Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

disturbed - ai Matiz E/AC cu usi pline in fata? Daca da, ce boxe ti-ai montat si daca a fost nevoie de distantier sau alte solutii.

 

Nu am plastic pe usi, iar locul in care e trebuie pus difuzorul e acoperit de un grilaj/capac gri sub forma de para. Difuzoarele puse sunt tot de 10 Cm, 2 cai, sony Xplode, eu vroiam sa pun macar de 13, pt ca am auzit ca incap, dar fiind cadou am ramas cu ele.

Share this post


Link to post

Atentie pentru cei ce si-au cumparat masinile SH, daca aveti deja sistem audio pus de fostul propietar si vreti sa-l schimbati, nu presupuneti ca aveti adaptor ISO sau rama pentru player ca s-ar putea sa aveti surprize. Cel mai bine este sa verificati pentru a stii sigur si sa nu va apucati sa montati player-ul pana nu aveti toate cele necesare.

Daca montati player si boxe in centre "autorizate" stati cu ochii pe ei ca pe oi ca altfel in loc sa va puna adaptor ISO , vor taia firele si o sa ajungeti sa va puneti mainile in cap ( ca mine ).

Share this post


Link to post

Salut nu prea frecventez eu forumurile dar am si eu o intrebare. desi vad ca topicul este "Audio pt Matiz" eu am un Chevrolet Spark (km tot aia e :) ) ) si vreau sa-mi pun subwoofer pe el :P Am deja pe masina un mp3 Sony CDX S2030 4x50 100db+ , pe fata boxe Blaupunkt GTx Mk2 402 si pe spate Blaupunkt Gtx Mk 2 462 (nu sunt cele din fabrica, le-am schimbat ca alea erau din carton :) ) ), nici astea's nu's asa grozave dar asta se explica din dimensiunile foarte mici care le au adica 10cm pe fata si 10x15cm pe spate. De aia vreau sa-mi iau Woofer dar vroiam sa va intreb...care este mai bun intre Blaupunkt THB 200 " http://www.techstore.ro/Subwoofer_Blaupunk...0A-2127-pd.ashx " sau Blaster CBP 400 " http://www.bassjunkies.com/?pid=33327&rf=ref_google " , eu din aceste doua modele nu stiu care este mai bun. Stiu ca exista si alte modele mai bune, dar am pe cineva care mi le aduce la niste preturi mai bune si de aia nu vreau sa ma complic...PLS care stie sa-mi zica si mie ..THX

 

PS :Inca o intrebare... Suporta bateria de la Spark/Matiz si casetofonul+boxe si acu subwooferul cu statia? sau va trebui sa-mi schimb bateria?

Edited by popa_alexandru87

Share this post


Link to post

Sal all,

 

Sunt nou pe forumul asta,mi-am cumparat si eu un matiz E in urma cu 5 luni si am 10 000 km,tre sai fac revizia,kit ca am depasit cu vreo 70 km..acu am 10070 km :P (sper sa numi anuleze astia garantia pt cativa kilometri ca fac urat)

Eu mi-am pus pe el un Cd Player Pioneer la 350 ron nou noutz,2 boxe blaupunkt pe 2 cai (60 ron setul) de 13 cm diametru in "lavitza" aceea din spate (nu stiu exact cum se numeste),si inca doua boxe marca "SAL" cu 2 cai (80 ron setul) ovale in locul acela din plastic destinat boxelor (nu in usi).

Sunt incantat,puterea este mai mult decat suficienta,bancheta din spate vibrand puternic (toata lumea ma intreaba daca am subwoofer :P ).

Oricum intentionez sa schimb boxele blaupunkt cu unele de 17 cm diametru ,aceeasi marca.Muzica se aude supermarfa cu toate boxele pe spate :D

Credeti ca se merita sa mai pun un subwoofer si sa mai incarc bateria cu un consumator de amploare?

 

Astept si parerile voastre,in special care aveti subwoofere montate !

Share this post


Link to post

Daca vrei un sistem calumea... nu ai nevoie numai de sub... Schimbi cam tot si bagi ceva marfa :P Eu pe fata am boxe sony de 10" pe spate JVC 2 cai de 13", headunit Blaupunkt SanRemo parca si e mai mult decat suficient ptr mine.

 

Si acum offtopic un pic. Un prieten sa jucat cu cheia la contactele de la casetofon si nu se mai aprinde ecranul lumina nimic... dar de auzit se aude. L-am dus la un mosulica si mi-a zis ca ar fi circuitul integrat bulit. Ce mai e de facut? Sau macat daca stiti prin Constanta vreun electronist ca eu am cautat dar pe bune daca poti sa gasesti ceva in afara de malluri si alte balarii in orasu asta :|

Share this post


Link to post
Sal all,

 

Sunt nou pe forumul asta,mi-am cumparat si eu un matiz E in urma cu 5 luni si am 10 000 km,tre sai fac revizia,kit ca am depasit cu vreo 70 km..acu am 10070 km :P (sper sa numi anuleze astia garantia pt cativa kilometri ca fac urat)

Eu mi-am pus pe el un Cd Player Pioneer la 350 ron nou noutz,2 boxe blaupunkt pe 2 cai (60 ron setul) de 13 cm diametru in "lavitza" aceea din spate (nu stiu exact cum se numeste),si inca doua boxe marca "SAL" cu 2 cai (80 ron setul) ovale in locul acela din plastic destinat boxelor (nu in usi).

Sunt incantat,puterea este mai mult decat suficienta,bancheta din spate vibrand puternic (toata lumea ma intreaba daca am subwoofer :P ).

Oricum intentionez sa schimb boxele blaupunkt cu unele de 17 cm diametru ,aceeasi marca.Muzica se aude supermarfa cu toate boxele pe spate :D

Credeti ca se merita sa mai pun un subwoofer si sa mai incarc bateria cu un consumator de amploare?

 

Astept si parerile voastre,in special care aveti subwoofere montate !

 

Depinde cat de mult bass iti doresti...nu stiu daca ai citit ce boxe am eu pe masina si ce player, nu e cine stie ce dar am vrut sa folosesc spatiul predestinat boxelor si sa nu ma apuk sa dau gauri :P dar faza e urmatoarea...pe bancheta din spate se aude super marfa bassul e criminal, dar in fata nu se mai aude mai nimic si e nasol...de aia vreau eu sa-mi iau subwoofer si am gasit de curand o oferta bass mac audio+statia+cabluri la 450 ron si are 240W RMS si 500W Max. eu zic ca e prea mult chiar...de aia am intrebat si eu daca suporta bateria sau trebuie sa mai pun o baterie :P Oriqm ma duc zilele astea la Chevrolet sa intreb , inainte sa cumpar...Asa ca sfatul meu, si parerea mea este ca daca tu nu simti nevoia de mai mult bass, nu prea se merita pt ca am observat ca nu prea tine bateria la matiz si spark..Ms

Share this post


Link to post
Depinde cat de mult bass iti doresti...nu stiu daca ai citit ce boxe am eu pe masina si ce player, nu e cine stie ce dar am vrut sa folosesc spatiul predestinat boxelor si sa nu ma apuk sa dau gauri :P dar faza e urmatoarea...pe bancheta din spate se aude super marfa bassul e criminal, dar in fata nu se mai aude mai nimic si e nasol...de aia vreau eu sa-mi iau subwoofer si am gasit de curand o oferta bass mac audio+statia+cabluri la 450 ron si are 240W RMS si 500W Max. eu zic ca e prea mult chiar...de aia am intrebat si eu daca suporta bateria sau trebuie sa mai pun o baterie :P Oriqm ma duc zilele astea la Chevrolet sa intreb , inainte sa cumpar...Asa ca sfatul meu, si parerea mea este ca daca tu nu simti nevoia de mai mult bass, nu prea se merita pt ca am observat ca nu prea tine bateria la matiz si spark..Ms

 

Tocmai imi recomandase un prieten un sistem mac audio subwoffer+amplificator ,cu 240 RMS.Sa-mi zici si mie ce zic aia de baterie..mai luai azi la 130 ron Boxe Blaupunkt la 17 cm diametru si desi am impresiaca tot cele de 13 cm de aud mai bine,le inlocuiesc,iar pe alea de 13 cm le fac o cutie si le bag in portbagaj pe post de subwoffer.Macar nu mai am nevoie de amplificator si salvez si bateria :P

Share this post


Link to post

Salut! Am si eu nevoie de un link catre un magazin online pentru mufa aceea adaptoare "iso". ( Am un cass Pioneer DEH-P5900MP). Astept raspuns aici sau pe PM. Ms

 

EDIT: Asta e buna?

Edited by djkool

Share this post


Link to post

Iata un magazin de unde mi-am cumparat si eu mufa aia: http://www.metrafo.ro/

Codul produsului din catalogul lor este: 418728

 

418728 Adaptor MATIZ/LANOS/NUBIRA ISO

Inlocuitor pentru ZRS-AS-1B

Edited by siru

Share this post


Link to post

Am cumparat mufa, si nu se nimereste ( nu intra in casetofon) Asta e spatele casetofonului: click.

Aveti idee ce imi trebuie?

 

PS: Mufa e cea cu siguranta de 10

Edited by djkool

Share this post


Link to post

Pai mufa asta trebuia sa fie livrata impreuna cu player-ul.

Share this post


Link to post

Aia pozata de tine nu dred ca e mufa generica daewoo. Mufa deawoo este alba si mai lata din cate imi amintesc. Pune te rog o poza cu cass-ul din fata sa ne lamurim. Tu pe masina sigur ai avut cass daewoo original?

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cd-ul tau trebuie sa aiba o mufa care intra in el si la celalalt capat sa aiba mufe ISO. Mufa care ai cumparato tu o cuplezi la un capat cu cea a cd-ului si la celalalt cu cea a masinii.

Daca nu ai cabluri cu mufe venite impreuna cu cd-ul trebuie sa cumperi si acele cabluri.

Uite cum arata cablul pentru adaptare la Matiz post-4160-1214340943_thumb.jpg

Si cum ar trebui sa arate cablul din cd post-4160-1214340953_thumb.jpg

Edited by nonel

Share this post


Link to post

Pe masina nu am avut nimic, e Matiz E. Asa arata cass-ul din fata:

click

PS: nonel, aia (a 2-a) e cea care imi trebuie, ai idee unde se gaseste?

Share this post


Link to post

Am Matiz E AC primit recent, as vrea sa stiu daca pe fata are boxe, la dotari scrie ca are. Pe usile din fata(jos), deasupra au un grilaj, dar boxele nu se vad. As vrea sa montez un radio cd, am incercat sa dau jos placuta aceea unde se fixeaza radio cd-ul dar n-am reusit, mi-a fost frica sa nu stric ceva, sa nu zgarii bordul. E prins in suruburi? Are cineva model E AC care si-a instalat radio cd? Cum ar trebui sa procedez fara sa stric ceva? Apoi stiu ca mai am de cumparat conector adaptor iso daewoo si rama pt radio cd. Astept detalii si explicatii daca vreti sa ma ajutati. Azi sau maine as vrea sa instalez radio cd-ul :)

Share this post


Link to post
Mi-am luat adaptoare de 165mm pentru boxele din fata, acum urmeaza difuzoarele :)

 

 

sal...de unde ti-ai luat adaptoarele si cu cit? mai au si alte modele?

multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Am Matiz E AC primit recent, as vrea sa stiu daca pe fata are boxe, la dotari scrie ca are. Pe usile din fata(jos), deasupra au un grilaj, dar boxele nu se vad. As vrea sa montez un radio cd, am incercat sa dau jos placuta aceea unde se fixeaza radio cd-ul dar n-am reusit, mi-a fost frica sa nu stric ceva, sa nu zgarii bordul. E prins in suruburi? Are cineva model E AC care si-a instalat radio cd? Cum ar trebui sa procedez fara sa stric ceva? Apoi stiu ca mai am de cumparat conector adaptor iso daewoo si rama pt radio cd. Astept detalii si explicatii daca vreti sa ma ajutati. Azi sau maine as vrea sa instalez radio cd-ul :)

Daca te uitai 5 topicuri mai jos vedeai cum se demonteaza consola centrala ca sa poti da jos plasticul acela negru si sa montezi cd-ul si cadrul.

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=17726

Daca scrie ca ai boxe eu cred ca ai. Un coleg tot asa spunea ca nu are dar cand am montat cd-ul a inceput sa cante pe fata.

Spor la treaba.

Share this post


Link to post

@Marius-Eduard:

problemele tale s-au dezbatut prin topicul asta.

Trebuie sa faci efortul de a citi mai multe pagini de forum.

 

Ca sa iti deschid apetitul iti spun experienta mea in domeniu:

am verificat in practica Matiz E cu AC - are boxe pe fata, intr-adevar.

- are fire trase pentru difuzoarele din spate

 

Este nevoie sa cumperi difuzoare ovale pentru spate - se gasesc difuzoare originale Matiz la magazine cu piese Daewoo,

dar poti sa cumperi si altele - iti recomand sa faci un sablon din carton si sa marchezi urmele gaurilor pentru difuzoare spate, ca sa cumperi la fix ce iti trebuie.

 

Ca sa montezi radioCD trebuie intai de toate sa dai jos masca de plastic care inconjoara tabloul de bord si locasul radio-CD-ului.

Apoi poti sa desfaci cu surubelnita usa din dreptul radioCD-ului.

Vei gasi acolo mufa originala Daewoo si antena cu mufa Jack (ca la Dacia berlina, nu este cu mufa ISO).

Poate vei avea nevoie de adaptor de mufa de antena, dar vezi la fata locului.

 

Radio-CD-ul trebuie montat intr-un sertar (sanie) special de la Daewoo (nu merg saniile obisnuite cu care vin echipate radio-CDurile din comert).

Sania are pe marginile laterale 2 bucati de plastic ca niste suruburi cu care se ancoreaza in 2 ghidaje de plastic pe care le gasesti in locasul RadioCD-ului.

Il cumperi de la magazine de piese Daewoo.

 

Cam atat.

 

Despre cum se demonteaza piesele din Matiz gasesti explicatii si schite in manualele de service:

http://chevy.mrmax.dp.ua/en/documents/Matiz/start_matiz.html

Edited by siru

Share this post


Link to post

Am probat radio cd-ul, am boxe in fata. Se aude clar, sunt multumit de ele, boxele sunt din fabrica. Imi mai trebuie rama adaptoare radio cd daewoo, conector iso am gasit, s-a potrivit si mufa de la antena. Stie cineva pe unde sa gaseste in Targoviste rama adaptoare? O sa mai caut in weekend, poate gasesc pe la vreun magazin de piese auto. Se gasesc boxe pt spate sa se potriveasca in acei 2 suporti? sa intre suruburile exact unde sunt canalele pt suruburi? Nu-mi trebuie boxe mai mari, doar cele care au marimea ideala pt suporti, pt ca nu vreau sa fac modificari.

Share this post


Link to post

Salut. Am si eu un matiz si mi-am cumparat un mp3 sony explode CDX-GT20 si nu prea ma pricep ..care boxe ar fi mai bune pe spate http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ype-S/SPS-69C3/ sau http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/SONY/XS-F_6935/ ma intereseaza sa se auda Bass frumos, si pt fata cam ce imi recomandati? m-ar interesa ceva de 16,5 si un pret mai rezonabil asa pana in 120. ms anticipat ;) :)

Edited by sirebel

Share this post


Link to post

Daca vrei pe fatza 16,5 o sa trebuiasca ori sa pui distantier ori sa te apuci sa tai din usa cum am facut eu, iar pe spate mergi pe alpine.

Share this post


Link to post
Daca vrei pe fatza 16,5 o sa trebuiasca ori sa pui distantier ori sa te apuci sa tai din usa cum am facut eu, iar pe spate mergi pe alpine.

 

ms mult pentru sfat :) am taiat deja in usha...sincer pe partea dreapta se vede cam nasol k sa crapat putzin fatza de la usha dar nu prea se cunoaste...am pe fata deja boxe de 16,5 dar sunt niste parciuri de boschmann si mai bine deschid geamu decat sa le ascult pe alea... inca odata mersi mult.. placa din spate am taiato deja acum astept boxele :) ) pe 5 ma duc in carrefour sa imi cumpar.

Edited by sirebel

Share this post


Link to post

4 boxe acoustic de 50 de watti, o statie mutant de 280W, un subwoofer JBL de 125W RMS si, incepand de azi, un casetofon LG LAC5800R, sunt super multumit de cum se aude :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...