un magnet cat gaura, e naspa ca nu mai deschizi geamul la maxim fara distantieru ala.

...sau alta chinezarie pusa in loc. :)

 

:o fftopic: Si cu warn`urile, nu stiu care e limbajul de IRC ca nu am folosit niciodata. Doar de pe mess m`am invatzat si asa scriu peste tot, nu prea pot sa ma dezvatz. Totusi incerc :->

Edited by XTC

Share this post


Link to post

Tocmai, fetele de usi nu sunt gaurite, au doar un gratar cu gaurele in dreptul boxei, da' nu se poate desprinde sau ceva. Ca sa inlocuiesti boxa trebuie sa dai jos toata fata de usa.

Fetele de usi nu sunt gaurite, doar tabla, de sub fete, probabil.

Share this post


Link to post

Daca va referiti la fetele de usi ca la modelul SE merg difuzoare cu diametrul de 13 cm fara probleme,difuzoarele se prind direct pe tabla portierei. Ca sa se deschida geamul complet eu am pus ca distantier cate o garnitura de obartainer pe fiecare surup de fixare al difuzorului

Share this post


Link to post
Daca va referiti la fetele de usi ca la modelul SE merg difuzoare cu diametrul de 13 cm fara probleme,difuzoarele se prind direct pe tabla portierei.

 

Pai pana la urma de cat e marimea standard.. 10 cm sau 13 cm? Costa cam mult difurile alea care le vreau eu ca sa nu incapa la fix.

bishnitzarul, tu ce model de boxe ti-ai pus? poate gasesc in manual ce adancime au :)

Share this post


Link to post

Difurile alea standard sunt de 10 si au un suport special. Alea de 13 vin cel mai bine si cu ajutorul unui distantier/flansa o sa poti deschide geamul complet.

Share this post


Link to post

Nu-i mai bine sa schimbi difuzoarele de pe spate ? Parca, incinta portbagajului este mai mare in volum si are caracteristici acustice mai bune decat interiorul usilor.

Share this post


Link to post

le schimb si pe spate.. de fapt pun si pe spate, dar vreau si in fata.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Mi-am luat un matiz recent (o luna juma'), iar la varianta de baza am observat ca nu am nici boxe spate (preinstalare audio) si cablurile trase. Eu am un Mp3 player VDO nou, si as vrea sa-l montez pe mtz. in afara faptului ca nu am reusit sa scot capacul din fata (lacasul playerului), totul e ok. Ma puteti ajuta cu un meserias care sa-l instaleze? playerul meu nu are carcasa metalica (sina - http://audiolab.ro/rame-adaptoare/rama-rad...ewoo-matiz.html ), dar am inteles ca se poate cumpara e 40RON.

 

Multam anticipat

Edited by jools

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca masina e noua , daca vrei sa nu pierzi garantia la partea electrica, incearca la Radacini Gara de Nord sau la orice alt dealer sau service care preia raspunderea

Share this post


Link to post

Stii cumva un pret aproximativ?

Share this post


Link to post

Nu dar cred ca te usuca de 150 lei

Dara daca nu ti la garantie il poti monta si tu singur. Treb doar sina mufa. Absolout toate firele de alimentare pt aparat cat si cablajul boxelor(fata si spate )exista din fabrica

Edited by niki

Share this post


Link to post
Nu dar cred ca te usuca de 150 lei

Dara daca nu ti la garantie il poti monta si tu singur. Treb doar sina mufa. Absolout toate firele de alimentare pt aparat cat si cablajul boxelor(fata si spate )exista din fabrica

 

 

 

 

esti sigur? si la varianta minima? pt ca eu nu am vazut boxele, iar ca sa vad daca am sina (dar cum zici si tu probabil trebuie sa o cumpar) mi-e sa nu rup masca de plastic.. .

Share this post


Link to post

Eu vorbesc de cablaj. Le gasesti in usa si sub fintiile laterale di portbagaj. Sina si mufa adaptoare treb cumparate. Daca desfaci capacul o sa gasesti cablajul pt aparat (numai ca e foarte posibil ca mufele sa nu se potriveasaca cu cele ale aparatului tau. Asta e motivul pt care treb mufa adaptoare)

Uite aici mai multe informatii:

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;#entry334348 (pt boxe)

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;#entry246738 (pt aparat)

Share this post


Link to post
Eu vorbesc de cablaj. Le gasesti in usa si sub fintiile laterale di portbagaj. Sina si mufa adaptoare treb cumparate. Daca desfaci capacul o sa gasesti cablajul pt aparat (numai ca e foarte posibil ca mufele sa nu se potriveasaca cu cele ale aparatului tau. Asta e motivul pt care treb mufa adaptoare)

Uite aici mai multe informatii:

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;#entry334348 (pt boxe)

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;#entry246738 (pt aparat)

 

 

Merci,

 

m-ai ajutat!!!

Share this post


Link to post

Intre un Sony si un Lg ca si H.U. ce imi recomandati???

Share this post


Link to post

Salutari tuturor

 

Am o mica problema: ori nu stiu eu unde sa caut ori nu sunt difuzoare ovale pe spate pt Matiz (SONY sau Pioneer as vrea).

Presupun totusi ca nu stiu eu unde sa caut. Fara sa facem reclama, imi poate da si mie cineva un PM sa ma indrume pt Bucuresti unde pot gasi? Sa nu-mi ziceti de lanturile de hypermarket-uri ca ma apuca crizele...aia nu au nimic pe acolo...cu chiu cu vai am gasit SONY Xplode pt fata la Matizache...ultima pereche din lantul de magazine...Se aud bine by the way, insa e musai sa pun si pe spate.

 

Multam mult!

Share this post


Link to post

Salut pe toata lumea !

Am un Matiz E AC de 1,2 ani (in garantie inca), am primit de la cineva un set de boxe de sppate cu dimens 6x9'', si am inteles ca trebuie montate doar in service, pt a nu pierde garantia; intrebarile mele :

1. stie cineva cam cat costa ?

2. trebuie decupata placa din spate ; aveti idee, va rezista ea dupa-aceea la greutatea boxelor ?

Accept orice fel de sfaturi...

Cu multumiri !!

post-4014-1211475982_thumb.jpg

Edited by xxgeoxx

Share this post


Link to post
1. stie cineva cam cat costa ?

 

Eu azi dimineata mi-am montat pe un Matiz E/AC, un mp3 player + schimbat difuzoare fatza(pe spate inca nu am pus, am sa le pun singur). Asta s-a intamplat in Iasi la Comat, langa bariera Canta-Dacia. Am dat 72 ron, din care 50 manopera, iar 22 sania pt casetofon. Cei 50 ron au fost echivalentul a 1,5 ore de munca, din cate am vazut scris pe una din hartii. Montajul a durat cam 30 min real.

La montat boxe pe spate nu mai calc la ei, din cate am mai citit pe aici sunt firele trase direct in spate, si dupa ce imi confectionez o polita noua pt portbagaj le montez singur.

Edited by disturbed

Share this post


Link to post

Mi-am pus si eu casetofon pe fata, cu rama si mufa adaptoare cum am vazut pe forum. E putin distanta pe langa casetofon, cel care mi l-a pus a zis ca daca ma razgandesc, poate sa-mi decupeze capacul ala care era pus provizoriu, si o sa arate mai bine. Deocamdata il mai tin putin asa :)

 

disturbed - ai Matiz E/AC cu usi pline in fata? Daca da, ce boxe ti-ai montat si daca a fost nevoie de distantier sau alte solutii.

Share this post


Link to post

@Bughy - Se vede urat tare cu fata aia de plastic decupata...nu inteleg la ce distanta ramasa te referi.

 

Azi am descoperit ca difurile pe fata de 16,5 cm impreuna cu adaptoarele au loc in fata de plastic dar numai daca se taie plasticul ala de deasupra grilei fetei, o sa fac poze ca sa intelegeti despre ce-i vorba. :banana:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...