Jump to content
Sign in to follow this  
pankrator

Inchidere Centralizata

Recommended Posts

Am nevoie de modulul de la inchidere pentu ca atunci cand sunt in masina si vreau sa deschid usa din spate sa nu caut butonul pe telecomanda. Simplu trag de tumburus la usa sofer, astfel deschid si inchid toate usile.

Inca nu am montat nimic deci astept si multumesc orice sfat.

Share this post


Link to post

Pai nu mai tragi de tumburus, pui un buton pe bord ca la Logan(chiar mi-ai dat tema)eu asa intentionez ! :thumbl:

Share this post


Link to post
In mod normal actuatoarele de inchidere se leaga direct la alarma in prima schema acolo unde ai pus semnul intrebator !!! :) >-

 

Alarma s-ar putea sa nu suporte curentul necesar actuatuarelor. Si chiar si asa, de ce sa risti sa-i arzi vreun releu cand ai in pachet si modulul de inchidere centralizata?

Share this post


Link to post

Pai nu are ce sa arda ,alarma este prevazuta cu doua relee identice cu cele din modulul de inchidere !!! Eu asa am facut ,nu are rost sa complic treaba si sa inghesuiesc sub bordul si asa spatios inca o cutiuta . Oricum face cum crede el ca e mai bine ! :) >-

Share this post


Link to post

Urmeaza sa montez actuatoarele in usi. Am observat oricum le aranjez cele din spate lucreaza invers fata de cele din fata. Daca le montez asa probabil cand inchid usa fata, usile spate se deschid. :scarpin: Intrebarea este daca se pot monta invers firele de exemplu la cele din spate ?

Share this post


Link to post

Se pot inversa firele astfel incat sa obtii acelasi rezultat la toate usile simultan.

Share this post


Link to post
Pai nu are ce sa arda ,alarma este prevazuta cu doua relee identice cu cele din modulul de inchidere

Oare alarma Type R are aceste relee, ar putea functiona fara modul macar cu 2 actuatoare?

Share this post


Link to post
Pai nu mai tragi de tumburus, pui un buton pe bord ca la Logan(chiar mi-ai dat tema)eu asa intentionez ! :thumbl:

 

Eu am pus un buton de Supernova. La Matiz, se incadreaza perfect in compartimentul de sub casetofon, si este mult mai practic, decat telecomanda

 

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...=9980&st=60

Share this post


Link to post
Oare alarma Type R are aceste relee, ar putea functiona fara modul macar cu 2 actuatoare?

 

 

Da are, eu am alarma type r pe tico pr mele si urmeaza weekendula sta sa o conectez.Eu mi-am cumparat si inchidere si vreau sa vad cum le cuplez,deja cred ca mi-am dat seama...

In plus alarma asta are si deschidere la portbagaj din buton si incuiere automata a usilor... :D

Edited by negoctav

Share this post


Link to post

Azi am terminat montatul inchiderii centralizate. Merge super ok. :thumbl:

Pedala, ToPser, Senna, Gamerul, va multumesc pentru ajutor.

Sa auzim de bine. :lavolan:

Share this post


Link to post

Ca tot veni vorba de inchiderea centralizata Type R, se poate face ceva pentru a putea deschide portbagajul din interior? un mic butonas ca cel pentru alimentarea cu carburant...inchiderea si alarma sunt deja montate si merg bine...

Share this post


Link to post

Pai are standard optiunea aceasta,dar se face din butonul de deschidere al usilor de pe telecomanda...

Share this post


Link to post

Am cumparat si eu de curand din carrefour un sistem de IC,are unitatea centrala,firele ce leaga actuatoarele gata pregatite cu mufa... totul ok, poate cineva sa ma ajute cu poze de la usa fata si spate de la Matiz in care sa se vada montajul actuatorului?plssss

In montaj cand actuatorul este cu tija pe pozitia long corespunde usii deschise sau inchise?

Va multumesc

Share this post


Link to post

pozitia long la actuator corespunde la deschis.Poze am sa fac eu maine sau poimaine sa iti arat unde vin montate actuatoarele, ca trebuie sa desfac usa din spate ca mi-a sarit tija de la un actuator si trebuie sa o fixez inapoi.Revin cu poze :)

Share this post


Link to post

Buna ziua, dragi colegi...

Am o problema de compatibilittate intre o alarma SUN 1 ( M 10 ), si o inchidere centralizata TYPE R... in sensul ca am probleme cu alarma. Nu alarma in sine, ci cu schema electrica a ei. Nu am gasit-o pe nicaieri.Am cumparat masina cu alarma montata pe ea si fostul propietar nu stie unde a montat-o, ce a facut cu actele,.... Am facut cateva fotografii si cu alarma si cu inchiderea in speranta ca cineva dintre voi are o alarma la fel si ma poate ajuta cu o schema electrica, sa-mi dau seama cum as putea sa fac legatura intre ele, binenteles daca sunt compatibile. Am observat ca mufa de la inchiderea centralizata se potriveste la una din mufele alarmei, care nu este folosita. Am incercat sa fac legatura la ea, dar nu se intimpla nimic.Probabil nu este respectat codul culorilor.Mai multe nu stiu ce sa mai fac, si de aceea apelez la ajutorul vostru.Va multumesc pentru intelegere.

 

 

post-3857-1172937300_thumb.jpgpost-3857-1172937327_thumb.jpgpost-3857-1172937346_thumb.jpgpost-3857-1172937394_thumb.jpgpost-3857-1172937413_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Vali, de principiu trebuie masurat pe masina pe ce pini da tensiune cand armezi si dezarmezi. Apoi pe iesirea aia pui un releu care sa-ti comande inchiderea centralizata. Asta ca sa fii sigur ca nu fortezi releu alarmei-daca are.

Incearca si ia legatura cu userul Nipiro, sta pe langa tine, ;) si el a pus asa ceva pe tico poate te ajuta, sau treci pe la mine sa masuram sa vedem ce si cum.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru informatie, Mircea, am trimis un mesaj lui Nipiro ... Daca nu raspunde, am sa indraznesc sa apelez la ajutorul tau... In cursul saptamanii, numai dupa-masa as putea sau in weekenduri, dar putem stabilii... Multumesc inca o data...

Share this post


Link to post

Pai tot asa sunt si eu liber, asa ca vedem.

Share this post


Link to post

Am cumparat o inchidere centralizata "Pilot". Actuatorii astia sunt universali? Nu intampin nici un fel de dificultate la montare? Gaurile de montare in portiera exista deja?

 

PS: un matiz SE

 

Multumesc de raspunsuri.

Edited by saka

Share this post


Link to post

O rugaminte: poate pune cineva poze cu pozitia de montare a actuatorilor pentru un Matiz? sau o schita pentru orientare? Multumesc mult.

Share this post


Link to post

de curand mi-am montat si eu o alarma pe TICO, problema este ca nu stiu unde sa leg cele 2 fire pt avertizarea optica (avarii), pe schema alarmei imi arata ca sunt cu (+),deci poate imi zice si mie cineva cum gasesc eu acele 2 fire...

Share this post


Link to post

Eu am montat pe alt autovehicul, dar le-am legat in paralel pe firul de + al semnalizarilor, in paralel cu firele existente.

Share this post


Link to post

Daca sunt doua fire cu plus acestea se leaga pe semnalizari unul stanga si unul pe dreapta ,trebuie sa depistezi firele de la semnalizari st .dr. ,daca este numai un fir cu plus acesta se leaga pe plusul de la pozitii. Trebuie verificat daca cele doua fire au inseriata cate o dioda ,eu banuiesc ca da !

Cel mai simplu poti lega unul din fire pe pozitie(plusul de la pozitii il gasesti usor in blocul de lumini ) :thumbl:

Share this post


Link to post

Sal .. eu sunt nou pe aici si imi place ca sunteti in tema .

Am si eu o intrebare , tinand cont ca eu la parte electrica sunt 0 :( as vrea sa va intreb unde pot sa imi montez si eu o inchidere centralizata si cam la ce bani.

 

In speranta ca o sa primesc un raspuns,

va multumesc

 

P.S. Pentru Matiz

Edited by darkman

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...