Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Jante Aliaj De 15" Pe Nubira Ii

Recommended Posts

m-am informat. o bucata janta logan costa 3.350.000 lei.

Se potrivesc pe nubira, dar fiind pe 15, trebuie sa pui un cauciuc adecvat.

Capacul antifurt este unul si acelasi cu cele de pe jantele renault, clio sau megane.

Share this post


Link to post

wow - costa aproape cat alea gen Alessio, oZ, ...

m-ar fi interesat cat au offestu - as pune pneuri 195/55 R15 pe ele

 

se gasesc la reprezentante Daciade cumparat ?>

Edited by dinoc

Share this post


Link to post
Stie careva care sunt caracteristicile tehnice pt jantele aliaj Logan ;) ?

Tocami am vazut ca sunt de 15 " ...

 

6j x 15' - ET 53 adica exact ce recomanda serviciul de relatii cu clientii.

prindere 4x100

 

Nu sunt din Bucuresti dar am inteles de pe forumul Dacia ca in Vitan sunt intre 7 si 9 milioane setul.

Edited by rdesign

Share this post


Link to post

de care servicu cu clienti vorbesti ? Daewoo ?

 

mai am si io o intrebare tehnica pentru cunoscatori :

 

daca ar fi sa pun roti mai mari pe masina, de ex jante 16 inch + pneuri 205x55 (clar roata este mai mare decat se specifica in cartea tehnica unde scrie 15 inch cu pneuri 195x55) - ce probleme tehnice as putea avea ( presuppunand ca se rezolva cu RAR-ul si kilometrajul nu ma intereseaza) ?? este necesar "recalibrari" de gen ABS, frane, cutie viteza, bla bla ... am vorbit cu cineva de relatii clienti Daewoo si ala m-a speriat ca nu tre sa pun alte roti decat cele specificate in RAR ca nu stiu ce probleme pot sa apara ...

 

Dar consumul de benzina, se modifica ?

 

Stie cineva mai multe ?

 

NU MAI CITA MESAJUL ANTERIOR ! X(

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Se va mari consumul de benzina si vor afecta parametrii sistemului de frinare si al ABS-ului

Share this post


Link to post

"Stimate domnule Dinu,

Urmare solicitarii dumneavoastra referitoare la parametrul ET, pentru jantele de aliaj 6JX15 Nubira ll CDX, in alta definitie decit cea de Romania, va comunicam deportul pentru acest tip de jante : 54 mm (± 1)"

 

Informatia e mai sus pe pagina.

 

Pentru calculul altor pneuri vezi pe chris longhurst car bible. Da un search cu google.

Ai acolo un calculator de pneuri echivalente.

Ideea este ca trebuie sa pastrezi diametrul rotii iar daca maresti diametru jantelor, trebuie sa scazi talia pneurilor. De asemenea trebuie sa pastrezi ET-ul ca altfel se duc rulmentii. Daca respecti conditile de pastrare a diametrului rotii si a ET-ului nu ai probleme tehnice, rotile fiind identice ca parametrii. Vei avea castig la stabilitate pe viraje, dar dezavantaj ca trebuie sa casti ochii la gropile presarate din belsug pe drumurile noastre.

Share this post


Link to post

aha ok :) (vis a vis de Relatii Clienti)

 

pai ia sa-mi fac rost de niste jante de Logan ... cele din targ sunt originale ?

 

hmm ... Logan ramane in optiune ... dar totusi poate gasesc niste jante multi-spitze (in genul OZ Racing Superturismo) in parametrii optimi (ET > 50) ... sa caut in targ la Vitan ? n-am mai fost de cativa ani pe acolo si nu stiu ce incredere sa am in marfa de acolo ...

 

 

Altceva, daca as reusi sa-mi pun pe masina roti 205/55 R15 (roata omologata RAR fiind 185/65/R14) - asta ar insemna o diferenta in inaltime de maxim 5 mm ( 303.25 mm - prima varianta si 298.05 varianta originala) - as mai avea problemele mai sus mentionaate de voi (ABS, frane, consum, ... ) ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Buuun, stiu ca topicul e vechi, dar cred ca cel mai indicat este sa scriu aici.

 

Am cumparat acum o saptamana 4 jante de aliaj Rial Flair 6Jx15 ET38 + 4 caucicuri de vara Goodyear Ventura 195/55/R15 si parca am alta masina. Mult mai stabila in curbe (vechile cauciucuri erau Montana :D ), zgomot mult redus, nu mai tremura volanul ce sa mai, ma simt excelent cand conduc. :lavolan:

 

Desi ET este 38, deci rotile ies mai in afara decat cele originale Daewoo, merg fara probleme, mai raman aproximativ 0.5 cm intre cauciuc si aripa spate. Am testat pe drum cu denivelari, cu portbagajul plin si cu 3 persoane (cei trei au cam 200kg) si nu a a atins deloc.

 

In concluzie si jantele cu ET38 pot fi puse cu conditia sa fie de latime 6. Cele cu ET37 cred ca nu sunt o alegere prea fericita pentru ca sunt sanse sa atinga.

 

Jantele le puteti vedea aici:

http://www.tirerack.com/WheelCloseUpServle...r+Painted.shtml

 

Eu le-am luat de la sigemo, din sibiu (www.sigemo.ro). Acum au promotie si livrarea este gratuita pentru comanda de 4 bucati.

 

Toate cele bune!

Share this post


Link to post

Fiti pe pace. Eu am pus niste Wolfrace pe salupa, care au specificatiile R 15 cu 6,5 J si ET - 35. Gumele sunt 195/55/15. Pe verificate in conditii horror (4 persoane plus cainele din dotare care cantareste cat o domnisoara mai plinuta :) ) cu portbagajul plin, pe drumul de la tara, care este extrem de solicitant chiar pt masini cu garda la sol mai mare, nu atinge, nu freaca, nici un bai. Am vazut puse si de 205/55/15 de asemenea fara impedimente. Probabil ca de la 215 in sus incepe sa atinga.

Share this post


Link to post

Dar voi nu puneti niste poze? :D

Share this post


Link to post

Cel mai probabil in week-end am sa fac cateva poze si le voi posta.

Share this post


Link to post

Si eu merg pe la munte, voi face niste poze cu masina acolo :)

Share this post


Link to post

Salut!Am pus KM 805 FORMULA,6,5x15,ET 35,pe fata ies putin de sub aripi dar au distanta mare pana la aripa,iar pe spate nu freaca nici cu 3 persoane in spate,asa ca puneti ce va place!!!

Share this post


Link to post

Pai baga si o poza, doo, trei, sa vedem si noi cum arata.

Ca gandu' imi e tot la Nubira II. :) )

Edited by bebelushu

Share this post


Link to post

Am "incercat" cu o janta de Opel Astra pe 16 (decat sa vad cum vine ca are 5 gauri) si nu prea mi-a placut... Are 6,5 j cu 16j.

 

Share this post


Link to post

Salut, am facut vara asta aproape 4000 de km si mai mult din necesitate,pentru ca am simtit nevoia unei mai bune tinute de drum, mi-am echipat masina cu roti pe 15 si cauciucuri pe masura, nimic spectaculos, dar rezultatele s-au vazut imediat si vreau sa zic ca MERITA. Mai ales pe autostrada la viteze mari, la depasiri nu mai este barcuta e foarte stabila si cu totul alta masina. Daca intereseaza pe cineva o sa va spun si firmele si preturile la jante si cauciucuri dar nu stiu daca am voie aici pe site (sa nu fac reclama).

 

 

post-12228-1224697844_thumb.jpg

post-12228-1224697879_thumb.jpg

post-12228-1224697907_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Te rugam chiar: de unde cat, ce firma... Arata f f bine, felicitari!

 

Si acum marea intrebare: nu atinge rotile din spate in arcele de la ripi cu masina incarcata?

Share this post


Link to post
Pai baga si o poza, doo, trei, sa vedem si noi cum arata.

Ca gandu' imi e tot la Nubira II. :) )

post-3644-1224783396_thumb.jpg

post-3644-1224783473_thumb.jpg

post-3644-1224783559_thumb.jpg

post-3644-1224783613_thumb.jpg

post-3644-1224783675_thumb.jpg

post-3644-1224783737_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Parcurgand acest topic si admirand jantele puse pe Nuby-urile dumneavoastra pot spune ca intr-adevar jantele schimba mult aspectul automobilului. Eu sunt de parere ca jantele originale, eu avand un cdx sunt ca niste labute sau mai bine ca niste petale. Eu nu suportam jantele stock pentru ca erau ciudate si chiar ma gandeam cata risipa de material s-a facut pentru ele. Dar pot spune ca 180000km au facut fata unor drumuri infecte in aceasta tara, frumoasa de fel dar populata... Trecerea la o janta mai mare cu o anvelopa mai lata si un talon mai mic mi-a creeat la inceput impresia unei proaste investitii dar ma gandeam ca asta e... vrei sa arate mai bine... faci compromisuri... Dupa aproape 4000km si dupa schimbarea amortizoarelor in unele mai tari, (solutie de compromis) pot spune ca masina are aderenta, stabilitate si nu mai "valseaza"... comportament de barca... E mult mai rigida... dar eu zic ca merita... Felicit pe ceilalti posesori de Nuby si va urez drum bun, mai putine gropi, mai putine evenimente... doar drumuri lungi si consum mic... cu respect... un alt Nuby owner

post-2624-1233619583_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Foarte frumoasa si masina si jantele :) Am gasit si eu niste jante 4x100 pe 15 cu cauciucuri 205/50/15. Oare or merge? Chiar o sa vad cum fac sa ma intalnesc cu omul sa le probez.

Am verificat pe calculatorul asta:

http://www.alloywheels.com/TyreCalc.asp

si se pare ca dimensiunile noi ar fi ok...

Share this post


Link to post

sincer nu prea bine iti trebuie ceva "spitat" sau geva tip "floare" de la bbs

Share this post


Link to post

tocmai bine pentru ca am sunt de jantele astea si am inteles ca nu se mai fabrica decat de la anu de ce nu stiu dar oricum ies din discutie acu ma gandesc mai nou sa pun pe 15" dar cu, cauciucuri 195\65\15 pentru ca alea 195\55\15 sunt prea scumpe noi

Share this post


Link to post

cu 195 65 15 va arata fix ca un tractor, in plus iti va indica gresit kilometrajul va devenit foarte instabila masina...mai bine cumperi ceva pe 14 mai frumos decat sa tragi de bani

Share this post


Link to post

dar astea http://www.janta.ro/...195|43,50|44,15 parca astea vin mai bine pe Nubira (dar pe 14)

 

cu 195 65 15 va arata fix ca un tractor, in plus iti va indica gresit kilometrajul va devenit foarte instabila masina...mai bine cumperi ceva pe 14 mai frumos decat sa tragi de bani

 

ai dreptate e foarte urat mai bine pe 14

Edited by madalosu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...