Jump to content
Sign in to follow this  
starsteel

Coltul terapeutului

Recommended Posts

...acesta este un forum in care trebuie sa ne gandim la masini...

Bre, io zic aşa... hai să ne gândim în mintea noastră, nu în forum, că altfel ajungem să îi cităm p-ăia de la Paraziţii:

"Zice mintea mea, în gândul ei: "Nu-mi găsesc locu'! "

Share this post


Link to post

Funny s.hit :D

Share this post


Link to post

Nu va dura mult si ne vei scrie despre rafinatul tau motor frantuzesc cu probleme la injectoare =))

Rafinat, dublu rafinat =))

Share this post


Link to post

S-au rezolvat acele probleme, care erau cu pompa, nu cu injectoarele. Orcum, am garantie 4 ani, plus toate bonurile de motorina, asa ca nu-mi fac probleme.

 

Chiar daca ar fi, e o problema ce apare pe parcurs, spre deosebire de Corolla, care are o problema de lipsa de personalitate, din fabricatie. Dar ce sa zici si tu, doar ai primit-o cadou.

 

In ceea ce priveste motoarele Peugeot HDI, despre care era vorba aici, nu cred ca mai trebuie sa-si demonstreze calitatile.

Share this post


Link to post

se adauga dar trebuie schimbat des colierul de la turbina :)

si marmota invelea aia...

 

22cp... de fapt aia 45Nm suna mai hilar oleaca :)

Share this post


Link to post

Pai si un blog e test de specialitate? :)

 

Chiar daca ar fi, e o problema ce apare pe parcurs, spre deosebire de Corolla, care are o problema de lipsa de personalitate, din fabricatie. Dar ce sa zici si tu, doar ai primit-o cadou.

Am eu destula personalitate si pentru ea =))

Tu realizezi cat de complexat trebuie sa fie cineva daca isi lauda singur rafinaciunea sa pe orice topic intra?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

balanel, ai noroc ca inca nu s-a inventat warn-ul si ban-ul pentru balaneala, ca ai fi zburat cu tot cu dreptul tau la replica (pentru care inca astept sa ma dai in judecata, sper ca ai facut rost de bani ca sa am ce iti lua) de pe acest site.

Un blog si siteul unui operator de telefonie mobila nu sunt surse "de specialitate", dragul meu.

Ai emis o pasarica si apoi ai cautat ca disperatul informatii pe web sa o sustii. Daca vrei sa scrii tampenii, scrie-le in numele tau si nimeni nu se va supara si nimeni nu se va mira.

Dar nu mai dezinforma. Considera asta un ultim avertisment.

Share this post


Link to post

De ce ma ameninti?

Eu te-am jignit cu ceva?

 

Despre dezinformare, nu este cazul, accesul la internet este liber, oricine se poate informa si afla adevarul, daca eu sau tu am dat o informatie gresita.

 

Am cautat pe net pentru ca mi-ai cerut link.

Eu am citit acele informatii in reviste de specialitate. Daca m-ai fi intrebat mai intai unde am gasit informatiile, ti-as fi raspuns acest lucru.

M-am gandit insa ca si pe net trebuie sa pot gasi ceva in acest sens, ceea ce am si facut.

Si asta e adevarul: noul motor e un pic mai zgomotos ca vechiul, dar in schimb e mai performant.

Stiu ca te deranjeaza ca m-am luat de marca ta preferata, dar nu trebuie sa fie preferata tuturor. Incearca sa intri si pe alte forumuri, sa vezi ce pareri exista despre Honda. Mie mi se pare OK ca marca, dar asta nu inseamna ca trebuie sa o comparam cu Peugeot, AlfaRomeo sau Renault.

 

Cat despre prezenta mea pe acest forum, ma voi retrage de indata ce voi scapa definitiv de Chevrolet din familia mea, anume nepoata mea o va vinde. Ultimul meu post pe forum va mentiona ce masina si-a luat respectiva. Deocamdata "finalistele" sunt Bravo si Megane 3.

 

Sper insa ca vei reliza ca ai gresit cu aceasta atitudine, din ultimul tau post, si iti vei cere scuze. Eu ti-am cerut deja tie scuze pentru ca odata credeam ca Opel Corsa e o masina buna, si m-am contrazis cu tine despre acest subiect.

Daca insa crezi, tu si ceilalti care se tot iau de mine, ca veti reusi sa ma scoateti din sarite, si sa fac vreo greseala, care sa imi aduca sanctiuni si/ sau ban pe acest forum, va anunt de acum ca nu veti reusi :) .

Share this post


Link to post

Te pomenesti ca Peugeot Reno si Alfa sunt peste Honda... sau cel putin asa reiese din balaria de mai sus.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Nu te umfla, dragul meu, nu esti nici macar la genunchiul lui LucianM si nici cu el nu incerc nimic (am doar o reactie naturala la ceea ce scrie :D ).

Ti-am zis ce am avut de spus.

Share this post


Link to post

pai Alfa in unele privinte ESTE peste Honda (asta nu ca m-ar interesa subiectul dar mai pun un pai pe foc - asa de control)

Share this post


Link to post

Pai du-te la control, cine te opreste? :D

Alfa este peste absolut toti, din punctul meu de vedere, la design exterior. Brera nu are concurent pentru mine.

 

PS: For my fans, nu-s fan automobile Honda, urmatoare masina nu cred ca o sa fie Honda. Imi plac motocicletele lor, insa, la nebunie. Si de aia urmatoarea motocicleta o sa fie un BMW. Pentru cine intelege.

Share this post


Link to post

Iar din ciclul ''a mea e a mai jmjmechera''?

Share this post


Link to post

Numai un versus inutil n-am vrut sa iasa... :(

Share this post


Link to post
S-au rezolvat acele probleme, care erau cu pompa, nu cu injectoarele. Orcum, am garantie 4 ani, plus toate bonurile de motorina, asa ca nu-mi fac probleme.

Da-da, pastreaza bonurile alea, sunt numa bune de curpapir cand iti vor sopti cei de la service ca te costa 60 de bulioane inlocuirea a 4 injectoare. Crezi ca intereseaza pe cineva din service ca ai alimentat in 99% din cazuri de la statii de renume, daca o singura data ai alimentat de la vecinu' mecanic de locomotiva?

Pe de alta parte, reno-uri 1.5 dci care sa aiba probleme cu pilitura nu au mai aparut, a fost demult, prin 2003, nu aveau cum sa circule proprietarii cu ele atatia ani. Acum mai schimba injectoare doar cei care cred ca motorina de tractor merge la common-rail-uri, mai precis doar persoane fizice, la firme am schimbat doar la 2 masini, ambele dubioase, una din ele am inteles ca vedea asfaltul doar cand mergea la service, iar cealalta fusese accidentata si reparata intr-un service no-name, de unde se pricopsise cu injectoarele astea. Firmele, flotele de masini (si sunt multe ale naibii, alde arabesque, P&G, etc, etc), NU AU PROBLEME CU INJECTOARELE, si asta pentru ca nu se complica sa toarne cu palnia in rezervor.

Asa ca, daca faci ca ei, nu vei avea treaba. Pe de alta parte, vezi ca la partea de injectoare , elemente flexibile si suspensie-directie, ai garantie doar in limita a 50 de mii de km. Nu o zic eu, scrie in cartea aia galbena subtire, de garantie. :tongue:

Share this post


Link to post

Nu vreti sa faceti un topic "Masina lui balanel" si sa discutati acolo ? Ce vina are Laurica ?

Share this post


Link to post
Asa ca, daca faci ca ei, nu vei avea treaba. Pe de alta parte, vezi ca la partea de injectoare , elemente flexibile si suspensie-directie, ai garantie doar in limita a 50 de mii de km.

Alimentez doar de la statie. Stiam de suspensie, nu si de injectoare. Ei, noi sa fim sanatosi :) .

 

Nu vreti sa faceti un topic "Masina lui balanel" si sa discutati acolo ? Ce vina are Laurica ?

 

Corect. Esti foarte pregatit in gestionarea conflictelor. Ai gasit cea mai buna cale sa calmezi spiritele, si pe de alta parte, sa am si eu posibilitatea sa vorbesc nestingherit de masina mea :thumbl: .

 

Cu scuzele de rigoare, @Laurica.

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=27160

Edited by balanel

Share this post


Link to post

@Satori - ... boxer ... hmmm :rolleyes:

Share this post


Link to post

Mdea... dar suspensiile alea ma fascineaza.

Share this post


Link to post

Oglinda oglinjoara care e cel mai inteligent, cel mai curajos si cel mai persecutat din tara?

 

.. am dovedit cred destulă inteligenţă ca să-mi înţeleg partenerul de discuţie, ceea ce nu se poate spune despre alţii.

 

Si toţi care folosesc metoda asta sânt proşti, aşa-i, numai tu eşti deştept?

...

iar tu stai în banca ta

 

în forumurile străine se dezbate permanent ce înseamnă asta, şi că se referă doar la condiţiile normale de folosinţă, pe când dacă urci un deal deja nu mai este condiţie de folosinţă normală, etc.

 

 

Si încă ceva. @ tclau, dacă citeşti rândurile acestea, cere-i lui Salex să-şi prezinte scuzele promise,

 

Iartă-mă tclau, dar de data asta nu am înţeles explicaţia ta. Dar sunt curios: Cum te-ai înţeles cu Salex, care la un moment dat a declarat că a vorbi despre fenomenul aeraţiei este *băşcălie* ?

 

Dacă faptul că ştiu mai mult îi irită pe unii, atunci ei sunt cu musca pe căciulă. Lasă şi răspunsul meu, nu numai dojenirea ta, dacă eşti bărbat. Chiar şi într-un tribunal inculpatul are dreptul la apărare publică!

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Si cel mai de ajutor din tara, iar daca voi nu ma vreti pre mine, eu va vreau pre voi!

 

P.S. Răspunde te rog, vreau să te ajut!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...