Jump to content
Sign in to follow this  
pankrator

Inchidere Centralizata

Recommended Posts

:o fftopic: Aici la noi in Medgidia nu este un magazin de piese Daewoo ci doar Dacia.Imediat cum am ajuns in Constanta mi-am luat dar nu le-am pus inca ptr. ca merg foarte bine si cele de Dacie,iar inchiderea centralizata functioneaza perfect.

Nu am zis la nimeni sa faca puna ca mine, [-X am zis doar ce am pus eu.

 

END OF SUBJECT ! :mda:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Am cauta pe forum subiectul asta dar nu am gasit raspuns pentru intrebarea mea asa ca am deschis un nou topic!

Vreau sa pun inchidere centralizata pe tico!Am luat kitu din metro(k era la oferta)!

stie cineva cum functioneaza inchderea,adica cand deschid o usa cu cheia se deschid si restul usilor?Este un buton de care se poate deschide usile ?in cutie nu este nici un buton..

daca cineva se pricepe va rog help!! :P

 

La modelul SL cel putin nu exista gauri in stalpi si usa !

Iata cum am procedat eu : post-285-1110209077_thumb.jpg

Pentru usa din spate actuatorul are o pozitie mai ciudata din cauza spatiului.

Am postat poza pentru ca au fost intrebari cu privire la montajul actuatorului pe usile din spate.

Share this post


Link to post

am vazut astazi in "carefura" inchidere centralizata , (4 acuratoare2fata+2 spate si un modul) la 700.000 lei , firma- nu am mai auzit de ea

Share this post


Link to post

mersi mult pentru imagini. imi sunt de mare folos. cu prima ocazie cand am ceva timp liber promit ca o sa am centralizata si pe spate. multam mult inca o data.

Share this post


Link to post
salutare!  am un tico si mi-am pus alarma scopion ... iar de cand mi-au montat-0 nu se mai inchide bine usa , adica usor din prima , trebuie sa dai mult mai tare cu ea...  sa fie din cauza alarmei din cauza senzorilor? mi e frica sa-mi pun inchidere centralizata ... ca poate cine stie poate am nevoie de al doilea om sa inchid usa :) )

 

 

Poate sa fie si din cauza butonului (intrerupatorului) de la usa, ai la toate cele 4 usi? Daca nu, vezi daca si usile care nu au se inchid la fel de greu.

Share this post


Link to post

[Hello !

Am un Matiz E si m-am gandit si eu la o inchidere centralizata din Metro . Ce firma era ? Si chiar nu ai probleme cu ea ?

Share this post


Link to post

Eu vreau inchidere centralizata pe usile din fatza musai cu telecomanda. La portbagaj a reusit cineva sa puna actuator?

Share this post


Link to post

Fiindca am fost "cuminte" am primit cadou o alarma Scorpion + inchidere centralizata. Vreau s-o montez singur, fiindca cred ca ma descurc, dar m-am lovit de urmatoarele probleme.

 

1. La usile din spate nu am intrerupatoare, nu as vrea sa pun de la Dacie cum am citit mai sus, iar la noi in oras nu exista dealer Daewoo, singura solutie a ramas sa le comand de pe net. Am gasit site-ul autodaewoo.ro, am gasit mai multe intrerupatoare de usa de Matiz, cu coduri diferite, preturi diferite... as vrea sa ma ajutati sa-l identific pe cel corespunzator.

 

2. Intrerupatoarele astea se vand cu protectia aia de cauciuc sau fara, daca cauciucul se cumpara separat, atunci va rog sa ma ajutati cu un cod.

 

3. Voi cum ati trecut firele din stalp in usa din spate, nu ma refer la gauri (la mine sunt astupate cu nsite dopuri de cauciuc), le-ati lasa la intamplare, sau se pot cumpara burdufuri ca si la usile din fata? Daca exista asa ceva va rog sa ma jutati cu un cod de produs.

 

Va multumesc!

Share this post


Link to post

Vezi ca firele din stalp trec pe linga usa fatza pana in bord. Scoti aparatorea de plastic de la pragul usii din fatza si ai acces la fire, pe sub mocheta.

Share this post


Link to post

Eu am luat din Metro inchidere la oferta, ceva ieftin, pana in 500.000, parca: dpdv al aspectului exterior, nu sunt diferente intre cele cumparate din Metro si cele ce le-am avut montate pe Dacia anterioara. So,

 

1) se poate monta buton de blocare/deblocare usi foarte simplu, trebuie un nul, de oriunde de pe caroserie si cele 2 fire (alb si maro de obicei) de la inchidere, care sunt prevazute pentru blocare/deblocare din alarma. Ca buton se poate folosi buton specializat de Logan, Solenta, sau, mai estetic, un buton de Cielo, de actionare geam electric.

 

2) cablurile electrice se pot trage pe langa caroserie, demontand ornamentele din plastic de pe praguri (sunt nishte chiplinguri), ridicandu-le, vei gasi cablajul existent al masinii. La trecerea de la stalp la usi, am scos dopurile din caiciuc, le-am gaurit cu o tija ascutita si am tras oarecum fortat cablurile prin ele, astfel sa-mi protejeze cat de cat in continuare de apa, se poate adauga putin silicon de etansare negru.

Share this post


Link to post

Am si eu o inchidere centralizata si vreau sa o leg la alarma. Problema este urmatoarea. Din inchidere raman doua fire care presupun ca pt. asta sunt. Alarma este Eaglemaster 2100 parca si are deja releurile de inchidere. de ce o leg pe firele pe care ai lega doar actuatoarele la modulul de inchidere centralizata, deschide sau inchide usile, dar dupa ce de exemplu ai inchis si deschizi o usa numai functioneaza inchiderea, decat de ce inchizi usa respectiva la loc.

Am vazut ca de ce dai la masa unul dintre firele care raman de la modul inchide sau deschide. Ideea este ca alarma cred ca inchide circuitul si ramane inchis in loc sa-l deschida dupa ce a inchis sau deschis.

de ce stie careva raspunsul v-as fi recunoscator... :banana:

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

@Pedala:

Incerc sa te indrum, dar nu inteleg problema ta. poti sa reformulezi? :-?

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Fratilor cred ca nu m-am facut inteles, eu vreau un cod de produs pentru urmatoarele:

 

1. Buton/intrerupator usa spate Matiz

2. Cauciucul care acopera intrerupatorul ( in cazul in care se vinde separat)

3. Burduf de cauciuc prin care trec firele din stalp in usa spate. Daca exista asa ceva, ca parca n-as lasa firele la liber intre cele 2 dopuri de cauciuc.

 

Cu trasu firelor ma descurc...

Multumesc

Share this post


Link to post

Berti:

 

1) butonul vine impreuna cu burduful de cauciuc. COD Daewoo: 96235956, costa 25.000 lei la Radacini - atasaz foto.

 

2) burduf cu racord pentru fire nu se comercializeaza. Daca nu ai nici macar dopurile din cauciuc (ex: Cielo are, vezi mai sus o sugestie, mesajul #36, cred), poti sa cumperi separat (merge orice dop ce cauciuc, iti recomand un diametru cat mai mic).

Daca vrei, fac poza la mine si atasez...

post-1260-1116844496_thumb.jpg

post-1260-1116844530_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Freemind: multumesc de raspuns, exact de asta aveam nevoie, cod produs si poza! ma inclin! :osanale:

 

Iar referitor la burduful de trecere, daca nu exista, m-am gandit sa dau niste gauri de 10mm in dopurile alea, dupa care sa bag furtun din ala pentru instalatii electrice, prin care am sa trag cablurile.

Share this post


Link to post

hmmm, crezi ca-i o idee buna, gaura 10mm? care sunt sansele sa gasesti mai multa apa (ploaie, spalatorie) in portiere?

post-1260-1116859026_thumb.jpg

post-1260-1116859105_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Freemind, eu ziceam sa dau o gaura de 10 prin care sa trec un tub cu un diametru mai mare. Dar oricum nu mai conteaza, am gasit solutia ideala.

 

Daca tot nu se poate cumpara asa ceva, am gasit un inlocuitorul perfect.

 

Furtun de aerisire de la masina de spalat automata (romaneasca)

 

Dupa parerea mea mai bine de atat nu se poate... am atasat cateva poze.

post-1265-1117426993_thumb.jpg

post-1265-1117427247_thumb.jpg

post-1265-1117427479_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Tare de tot :) Buna idee! Firele lasate in aer daca nu sunt trecute prin furtun ar trebui infasurate macar in banda PVC ca sa nu se taie in timp!

Share this post


Link to post

Sunt la Metro inchideri centralizate EagleMaster cu 600k

Share this post


Link to post

am vazut la un matiz inchidere la care butoanele se miscau usor si nu faceau nici un zgomot! stie cineva ce inchidere e aia

Share this post


Link to post

DA o inchidere cu actuatoarele gripate...nu glumeam. Pai cred ca se poate face si la una clasica...sa facem cumva sa scada turatia dar sa aiba totusi forta...cred ca s-ar putea arde in timp actuatoarele. Frumos ar fi sa se inchida repede dar sa nu se auda. Eu vreau sa izolez cumva, am de mult in cap dar nu am avut timp sa mai desfac.

Share this post


Link to post

Deci pt o alarma EagleMaster CL 5100 mai trebuie si modul de inchidere centralizata? Producatorul spune ca ea are releele de actuatoare integrate.

Share this post


Link to post

De ieri usa fata dreapta nu se inchide cand armez alarma/inchiderea centralizata. In schimb cand deschid usile functioneaza.

 

Care o fi problema? Trebuie oare inlocuit motorasul sau nu-i asa de grav?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...