Jump to content
Sign in to follow this  
crematory

Norvegia - Nordkapp.

Recommended Posts

Din Braila Tommy sa vina la intalnire?

Share this post


Link to post

Poate ca Tommy stie mai multe si ne fierbe ...

Share this post


Link to post

http://s62.photobucket.com/albums/h99/adri...nt=bebc0b4a.pbw

 

Traseu:

Braila-Bucuresti-Oradea-Debrecen-Cracovia-Varsovia-Kaunas-Riga-Tallinn-Helsinki-Rovaniemi-Ivallo-Honningsvart-Capul Nord-Alta-Tromso-Trodheim-Oslo-Gotteborg-Copenhaga-Rostock-Berlin-Dresda-Viena-Budapesta-Arad-Braila.

O adevarata aventura, insa, spre deosebire de destinatiile "mioritice", incluzand aici... bulgariile ... turciile sau greciile, merita ...

Share this post


Link to post

Felicitări, superbă călătorie. Foarte frumos slideshow-ul :thumbl:

Share this post


Link to post

Mistooo.

Sa-mi spui cam cat te-a ajuns toata excursia, ce fel de cazare ai ales, numarul de kilometri, etc, etc.

Sper si eu la anul la ceva asemanator, daca ma vor tine buzunarele, pentru cazare voi opta pentru Formula 1 sau Etap.

 

Vad ca ai ocolit Suedia, ai preferat fjord-urile norvegiene?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Ceva deosebit, foarte frumos, felicitari!

Asteptam detalii. :)

Share this post


Link to post

Mistoooooooooooooooo !!!!!!!!!!! :X :X =D>

 

Vreau si euuuuuuuuu!!!!!!!

 

Superb. Deci, n-am cuvinte. As pleca si maine intr-o astfel de excursie, daca nu ar fi partea financiara la mijloc. Ar ajunge toate distractia minim 2000 de euro, la un calcul grosier.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

si cateva sfaturi pe scurt:

_cred ca trebuie mai mult de 2ooo de euro.Am cheltuit 4ooo avand in vedere consumul hhr-ului (potrivit calculatorului de bord am avut un consum mediu de 8,3).Nu am cheltuit pe tot felul de souveniruri de duzina, desi primul impuls este sa cumperi cate ceva din fiecare loc.Am preferat sa iau doar dvd-uri cu documentare despre locurile vazute.

_nu strica, pe langa gps, sa aveti si o harta a zonei pe care o traversati.Eu am luat un atlas rutier.

_singura tara in care gps-ul a dat rateuri este Letonia, in rest, s-a comportat excelent.

_in zona nordica "bastinasii" vorbesc foarte bine limba engleza, astfel ca este destul de facila comunicarea cu acestia.He, He, He, problemele nu sunt de natura lingvistica ci sunt legate de disponibilitatetea lor de a comunica.

_cardurile emise in Romania se comporta impecabil.Recomand Visa, cu Maestro am avut probleme in cateva locuri.

_in masura in care intentionati sa innoptati in regim de camping, sa luati asternuturi de casa.Asta atat din ratiuni de igiena, cat si din ratiuni financiare (asternuturile sunt inchiriate separat de cabane si costa destul de mult.

_evitati plata cash si plata cu euro-cash in Norvegia (oamenii aia sunt alergici la aceasta moneda > :) )

_alimentati din timp in zona polara.Benzinariile nu sunt dese; ele sunt in numar si situate la distante optime, dar-marea majoritate- inchid la orele 21.oo.

_atentie unde si cand (in ce interval orar) parcati masina.asigurati-va ca ati achitat integral costul parcarii.

_daca autonamatul de parcare nu functioneaza, nu riscati sa lasati taxa neachitata, scoateti bilet de la cel mai apropiat automat care functioneaza.

_in zona polara, in masura in care nu intentionati sa conduceti toata noaptea, cautati cazare inainte de orele 21.oo.

http://i62.photobucket.com/albums/h99/adri...or/DSC00858.jpg

 

HHR-ul s-a comportat excelent la drum.Nu am avut absolut nici-o problema .Cat despre preferintele in materie de automobile ale nordicilor, din cele vazute as face un clasament: Volvo, Honda, Mazda, Toyota.Circula un numar relativ mare de chevroleturi, dar modele imense (dubita), invizibile pe strazile autohtone.Nimeni nu remarca ce masina conduci, remarca in schimb, stilul in care conduci.Respectarea normelor este sfanta, sanctinile pecuniare sunt imense, iar cu ceva alcool la bord (in concentratie cat de mica) risti si vreo trei zile de inchisoare - rezolvand astfel problema cazarii > :)

Drum bun !

Edited by crematory

Share this post


Link to post

Super poze! Way to go!

Felicitari inca o data pentru calatorie.

Share this post


Link to post

Oare calatoria lui crematory nu determina nici un moderator sa includa si HHR in categoriile forumului ?

Ar trebui poate sa fie CHEVROLET - Kalos, Aveo, Lacetti, Evanda, Epica, Captiva, Spark, HHR(KALEECSH) desi nu e facuta la fabrica din Korea ci in Mexic.

Poate posesori nu sunt prea multi dar sigur e o masina deosebita intre cele comercializate in Romania.

Felicitari crematory pentru ca ai avut mai mult curaj decat mine si ai achizitionat HHR-ul(eu tradand in cele din urma Chevrolet-ul pentru Honda).

 

On-topic Nordkapp: sfatul meu e sa nu mergeti acolo cu o masina cu transmisie automata (eu cel putin nu am descperit nici o metoda de a face eficient frana de motor cu AT de pe CRV Executive si cum pantele sunt in general de 10% in Norvegia aveam mereu jantele "afumate" de la frane)

Share this post


Link to post

Asa e, dar una e sa mergi cu HHR-ul si alta e sa mergi cu loganul :D .

 

BTW, frumoase locuri!!!!!

Share this post


Link to post

Si mai este un baiat de pe volvo club care a ajuns acolo cu noul XC70 :P asta inseamna ca a dat romanul de bani si a inceput sa exploreze lumea si asta e foarte bine .

Share this post


Link to post
Asa e, dar una e sa mergi cu HHR-ul si alta e sa mergi cu loganul :D .

 

Hai ca m-ai spart.. merge omul cu ce are si ce-i place. Si HHR-ul pentru mine e o aratare, pentru altul e o pasiune.

Share this post


Link to post

Faptul ca romanii calatoresc si in alte scopuri decat cele strict comerciale, or cele ce tin de domeniul penalului, este in lucru imbucurator.Sunt locuri in lume relativ la care, oricate fotografii am vedea, oricate descrieri pe internet am citi, nu vom reusi sa traim senzatiile oferite de prezenta fizica in acel loc, iar capul nord, este unul din aceste locuri.Referirile marca sau tipul autoturismului cu care se face deplasarea tin, fara doar si poate, de specificul forumului (totusi, nu trebuie uitat ca autoturismul - indiferent de marca/tip- este doar mijlocul cu care ajungem acolo unde ne dorim).Si nu cred ca putem reduce totul la "asta inseamna ca a dat romanul de bani si a inceput sa exploreze lumea"; este posibil ca turismul sa fie o pasiune pentru care sacrificii in timpul anului o gramada de chestii pentru a aduna resursele financiare deplasarii in locurile dorite.

Calatorind, pe langa vizionarea peisajelor, interactionezi cu alti oameni, cu alte culturi, faci comparatii si in cele din urma, poti emite judecati de valoare, poti intelege de ce anumite chestii merg prost la noi, iar la altii merg ca unse...sau invers.

 

He, He, He, poti vedea de ce in timp ce unii sapa un tunel de jdamii de metri pe sub mare, altii nu pot face doua prajini de autostrada !

Share this post


Link to post

Cu ultimele afirmatii sunt perfect de acord. Pacat ca la nivelul mai de jos al celor care au ajuns sa ne reprezinte, nu se mai aplica. Ei se duc in tari exotice cu apa calda pentru ca de regula n-au muncit ei pentru banii aia, si iau cu asalt mallurile si magazinele de blanuri si suveniruri, ca sa se laude apoi la rude. De invatat nu au invatat niciodata nimic.

Share this post


Link to post

Hai domle, fiecare face ce vrea cu banii si timpul lui.. mi se pare culpabil sa acuzi pe cineva ca nu e de aceeasi mentalitate cu a ta. la fel mai sunt care spun ca nu ar trebui sa iesim din tara in concedii ca sunt locuri faine si mai raman si banii in tara si alte povesti. N-ai tu de unde sti fiecare cat a muncit, investit, riscat etc.

Daca tu imi arati o femeie pe lumea asta careia sa nu-i placa sa mearga la cumparaturi.. eu o iau de nefasta. Macar o data.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu conteaza cu ce masina te duci, important e sa te simti bine in excursie. Si eu vreau sa ma duc la anul sau peste 2 ani, in functie de buget, pana acolo, sa vad daca imi mai raman bani dupa ce imi iau Clio 3-ul la sh. Cu Symbol-ul nu ma duc, e blestemata masina si n-am tupeul sa ma duc la un drum asa lung cu ea.

Traseul meu va fi insa cel mai probabil prin Copenhaga, obligatoriu Ore Sund Bridge si apoi Stockholm, mai vad ce ruta voi lua la intoarcere, posibil tot Finlanda, m-ar tenta Ferry-boat-ul si o vizita a Tallin-ului (parintii mei l-au vizitat acum 20 de ani si le-a placut), si nici pe dealurile Poloniei nu mi-ar displace.

 

Oricum, e bine ca a inceput si romanul sa calatoreasca in astfel de locuri exotice cand are ceva bani, nu-i mai investeste imediat intr-un Audi A6 si intr-un set de anvelope Debica, pana la urma in viata iti raman amintirile, nu fiarele.

Share this post


Link to post
si cateva sfaturi pe scurt:

- credeti in sansa de a realiza proiecte foarte dificile;

- planificati fiecare detaliu;

- imortalizati-va privirea cand ati reusit;

- postati pe forum impresiile.

Drum bun !

Nu in ultimul rand postati cu "Italic" pentru nonconformitate si distinctie

 

Felicitari pentru realizare, care dintr-o prima revedere a posturilor parea foarte improbabila. Imi cer scuze pentru reeditarea postului cu alte recomandari, doar, doar se mai reduc pesimistii incorigibili care nu cred in vise realizabile =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...