Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Pe fata eu am pus de 13 cm cu un inel facut din placaj.

Share this post


Link to post

Va rog, cine se pricepe sa imi faca si mie o configuratie subwoofer (in incinta) + amp , pentru ca nu toate se potrivesc in micul portbagaj. Am vorbit cu cineva de pe be-loud si a zis ca asta nu incape :

http://www.be-loud.r...JBL/GT5-1204BR/

 

vreau sub+amp <1000 RON, si sa fie in lista be-loud ptr ca de acolo vreau sa le comand.

Edited by ProjecT_SymbiosiS

Share this post


Link to post

nu tinem la portbagaj,dar tinem la masina sa nu se dezmembreze,si la urechi,si la organe sa nu se defecteze :mrgreen:

Share this post


Link to post

nu tinem la portbagaj,dar tinem la masina sa nu se dezmembreze,si la urechi,si la organe sa nu se defecteze :mrgreen:

 

:) ) tare asta

 

hai mai ca nu e asa firava buburuza, devine instabila doar dupa 100km/h , dar ca sunet duce ea 300W...sper

Edited by ProjecT_SymbiosiS

Share this post


Link to post

duce,duce ca doar dupa 100/h e acelasi nivel de zgomot(adica suna in interior mai tare ca afara)

Share this post


Link to post

Pe la rusi:

post-13903-52774_thumb.jpg

post-13903-8897_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

sal eu am un jvc KD_R35 ,foarte multumit de el,pe fata am sony xplod de 13 si pe spate am pioneer oval de 6x9 inchi(am refacut tablia spate din osb de 8 mm imbracata cu mocheta),sunetul e belea foarte curat basu :banana:

Share this post


Link to post

Am intrat in posesia unei telcomenzi blaupunkt. Asta:post-13903-0-94638900-1332615603_thumb.jpg. Cu ce tipuri de mp3 playere merge?

Share this post


Link to post

Salut, ma uit de vreo' juma de ora pe topic si nu ma lamuresc. Unul dintre initiatii fenomenului audio pe micul gigant matiz poate sa imi dea un sfat? Pretty please with sugar on top? :)

Adica, ce boxe (mai bune ca alea stock) merita cumparate pentru spate, un matiz din 2005? HU este un cd player JVC decent, nu stiu exact cat scoate dar pot afla :) . Ma intereseaza o sugestie de boxe care sa se potriveasca fara mestereli pe vechile locasuri, un model bun/testat sau ce dimensiuni sa caut? Ideea de baza este sa sune mai bine ca petardele "pa orijinal" si sa nu coste o mana si un picior.

 

Multam anticipat, asta daca mai traieste cineva pe forumul asta.

Share this post


Link to post

Oricare din cele doua modele de aici: http://www.gzshop.ro/Difuzoare/Coaxiale-4x6-inch va suna interesant, eu le-am avut pe primele si ulterior am upgradat la urmatoarele si am mers amplificat. Ca subwoofer compact pentru Matizache vedeti topicul meu de la bursa cu un amplif + sub compact care produce un bass mai profund decat va asteptati.

Share this post


Link to post

Am intrat in posesia unei telcomenzi blaupunkt. Asta:post-13903-0-94638900-1332615603_thumb.jpg. Cu ce tipuri de mp3 playere merge?

Iti mai trebuie si un receptor, in rest e compatibila cu toate aparatele Blaupunkt care au optiunea de telecomanda.

249194391-102490-700_700.jpg

Share this post


Link to post

Salutttt ,sunt nou pe acest forum,doar acum cateva minute mi-am facut contu,am si eu un Matiz din 2003 ,60.000 de km (nu prea cred ca o sa conteze km in acest topic ,dar na) si nu am casetofon si nici boxe,daca ma putea ajuta cineva cum sa imi montez boxele,sa trag firele de la casetofon ,cum sa imi dau placaju ala jos,acolo unde intra casetofonul ,am tot incercat dar fara succes. Si daca poate sa imi spuna cineva ,daca am cumva mufa aceea care intra in casetofon

Multumesc anticipat,sper ca nu deranjez pe nimeni :)

Share this post


Link to post

Am si eu pe fata 2 tweetere de care nu am fost incantat cand am cumparat masina, insa, dupa ce le-am auzit, nici gand sa le mai dau jos.

Pozitia lor e oribila, poate de asta am vrut sa renunt la ele, anume sunt puse pe bord pur si simplu, langa finitiile stalpilor de la parbriz, lipite cu dublu adeziv.

Intrebarea e: a montat cineva tweeterele in finitiile de la parbriz? La asta ma gandesc eu acum si mi-e sa nu iasa de rahat, vreau sa arate cat de cat ca si cand ar fi fost de acolo...

 

@panda26:

Bine ai venit!

Pentru montarea casetofonului trebuie demontata consola centrala a bordului (instructiuni ai in prima poza atasata).

Mi se pare ca pentru conectarea casetofonului iti trebuie un adaptor ISO - nu stiu sigur, parca asa am vazut pe forum si mi-a ramas in minte...

Schema sistemului audio ti-am atasat-o in poza 2, firele sunt trase, in portbagaj le vei observa dupa ce dai jos finitiile din portbagaj (capacele laterale din plastic), firele pentru boxele din fata am inteles ca ar exista si alea.

 

Bafta!

post-36075-0-16831400-1347222817_thumb.jpg

post-36075-0-49987100-1347222852_thumb.jpg

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

cum sa imi montez boxele,sa trag firele de la casetofon ,cum sa imi dau placaju ala jos,acolo unde intra casetofonul ... ,daca am cumva mufa aceea care intra in casetofon

Se pare ca esti putin amator in problema.

Nu prea e nevoie de dat masca aia neagra jos, doar daca cineva chiar a astupat cu ceva locasul casetofonului. Baga mana sau uitate inauntru sa vezi daca mai exista mufa care intra in cass (face legatura intre aparat si masina, nu trebuie trase alte fire). Treaba e ca sunt multe tipuri de mufe si nu cred ca ai alt aparat care sa se potriveasca cu Daewoo Matiz, asa ca s-ar putea sa fie de mesterit putin la re-mufare (e de munca). Cred ca trebuie montate si sinele de ghidaj. Matizul are difuzoare pe fata in portiere. pentru spate, daca chiar vrei, cumperi tu.

Share this post


Link to post

Intrebare, ca sa nu vorbesc eu prostii : exista Matiz fara audio ? Ca fara antena am vazut.

Share this post


Link to post

Daca e fara antena nu are radio cass sau alta unitate, nici difuzoare; in schimb are trase firele si in usi fata si in spate in locasurile de difuzoare.

Share this post


Link to post

pai nu are nici antena,nici cass,nici difuzoare nimic, nici antena :) ) da nu-i bai ca imi iau antena dinaia ce nu se pune pe plafon ,nu stiu cum se numeste,oricum am cass,difuzoare am,m-am uitat ieri si firele sunt trase,acum tre sa ma pun pe treaba

Share this post


Link to post

Vreau si eu sa schimb difuzoarele pe fata.Ce-mi recomandati pana in 150 lei.Vreau ceva care sa se auda clar nu neaparat tare.Ce dimensiune ar trebui sa fie difuzoarele fara sa fac modificari?Asa arata usa mea pe fata.Am inteles de pe forum ca merg si de 13 fara modificari.La mine ovalul de la difuzor este mai mare si ma gandeam ca asa este si difuzorul dinauntru.Posibil sa fie difuzorul dinauntru la fel de mare ca si plasticul oval exterior?

post-38678-0-84862500-1351774467_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...