Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Jante Aliaj De 15" Pe Nubira Ii

Recommended Posts

dar marimile 195\50\15 da bine pe Nubira merg?

Share this post


Link to post

O roata trebuie sa servesca bine, nu sa dea bine, ca masina este facuta sa mearga, nu s-o privesti intr-o parcare. In mers, iti garantezi ca, nu vezi cum arata, doar o simti.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

da asa este pai si in talon masura recomandata este195\55\15 ma gandesc ca nu e diferenta mare

Share this post


Link to post

cu 195 65 15 va arata fix ca un tractor, in plus iti va indica gresit kilometrajul va devenit foarte instabila masina...mai bine cumperi ceva pe 14 mai frumos decat sa tragi de bani

 

Cum asa, ca pe o gramada alte masini gen octavia, A4, Megane, etc arata bine, si nu-s nici instabilem ce are Nubira mai special de devine instabila cu ele?

Share this post


Link to post

Cum asa, ca pe o gramada alte masini gen octavia, A4, Megane, etc arata bine, si nu-s nici instabilem ce are Nubira mai special de devine instabila cu ele?

 

nu stiu de instabilitate dar Rafi are dreptate in primul rand ca arata prea urat eu cred ca un compromis mai bun este 195\50\15 fata de cel original sau nu am dreptate?

 

PS intr-un configurator de jante pentru nubira 2 cu pachet de cauciucuri prima varianta disponibila\recomandata este 195\50\15 a doua 195\55\15 (ca pe talon) si a treia 205\50\15

Edited by madalosu

Share this post


Link to post

Argon presupun ca ai mers cu o masina cu anvelope cu talon mai mic, si sper ca ai observat ca "jocul" masini pe anvelopa este mult mai mic decat la o masina cu talon mai mare...acum sa nu o dam in "de ce pe A3454343 nu, si pe Nubira da" eu am spus toate aste dupa micile teste pe propria masina, am avut pe jante actuale anvelope de 195 60 15 in afara faptului ca arata ca dracu se si simtea ca dracu si aici ma refer doar la stabilitate nu ca era deformata...opt noua... etc :rolleyes: doar stabilitate in viraje si in linie dreapta la viteze mari.

 

madalosu..iti recomand sa nu pui 205 50 15 pentru ca

1 vei ingreuna directia

2 masina va avea un comportament mult mai subvirator

3 chinui motorul

4 un singur PLUS ceva mai mult stabilitate

 

parere personala si testat 195 55 15 sau 195 50 15 dar daca tii foarte mult la aspect iti spun de acum ca o sa ramana foarte mult loc intre aripa si roata asta daca nu cumva ai garda la sol modificata.(arcuri sport...etc)

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

hai ca la 195\50\15 eu zic ca si arata destul de bine(nu am arcuri sport nu ma pasioneaza) si sper sa nici nu manifeste efecte negative asupra masinii. la 195\50\15 gasesc cauciuc nou la pret de 200 Ron in schimb la 195\55\15 cauciuc la 320 Ron (acelasi tip de cauciuc) deja e prea scump mai bine ma lipsesc

Edited by madalosu

Share this post


Link to post

Ete fas, eu am dat pe nexen n2000 195/55 r15 sub 250ron/buc. Am dimensiunea trecuta in certificat, fara pb la RAR si un pic mai mult talon (sa nu tremur la fiecare gopicica). Mai cauta anvelope, gasesti sigur la un pret ok (cauta eventual din gama continental: barum, semperit, conti).

 

PS: 195/65 r15 este o dimensiune de economie/saracie. Doar versiunile chioare de echipare vin incaltate cu astfel de anvelope (si alea toate din gama low-cost). Deci nu ar fi un upgrade ci un downgrade.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

PS: 195/65 r15 este o dimensiune de economie/saracie. Doar versiunile chioare de echipare vin incaltate cu astfel de anvelope (si alea toate din gama low-cost). Deci nu ar fi un upgrade ci un downgrade.

Da sigur, ca de aia sunt mai scumpe ca altele pe 15 cu talon mai mic :rolleyes:

Share this post


Link to post

mi-am luat pana la urma jante Enzo H cu cauciucuri Firestone Firehawk ZS90 195\50\15

Sincer nu-mi pare rau deloc de investitie singura chestie de care imi este acum frica e de rugina pe tabla pe langa rotii din cauza rotiilor mari si late pe la mai multe masini am vazut rugina pe acolo (din care si Skoda Suberb) la mine nu e ruginit deloc pe acolo

Edited by madalosu

Share this post


Link to post

nu stiu de ce nu pot sa pun poze prea mari (zice ca maxim 1 mb) am facut poze pana la urma cu telefonul la 1,3 MP desi aveam de 3 MP

primul lucru care l-am observat de cand am pus rotiile numai vibreaza nici un pic la franari de la viteze mari (pe autostrada la o intrare cand franam mult de la 130 pana la 40 la ora vibra ca naiba) si directia parca merge mai usor in schimb mi se pare mai rigida si se simt ceva mai rau denivelarile

post-30651-0-40412200-1314201285_thumb.jpg

post-30651-0-89907200-1314201291_thumb.jpg

post-30651-0-60328600-1314201330_thumb.jpg

post-30651-0-22904600-1314201356_thumb.jpg

post-30651-0-08835400-1314201364_thumb.jpg

Edited by madalosu

Share this post


Link to post

Felicitari, arata f bine. Acum sa ai grija la gropi...

 

PS: Foloseste punctuatia, din calupul anterior de text n-am inteles nimic din ce ai scris legat de rugina :|

Share this post


Link to post

exact un cauciuc ca asta era 370 Ron buc pe marimea 195\55\15 asa a fost 198 Ron buc 195\50\15. parca mai bine era cu un talon mai mare pentru ca se simt cam nasol denivelarile dar erau prea scumpe cauciucurile.

Share this post


Link to post

Felicitari, arata f bine. Acum sa ai grija la gropi...

 

PS: Foloseste punctuatia, din calupul anterior de text n-am inteles nimic din ce ai scris legat de rugina :|

Mersi... de gropi nu-i problema ca fac numai Mioveni - Pitesti (cred ca unul din cele mai jalnice drumuri din Romania) asta este! imi pare rau daca nu s-a inteles ce am vrut sa scriu prima oara!

 

PS e normal ca rotiile sa se incalzeasca dupa un drum mai lung nu? in vreo 40 de km din care 20 km autostrada

Edited by madalosu

Share this post


Link to post

Mai postez sa va mai intreb ceva. Mai citisem ca pentru jante de 15 pentru o nubira trebuie cam un ET 42. Dar astea au ET 38 pentru ca asa a dat configuratorul ala de jante pe Nubira. Rotiile nu ating si nu freaca pe nicaieri. Latimea la janta este 6.5 J

Share this post


Link to post

Mi-am luat si anvelope de iarna noi 185\65\14 sa le pun pe jantele de tabla. Kleber Krisalp HP2 la pretul de 228 RON buc. Dupa cum zic astia de la 1 noiembrie trebuie sa le si montez.

post-30651-0-64702500-1318579396_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare cam ..cam...cred ca raspunsul este nu dar vreau o confirmare.Merg montate pe jantele originale la o nubira2cdx anvelope 195/55/15 ??

Edited by lospaa

Share this post


Link to post

Salut, vreau sa imi cumpar niste jante SH de aliaj pt o Nubira II 2006.

Jante de 7J, ET 37 sunt ok sau ating ? Anvelope 195 50 R15 sau 195 55 r15 .

Share this post


Link to post

Salutare.

Doresc sa trec la jante pe 15" sau 16" la Nubira 2.

Ce dimensiuni imi recomandati ? Multumesc

Share this post


Link to post

Exista calculatoare pe net.

Daca dimensiunea originala este 185/65/14 atunci cea mai apropiata este 195/55/15.

E la fel si la Espero.

https://www.miata.net/cgi-bin/tirescgi

https://www.miata.net/garage/tirecalc.html

 

Asta foloseam eu pe vremuri, sper ca mai functioneaza.

Si ca sa raspund unui coleg de mai sus, binenteles ca nu se poate monta o anvelopa de 15 pe o janta de 14 si nici invers.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...