Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Muzica In Ticolino

Recommended Posts

Are idee cineva ce marime si ce putere au boxele originale de pe fata din Tico? Se pot inlocui cu ceva mai puternic, dar de aceleasi dimensiuni, ca nu as vrea sa mai bag si kickpanels sau alte chestii.

Share this post


Link to post

da alea de pe fata de tico au fix 5w rms

le pto inlocui cu orice altceva de 10cm

Share this post


Link to post

Ok, deci diamterul trebuie sa fie de 10 cm; are importanta daca sunt ovale sau rotunde? adancimea maxima cam cat ar putea fi?

Share this post


Link to post

rotunde

ai loc de ce adancime vrei tu in principiu...

Share this post


Link to post

@peshte: esti sigur ca sunt de 10? oare nu sunt de 8.5

mi se par cam micutze sa fie de 10?

 

@all: si-a pus cineva alte boxe in locasele din bord la tico? ma intreb cum se aud? simt nevoia de midii si din fata pt surround si parca nu as vrea kick-panels, am pus unui prieten pe berlina cu bord model '97 si faceau incinta incredibil de bine, aveau chiar si o idee de bass...

Share this post


Link to post

Eu am in locasul din bord.Nu se aude chiar bine la mine, daca dau mai tare incepe sa vibreze bordu..poate ca nu mai sunt bine prinse.Nu sunt maniac cu muzica in masina dar trebuie sa le mai schimb si eu. :-W

Share this post


Link to post

@tico rs: cred si eu ca simti nevoia de surround, avand in vedere ca nu ai decat semnal stereo. si da, sunt de 10 fix

Share this post


Link to post

Difuzoarele alea din bord sunt pur si simplu prinse in aer-aveti doua variante: ori cumparati niste difuzoare de medii pt incinte acustice cu spatele inchis, ori montati niste difuzoare auto normale de 10 si izolati cu material fono absorbant spatele lor cum am facut dealtfel si eu. Altfel nu faceti nimic fata membranei se anuleaza cu spatele intr-o proportie destul de mare. Se misca membrana si nu auziti mai nimic...

Share this post


Link to post

Mai fratilor. Tot aud ca va puneti sisteme audio. Mi-am pus si eu un sub + amplif + 2 boxe in spate. Nu zic ca nu se aude bine. Dar numai la volum rezonabil. Daca dau tare, vibreaza haionul in draci. Se aude si inauntru cu tot cu volumul tare si e chiar enervant. Dupa bas, auzi un zzz. E foarte urat. Plus ca din afara se aude si mai tare vibratia si atenueaza basul. Asa ca am ajuns la o concluzie care poate fi urmata drept sfat. Fratilor nu va mai puneti sute de wati in masina. Izolati toata masina(portbagaj, usi spate, usi fata, bord) inainte si dupa aia sa va puneti sute de wati. Asta voi face si eu mai incolo. NU MAI BAG NICI 1 WAT IN PLUS fara izolare. Si cred eu ca asa este un sistem audio performant. Prima data izolarea si dupa aia watzii.

Numa bine.

Share this post


Link to post

lol. daca te interesai aflai ca mai intai izolezi si pe urma te apuci de sunet.

cu ce faci incinta la dif de pe spate? ca din policioara aia nu scoti nimic.

Share this post


Link to post

Gata fratzilor, remix got sound pe Ticozaur.

 

Instalatia este dupa cum urmeaza:

Casetofon Renault de pe un Clio (ca si pe Solenza) - 80 RON (ca nou)

Boxe fatza Boschmann 10cm coaxiale 2 cai - 41.5 RON (noi)

Boxe spate Roadstar 16cm coaxiale 3 cai - 500 RON (sh Viper)

Instalare cu totul 40 RON + 1 Sticla Cola 2litri :P

 

Eu sunt super multumit, am muzica la un nivel care ma da afara din masina si o calitate a sunetului acceptabila. Chiar nu cred ca voi folosi atata putere cata am in masina. Stau si ma gandesc la ce bun polita de lemn si amplificatoare cand se aude super ok cu astea care le am.

Avand in vedere ca e vorba de Tico mie mi se pare ca o investitie mai mare ar fi supradimensionata fata de valoarea masinii. Eu sunt foarte multumit de configuratia actuala, sper sa nu crape prea curand.

 

Mult succes tuturor.

Share this post


Link to post

de cand ai pus boxele pe masina?.. ca am vrut sa-mi iau si eu pt ca sunt relativ ieftine,dar m-am gandit ca nu o sa tina prea mult

Share this post


Link to post

azi le-am pus.

le-am cumparat la recomandarea lui Viper care a fost foarte multumit de ele. Roadstar-urile le-am luat chiar de la el sapt trecuta iar Boschmann-urile din Selgros ieri.

daca o sa crape ceva in configuratia actuala va voi anunta. momentan totul merge perfect.

Share this post


Link to post

de ce naiba are toata lumea conceptia asta cu nu merita muzica scumpa in masina ieftina?

 

ce daca avem tico sau matiz ascultam ce muzica vrem si la ce nivel vrem.

Share this post


Link to post

Cine imi spune si mie cum pot sa schimb difuzoarele pe fata la tico? cine a mai montat ps:sa-mi dea si mie un sfat! :lavolan:

Share this post


Link to post

o sa fiu eu primul din cei care au facut asta care o sa-ti raspunda - nu am vrut sa dau bordul jos asa ca m-am chinuit un pic - iti trebuie in principiu 3 lucruri : o surubelnita lunga, una scurta si rabdare - eu am folosit surubelnite in cruce dar merg si late daca sunt mai inguste.

 

Difuzoarele originale de pe tico sunt execrabile - le-am schimbat cu difuzoare pe 2 cai, 400.000 perechea, pe ele scrie 50W rms dar banuiesc ca sunt max peak.

 

Trebuie sa spun ca acum intr-adevar simt mediile si inaltele in masina - daca le pun pe mute se simte ca lipsesc - consider ca merita sa faci efortul de a le monta.

 

Pe de alta parte nu cred ca e neaparat nevoie sale izolezi cum spune soran - desi poate s-ar auzi mai bine .

 

Au 2 suruburi in diagonala - sunt usor de desfacut - mai greu o sa fie la montaj - difuzoarele mele noi aveau un magnet urias...aproape cat diametrul intreg al difuzorului - si nu aveam loc sa bag mana...bine - am si ditamai mana... :D

 

well - altceva nu stiu ce sa spun...intreaba.

Edited by smoke

Share this post


Link to post

Mercy pt indicatii... si chiar sunt hotarat sa-mi pun niste difuzoare chiar mai scumpe de 40 lei ...cum spuneai chiar se simte diferenta. :lavolan:

Share this post


Link to post

Iti urez succes la schimbarea difuzoarelor pe fata. Suruburile sunt usor de desfacut daca ajungi la ele. Pentru partea stanga iti recomand sa dai jos cutia de sigurante pentru oarece lejeritate in miscare. Este foarte corecta obeservatia cu 2 surubelnite (lunga si scurta) dar ai grija sa fie cat mai bune pentru ca ai de facut ceva echilibristica si contorsionism sa ajungi la surubelele alea. In partea dreapta vezi ca surubul de sus este chiar in coltul bordului deci foarte greu de ajuns la el.

 

La montare vei avea nevoie de o mana sigura si ceva noroc pentru ca se nimeresc greu gaurelele alea pentru infiletare. Dureaza ceva operatia si din pacate nu prea poti primi ajutor pentru ca 3 maini pur si simplu nu au loc sub bordul respectiv. Asa ca cel mult un om o boxa, un om alta boxa. E o pozitie anevoioasa dar pana la urma vei reusi.

 

Mult succes si impartaseste experienta.

 

BTW la mine a durat totul de pe la 11:20 pana pe la 15:00. Aici includ schimbat boxele pe fata, schimbat casetofon, adaptat mufe, tras cablu in spate, gaurit policioara, instalat boxe spate, conectat tot, verificat. Cel mai mare chin au fost boxele fata urmate de gaurirea policioarei cu un cutter. Merge mai bine cu un bomfaier subtirel dar nu dispuneam de el in momentul respectiv.

 

Inca o mentiune care nu s-a facut mai sus, cei care puneti casetofoane mai jmekere aveti grija la adancimea de montare a acestora. In Tico distanta de la fata bordului pana la radiatorul ala care se afla acolo sau ce o fi (o cutie neagra de plastic) e destul de redusa si multe modele de cass vor intra fortate fix in acea distanta sau chiar vor ramane putin in exterior. Asta al meu de Solenza a intrat cu ceva insistente si unul mai lungut chiar nu avea loc.

  • Like 1

Share this post


Link to post

remix> Si ai constatat o diferenta signifianta de calitate a sunetului intre difuzoarele originale si cele pe care le-ai montant tu in fata?

Share this post


Link to post

Desi baiatul care mi le-a schimbat a ramas impresionat ca pe Tico-ul meu se regaseau boxe Daewoo si nu Elcomp totusi se simte diferenta. Este vorba de niste boxe pe 2 cai si se aude diferit. Evident ca joase nu scoti decat din ceva mai mare bagat in policioara dar schimbarea boxelor pe fata te ajuta la calitatea sunetului. Cele pe care le aveam incepeau sa faca urat chiar si cu radioul cel vechi dat tare. Astea mai noi intra in balarii pe la 25-26 pe cass-ul nou ceea ce mi se pare onorabil. Si impreuna cu boxele alea de la Viper pe spate se aude foarte bine avand si ceva joase. Sa nu crezi ca-l simti in burta ca in discoteca dar se aude frumos si e arhisuficient pentru masina.

Bine, acum daca tu vrei sa faci atmosfera in tot cartierul iti mai trebuie niste echipamente. Pentru atmosfera din masina e super ok o configuratie asemanatoare.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare...merita sa imi pun pe ticozaurul meu un woofer JBL si o statie tot "de marca" ambele costand fix 8mil lei.

Am un cd-player Blaupunkt 4x52 dar nu are iesire de woofer - deci o sa scot de pe un canal spate semnalul...ce alte adaptari ar trebuii facute?

Share this post


Link to post

daca statia e de firma, nu e nevoie, mai mult ca sigur ai iesire rca de statie si orice statie facuta pt sub are filtre de bas pe ea, singurul dezavantaj e ca trebuie sa reglezi gain-ul de sub scaun/portbagaj...

desi e cam scump pentru ce zici tu, ( face vreo 5mil) sigur merita...

Share this post


Link to post

ce statie ai ? ce putere? cate iesiri?

ai tub sau incinta?

cabluri?

ar trebui facute niste mici chestii prin portbagaj...iti zic pe pm daca vrei.

 

in principiu merita sa iti faci orice te face pe tine fericit.

Share this post


Link to post

Danmoise...deja m-ai bagat in ceata. Statia este tot JBL (parca). Eu am vorbit numai prin telefon la magazin si le-am spus ca vreau si o statie pentru acel JBL (tub). Ce pot sa spun este ca woofer-ul este de 300W si este mare rau. Cel cu care am vorbit mi-a spus ca statia are mai multe setari pentru nivelul bass-ului. In fine vineri ma duc sa le iau.

 

Ce vroiam sa va intreb este cada imi trebuie si mie un condensator de 1 farad sau nu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...