Jump to content
Sign in to follow this  
mito

Aparat Spalat Cu Presiune

Recommended Posts

Vreau sa cumpar un aparat de spalat cu presiune pentru a spala masina acasa.

Foloseste cineva?

Marci recomandate, preturi, magazine, sugestii, probleme care pot sa apara.

Share this post


Link to post

Ia-ti din ala cu spuma activa ca altfel nu faci nicio branza si tot trebuie sa freci!

Share this post


Link to post

Spuma activa o cumperi dupa. Se pune intr-un bidonas care vine cu aparatul, se monteaza la teava si ... ready to go.

Eu am un Bosch de vreo 3 milioane. E mic si puternic, mi-a luat vopseaua de pe ornamentul de la esapamentul de la Civic.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Spuma asta se poate folosi si in timpul unei spalari obisnuite?(cu furtunul)

De unde se poate achizitiona si cam cat costa?

 

Merci si scuze de off.

Edited by bella

Share this post


Link to post

E posibil. Gasesti tu cum sa dozezi amestecul, cum sa o imprastii pe masina si, cel mai important, sa obtii un jet destul de puternic de la respectivul furtun ca sa aiba efect spalarea.

Share this post


Link to post

Vezi ca sunt tot felul de spume si zice lumea ( pe alte forumuri ) cum ca numai anumite NU ataca vopsaua si plasticele.

Share this post


Link to post
:o fftopic: Spuma asta se poate folosi si in timpul unei spalari obisnuite?(cu furtunul)

De unde se poate achizitiona si cam cat costa?

 

Merci si scuze de off.

Se poate cumpara doar pompita cu care imprastii spuma si care e cam ca aia de stropit via, adica ai un rezervor si pompezi sa faci presiune in el. Metoda lui satori nu prea merge, cred ca se dilueaza prea mult spuma, nu stiu ...

Share this post


Link to post
Vezi ca sunt tot felul de spume si zice lumea ( pe alte forumuri ) cum ca numai anumite NU ataca vopsaua si plasticele.

 

 

Cum se cheama aceasta spuma?Eu am un turbojet cu rezervor pt detergent dar nu am luat pana acum spuma activa pt ca nu am stiut de care sa iau

Share this post


Link to post

Vezi ca gasesti prin Metro sau Selgross spuma activa, la bidoane de 10 litri si cam 100 lei/bidonul. Un Bosh Aquatak 10 am si eu si-si face treaba bine, numai sa nu lasi spuma mai mult de 2-3 minute pe masina; eu intotdeauna spal masinile seara la umbra, dupa minim o ora de stationare.

Share this post


Link to post

Hai sa va zic. Eu am renuntat la spuma activa. De ce? Simplu: daca ai caroseria incinsa, n-ai dat suficient de repede cu apa, n-ai clatit bine etc, ai pus-o! Raman pete peste tot. In plus, unde nu gaseste vopsea, arde, ceara o curata de dracii o gasesc etc.

Eu am Karcher, la care i-am luat un furtun de 10 m. Dau cu apa pana dau tot noroiul jos, apoi tot cu el dau sampon auto cu ceara, in care pun cateva picaturi de fairy ca sa degreseze, astept nitel, ii dau iar cu apa, apoi sterg cu pielea si gata.

Share this post


Link to post

Cam asa stiam si eu...tabla sa fie rece... si dupa merge si o ceara deaia de o intinzi tu. Eu aveam de pe la Amway o ceara si era calumea. Cat despre aparat de spalat... pana acum am pus mana pe furtun si un burete sau o carpa si dai :) Dar am vazut un deasta de spalat sub presiune pe la kauffland parca la 1mil jumate si ma cam bate capul :) sau sa dau banii astia pe o alarma cu cheie briceag? :lavolan:

Share this post


Link to post
Metoda lui satori nu prea merge, cred ca se dilueaza prea mult spuma, nu stiu ...

 

Ce metoda? Eu am spus doar ca trebuia gasita o metoda, nu am specificat vreuna.

Share this post


Link to post

Aia cu butoiasul pe furtun. Nu de aia ai spus? Scuze atunci. :)

Share this post


Link to post

Am pus eu pe undeva o poza cu turbojetul meu, luat din Metro, nu mai retin pretul, ~160 ron. Merge excelent. Singura problema- inca de la achizitionare- nu se opreste cand iau degetul de pe "tragaci". In rest- in bidonas am pus sampon cu ceara formula1, cam 20 ron bidonasul de 500 ml. Nu dau cu spuma activa nici sa ma bati. Am vazut ce se intampla pe la motor (corodeaza toate obiectele din fier- in special suruburile).

Share this post


Link to post

Eu folosesc aparat din asta cu presiune Karcher , iar spuma activa de la Mafra . Destul de multumit de rezultat , dar in ultimul timp am spalat masina mai ales la spalatorie din motiv de ...lene.

Share this post


Link to post

Eu am un Karcher de cca 3 ani si nu am avut probleme deosebite cu el.Modelu ieftin, furtun de 4m, luat din metro.

Elemente importante la care m-as uita cand cumpar un astfel de aparat:

1. lungimea furtunului sa fie macar 4m. [e drept se poate cumpara furtun mai lung si ulterior dar costa mult asa separat]

2. sa fie cat de cat de incredere brandu ca se lucreaza cu electricitate in mediu umed si daca nu e izolat ok, se lasa cu potentiale probleme.

3. metoda cat mai inteligenta de a rula furtunul/cordonul electric dupa folosire.

4. sa aiba lance diverse (conica(presiune mare/utila la curatat sub masina) si lata(clatire ))

 

Aparatele astea de spalat pana in 250 ron sunt destul de ok, desi au un dezavantaj major furtun este mic (4m Karcher sau 3m Budget ). In rest faptul ca au sau nu rezervor de spuma incorporat in aparat nu te prea intereseaza la nivel de spalat amator.

Share this post


Link to post

Eu am un B&D de 1400W si este excelent dar trebuie neaparat sa-mi iau lance de spuma activa.

Share this post


Link to post
Aia cu butoiasul pe furtun. Nu de aia ai spus? Scuze atunci. :)

 

Butoiasul e pentru aparat. La furtun n-am idee cum ar putea fi adaptat :)

Share this post


Link to post

Eu am un Bosch Aquatak 100 cred, folosesc spuma activa de la Mafra dar nu sunt foarte fericit de rezultate. Daca masina este doar putin murdara (prafuita) merge sa dai cu presiune praful jos, dai cu spuma, clatesti si stergi cu pielea. Daca masina este nespalata de 2-3 saptamani nu iese fara sa dau cu buretele. Senzatia mea este ca nici presiunea de la aparat nu e suficienta (daca reglezi din varful lancii pe jet subtire si puternic se vede ca ia mizeria mai bine dar e ca si cum ai curata cu creionul - iti ia o vesnicie) si ca nici spuma nu face prea mult daca masina nu s-a curatat bine cu jetul anterior.

Fac ceva gresit? M-am uitat pe la spalatorii si dupa ce dau cu jetul prima oara nu se mai vede mizerie/praf/noroi pe masina. Spuma vine doar sa finalizeze.

Share this post


Link to post

DAN M nici mie nu-mi iese pt ca nu am rabdare sa fac spuma activa, ea trebuie sa arate asa

Share this post


Link to post

Bogdan, dupa ce am vazut linkul pe youtube, am citit si link-ul pe Opelclub m-am lamurit ca este aparatul de vina. Al meu face cel mult bule, nici vorba de spuma sau ceva similar. Am solutie Jedy Self de la Mafra. Tu ce intelegi prin rabdare sa faci spuma

Share this post


Link to post

Pai hai sa-ti iexplic, iei o pompa de udat florile de 1.5L, prepari solutia 20ml solutie activa+20% detergent cu ceara de la Turtle WAX + apa. Dai la pompa un minut, dupa care te apuci de stropit dar tinand bidonul invers ca sa traga numai spuma nu si apa cu spuma, eu reusesc ceea ce vezi in film dar in 3 minute o aripa :( Iti dai seama ca imi ia jumatate de ora sa fac toata masina. Daca dai solutia lichida din pulverizator ies pete, daca faci spuma iese SUPER .

Am incercat si cu pulverizator + compresor aer la 5 BAR si degeaba, tot nu iese spuma. Ca sa iasa spuma trebuie cumparata LANCE pt SPUMA ACTIVA, adica tb cumparat asta : http://www.elitecarcare.co.uk/product_info...products_id=302

Share this post


Link to post

Eu am urmatoarea piesa

post-22-1217138209_thumb.jpg

La imagine seamana cu cea de la elitecarcare.uk. Nu stiu despre functionare daca e la fel dar remarc in ce ai zis tu ca tii recipientul de solutie cu capul in jos :o . Asa se tine? Eu l-am montat intotdeauna atarnand in jos.

Share this post


Link to post

Cum bine stiti, cu masinile astea de presiune nu prea se poate spala caroseria sa ramina curata, oricitt ai incerca. Acum imi spal masina cu o cirpa moale sau burete + sampon auto. In trecut, am avut o perie rotativa angrenata de presiune apei, ca na, lenea-i cucoana mare. Din neglijenta, :redface: s-a strecurat sub roata unei masini si atit ia fost, pacat, o folosisem ani de zile. Tot am zis ca-mi iau alta dar ... imi aduc aminte doar cind spal masina, oricum imi voi lua alta cit de curind ca se apropie iarna si nu prea-mi place sa stau cu mina-n apa la temperaturi scazute, in plus, o astfel de perie face toti banii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...