Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Mersi mult..abia astept sa incerc..mi-am mai luat niste poze si de pe matiz.uragan.cz

Sa vad ce-o sa iasa...

Share this post


Link to post

Ma bag si eu in seama, ca nu stiu problema. Ramane spatiu intre panoul de usa si lacasurile suruburilor? Daca ramane atunci scapati de el. Sunt patit.

Share this post


Link to post

Pot pune boxe de 13 pe fata pe matiz fara sa fac modificari ?

 

si ce boxe fata sa aleg DLS, Hertz sau JBL?

Edited by Mendex

Share this post


Link to post
[...]si ce boxe fata sa aleg DLS, Hertz sau JBL?

JBL-urile imi plac cum suna...io as opta pentru ele ;)

Share this post


Link to post

si pot pune boxe de 13 pe fata?

Share this post


Link to post

Mergi cu incredere pe Hertz Dieci. Urmatoarele ar fi DLS, de la seria Reference in sus. De JBL, incearca sa uiti :) . Daca vei pune difuzoare Hertz sau DLS, ar fi recomandata prepararea usilor, ca sa te bucuri de ceea ce pot aceste difuzoare. Poti pune difuzoare de 13, si chiar de 16, ca sa faci o treaba buna, dar,in ambele cazuri, sunt necesare inele distantiere, ca sa poata merge geamul pana jos.

Edited by guru

Share this post


Link to post

@mendex: asculta la steph dls si la guru hertz. si o sa uiti si de dls. prea supraapeciat brand-ul. si de la serie reference in sus. prea scumpe pt cat de putin pot.

 

care e bugetul pt difuzoare?

Share this post


Link to post

merita sa pun si in usile din spate boxe sau pe spate? de fapt dupa ce imi pun boxe pe fata unde ar fi indicat sa imi pun pe usile din spate sau la portbagaj?

 

 

Peroduse Hertz Dieci unde pot gasi?

Share this post


Link to post

Dann, eu nu am Hertz, am DLS Reference PS 6 A - suna excelent, dar s-ar putea sa trec la Hertz :)

 

Mendex, pe spate ovale 6x9, monate pe placa MDF, in locul tabletei originale. Hertz gasesti la Tottal Motto.

Edited by guru

Share this post


Link to post

Io zic sa uiti de boxe spate. 2 boxe fata capabile si un subwoofer este cea mai buna combinatie

Share this post


Link to post

@mendex: asculta hertz la zli, daca il prinzi.

 

@guru: daca suna excelent de ce sa le schimbi? treci pe GZ, sa vezi acolo sunet dinamic.

Share this post


Link to post

@costinel : Azi am montat casetofonul.A iesit super repede masca aia neagra.Trageam eu de "capacu" ala din locu` casetofonului mult si bine ca era prins in 2 suruburi :mrgreen: .Alimentarea am vazut ca era trasa, deci n-a mai trebuit sa o iau de la baterie pt ca nu se opreste cas-u` la volum mare. Deocamdata sunt multumit in privinta sunetului,dar fara un tub in portbagaj nu are nici un farmec :D

Numai bine tuturor ... :lavolan:

Share this post


Link to post

@Vladut: felicitari pentru reusita! Despre capacul care acopera locasul casetofonului am omis sa-ti spun, dar am vazut ulterior ca au facut-o alti colegi de forum.

Share this post


Link to post
Salutare!

 

Sunt nou pe forumul acesta, dar, pe langa cel de la reno.ro, mi se par oamenii foarte echilibrati si cu bun simtz.

Fie ca sa apara pe ac. forum numai mesaje pertinente si utile!

 

Am facut si io acest topic, pentru ash'i exprima fiecare ideile in materie de audio pus pe matizuri.

 

Shi...incep cu al meu:

 

RadioCD JVC KD-723R, cumparat SH (stare noua..) de pe okazii.ro cu 3, 3mil..

Boxe front-rear Infinity (5002i pe fatza, 6402cf pe spate).

Sunetul e mai mult decat multzumitor, inalte crispy si bass-medii foarte clare; simt totushi lipsa subwooferului din Reno.. :D

 

Datz'i si voi cu parerea shi cu "experimentele" audio "iefectuate"..

 

Numai bine!

:wink:

Salutare.

Si eu sunt nou pe forum si mi se pare super de tot.In legatura cu sistemul tau nu stiu cum se aude, dar eu am avut pe dacie inainte linie audio de la Blaupunkt care se auzea extraordinar de tare si clar.Daca esti interesat de mai multe informatii mai vb.Bafta

 

 

 

salut

Share this post


Link to post

Am reusit si eu sa-mi finalizez mica statie "home made" pentru subwoofer ... am optat pentru o statie de 2X70W (cam 55W reali per canal) facuta cu 2 TDA 1562Q si un corector de ton in fata cu un TCA5500, potentiometre digitale ...

Am cumparat un kit de cabluri pentru instalare si am montat-o ... functioneaza impecabil (cu toate ca folosesc doar un canal din statie pentru subwoofer) ... ma gandesc la un model de subwoofer cu 2 difuzoare ca sa pot folosi si celalalt canal (precizez ca modelul asta de amplificator cu TDA1562Q nu se poate conecta in punte sau bridge).

Edited by Zerro

Share this post


Link to post

In sfarsit am motat in suporti, pe spate, boxele 6"x4".Pana la urma am renuntat la Infinity si am ales Blaupunkt GTx 462, din motive legate de "finante" dar si datorita faptului ca in formatul asta cam toate se aud prost din cate am inteles, ar fi fost risipa de bani.Concluzia : sunet de mizerie fata de ce era inainte(cu 2 de 13 in polita), dar asta e... daca se fura.

Nu recomand nimanui asemenea rasuri, chiar daca nu sunt mari melomani...

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce boxele alea din spate (originale, Daewoo) se aud ca dracu in comparatie cu cele din fata (tot originale).

Cred ca nu are importanta ca sunt Woo ci, probabil nu rezoneaza cum trebuie portbagajul, iar metodele de antifonare nu prea m-au convins.

 

Ma gandeam sa renunt la ele pentru ca ma si incurca putin (cand bag "marfa" in portbagaj) si sa montez rotunde in usile din spate.

Oricum, le tin inchise si pentru faptul ca, daca iau pe cineva in spate l-as tampi cu boxele langa urechi...

 

Ce spuneti? Va intreb pentru ca vreau sa schimb cas. si dif., insa nu vreau sub nici o forma sa pun pe placa de la portbagaj... ba chiar ma gandesc sa renunt si la ea.

Share this post


Link to post

Daca le pui in suporti nu incuraca mai deloc la "incarcare"(in schimb se aud cam nasol), dar in usile din spate nu stiu cat loc ai pentru niste boxe decente...Poate te lumineaza vreun coleg care a montat un model care sa se potriveasca.

 

 

 

Nu mai cita ultimul mesaj, te rog. Se intelege perfect ca la el te referi!

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Am cumparat un Matiz nou cel mai ieftin, nu are nimic pe el. Problema este ca acum doresc sa-mi montez un MP3 Player si la locasul casetofonului are o mufa care habar nu am ce face. La service mi-au spus ce e calculatorul dar cand au conectat compu l-au bagat undeva sub bord, nu stiu unde dar in nici un caz la locul casetofonului. Vreau sa stiu cum pot afla conexiunile acelei mufe, fiecare fir ce rol are ca sa pot eventual sa-mi conectez MP3`ul. Sunt sigur ca nu e ptr. calculator. Stie cineva ceva legat de acea mufa?

Share this post


Link to post

Bun venit. Daca citeai topicul asta ... filozof ramaneai ! :)

 

Uite aici ce e si cu mufa.

Share this post


Link to post

Mersi mult dar linkul cred ca e defect:

The error returned was:

Sorry, the link that brought you to this page seems to be out of date or broken.

 

Sunt nou pe forum si daca citesc to topicul cred ca am sa inebunesc. Sunt celputin 30 de pagini :D

Te rog mult daca poti sa-mi mai dai likul incaodata poate merge de data asta, chiar sunt curios de conexiunile mufei.

Mersi mult incaodata!!! :lavolan:

Share this post


Link to post

Adelin, eu cand am montat mp3 player-u' am luat un aparat de masura si am masurat fiecare fir in parte (cele de la mufa ) dupa care le-am taiat, ca sa nu mai stau sa cumpar o mufa adaptoare (se faceau prea multe fire pe acolo :) ) ).Din cate imi aduc eu aminte alimetarea era ( + firul portocaliu ; - firul negru ).

Cel mai bine iei un aprat de masura si rezolvi singur treaba fara prea multa bataie de cap.

Succes !

Share this post


Link to post

Adelin, linkul merge bine mersi.

Share this post


Link to post

O sa-mi iau si eu Matiz , cat de curand si m-ar interesa ce diametru pot sa pun pe fata si in spate ? 13 macar fata ? Si in spate as vrea ovale 9"x6".. se poate ? Si va rog , imi explica cineva si mie care e chestia cu "suportii" ?? Pe fata eu de fapt as vrea 17 da' 95 % e cam imposibil din ce am vazut pe aici. A , da .. Inca ceva , cd-playerele cu doua rca , Front/SW sau Rear/SW .. Imi explica cineva mai mult va rog ?

 

Daca promiti sa nu mai faci economie de litere, s-ar putea sa-ti explice cineva! :-W

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Merg puse pe fata orice boxe...bine..nici animalice :) ) atat timp cat nu te incomodeaza si cat au adancimea de montaj!sa nu iti incurge la macaraua geamului!Pe spate...la fel..merg puse orice dimensiuni de boxe atata timp cat nu sunt magnetii prea grei sa ti se indoaie placaju`...sau poti pune cat de grele vrei pe un placaj din PAL/PAF modificat si taiat sa fie identic cu cel original!Evident va fi montat fix..nu rabaatabil..sa se ridice odata cu haionu`.!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...