Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

PRETURI - Piese Espero

Recommended Posts

Si de care clipsuri? Coreene sau din alea pentru Dacie? Sunt de unica intrebuintare (cu braduti) sau se pot utiliza de mai multe ori, mai groase la mijlioc si mai mici la extremitati?

Share this post


Link to post

Clipsurile sunt coreene (GM), de culoare galbena, refolosibile (nu "braduti") si le-am luat din magazinul de la Pasajul Muncii. :) >-

Share this post


Link to post

Spoiler (bara fatza) fara nimic, doar plasticul ala care de fapt fie vorba-ntre noi, e un fel de cauciuc, nu mai e ca ala original: - 540,00 RON

Share this post


Link to post

Apropos de spoilerul fata. In cadrul acestui spoiler sunt acele grilaje negre care incadreasa oarecum si proiectoarele ceata. Acele grilaje sunt prinse de spoiler cu niste cleme de fier. Problema e ca eu nu mai am decat o parte din ele in concluzie grilajele mele stau sa cada. Stie cineva cum se cheama clemele alea, nu de alta dar nu stiu ce sa caut ? Multumesc !

 

LE : am sunat la iasi si se pare ca se cheama : suport profil fata , cod 96191 728 / 729 / 730 / 731. Jenant dar costa pe undeva pe la 3 RON setul :P . Acum stiu ce sa caut aici in Buc ( ar fi anapoda sa le iau din Iasi la suma asta ) . Multumesc M3K !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Vezi la www.autodaewoo.ro ca acolo este un numar de telefon cu prefix de Iasi. Suni acolo si iti explica baietzii. Eu mi-am facut praf toata partea stanga a spoilerului, mi-a fost smuls practic, si ambele grilaje de care ziceai (de pe partea stanga) mi-au fost rupte, i-am intrebat la telefon ce ar mai trebui sa imi iau pe langa spoiler si grilaje si mi-au pus ei clemele care-mi trebuiau. Oricum, clemele alea sunt ieftine (vreo 20 RON).

Edited by M3K

Share this post


Link to post

Braduti prindere fete usi . 1 RON bradutul

Magazinul este situat cam la 20 m de iesirea din pasaj in sensul de mers dinspre Muncii spre Iancului , pe dreapta, vopsit cu albastru, scrie Daewoo pe el , nu se poate rata.

N-avea pe stoc. Dupa 08.01.2007.

Oricum, inainte sa va duceti ( la traficul asta ) dati un telefon : 021.3276840 / 0722626811 - Dan

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

ATENTIE : preturile de mai jos NU sunt verificate.

 

Sunt acum cu masina la mecanic ( privat ) si mi-a facut o lista de piese noi ce ar trebuii sa schimbe piesele uzate de pe masina.

Detaliez mai jos lista si va rog sa va dati cu parerea daca preturile la componente sunt umflate sau nu :

 

Garnituri set motor ( fara garnitura chiuloasa ) = 392 RON

Garnitura chiuloasa : = 50 RON

Pompa apa = 200 RON

Curea de distributie = 71 RON

Intinzator curea = 160 RON

Curea alternator = 42 RON

Intanzator curea alternator = 194 RON

Fulie aer conditionat = 33 RON

Curea AC = 23 RON

Furtune ( unul vertical de intra ajunge sub admisie si cu cel gros de la radiator ) = 50 RON

Segmenti = 300 RON

Cuzineti de biela = 190 RON

Placute frana = 100 RON

Saboti frana = 100 RON

Furtun ventilatie + furtun gros de pe motor = 150 RON

Rectificat tamburi discuri = 80 RON

Cap bara = 90 RON ( X2 )

Bieleta directie = 90 ROn ( X2 )

Flanse amortizor = 80 ROn ( X2 )

Pivoti = 90 RON ( X2 )

Reparatie cliuloasa = 300 RON

Antigel = 45 RON

Ulei + filtru ( motor ) = 150 RON

Filtru aer = 28 RON

Filtru Benzina = 25 RON

Ulei cutie automata = 80 RON

Contactor = 45 RON

Cubultori = 200 RON

Caseta directie = 200 Euro ( dezmembrari )

Termostat = ... aici n-am pret.

 

Spuneti-mi va rog la nivelul anului 2007 daca aceste preturi vi se par mari / mici / bune ?? Evident astept parerile celor care au schimbat deja cel putin una din componentele de mai sus si stie concret pretulde achizitie.

 

Multumesc foarte mult !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Pompa apa acu 1 sapt 90RON

Intinzator 140RON

Manopera la ambele 50 RON(inclusiv schimb antigel)

:D

Share this post


Link to post

Daca esti dragut, de unde au fost cumparate piesele specificate de tine ?

Share this post


Link to post

Din Craiova .

Montate la un service autorizat.

Share this post


Link to post

De ce nu-ti iei tu piesele de pe autodaewoo.ro sau de la magazin apaca? Cred ca iesi aproape la jumate. De exemplu:

Pompa apa ~90 ron

Placute de frana: 70 ron Lucas ( augsburg), 45 ron koreene

Bielete: ~45 ron bucata

Termostat: 80ron

Un cap de bara nu cred ca trece de 30-40ron, etc.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Pai tocmai d-aia am intreabat aici ca sa inteleg daca sunt sau nu diferente. Din cate am cercetat pe paginile acestui post, sunt acum in lista mea piese mai ieftine decat in alte magazine dar altele clar mai scumpe. Cred ca o sa le cumpar eu.

 

Acum am alta dilema. De unde stiu care garnitura imi trebuie. De ex. in imaginea atasata avem o garnitura mai ieftina ( 19 RON ) si alta mai scumpa ( 80 RON ) decat ce pret mi-a fost dat mie ( 50 RON )

post-3313-1169478965_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Preturile sunt foarte mari si in mod sigur nu ai nevoie de toate.

Numai la set garnituri motor ti-a cerut de 4 ori mai mult :) )

Share this post


Link to post

Eu nu am auzit de caseta de directie sa pice la Espero, dar daca tot o schimbi, mai bine o pui noua, vine cu bielete si capete de bara, vezi ca am atasat discutia cu nicubarbu despre asta.

post-775-1169479592_thumb.jpg

Ca sa gasesti preturile reale, poti sa iei diagramele de repere pt espero si sa cauti dupa cod sau sa iei legatura directa cu ei pentru o aproximare. Din experienta ei si magazinut apaca au cele mai mici preturi.

Intinzatorul ala pt alternator nu cred ca e cazul sa-l schimbi.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Codul casetei de directie pentru espero CD este : 26023685

Exista si kit de reparati care este in jur de 100 ron.

564_1.gif

Share this post


Link to post
Preturile sunt foarte mari ...

 

Posibil, astea imi par a fi preturile de la serviceul Radacini de pe Plevnei. Acolo unde m-a dus 6 mil un schimb de ulei si fliltru de cutie automata. In acest caz au o scuza, sunt la un magazin cu adaos imens.

Maine dimineatza o sa pun mana pe telefon si o sa sun atat in Iasi cat si la Apaca ( are cineva un numar de telefon de acolo ?? ) sa vad ce lista mixta reusesc sa intocmesc.

 

Ovi, daca ai manual cu codurile pieselor de Espero da-mi te rog un PM cu locatia de unde sa il iau si eu. Multumesc !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

King Campione - Serban Voda

 

Discuri frana spate : 110 RON buc.

Garnitura baie ulei : 18 RON

 

 

MAg. APACA

 

Set saboti frana spate : 90 RON

Filtru ulei+banzina : 35 RON

Share this post


Link to post

Salut, sunt nou pe acest forum am si eu o mica intrebare la voi.Unde pot gasi si eu stergatoare de parbriz pt Espero al meu?am luat unele de la Carrefour si scria ca sunt si pt Espero si ca sunt autentificate RAR dar m-am chinuit degeaba pretzul amandurora a fost de 17 Ron!Multumesc frumos :osanale:

Share this post


Link to post

Intrebam pt ca eu am fost la magazinul Daewoo de la Apaca si mi-au zis ca trebuie sa dea comanda si ca nu se mai gasesc si m-au cam derutat.Am sa ma duc zilele astea sa imi cumpar.Merci :lavolan:

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Lampa semnalizare dreapta fata - 53 RON la Romseki - Radacini.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...